Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.26.2023.2.DS
Usługi w zakresie wsparcia w wytworzeniu KID nie mieszczą się w zakresie czynności zarządzania wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a e) i lit. g) ustawy, w związku z tym nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie tego przepisu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy mozliwości zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 12 lit. a-e i lit. g ustawy o VAT, świadczonych Usług wskarcia przy sporządzaniu KID.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 kwietnia 2023 r. (wpływ 5 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: Wnioskodawca, Spółka], czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Spółka jest wyspecjalizowanym podmiotem świadczącym na rzecz podmiotów rynku finansowego usługi z zakresu zarządzania funduszami inwestycyjnymi, portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, otwartymi funduszami emerytalnymi, pracowniczymi programami emerytalnymi i pracowniczymi planami kapitałowymi.
W ramach usług zarządzania Wnioskodawca świadczy usługi: agenta transferowego [dalej: usługi AT], dystrybucyjne, usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych [dalej: TFI], lub funduszy emerytalnych zarządzanych przez powszechne towarzystwa emerytalne. Spółka oferuje także usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i wyceny funduszy, które mogą być świadczone jako samodzielna, odrębna usługa, jak również inne usługi wspierające działalność funduszy. Usługi AT są świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz funduszy inwestycyjnych otwartych [dalej: FIO] (art. 3 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, [dalej: ustawa o funduszach inwestycyjnych] oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych [dalej: SFIO] (art. 3 ust. 4 pkt 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych). Fundusze inwestycyjne obsługiwane przez Wnioskodawcę są - zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych - zarządzane i reprezentowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych będące spółkami akcyjnymi z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które uzyskały zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności (art. 38 ust. 1 w zw. z art. 39 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych). Konsekwentnie siedzibą i adresem funduszy inwestycyjnych będących usługobiorcami Wnioskodawcy jest siedziba i adres towarzystwa będącego jego organem (art. 5 ustawy o funduszach inwestycyjnych).
Mając na uwadze szczególny przedmiot działalności funduszy inwestycyjnych ustawodawcy unijny i krajowy nakładają na nie oraz na podmioty nimi zarządzające szereg obowiązków, które są niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz zabezpieczenia interesu ich uczestników. Nowym obowiązkiem, którym mają być objęte fundusze inwestycyjne są wymogi wynikające z:
1)Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) [dalej: rozporządzenie 1286/2014],
2)Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/653 z dnia 8 marca 2017 r. uzupełniającego Rozporządzenie 1286/2014 przez ustanowienie regulacyjnych standardów technicznych w zakresie prezentacji, treści, przeglądu i zmiany dokumentów zawierających kluczowe informacje oraz warunków spełnienia wymogu przekazania takich dokumentów [dalej: Rozporządzenie 2017/653],
3)Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2021/2268 z dnia 6 września 2021 r. zmieniającego regulacyjne standardy techniczne określone w rozporządzeniu 2017/653 w odniesieniu do podstawowej metodyki i prezentacji scenariuszy dotyczących wyników, prezentacji kosztów i metodyki obliczania ogólnych wskaźników kosztów, prezentacji i treści informacji na temat wyników osiągniętych w przeszłości oraz prezentacji kosztów w odniesieniu do detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP) oferujących wiele wariantów inwestycyjnych, a także dostosowania przepisu przejściowego dla twórców PRIIP oferujących jednostki funduszy, o których mowa w art. 32 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014, jako bazowe warianty inwestycyjne do przedłużonego obowiązywania przepisu przejściowego określonego w tym artykule [dalej: Rozporządzenie 2021/2268].
Przepis art. 78 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) [dalej: dyrektywa 2009/65/WE], zobowiązał spółki inwestycyjne i spółki zarządzające do sporządzenia krótkiego dokumentu zawierającego kluczowe informacje na temat podstawowych cech przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe, których jednostki są oferowane inwestorom [dalej: kluczowe informacje dla inwestorów lub KIID]. Dokument ten miał pozwolić inwestorom na zrozumienie charakteru oraz ryzyka związanego z ofertą inwestowania w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych typu UCITS oraz podjęcie świadomej decyzji inwestycyjnej. Przepisy te zostały zaimplementowane w ustawie o funduszach inwestycyjnych, która zobowiązuje fundusze inwestycyjne otwarte oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte do publikowania kluczowych informacji dla inwestorów na stronach internetowych wskazanych w statucie funduszu (art. 219 ust. 1) oraz bezpłatnego udostępniania kluczowych informacji dla inwestorów przy zbywaniu jednostek uczestnictwa (art. 222 ust. 1).
W ślad za dyrektywą 2009/65/WE ustawa o funduszach inwestycyjnych określiła również podstawowy zakres informacji, jakie mają być zawarte w kluczowych informacjach dla inwestorów oraz wymagania jakie ma spełniać ten dokument (art. 220a). W przeciwieństwie do dyrektywy 2009/65/WE w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych otwartych ustawa o funduszach inwestycyjnych nie sformułowała natomiast wprost obowiązku sporządzenia dokumentu kluczowych informacji dla inwestorów, niemniej wynika on z przewidzianych w tej ustawie obowiązków w zakresie przekazywania, publikacji lub udostępniania tego dokumentu. Wymaga podkreślenia, że co prawda dyrektywa 2009/65/WE w krajowym porządku prawnym ma zastosowanie wyłącznie do funduszy inwestycyjnych otwartych, jednak ustawa o funduszach inwestycyjnych przewiduje, że specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte sporządzają kluczowe informacje dla inwestorów (art. 220a ust. 7). Konieczność umożliwienia inwestorom indywidualnym zrozumienia i porównania kluczowych cech detalicznych produktów inwestycyjnych (PRIIP) i ryzyk z nim związanych spowodowała, że w rozporządzeniu 1286/2014 zobowiązano twórców takich produktów, przed ich udostępnieniem inwestorom indywidualnym, do sporządzenia i publikacji dokumentu zawierającego kluczowe informacje na temat danego produktu [dalej: dokument zawierający kluczowe informacje lub KID]. Detaliczny produkt inwestycyjny (PRIIP) to detaliczny produkt zbiorowego inwestowania oraz ubezpieczeniowy produkt inwestycyjny.
Jak wynika z powyższego, fundusze inwestycyjne typu UCITS stanowią również PRIIP, w przypadku którego jest wymagany dokument zawierający kluczowe informacje. Jednakże zgodnie z art. 32 ust. 1 rozporządzenia 1286/2014, spółki zarządzające, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. b dyrektywy 2009/65/WE, spółki inwestycyjne, o których mowa w art. 27 tej dyrektywy, oraz osoby doradzające w zakresie jednostek funduszy inwestycyjnych typu UCITS, o których mowa w art. 1 ust. 2 tej dyrektywy, lub je sprzedające, były do dnia 31 grudnia 2021 r. zwolnione z obowiązków sporządzania dokumentu zawierającego kluczowe informacje. Termin ten został następnie przedłużony do dnia 31 grudnia 2022 r. rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2259 z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 1286/2014 w odniesieniu do przedłużenia okresu obowiązywania przepisu przejściowego dotyczącego spółek zarządzających, spółek inwestycyjnych i osób doradzających w zakresie jednostek przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) i jednostek funduszy innych niż UCITS lub je sprzedających (Dz. Urz. UE L 455 z 20 grudnia 2021 r. str. 1).
