Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.917.2022.3.MAP

Ustalenie źródła przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia źródła przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem, które wpłynęło 9 stycznia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2001 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej i działając w jej ramach nawiązał szereg kontaktów biznesowych z producentami nowoczesnych maszyn służących do obróbki metali w celu znalezienia pola do obopólnie korzystnej współpracy handlowej. Z jednym z producentów (dalej: „Producent”) doszedł Pan do ustalenia hipotetycznych warunków, na jakich Producent byłby skłonny sprzedawać swoje maszyny podmiotowi, który będzie nimi handlował na określonym obszarze, jako dystrybutor Producenta. Znalazł Pan podmiot zainteresowany wejściem w rolę takiego dystrybutora i jednocześnie spełniający kryteria Producenta.

W 2004 r., skontaktował Pan ten podmiot z Producentem i zarekomendował obu stronom podjęcie współpracy. Na tym Pana rola się skończyła. Za wykonanie tej usługi, w przypadku nawiązania faktycznej współpracy Producenta z tym potencjalnym dystrybutorem, ten ostatni zobowiązał się płacić Panu wynagrodzenie - określony procent od obrotu uzyskiwanego w handlu maszynami Producenta, przez cały okres trwania współpracy z tym Producentem. Dystrybutor faktycznie nawiązał z Producentem ww. współpracę i trwa ona nieprzerwanie do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji. Tym samym, przez cały ten czas wystawiał Pan Dystrybutorowi - i nadal wystawia - faktury na należne Panu w danym okresie rozliczeniowym wynagrodzenie za wyświadczoną w 2004 r. usługę. Działał Pan we własnym imieniu. Wobec Producenta nie występował Pan w imieniu potencjalnego dystrybutora, ani wobec tego ostatniego nie występował w imieniu Producenta. Nie działał Pan też na zlecenie żadnego z nich. Obecnie faktycznie nie prowadzi Pan już działalności gospodarczej, która formalnie jest wciąż utrzymywana wyłącznie w celu wystawiania ww. faktur za wyświadczone w przeszłości usługi. Otrzymał Pan z Urzędu Statystycznego w … interpretację klasyfikującą wyżej opisaną Pana działalność jako: PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” oraz PKD 74.90.Z „Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana".

W uzupełnieniu wniosku doprecyzował Pan, że zakresem Pana działalności gospodarczej jest PKD 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. Odnośnie szczegółowego opisu działań podejmowanych w jej ramach w przeszłości wskazuje Pan, że dokonał Pan ich opisu we wniosku. Odnośnie bliższego opisu obecnych usług wskazuje je Pan poniżej. Pana działalność opodatkowana jest na zasadach przewidzianych w art. 9a ust. 2 i art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawy o PIT”). Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz dokumentację wymaganą przepisami regulującymi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług (jest Pan czynnym podatnikiem VAT).

Pana działalność jest działalnością jednoosobową. Oprócz przychodów ze wskazanej we wniosku działalności, uzyskuje Pan przychody z udziału w zyskach osób prawych (i zrównane z nimi), z tytułu powołania do Zarządu Spółki kapitałowej oraz ze sprzedaży udziałów lub akcji. Żadne z nich nie podlegają rozliczeniu w ramach źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 Ustawy o PIT.

Producentem, o którym mowa we wniosku jest …, …, USA. Dystrybutorem jest … Sp. z .o.o. z siedzibą w … (NIP: …).

Jest Pan mniejszościowym wspólnikiem Dystrybutora (mniej niż 10% udziałów w kapitale). Nie jest Pan członkiem zarządu Dystrybutora i nie pełni w tej Spółce żadnych obowiązków. Okres rozliczeniowy o jakim pisze Pan we wniosku to rok podatkowy 2023 i obowiązujący w tym roku stan prawny. Nie zawiesił Pan prowadzenia działalności gospodarczej. Mówiąc o faktycznym nieprowadzeniu działalności gospodarczej miał Pan na myśli fakt, że uzyskiwanie opisanych we wniosku przychodów nie wymaga od Pana podejmowania jakichkolwiek działań (poza ustaleniem poziomu należnego wynagrodzenia i wystawieniem faktury). Nie podejmuje Pan też innych działań, które zmierzałyby do uzyskiwania innych przychodów.

