Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.98.2023.2.RK

Opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 lutego 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 30 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 marca 2023 r. (wpływ 30 marca 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W grudniu 2022 r. otrzymał Pan zasądzoną nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z 13 listopada 2022 r. kwotę 1 046 578,50 zł z tytułu wystąpienia przez Pana ze Spółki jawnej. Kwotę tę zakwalifikował Pan do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej zwanej w skrócie działalność gospodarcza i od dochodu obliczył Pan i uiścił zaliczkę na podatek liniowy wg stawki 19%.

W okresie, kiedy był Pan wspólnikiem wymienionej Spółki, prowadziła ona działalność hotelową. W związku z tym do opodatkowania dochodów z tytułu udziału w tej spółce wybrał Pan podatek liniowy. Z tego sposobu opodatkowania nie zrezygnował Pan, nie złożył też Pan wniosku o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową, ani nie wybrał Pan opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W ww. wyroku zasądzono również odsetki ustawowe za zwłokę od 3 kwietnia 2015 r. do dnia zapłaty kwoty głównej .... zł. Odsetki te otrzymał Pan również w grudniu 2022 r. Zapłacił Pan od kwoty odsetek również zaliczkę na podatek wg zasad określonych dla podatku liniowego.

W piśmie z 27 marca 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazał Pan, że wspólnikiem Spółki jawnej był Pan od 6 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. W Spółce tej posiadał Pan 25% udziałów. Spółka ta prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wystąpił Pan ze Spółki z dniem 31 grudnia 2014 r.

Zasądzoną kwotę zakwalifikował Pan do przychodów z działalności gospodarczej w dniu otrzymania pieniędzy na konto bankowe, tj. 2 grudnia 2022 r., zaliczkę uiścił Pan 20 stycznia 2023 r. – PIT 36L. Otrzymaną kwotę uboczną (odsetki) zaliczył Pan do przychodów z działalności gospodarczej w dniu otrzymania na konto bankowe pieniędzy, tj. 5 grudnia 2022 r. Zaliczkę z tytułu otrzymanych odsetek uiścił Pan 20 stycznia 2023 r.

Zasądzona kwota główna stanowiła wartość Pana udziału kapitałowego w ww. Spółce, nie obejmowała dochodu z udziału w tej Spółce w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym zysku, o którym mowa w art. 65 § 5 Kodeksu spółek handlowych, dalej: KSH; obejmowała zaś kwotę wniesionego wkładu. Wartość wniesionego wkładu została odjęta od podstawy do opodatkowania, zgodnie z art. 65 § 1 KSH przy wpłacaniu zaliczki.

Dodaje Pan, że również pozostali trzej wspólnicy ww. Spółki korzystali z prawa do podatku liniowego i go zachowali.

Pytania

1.Czy miał Pan prawo do obliczenia i zapłaty zaliczki za grudzień 2022 r. według zasad określonych dla podatku liniowego?

2.Czy powinien Pan zaliczyć odsetki ustawowe od należności głównej do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1, natomiast w zakresie pytania Nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie (sformułowane we wniosku i jego uzupełnieniu)

Zgodnie z art. 9a ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonanie wyboru sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, a więc na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi w formie pisemnej właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Skoro nie zrezygnował Pan z opodatkowania podatkiem liniowym, ani nie wystąpiły u Pana sytuacje związane z tą rezygnacją to nadal przysługuje Panu prawo do opodatkowania tym podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.

Z kolei, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki. Spółką niebędącą osobą prawną jest spółka jawna.

Powołany wyżej art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wymienia odsetek ustawowych za opóźnienie w wypłacie należności z tytułu wystąpienia przez wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną.

Jednakże w orzecznictwie ukształtował się pogląd, że odsetki należy przypisać do tego samego źródła przychodów co należność główną – a co za tym idzie podlegają one opodatkowaniu w ten sam sposób. Odsetki stanowią integralny element przychodu – wyrok NSA z 17 stycznia 2014 r., sygn. akt II FSK 290/12. Wyrok ten wprawdzie dotyczy odsetek od należności ze sprzedaży nieruchomości lecz uzasadnienie przytoczonej w niej tezy jest również aktualne w niniejszej sprawie. Odsetki od należności z tytułu wystąpienia przez wspólnika ze spółki jawnej stanowią integralny element przychodu z tytułu takiego wystąpienia, a ich byt prawny zależy od należności, z którą są zrównane.