Kluczowe informacje dla inwestorów oraz dokumenty zawierające kluczowe informacje zawierają co do zasady ten sam zakres informacji. Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2261 z dnia 15 grudnia 2021 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2009/65/WE w odniesieniu do stosowania dokumentów zawierających kluczowe informacje przez spółki zarządzające przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (Dz. Urz. UE L 455 z 20 grudnia 2021 r. str. 15) [dalej: Dyrektywa 2021/2261] dokument zawierający kluczowe informacje został uznany za spełniający wymogi dotyczące kluczowych informacji dla inwestorów, co ma zapobiegać sytuacji, w której inwestorzy indywidualni dokonujący inwestycji w PRIIP w postaci funduszu inwestycyjnego typu UCITS otrzymywaliby, począwszy od dnia 1 stycznia 2023 r., dwa dokumenty dotyczące tego samego produktu finansowego. Rozporządzenie 1286/2014 ma zastosowanie wyłącznie do oferowania produktów PRIIP inwestorom indywidualnym, podczas gdy jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych typu UCITS mogą być oferowane również innym inwestorom. W związku z tym dyrektywa 2021/2261 przewiduje, że spółki inwestycyjne i spółki zarządzające powinny nadal sporządzać kluczowe informacje dla inwestorów innych niż inwestorzy indywidualni zgodnie z dyrektywą 2009/65/WE, chyba że podejmą decyzję o sporządzaniu dokumentu zawierającego kluczowe informacje zgodnie z rozporządzeniem 1286/2014. Fundusze inwestycyjne otwarte i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte oraz podmioty uczestniczące w oferowaniu jednostek uczestnictwa tych funduszy powinny zatem od 1 stycznia 2023 r. przekazywać inwestorom indywidualnym dokumenty zawierające kluczowe informacje sporządzone zgodnie z rozporządzeniem 1286/2014. Fundusz inwestycyjny będzie decydował, czy nadal będzie sporządzał kluczowe informacje dla inwestorów zgodnie z dyrektywą 2009/65/WE, ponieważ dyrektywa 2021/2261 uprawnia (a nie zobowiązuje) taki fundusz do przekazywania kluczowych informacji również inwestorom innym niż inwestorzy indywidualni. Dlatego też w ustawie o funduszach inwestycyjnych zostaną zachowane przepisy odnoszące się do zasad udostępniania oraz sporządzania kluczowych informacji dla inwestorów. W przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych KID będą podstawowym dokumentem informacyjnym przekazywanym inwestorom.
Przepis art. 32 rozporządzenia 1286/2014 wskazuje, że do sporządzenia kluczowych informacji są obowiązane spółki zarządzające UCITS lub funduszami, które na zasadzie prawa krajowego udostępniają kluczowe informacje dla inwestorów.
Ponadto z art. 2 ust. 1 rozporządzenia Komisji 583/2010 z dnia 1 lipca 2010 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/65/WE w zakresie kluczowych informacji dla inwestorów i warunków, które należy spełnić w przypadku dostarczania kluczowych informacji dla inwestorów lub prospektu emisyjnego na trwałym nośniku innym niż papier lub za pośrednictwem strony internetowej (Dz. Urz. UE L 176 z 10 lipca 2010 r. str. 1) wynika, że ma ono zastosowanie do spółki zarządzającej w odniesieniu do każdego zarządzanego przez nią UCITS – oznacza to, że za sporządzenie kluczowych informacji dla inwestorów odpowiedzialne są spółki zarządzające (czyli towarzystwa funduszy inwestycyjnych w krajowym porządku prawnym).
Towarzystwo funduszy inwestycyjnych sporządza kluczowe informacje dla funduszu inwestycyjnego otwartego, aktualizuje je oraz dokonuje ich tłumaczeń, a także udostępnia je inwestorom indywidualnym na zasadach określonych w rozporządzeniu 1286/2014. W ten sposób kluczowe informacje sporządzane zgodnie z tym rozporządzeniem spełnią wymogi kluczowych informacji dla inwestorów, o których mowa w art. 78–82 i art. 94 dyrektywy 2009/65/WE. Oznacza to również, że na potrzeby udostępniania inwestorom indywidualnym informacji o funduszu inwestycyjnym otwartym nie ma potrzeby sporządzania dodatkowo kluczowych informacji dla inwestorów. Regulacja ta będzie miała również zastosowanie do specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, które w krajowym porządku prawnym co prawda nie podlegają dyrektywie UCITS, niemniej obowiązujące przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych zobowiązują również te fundusze do sporządzania i udostępniania inwestorom kluczowych informacji dla inwestorów (art. 220a ust. 7).
W przypadku gdy towarzystwo funduszy inwestycyjnych sporządza dla danego funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego KID w celu ich udostępniania również inwestorom innym niż inwestorzy indywidualni, nie musi sporządzać i udostępniać KIID. Sporządzanie kluczowych informacji, ich aktualizacja oraz dokonywanie ich tłumaczeń, a także udostępnianie ich inwestorom innym niż inwestorzy indywidualni powinno się odbywać na zasadach określonych w rozporządzeniu 1286/2014. Towarzystwo funduszy inwestycyjnych może sporządzać kluczowe informacje dla każdego funduszu inwestycyjnego otwartego oraz specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego w celu ich udostępnienia uczestnikom funduszu innym niż inwestorzy indywidualni, może je także aktualizować, dokonywać ich tłumaczeń oraz udostępniać uczestnikom innym niż inwestorzy indywidualni na zasadach określonych w rozporządzeniu 1286/2014.
W związku z wejściem w życie regulacji prawnych dotyczących KID, Spółka począwszy od 1 stycznia 2023 r. rozpoczęła świadczenie na rzecz TFI/funduszy inwestycyjnych usługę w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID [dalej: Usługa], na którą będą składać się następujące czynności niezbędne dla kompletnego i zgodnego z wymaganiami regulacyjnymi wytworzenia KID:
1)przygotowanie modeli obliczeniowych wszystkich wymaganych wskaźników, oraz odpowiednich scenariuszy dotyczących wyników i kosztów bieżących oraz kosztów dodatkowych;
2)przygotowanie algorytmów do wyliczenia wymaganych wskaźników;
3)wyliczenie wymaganych wskaźników;
4)wyliczenie kosztów transakcyjnych, w tym historycznych za lata 2020-2022;
5)monitorowanie wyliczenia wymaganych wskaźników w cyklach miesięcznych;
6)prowadzenie bazy danych dla kosztów transakcyjnych oraz transakcji rynkowych i nierynkowych.
Do realizacji Usługi będzie wykorzystywane przygotowane przez Spółkę narzędzie informatyczne „Interaktywny Interfejs KID (PIIK)”, które:
a)zostanie zasilone danymi, o których mowa w pkt 2) i 3) powyżej;
b)umożliwi funduszom inwestycyjnym import do PIIK danych opisowych lub danych statycznych przygotowanych przez fundusze;
c)wygeneruje pierwszy próbny dokument KID (na niepełnych danych), a następnie po zasileniu PIIK ostatecznymi danymi opisowymi otrzymanymi od funduszu inwestycyjnego oraz pozostałymi wyliczeniami – wystawi w PIIK pierwszy pełny dokument KID dla każdego funduszu;
d)umożliwi generowanie dokumentów KID/PRIIP w zakresie pełnej treści tych dokumentów w dowolnym czasie;
e)będzie aktualizowało dane w PIIK na podstawie informacji otrzymanych od Funduszy;
f)umożliwi generowanie dokumentów KID/PRIIP w zakresie pełnej treści tych dokumentów w dowolnym czasie.
Wynagrodzenie za poszczególne elementy Usługi ma charakter cykliczny, płacone będzie za każdy miesiąc świadczenia usługi, z wyłączeniem części składowych Usługi wymienionych w pkt 1-4) i lit. c) powyżej, za które zapłata będzie uiszczana jednorazowo.
Usługa będzie świadczona jako element kompleksowej umowy agenta transferowego albo jako usługa wykonywana na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Sposób zawarcia umowy na Usługę w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID jest uzależniony od zakresu stosunków cywilnoprawnych łączących Wnioskodawcę z klientami, dla których jest świadczona Usługa. I tak:
1)dla klientów, z którymi Wnioskodawca miał zawartą Umowę AT Usługa jest wykonywana jako element kompleksowej umowy agenta transferowego;
2)dla usługobiorców, z którymi Wnioskodawca miał zawartą wyłącznie umowę usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (także korzystającą ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy VAT) Usługa jest wykonywana jako element kompleksowej umowy tej umowy;
3)dla klientów, którzy nie korzystali dotychczas z usług Wnioskodawcy Usługa jest realizowana na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej (dotyczy jednego klienta).