Pytanie

Czy wyżej opisane Pana przychody są przychodami ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, ww. przychody są przychodami ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 oraz art. 14 ust. 1 Ustawy o PIT.

Zgodnie z pierwszym z ww. przepisów, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza, a zgodnie z drugim przychodami z tego źródła są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W kolejnych ustępach art. 14 określono momenty powstawania przychodu, przy czym w ust. 1e postanowiono, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Wskazuje Pan, że przytoczone regulacje nie sprzeciwiają się więc istnieniu sytuacji takiej jak ta, w której się Pan znajduje, gdy przychód powstaje na koniec kolejnych okresów rozliczeniowych pomimo, że sama usługa została wykonana w przeszłości. W szczególności art. 14 ust. 1e odnosi się tylko do samego rozliczania usług, a nie do jej świadczenia w tym lub innym czasie. Bez znaczenia pozostaje także to, czy w chwili powstania przychodu podatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą, a nawet, czy jest ona wciąż formalnie zarejestrowana w CEiDG. Kluczowe jest natomiast to, z jakiego źródła ten przychód wywodzi. Pana usługa została wykonana w 2004 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, będące wynagrodzeniem za tę usługę, przychody mają swoje źródło w działalności gospodarczej, która była wówczas przez Pana prowadzona. Czym innym jest źródło, z którego przychody pochodzą, a czym innym moment ich powstania. Pana usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, a więc za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku; natomiast źródłem tych przychodów jest prowadzona w przeszłości Pana działalność gospodarcza.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ustawa opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 cyt. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Co do zasady − nie są przychodami z działalności gospodarczej takie przychody, które zostały zaliczone przez ustawodawcę do pozostałych źródeł przychodów znajdujących się w katalogu źródeł przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ww. ustawy).

W myśl art. 14 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku.

Z opisu wniosku wynika, że w 2001 r. rozpoczął Pan prowadzenie działalności gospodarczej. Zakresem Pana działalności gospodarczej jest PKD 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana oraz PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” W 2004 r., skontaktował Pan Dystrybutora z Producentem i zarekomendował obu stronom podjęcie współpracy. Na tym Pana rola się skończyła. Za wykonanie tej usługi, w przypadku nawiązania faktycznej współpracy Producenta z tym potencjalnym dystrybutorem, ten ostatni zobowiązał się płacić Panu wynagrodzenie - określony procent od obrotu uzyskiwanego w handlu maszynami Producenta, przez cały okres trwania jego z tym Producentem współpracy. Dystrybutor faktycznie nawiązał z Producentem ww. współpracę i trwa ona nieprzerwanie do dnia złożenia wniosku o interpretację.  Tym samym, przez cały ten czas wystawiał Pan Dystrybutorowi - i nadal wystawia - faktury na należne Panu w danym okresie rozliczeniowym wynagrodzenie za wyświadczoną w 2004 r. usługę. Obecnie faktycznie nie prowadzi Pan już działalności gospodarczej, która formalnie jest wciąż utrzymywana wyłącznie w celu wystawiania ww. faktur za wyświadczone w przeszłości usługi. Ponadto, w uzupełnieniu wniosku dodał Pan, że nie zawiesił Pan prowadzenia działalności gospodarczej. Mówiąc o faktycznym nieprowadzeniu działalności gospodarczej miał Pan na myśli fakt, że uzyskiwanie opisanych we wniosku przychodów nie wymaga od Pana podejmowania jakichkolwiek działań (poza ustaleniem poziomu należnego wynagrodzenia i wystawieniem faktury).

Zatem, jeżeli prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”, to przychody będące następstwem wykonanej usługi, w wyniku której nadal otrzymuje Pan wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów z tego źródła. Przesądzający w tym przypadku jest fakt prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej w tym samym zakresie, tj. w zakresie usług pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

Reasumując, przychody o których mowa w opisie sprawy uzyskiwane przez Pana należy uznać za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem, Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie sprawy objętej zapytaniem. A zatem, nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, które nie są przedmiotem zapytania (tj. ustalenia momentu powstania przychodu).

Końcowo zaznaczyć należy, że wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jestem związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Pana oraz Pana stanowiskiem, tym samym dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku ww. postępowań okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różnić się będzie od stanu występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00