Poza tym zwraca Pan uwagę na art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, według którego do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się kwot naliczanych lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek. A contrario z przepisu tego wynika między innymi, że do przychodów, o których mowa w ust. 2 zalicza się otrzymane odsetki od należności głównej. W ten sposób ustawodawca postanowił, że należności uboczne (odsetki) przynależą do tego samego źródła co należność główna. Jedną z zasad wykładni prawa jest zakaz nieuwzględniania części przepisu składającego się na normę prawną. Naruszenie tego zakazu byłoby pominięciem w przytoczonym przepisie odesłania do ust. 2 art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo chciałby Pan zwrócić uwagę, że zarówno z art. 9a ust. 2, jak i art. 30c ust. 1 ww. ustawy wynika, że podatek liniowy obejmuje dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej zwanej w skrócie działalnością gospodarczą. Są to zatem zarówno dochody z tej działalności wyznaczone w ust. 1 jak i w ust. 2. Te ostatnie zaś otrzymał Pan w grudniu 2022 r. W związku z tym, Pana zdaniem prawidłowo Pan je opodatkował podatkiem liniowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie do art. 8 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

W myśl art. 9 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dokonany wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 2 zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania albo złoży w terminie i na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ww. ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ww. ustawy:

Przychodem z działalności gospodarczej są również środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467, ze zm.):

Spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Z mocy art. 50 ustawy Kodeks spółek handlowych:

Udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości rzeczywiście wniesionego wkładu.

Zgodnie z art. 481 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):

Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Stosownie do art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody:

1) z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14,

2) (uchylony)

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Zgodnie z art. 44 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

W myśl art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Dodać należy, że zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c.

Zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić:

należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek.

Co do zasady przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są zatem wszelkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym wskazać, że odsetki są świadczeniem ubocznym, pozostającym w ścisłym związku z należnością główną, jednak źródło ich powstania różni się zasadniczo od źródła powstania długu głównego. Wierzyciel może ich żądać dopiero, jeżeli dłużnik opóźni się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. Odsetki mają charakter uboczny względem świadczenia głównego – są skutkiem niewykonania zobowiązań.

Z opisu sprawy wynika, że wspólnikiem Spółki jawnej był Pan od 6 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r. W okresie, kiedy był Pan wspólnikiem Spółki jako formę opodatkowania dochodów z tytułu udziału w tej Spółce wybrał Pan podatek liniowy. Z tego sposobu opodatkowania nie zrezygnował Pan, nie złożył też Pan wniosku o zastosowanie opodatkowania kartą podatkową, ani nie wybrał Pan opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.W grudniu 2022 r. otrzymał Pan zasądzoną nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z 13 listopada 2022 r. kwotę 1 046 578,50 zł z tytułu wystąpienia przez Pana ze Spółki jawnej. W ww. wyroku zasądzono również odsetki ustawowe za zwłokę od 3 kwietnia 2015 r. do dnia zapłaty kwoty głównej 1 046 578,50 zł. Odsetki te otrzymał Pan również w grudniu 2022 r. Zasądzoną kwotę pieniężną zakwalifikował Pan do przychodów z działalności gospodarczej w dniu ich otrzymania, tj. 2 grudnia 2022 r. zaliczkę uiścił Pan 20 stycznia 2023 r. – PIT 36L. Natomiast otrzymaną kwotę uboczną (odsetki) zaliczył Pan do przychodów z działalności gospodarczej w dniu ich otrzymania, tj. 5 grudnia 2022 r. Zaliczkę z tytułu otrzymanych odsetek uiścił Pan 20 stycznia 2023 r.

Mając na uwadze opis sprawy i przywołane przepisy prawne wskazać należy, że skoro zasądzone kwoty miały związek z prowadzoną przez Pana pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną w formie Spółki jawnej, to uzyskane przychody należało zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 16 w związku z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i opodatkować zgodnie z przyjętą formą opodatkowania dla przychodów z tej działalności.

Zatem, jeśli zasądzoną kwotę pieniężną od należności głównej otrzymał Pan 2 grudnia 2022 r. a kwotę uboczną (odsetki) otrzymał Pan 5 grudnia 2022 r., to był Pan jako wspólnik Spółki jawnej, (który wybrał formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym w okresie jej prowadzenia od 6 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r.) zobowiązany do zapłaty zaliczki za grudzień 2022 r. (wyliczonej od należności głównej i odsetek) w terminie do 20 stycznia 2023 r.

Wobec powyższego, Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do skutków podatkowych Pana, jako byłego wspólnika Spółki jawnej, nie dotyczy pozostałych wspólników Spółki jawnej.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00