W ramach standardowej umowy o świadczenie usług agenta transferowego i dystrybucji, Spółka świadczy niżej opisane usługi z zakresu zarządzania funduszami:
1)Usługi polegające na tworzeniu i administrowaniu rejestrem uczestników funduszu, na które składają się następujące czynności:
a)założenie i prowadzenie rejestru uczestników na podstawie dokumentacji otrzymanej od dystrybutorów i uczestników, tj.: przyjmowanie, rejestracja, przetwarzanie i przechowywanie zleceń oraz innych dyspozycji uczestników przekazanych przez punkty obsługi klienta oraz za pośrednictwem kanałów zdalnych; współdziałanie w realizacji zleceń spadkobierców po śmierci uczestnika; obsługa wpłat bezpośrednich (na zindywidualizowane rachunki bankowe przypisane do poszczególnych subrejestrów) oraz wpłat w instrumentach finansowych; obsługa umów o dodatkowe świadczenia na zasadach przewidzianych w statucie;
b)ewidencjonowanie w rejestrze uczestników (dokonywanie wpisów) przyjętych i zweryfikowanych przez Spółkę, zleceń, zapisów na jednostki uczestnictwa, i innych oświadczeń woli inwestorów, uczestników, przewidzianych statutem, przepisami prawa i procedurami;
c)obliczanie i pobieranie przez Spółkę: opłat przewidzianych statutem oraz regulaminami produktów specjalnych, kwot środków pieniężnych po potrąceniu ww. opłat, liczby jednostek uczestnictwa zbytych i odkupionych przez fundusz w danym dniu, dodatkowych świadczeń przyznawanych przez fundusz uczestnikom, kwoty podatku od zysku z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.);
d)aktualizowanie na bieżąco wartości środków zgromadzonych na rejestrach uczestnika na podstawie informacji o wartości aktywów netto subfunduszu na jednostkę uczestnictwa;
e)wysyłanie potwierdzeń o dokonanych zmianach w rejestrze uczestników, w terminach wskazanych w ustawie o funduszach inwestycyjnych lub w statucie;
f)wyjaśnianie pytań, reklamacji, zleceń, dyspozycji lub innych rozbieżności dotyczących oświadczeń woli składanych przez inwestorów lub uczestników i ich spadkobierców;
g)ewidencjonowanie transakcji zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593 ze zm.) oraz informacji wymaganych na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 września 2017 r. w sprawie sposobu, szczegółowego zakresu i terminów przekazywania do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa oraz analiz ryzyka systemowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 229)
h)zabezpieczanie i archiwizacja rejestru uczestników, a także dokumentacji papierowej gromadzonej w związku z uczestnictwem w funduszu;
i)obsługa rachunków bankowych funduszu, poprzez m.in.: otwieranie, składanie dyspozycji, przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami subfunduszy, uczestników, TFI, zamykanie w imieniu funduszu rachunków bankowych w celu prawidłowego administrowania rejestrem;
j)przekazywanie do właściwych urzędów skarbowych informacji dotyczących funduszu i ich uczestników, wymaganych przepisami prawa, w tym określonych ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043 ze zm.);
k)ewidencjonowanie w rejestrze danych o dystrybutorach i dealerach przyjmujących zlecenia, dyspozycje lub inne oświadczenia woli uczestników na podstawie informacji przekazanych przez TFI lub dystrybutorów, a także naliczanie wynagrodzenia dystrybutorom na zasadach określonych w umowie oraz przekazywanie TFI informacji w tym zakresie w formacie uzgodnionym z TFI.
2)Dystrybucję jednostek uczestnictwa, na którą składa się:
a)pośredniczenie w przyjmowaniu zleceń, dyspozycji lub innych oświadczeń woli inwestorów lub uczestników poprzez punkt obsługi bezpośredniej uczestników, telefon, IVR, internetowy Serwis Transakcyjno - Informacyjny (STI) oraz udzielanie informacji na temat zasad uczestnictwa w funduszu lub stanie rejestru.
Spółka oferuje również usługi rachunkowości funduszy. Usługi te mogą stanowić element kompleksowej usługi agenta transferowego, bądź być świadczone jako samodzielna/wyłączna usługa. W ramach standardowej umowy o świadczenie usług rachunkowości funduszy Spółka świadczy na rzecz zleceniodawcy (TFI działającego w imieniu własnym oraz w imieniu funduszu lub powszechnego towarzystwa emerytalnego [dalej: PTE]) usługi polegające na obsłudze rachunkowo-księgowej oraz wycenie aktywów wskazanego funduszu oraz wydzielonych subfunduszy.
Usługi te składają się z poniższych elementów:
1)Prowadzenie ksiąg rachunkowych funduszu w oparciu o dane/dowody księgowe otrzymywane od TFI, PTE oraz od innych podmiotów związanych umowami z TFI, PTE w tym:
a)ewidencja zdarzeń gospodarczych, w szczególności transakcji zawieranych w imieniu i na rzecz funduszu inwestycyjnego przez osoby upoważnione;
b)ewidencja wszystkich kosztów, przychodów i innych praw wynikających ze statutu lub transakcji dokonywanych przez fundusz (subfundusz);
c)dzienna weryfikacja wykonanych operacji księgowych z depozytariuszem;
d)badanie limitów inwestycyjnych określonych statutem funduszu, ustawą o funduszach inwestycyjnych, ustawą z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2342 ze zm.), rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zawierania przez fundusz inwestycyjny otwarty umów, których przedmiotem są instrumenty pochodne, w tym niewystandaryzowane instrumenty pochodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 1879), rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 2014 r. w sprawie określenia maksymalnej części aktywów otwartego funduszu emerytalnego, jaka może zostać ulokowana w poszczególnych kategoriach lokat (Dz. U. poz. 116) oraz przekazywanie do TFI, PTE informacji o ich naruszeniu w zakresie informacji wytworzonych lub otrzymanych przez Spółkę w wyniku realizacji umowy;
e)przygotowywanie projekcji płynności środków pieniężnych na rachunkach podstawowych funduszu (subfunduszu);
f)sporządzanie projektów przewidzianych prawem sprawozdań finansowych i innych wymaganych prawem informacji na podstawie ksiąg rachunkowych funduszu (subfunduszu) w układzie wymaganym przez właściwe przepisy prawa;
g)przygotowywanie okresowych sprawozdań do Narodowego Banku Polskiego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sposobu, szczegółowego zakresu i terminów przekazywania do Narodowego Banku Polskiego danych niezbędnych do ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa oraz analiz ryzyka systemowego;
h)przygotowywanie innych podatkowych sprawozdań i raportów na wniosek TFI, PTE;
i)udostępnianie ksiąg rachunkowych funduszu (subfunduszu) do badania przez podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych w uzgodnionych terminach;
j)gromadzenie i przechowywanie danych w sposób przewidziany przepisami powszechnie obowiązującymi oraz procedurami ustalonymi między stronami;
k)prowadzenie ewidencji zawartych transakcji (MIFID) na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 18 listopada 2020 r. w sprawie w sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (Dz. U. poz. 2103 ze zm.) a także kontrola realizacji zawartych transakcji oraz przekazywanie do funduszy inwestycyjnych i instytucji wspólnego inwestowania zleceń w imieniu danego subfunduszu.
2)Wycena aktywów i zobowiązań funduszu/subfunduszu oraz ustalanie wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa/certyfikat inwestycyjny, dokonywana w każdym dniu wyceny, określonym zgodnie ze statutem danego funduszu (subfunduszu), w tym:
a)ujmowanie w księgach funduszu (subfunduszu) zmian w kapitale powierzonym oraz liczbie jednostek uczestnictwa/certyfikatów inwestycyjnych będących w posiadaniu uczestników funduszu (subfunduszu) wymaganych do wyceny aktywów netto funduszu/subfunduszu oraz ustalenia wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa/certyfikat inwestycyjny funduszu (subfunduszu);
b)ujmowanie wyceny portfela inwestycyjnego, należności i sald na rachunkach bankowych funduszu (subfunduszu) oraz wycena zobowiązań funduszu/subfunduszu wymagane do wyceny aktywów netto funduszu/subfunduszu oraz ustalenia wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa/certyfikat inwestycyjny funduszu/subfunduszu. Zakres świadczonych usług AT podlega zmianom i modyfikacjom będącym wynikiem z jednej strony ewolucji unijnych i krajowych regulacji prawnych odnoszących się do branży funduszy inwestycyjnych, z drugiej oczekiwaniom i potrzebom klientów co do obszaru i stopnia szczegółowości świadczonych usług.
Usługi w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID nie mają charakteru usług doradczych, wymienionych w treści przepisu art. 43 ust. 15 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka w całym zakresie swojej działalności nie świadczy tego rodzaju usług.
Szczegółowa zawartość KID została określona w rozporządzeniu 1286/2014. Zgodnie z jego art. 8 ust. 3 dokument zawierający kluczowe informacje zawiera następujące informacje:
1)na początku dokumentu - nazwę PRIIP, dane identyfikacyjne i kontaktowe twórcy PRIIP, informacje na temat właściwego organu dla twórcy PRIIP oraz datę dokumentu;
2)w stosownych przypadkach ostrzeżenie przed błędnym zrozumieniem o następującej treści: „Zamierzasz kupić produkt, który jest skomplikowany i może być trudny do rozumienia.”;
3)w części zatytułowanej „Co to za produkt?” - określenie charakteru i głównych cech PRIIP, w tym:
a)rodzaju PRIIP;
b)jego celów i środków osiągnięcia tych celów, w szczególności, czy cele są osiągane za pomocą bezpośredniej czy pośredniej ekspozycji względem bazowych aktywów inwestycyjnych, w tym opisu instrumentów bazowych lub wartości referencyjnych, w tym specyfikacji rynków, na których dokonywane są inwestycje za pośrednictwem danego PRIIP, w tym również, w stosownych przypadkach, szczególnych celów środowiskowych lub społecznych, których osiągnięciu ma służyć produkt, a także sposobu określania zwrotu;
c)opisu typu inwestora indywidualnego, z myślą o którym dany PRIIP jest wprowadzany do obrotu, w szczególności, jeżeli chodzi o skłonność do poniesienia straty inwestycyjnej i horyzont inwestycyjny;
d)w przypadku gdy PRIIP oferuje świadczenia ubezpieczeniowe - szczegółowych informacji na temat tych świadczeń, w tym okoliczności, które prowadzą do ich wypłaty;
e)okresu, na jaki zawarty jest PRIIP, jeżeli jest znany;
4)w części zatytułowanej „Jakie są ryzyka i możliwe korzyści?” - krótki opis profilu ryzyka i zysku obejmujący następujące elementy:
a)ogólny wskaźnik ryzyka, uzupełniony o opisowe wyjaśnienie tego wskaźnika, jego główne ograniczenia oraz opisowe wyjaśnienie ryzyk, które mają istotne znaczenie dla PRIIP i które nie mogły zostać odpowiednio uwzględnione w ogólnym wskaźniku ryzyka;
b)możliwa maksymalna strata zainwestowanego kapitału, w tym informacje dotyczące:
i)tego, czy inwestor indywidualny może stracić cały zainwestowany kapitał, lub
ii)tego, czy inwestor indywidualny ponosi ryzyko zaciągania dodatkowych finansowych zobowiązań lub obowiązków, w tym zobowiązań warunkowych oprócz kapitału zainwestowanego w PRIIP, oraz
iii)w stosownych przypadkach, tego, czy PRIIP uwzględnia ochronę kapitału przed ryzykiem rynkowym oraz szczegóły dotyczące jej zakresu i ograniczeń, w szczególności w odniesieniu do czasu jej trwania;
c)odpowiednie scenariusze rozwoju sytuacji oraz przyjęte założenia, na jakich powstały;
d)w stosownych przypadkach, informacje na temat warunków zwrotu dla inwestorów indywidualnych lub wyznaczonych górnych limitów zysku dla inwestorów;
e)stwierdzenie wskazujące, że przepisy podatkowe macierzystego państwa członkowskiego inwestora indywidualnego mogą mieć wpływ na rzeczywisty wypłacony zysk;
5)w części zatytułowanej „Co się stanie, jeśli [nazwa twórcy PRIIP] nie ma możliwości wypłaty?” - krótki opis tego, czy powstała strata jest objęta systemem rekompensat lub gwarancji dla inwestorów, a jeżeli tak, wskazanie tego systemu, nazwę gwaranta oraz informacje, które ryzyka są nim objęte, a które nie;
6)w części zatytułowanej „Jakie są koszty?” - koszty związane z inwestycją w dany PRIIP, obejmujące zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie koszty, które poniesie inwestor indywidualny, w tym koszty jednorazowe i powtarzające się, przedstawione za pomocą ogólnych wskaźników kosztów, oraz – aby zapewnić możliwość porównania - całkowite łączne koszty wyrażone w wartościach pieniężnych i procentowych w celu wykazania złożonego wpływu całkowitych kosztów na inwestycję. W dokumencie zawierającym kluczowe informacje musi być jasno wskazane, że doradcy, dystrybutorzy lub każda inna osoba doradzająca w zakresie PRIIP lub je sprzedająca przekażą informacje wyszczególniające wszelkie koszty dystrybucji, które nie są jeszcze uwzględnione w kosztach określonych powyżej, tak aby umożliwić inwestorowi indywidualnemu zrozumienie skumulowanego wpływu łącznych kosztów na zwrot z inwestycji;
7)w części zatytułowanej „Ile czasu powinienem posiadać produkt i czy mogę wcześniej wypłacić pieniądze?”:
a)w stosownych przypadkach, informacje o terminie odstąpienia od umowy lub okresu unieważnienia w odniesieniu do danego PRIIP;
b)wskazanie zalecanego oraz, w stosownych przypadkach, wymaganego minimalnego okresu posiadania;
c)możliwości i warunki przedterminowego zbycia, w tym wszystkich mających zastosowanie opłat i sankcji, z uwzględnieniem profilu ryzyka i zysku PRIIP oraz pożądanych zmian na rynku w kontekście danego produktu;
d)informacje na temat możliwych konsekwencji spieniężenia przed upływem terminu ważności lub końcem zalecanego okresu posiadania, takich jak utrata ochrony kapitału lub dodatkowe opłaty warunkowe;
8)w części zatytułowanej „Jak mogę złożyć skargę?” - informacje na temat tego, jak i do kogo inwestor indywidualny może złożyć skargę dotyczącą produktu lub zachowania twórcy PRIIP lub osoby doradzającej w zakresie danego produktu lub go sprzedającej;
9)w sekcji zatytułowanej „Inne istotne informacje” - krótką informację o wszelkich dodatkowych dokumentach zawierających informacje, które mają być przekazane inwestorowi indywidualnemu na etapie przed umownym lub po zawarciu umowy, z wyłączeniem wszelkich materiałów marketingowych.
Zakres odpowiedzialności w związku z sporządzaniem KID jest określony umownie i kształtuje się następująco. Z zastrzeżeniem obowiązku dochowania należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru działalności, Spółka nie ponosi odpowiedzialności za nieterminowe sporządzenie KID jeżeli zgłosiła konieczność dostarczenia brakujących danych lub informacji niezwłocznie po stwierdzeniu braków w przekazanych danych i informacjach, i w uzgodnionych terminach wskazanych danych niezbędnych do przygotowania pierwszego dokumentu KID, chyba że dane te znajdują się w posiadaniu Spółki (za takie uważa się każdorazowo dane objęte statutami funduszu inwestycyjnego, warunkami emisji lub prospektami informacyjnymi) lub zgodnie z postanowieniami umowy powinny być przygotowane przez Spółkę.
Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za nieprzekazanie KID zgodnie z zasadami funkcjonowania systemu PIIK, w przypadku gdy fundusz nie wprowadził wystarczających danych kontaktowych odbiorców. Z zastrzeżeniem obowiązku dochowania należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru działalności, Spółka nie ponosi odpowiedzialności za treści udostępnione w PIIK jeżeli dane przekazane lub wprowadzone były błędne, chyba że zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy dane te powinny być przygotowane przez Spółkę.
Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy lub brak zgodności udostępnionego w systemie PIIK dokumentu KID ze statutami, warunkami emisji, prospektami lub innymi dokumentami lub informacjami wprowadzonymi przez fundusz do systemu PIIK. Z zastrzeżeniem obowiązku dochowania należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru działalności.
Wnioskodawca nie ponosi odpowiedzialności za poprawność kalkulacji, których wyniki udostępniane są w systemie PIIK i wykorzystywane do generowania KID, jeżeli dane użyte do kalkulacji przekazane Spółce lub wprowadzone do systemu PIIK przez fundusz inwestycyjny były błędne, chyba że dane i kalkulacje służące do bieżącego monitorowania aktualizacji KID zostały sporządzone i przygotowane przez Spółkę.
Odpowiedzialność finansowa Spółki z tytułu świadczenia Usług wsparcia w zakresie KID w trakcie świadczenia usługi ograniczona jest do określonej w umowie kwoty.
W ramach Usługi Wnioskodawca obsługuje narzędzie informatyczne PIIK, ale również udostępnia je funduszom inwestycyjnym/TFI. PIIK jest obsługiwany przez Spółkę w zakresie tych danych objętych przez KID, które są danymi liczbowymi będącymi w posiadaniu Spółki, przy czym dane liczbowe muszą być odpowiednio przetworzone i obliczone przez Wnioskodawcę. W zakresie danych liczbowych system PIIK korzysta:
1)z danych księgowych funduszy wycenianych przez Wnioskodawcę (księgi rachunkowe prowadzone przez Spółkę w systemie (...), np. o wysokości rzeczywistych kosztów, oraz
2)danych liczbowych, które są wykorzystywanych przez TFI do zarządzania ryzykiem funduszy np. miar ryzyka (dane te są obliczane w należącym do Wnioskodawcy systemie (…).
System PIIK pobiera dane z powyższych dwóch systemów Spółki, tj. z (...) i (…) a następnie wylicza wskaźniki liczbowe wymagane dokumentem KID. Potem wyliczenia wskaźników są umieszczane w odpowiednich miejscach szablonu dokumentu KID, utworzonego wcześniej przez fundusz. Dane liczbowe są przetwarzane i wprowadzane przez Wnioskodawcę jako, że:
1)jako księgowy funduszy posiada dostęp do wszystkich niezbędnych danych historycznych z ksiąg rachunkowych funduszy z systemu (...);
2)posiada dostęp do miar liczbowych w systemie (…) oraz narzędzia i algorytmy obliczeniowe;
3)pozyskuje odpowiednie dane wsadowe i przetwarza je w metodyczny sposób;
4)proces ten jest obiektywnie komplikowany i czasochłonny. Natomiast w relacji do części danych, które zawiera KID mających charakter danych opisowych będących w posiadaniu funduszu/TFI system PIIK jest udostępniany tym podmiotom.
Fundusze/TFI jako użytkownicy systemu PIIK mają dostęp polegający na parametryzacji szablonu KID oraz sporządzenia (wypełnienia) części opisowej dokumentu. Szablon jest uzupełniany przez fundusze inwestycyjne o posiadane przez nie dane opisowe, takie jak:
1)dane opisowe dotyczące funduszu, np. opis działalności funduszu, strategię inwestycyjną funduszu, ryzyka funduszu, itd.;
2)dane dotyczące kosztów wejścia i wyjścia z inwestycji w fundusz, itd.
Po zasileniu PIIK we wszystkie dane opisowe oraz liczbowe, możliwe jest wygenerowanie dokumentu KID dla funduszu. Generowanie dokumentu fundusz/TFI wykonuje samodzielnie.
Wynagrodzenie za udostępnienie PIIK jest kalkulowane każdorazowo jako element Usługi wsparcia.
Pytanie
Czy do Usługi wsparcia przy sporządzaniu KID znajdzie zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a-e, lit. g ustawy VAT dla usług zarządzania?
Państwa stanowisko w sprawie
Do świadczonej przez Wnioskodawcę Usługi znajdzie zwolnienie podatkowe określone w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a-e, lit. g ustawy VAT dla usług zarządzania.
Jak wskazano we wniosku, w związku z wejściem w życie regulacji prawnych dotyczących KID, Spółka począwszy do 1 stycznia 2023 r. rozpoczęła świadczenie na rzecz TFI/funduszy inwestycyjnych nowej usługi w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID. Z punktu widzenia Wnioskodawcy istotne jest, czy usługa ta może zostać zakwalifikowana jako korzystająca ze zwolnienia z opodatkowania z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy VAT.
Z uwagi na fakt, że termin „zarządzanie funduszami” nie został zdefiniowany ani w unijnych ani w polskich przepisach podatkowych jego zakres pojęciowy jest określony poprzez, przywołane w uzasadnieniu wniosku o interpretację, orzecznictwo wspólnotowych i polskich sądów. Sądy odwołują się w swoich wyrokach do treści załączników do Dyrektyw unijnych regulujących zasady funkcjonowania poszczególnych rodzajów funduszy inwestycyjnych [dalej: Dyrektywy]. Załączniki te z kolei określają kategorie czynności traktowanych jako zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Z oczywistych względów kategorie te mają charakter ogólny. Sądy w wyrokach dokonują konkretyzacji czynności podlegających zwolnieniu kierując się możliwie szerokim sposobem interpretowania tego pojęcia i wskazując na otwarty charakter katalogu czynności określonych w załącznikach do Dyrektyw. Jednocześnie orzecznictwo wskazuje, że granicami zakreślającymi możliwość uznania danej czynności (usługi) za objętą przedmiotowym zwolnieniem są takie cechy usługi jak: bezpośredni związek z działalnością funduszu, niemożność działania przez fundusz bez realizacji tych czynności, bezpośrednie powiązanie z transakcjami dokonywanymi przez fundusz oraz tworzenie przez usługę odrębnej całości mającej szczególne i żywotne znaczenie dla funduszu inwestycyjnego.
Przekładając powyższe na Usługę świadczoną przez Spółkę, w ocenie Wnioskodawcy, powinna być ona uznana za „administrowanie” bądź „administrację”, które w myśl załączników do Dyrektyw stanowią składową zarządzania funduszami inwestycyjnymi.
Usługa przy tym charakteryzuje się cechami, które zgodnie z orzecznictwem sądowym, pozwalają na zaklasyfikowanie jej jako usługi zarządzania funduszami inwestycyjnymi:
1)bezpośredni związek z działalnością funduszu;
Usługa umożliwia funduszom inwestycyjnym prawidłową realizację jednego z obowiązków dokumentacyjnych, do którego wypełnienia zobowiązane są fundusze. Pozwala funduszom na sporządzenie kompletnej i zgodnej z przepisami prawa dokumentacji zawierającej informacje dla inwestorów, które będą im dawały możliwość podjęcia świadomej decyzji co do dokonywania, dalszego prowadzenia czy rezygnacji z danej inwestycji.
2)niezbędność nabycia usługi dla funkcjonowania funduszu inwestycyjnego;
Od dnia 1 stycznia 2023 r. KID jest obowiązkowym elementem zbioru dokumentów, z którymi powinien zapoznać się inwestor zainteresowany produktami funduszów inwestycyjnych. Po tej dacie nie jest dozwolone oferowanie przez fundusze inwestycyjne swoich produktów inwestycyjnych bez uprzedniego przedstawienia potencjalnemu inwestorowi dokumentacji KID.
3)powiązanie z transakcjami wykonywanymi przez fundusz inwestycyjny;
Powiązanie Usługi z transakcjami sprowadza się do braku możliwości zawarcia transakcji np. sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego w sytuacji, kiedy nie został przygotowany i zaprezentowany komplet dokumentów, w tym KID, niezbędnych do przeprowadzania takiej transakcji.
4)tworzenie odrębnej, całościowej usługi ukierunkowanej na potrzeby funduszu inwestycyjnego i mającego dla niego istotny charakter;
Wsparcie Spółki w ramach świadczonej usługi stanowi odrębną całość. Obejmuje bowiem cały ciąg czynności mających na celu przygotowanie na potrzeby funduszu inwestycyjnego dokumentacji umożliwiającej temu funduszowi realizację jednego z obowiązków regulacyjnych. Należy wskazać, że usługa ta co do swej istoty jest zbliżona swoją postacią do innych usług świadczonych przez Wnioskodawcę w ramach umowy agenta transferowego. Umowa AT stanowi faktycznie konglomerat czynności mających różną charakterystykę i wymagającą podjęcia po stronie Wnioskodawcy zróżnicowanych działań, które w całości składają się na usługę traktowaną jako usługa zarządzania funduszami inwestycyjnymi korzystająca ze zwolnienia z VAT.
Z kolei kompleksowość Usługi wynika z faktu, że obejmuje ona całościowo wszystkie etapy opracowania KID począwszy od przygotowania modeli obliczeniowych i algorytmów wymaganych dla danego funduszu wskaźników, poprzez zasilenie modeli i algorytmów danymi pozyskanymi od funduszy inwestycyjnych, wyliczenie wskaźników i kosztów transakcyjnych, aktualizację i monitorowanie wyliczenia wymaganych wskaźników, aż po generowanie dokumentów z systemu. Na ocenę całościowego charakteru Usługi nie ma wpływu okoliczność, że jest ona wykonywana przez Wnioskodawcę za pomocą systemu informatycznego przygotowanego, utrzymywanego i udostępnianego przez Spółkę. Biorąc pod uwagę obowiązujące standardy technologiczne, wymogi regulacyjne określone w przepisach prawa, oczekiwania klientów co do poziomu, jakości i szybkości świadczonych usług, zakres danych i informacji niezbędnych do przygotowania dokumentacji KID jest rzeczą naturalną wykorzystywanie przy realizacji tej usługi dedykowanego narzędzia IT. Tylko bowiem korzystanie z technik informatycznych pozwala na terminowe i zgodne z wymaganiami prawnymi i biznesowymi przygotowanie KID. Tak więc poszczególne elementy składowe Usługi stanowią nierozerwalną całość i powinny być traktowane jako jedna, jednolita usługa. Istotność Usługi dla funduszy inwestycyjnych oraz wskazanie jej nierozerwalności z potrzebami i obowiązkami funduszu inwestycyjnego zostały opisane powyżej w podpunktach 1-3. Zarówno czynności składające się na świadczoną usługę, jak i jej konstrukcja i cechy uzasadniają stwierdzenie, że mamy do czynienia z usługą zarządzania funduszami.
Uwzględniając przywołaną powyżej argumentację, jak również wywody zawarte w uzasadnieniu do wniosku o wydanie interpretacji podatkowej, należy przyjąć, że usługi wsparcia przy sporządzaniu KID podlegają zwolnieniu od podatku VAT, jako usługi w zakresie zarządzania funduszem inwestycyjnym, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a-e, lit. g ustawy VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”,
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy,
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez świadczenie usług należy przede wszystkim rozumieć określone zachowanie podatnika na rzecz odrębnego podmiotu, które zasadniczo wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu.
Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy zwrócić uwagę na to, że usługą jest tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku. Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o VAT.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,
zwalnia się od podatku usługi zarządzania:
a)funduszami inwestycyjnymi, alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zbiorczymi portfelami papierów wartościowych - w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
b)portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych i alternatywnych funduszy inwestycyjnych, o których mowa w lit. a, lub ich częścią,
c)ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej,
d)otwartymi funduszami emerytalnymi oraz dobrowolnymi funduszami emerytalnymi w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, a także Funduszem Gwarancyjnym utworzonym na podstawie tych przepisów,
e)pracowniczymi programami emerytalnymi w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych,
f)obowiązkowym systemem rekompensat oraz funduszem rozliczeniowym utworzonymi na podstawie przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a także innymi środkami i funduszami, które są gromadzone lub tworzone w celu zabezpieczenia prawidłowego rozliczenia transakcji zawartych w obrocie na rynku regulowanym w rozumieniu tych przepisów albo w obrocie na giełdach towarowych w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych, przez CCP, agenta rozrachunkowego lub izbę rozliczeniową w rozumieniu przepisów o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami,
g)pracowniczymi planami kapitałowymi, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1342).
Na podstawie art. 43 ust. 15 ustawy,
zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41, nie mają zastosowania do:
1)czynności ściągania długów, w tym factoringu;
2)usług doradztwa;
3)usług w zakresie leasingu.
Stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega wykładni rozszerzającej. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji jedynie, gdy charakter czynności świadczonych przez niego w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Jednocześnie zwrócić należy uwagę na przepis art. 43 ust. 22 ustawy, zgodnie z którym,
podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku usług, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41, świadczonych na rzecz podatników, i wybrać ich opodatkowanie, pod warunkiem że:
1) jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny;
2) złoży naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania tych usług przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego rezygnuje ze zwolnienia.
Stosownie zaś do ust. 23 ww. przepisu,
podatnik, o którym mowa w ust. 22, może, nie wcześniej niż po upływie 2 lat, licząc od początku okresu rozliczeniowego, od którego wybrał opodatkowanie usług, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41, ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku tych usług, pod warunkiem złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego zawiadomienia o rezygnacji z opodatkowania, przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego ponownie będzie korzystał ze zwolnienia.
Powyższe zmiany przepisów umożliwiają wybór opodatkowania określonych usług, które dotychczas obligatoryjnie korzystały ze zwolnienia od podatku – w tym m.in. właśnie usług zarządzania, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, przy czym możliwość wyboru opcji opodatkowania dotyczy wyłącznie usług świadczonych na rzecz innych podatników, przy zachowaniu warunków określonych w art. 43 ust. 22 i 23 ustawy.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że są Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Są Państwo wyspecjalizowanym podmiotem świadczącym na rzecz podmiotów rynku finansowego usługi z zakresu zarządzania funduszami inwestycyjnymi, portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, otwartymi funduszami emerytalnymi, pracowniczymi programami emerytalnymi i pracowniczymi planami kapitałowymi.
W ramach usług zarządzania świadczą Państwo usługi: agenta transferowego [usługi AT], dystrybucyjne, usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych [TFI], lub funduszy emerytalnych zarządzanych przez powszechne towarzystwa emerytalne. Oferują Państwo także usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i wyceny funduszy, które mogą być świadczone jako samodzielna, odrębna usługa, jak również inne usługi wspierające działalność funduszy. Usługi AT są świadczone przez Państwa na rzecz funduszy inwestycyjnych otwartych [FIO] oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych [SFIO].
W związku z wejściem w życie regulacji prawnych dotyczących KID, począwszy od 1 stycznia 2023 r. rozpoczęli Państwo świadczenie na rzecz TFI/funduszy inwestycyjnych usługę w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID [Usługa], na którą będą składać się następujące czynności niezbędne dla kompletnego i zgodnego z wymaganiami regulacyjnymi wytworzenia KID:
1)przygotowanie modeli obliczeniowych wszystkich wymaganych wskaźników, oraz odpowiednich scenariuszy dotyczących wyników i kosztów bieżących oraz kosztów dodatkowych;
2)przygotowanie algorytmów do wyliczenia wymaganych wskaźników;
3)wyliczenie wymaganych wskaźników;
4)wyliczenie kosztów transakcyjnych, w tym historycznych za lata 2020-2022;
5)monitorowanie wyliczenia wymaganych wskaźników w cyklach miesięcznych;
6)prowadzenie bazy danych dla kosztów transakcyjnych oraz transakcji rynkowych i nierynkowych.
Do realizacji Usługi będzie wykorzystywane przygotowane przez Spółkę narzędzie informatyczne „Interaktywny Interfejs KID (PIIK)”, które:
a)zostanie zasilone danymi, o których mowa w pkt 2) i 3) powyżej;
b)umożliwi funduszom inwestycyjnym import do PIIK danych opisowych lub danych statycznych przygotowanych przez fundusze;
c)wygeneruje pierwszy próbny dokument KID (na niepełnych danych), a następnie po zasileniu PIIK ostatecznymi danymi opisowymi otrzymanymi od funduszu inwestycyjnego oraz pozostałymi wyliczeniami – wystawi w PIIK pierwszy pełny dokument KID dla każdego funduszu;
d)umożliwi generowanie dokumentów KID/PRIIP w zakresie pełnej treści tych dokumentów w dowolnym czasie;
e)będzie aktualizowało dane w PIIK na podstawie informacji otrzymanych od Funduszy;
f)umożliwi generowanie dokumentów KID/PRIIP w zakresie pełnej treści tych dokumentów w dowolnym czasie.
Wynagrodzenie za poszczególne elementy Usługi ma charakter cykliczny, płacone będzie za każdy miesiąc świadczenia usługi, z wyłączeniem części składowych Usługi wymienionych w pkt 1-4) i lit. c) powyżej, za które zapłata będzie uiszczana jednorazowo.
Usługa będzie świadczona jako element kompleksowej umowy agenta transferowego albo jako usługa wykonywana na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej. Sposób zawarcia umowy na Usługę w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID jest uzależniony od zakresu stosunków cywilnoprawnych łączących Państwa z klientami, dla których jest świadczona Usługa. I tak:
1)dla klientów, z którymi mieli Państwo zawartą Umowę AT Usługa jest wykonywana jako element kompleksowej umowy agenta transferowego;
2)dla usługobiorców, z którymi mieli Państwo zawartą wyłącznie umowę usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (także korzystającą ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy VAT) Usługa jest wykonywana jako element kompleksowej umowy tej umowy;
3)dla klientów, którzy nie korzystali dotychczas z Państwa usług - Usługa jest realizowana na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej (dotyczy jednego klienta).
Usługi w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID nie mają charakteru usług doradczych, wymienionych w treści przepisu art. 43 ust. 15 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka w całym zakresie swojej działalności nie świadczy tego rodzaju usług. Zakres odpowiedzialności w związku ze sporządzaniem KID jest określony umowie. Z zastrzeżeniem obowiązku dochowania należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru działalności, nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za nieterminowe sporządzenie KID jeżeli zgłosili Państwo konieczność dostarczenia brakujących danych lub informacji niezwłocznie po stwierdzeniu braków w przekazanych danych i informacjach, i w uzgodnionych terminach wskazanych danych niezbędnych do przygotowania pierwszego dokumentu KID, chyba że dane te znajdują się w Państwa posiadaniu (za takie uważa się każdorazowo dane objęte statutami funduszu inwestycyjnego, warunkami emisji lub prospektami informacyjnymi) lub zgodnie z postanowieniami umowy powinny być przygotowane przez Państwa. Nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za nieprzekazanie KID zgodnie z zasadami funkcjonowania systemu PIIK, w przypadku gdy fundusz nie wprowadził wystarczających danych kontaktowych odbiorców. Nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za treści udostępnione w PIIK jeżeli dane przekazane lub wprowadzone były błędne, chyba że zgodnie z postanowieniami umowy dane te powinny być przygotowane przez Państwa. Nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy lub brak zgodności udostępnionego w systemie PIIK dokumentu KID ze statutami, warunkami emisji, prospektami lub innymi dokumentami lub informacjami wprowadzonymi przez fundusz do systemu PIIK. Nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za poprawność kalkulacji, których wyniki udostępniane są w systemie PIIK i wykorzystywane do generowania KID, jeżeli dane użyte do kalkulacji przekazane Spółce lub wprowadzone do systemu PIIK przez fundusz inwestycyjny były błędne, chyba że, dane i kalkulacje służące do bieżącego monitorowania aktualizacji KID zostały sporządzone i przygotowane przez Państwa.
Odpowiedzialność finansowa Spółki z tytułu świadczenia Usług wsparcia w zakresie KID w trakcie świadczenia usługi ograniczona jest do określonej w umowie kwoty.
W ramach Usługi obsługują Państwo narzędzie informatyczne PIIK, ale również udostępniają je Państwo funduszom inwestycyjnym/TFI. PIIK jest obsługiwany przez Państwa w zakresie tych danych objętych przez KID, które są danymi liczbowymi będącymi w Państwa posiadaniu.
Fundusze/TFI jako użytkownicy systemu PIIK mają dostęp polegający na parametryzacji szablonu KID oraz sporządzenia (wypełnienia) części opisowej dokumentu. Szablon jest uzupełniany przez fundusze inwestycyjne o posiadane przez nie dane opisowe, takie jak:
‒dane opisowe dotyczące funduszu, np. opis działalności funduszu, strategię inwestycyjną funduszu, ryzyka funduszu, itd.;
‒dane dotyczące kosztów wejścia i wyjścia z inwestycji w fundusz, itd.
Po zasileniu PIIK we wszystkie dane opisowe oraz liczbowe, możliwe jest wygenerowanie dokumentu KID dla funduszu. Generowanie dokumentu fundusz/TFI wykonuje samodzielnie. Wynagrodzenie za udostępnienie PIIK jest kalkulowane każdorazowo jako element Usługi wsparcia.
Państwa wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą zastosowania zwolnienia od podatku (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a-e) i lit. g) ustawy) do wykonywanych przez Państwa Usług wsparcia przy sporządzaniu KID.
W odniesieniu do kwestii objętej zakresem zadanego przez Państwa pytania należy wskazać, że zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a-e) i lit. g) ustawy, uzależnione jest od łącznego spełnienia dwóch warunków:
‒przedmiotowego – świadczone usługi powinny być kwalifikowane jako usługi zarządzania, oraz
‒podmiotowego – ww. usługi zarządzania powinny być świadczone w odniesieniu m.in. do:
‒funduszy inwestycyjnych, alternatywnych funduszy inwestycyjnych i zbiorczych portfeli papierów wartościowych - w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
‒portfeli inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych i alternatywnych funduszy inwestycyjnych, o których mowa wyżej lub ich części,
‒ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej,
‒otwartych funduszy emerytalnych oraz dobrowolnych funduszy emerytalnych w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, a także Funduszu Gwarancyjnego utworzonego na podstawie tych przepisów,
‒pracowniczych programów emerytalnych w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych,
‒pracowniczych planów kapitałowych, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia usług zarządzania. Jednakże przepis art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy o VAT stanowi implementację do krajowego porządku prawnego przepisu art. 135 ust. 1 lit. g) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 ze zm.), zgodnie z którym,
Państwa członkowskie zwalniają zarządzanie specjalnymi funduszami inwestycyjnymi, określonymi przez państwa członkowskie.
W kontekście ww. przepisu art. 135 ust. 1 lit. g) Dyrektywy 2006/112/WE, TSUE wielokrotnie wskazywał, że jego wykładnia powinna być dokonywana z uwzględnieniem kontekstu, w jaki się wpisuje, celów oraz układu tej dyrektywy oraz z uwzględnieniem zwłaszcza ratio legis zwolnienia, które przewiduje. TSUE przypominał ponadto, że zwolnienia od podatku stanowią wyjątki od ogólnej zasady, zgodnie z którą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają wszystkie usługi świadczone odpłatnie przez podatnika, wobec czego należy dokonywać ich ścisłej wykładni. Ponadto zauważono, że zwolnienia przewidziane w art. 13 Szóstej Dyrektywy stanowią autonomiczne pojęcia prawa wspólnotowego, a zatem powinny zostać zdefiniowane z punktu widzenia prawa wspólnotowego, co ma na celu uniknięcie rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych państwach członkowskich.
Z ugruntowanego orzecznictwa TSUE (m.in. w sprawach C-169/04, C-275/11, C-595/13) wynika, że celem zwolnienia z opodatkowania transakcji związanych z zarządzaniem funduszami powierniczymi, przewidzianego w art. 13 część B lit. d) pkt 6 Szóstej Dyrektywy (obecnie art. 135 ust. 1 lit. g) Dyrektywy 2006/112/WE), jest w szczególności ułatwienie małym inwestorom inwestowania w papiery wartościowe za pomocą przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania. Celem pkt 6 tego przepisu jest zapewnienie neutralności podatkowej wspólnego systemu podatku VAT w kwestii wyboru między inwestowaniem bezpośrednim w papiery wartościowe, a inwestowaniem za pośrednictwem przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania. Z powyższego wynika, że transakcje, których dotyczy to zwolnienie, są typowe dla działalności, jaką wykonują przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania. Zatem art. 13 część B lit. d) pkt 6 Szóstej Dyrektywy poza czynnościami polegającymi na zarządzaniu zbiorowym portfelem obejmuje czynności, które polegają na zarządzaniu samymi przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe, takie jak te zamieszczone w załączniku II do zmienionej Dyrektywy Rady 85/611/EWG z 20 grudnia 1985 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) (85/611/EWG) w rubryce „Administracja”, które są czynnościami właściwymi przedsiębiorstwom zbiorowego inwestowania. Dyrektywa 85/611/EWG została zastąpiona dyrektywą 2009/65/WE z 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS).
Zgodnie z art. 6 ust. 2 Dyrektywy 2009/65/WE,
działalność związana z zarządzaniem przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) obejmuje obowiązki, o których mowa w załączniku II.
Załącznik II do tej dyrektywy określa funkcje wchodzące w skład zbiorowego zarządzania portfelem. Są to odpowiednio:
‒zarządzanie inwestycjami,
‒administracja:
a)obsługa prawna i obsługa rachunkowo-księgowa w zakresie zarządzania funduszem;
b)zapytania klientów;
c)wycena i wyznaczanie ceny (w tym zwroty podatkowe);
d)monitorowanie przestrzegania uregulowań;
e)prowadzenie rejestru posiadaczy jednostek uczestnictwa;
f)wypłata zysków;
g)emisja i umarzanie jednostek uczestnictwa;
h)rozliczanie umów (w tym wysyłanie potwierdzeń);
i)prowadzenie ksiąg,
- wprowadzanie do obrotu.
Wskazana wyżej definicja zarządzania ma zastosowanie również w odniesieniu do specjalnych funduszy inwestycyjnych innych niż objęte dyrektywą UCITS. W pkt 38 wyroku w sprawie C-595/13 TSUE stwierdził, że spółki takie jak będące przedmiotem postępowania głównego, które zostały utworzone przez wielu inwestorów wyłącznie w celu zainwestowania zgromadzonego majątku w nieruchomości, nie mogą zostać uznane za przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w rozumieniu dyrektywy UCITS. W takich okolicznościach faktycznych, tj. w odniesieniu do funduszy innych niż objętych dyrektywą UCITS, TSUE przytoczył definicję zarządzania funduszami, którą podał w wyroku C-169/04, a więc nawiązującą do dyrektywy UCITS. W ww. wyroku w sprawie C-595/13 TSUE wskazał, że poza czynnościami polegającymi na zarządzaniu portfelem do szczególnych funkcji przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania należą funkcje administrowania samymi przedsiębiorstwami zbiorowego inwestowania, takie jak te wymienione w załączniku II do dyrektywy UCITS w rubryce „Administracja”. Zdaniem TSUE, nie tylko zarządzanie inwestycjami, wiążące się z wyborem i zbywaniem aktywów będących przedmiotem takiego zarządzania, lecz również usługi administracyjne i rachunkowe, takie jak obliczanie kwoty dochodów i ceny jednostek uczestnictwa lub udziałów funduszu, wycena aktywów, rachunkowość, przygotowywanie deklaracji w celu podziału dochodów, dostarczanie informacji i dokumentacji na temat rachunków okresowych i deklaracji podatkowych, statystyk i podatku VAT, a także opracowywanie prognoz przychodów wchodzą w zakres pojęcia „zarządzania” specjalnym funduszem inwestycyjnym w rozumieniu art. 13 część B lit. d) pkt 6 Szóstej Dyrektywy.
Pod pojęciem przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi należy rozumieć przepisy ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1523 ze zm.) – dalej jako u.f.i., a także akty wykonawcze wydane na podstawie przepisów tej ustawy.
Zgodnie z art. 1 u.f.i.:
Ustawa określa zasady tworzenia i działania funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności przez fundusze zagraniczne i spółki zarządzające.
W myśl art. 38 ust. 1 u.f.i.:
Towarzystwem funduszy inwestycyjnych może być wyłącznie spółka akcyjna z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która uzyskała zezwolenie Komisji na wykonywanie działalności określonej w art. 45 ust. 1 (zezwolenie na wykonywanie działalności przez towarzystwo).
Jak stanowi art. 39 ust. 1 u.f.i.:
Siedziba zarządu towarzystwa powinna znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Natomiast art. 5 u.f.i. stanowi, że:
Siedzibą i adresem funduszu inwestycyjnego jest siedziba i adres towarzystwa będącego jego organem.
Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 9 u.f.i.:
Przez „fundusz zagraniczny” rozumie się fundusz inwestycyjny otwarty lub spółkę inwestycyjną, które uzyskały zezwolenie właściwego organu w państwie członkowskim na prowadzenie działalności zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe.
Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 7 u.f.i.:
Pod pojęciem „państwa członkowskiego” należy rozumieć państwo inne niż Rzeczpospolita Polska, które jest członkiem Unii Europejskiej.
U.f.i. wyraźnie rozróżnia zatem pojęcie „funduszu inwestycyjnego” oraz „funduszu zagranicznego”.
Zagraniczne alternatywne fundusze inwestycyjne zostały zdefiniowane w u.f.i. pod pojęciem „unijnego AFI”. Zgodnie z art. 2 pkt 10b u.f.i.:
Ilekroć w ustawie jest mowa o unijnym AFI – rozumie się przez to alternatywny fundusz inwestycyjny, który został zarejestrowany jako alternatywny fundusz inwestycyjny przez właściwy organ w państwie członkowskim lub uzyskał zezwolenie właściwego organu w państwie członkowskim na prowadzenie działalności jako alternatywny fundusz inwestycyjny, a w przypadku braku wymogu uzyskania zezwolenia lub rejestracji – prowadząc taką działalność, ma siedzibę na terytorium państwa członkowskiego.
Natomiast na potrzeby u.f.i. za alternatywny fundusz inwestycyjny uznaje się fundusze inwestycyjne typu „specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty” oraz „fundusz inwestycyjny zamknięty” (art. 3 ust. 4 pkt 2 u.f.i.) oraz alternatywną spółkę inwestycyjną (art. 8a ust. 1 u.f.i.).
Mając powyższe na uwadze, fundusze zagraniczne oraz unijne AFI nie mieszczą się w zakresie pojęciowym „fundusze inwestycyjne, alternatywne fundusze inwestycyjne (…) w rozumieniu przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi” oraz „portfele inwestycyjne funduszy (…)” o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a i b ustawy o VAT.
Uwzględniając powyższe, ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) i b) ustawy o VAT mogą korzystać czynności zarządzania funduszami z siedzibą w Polsce. W konsekwencji, powyższe zwolnienie nie znajdzie zastosowania do funduszy mających siedzibę za granicą.
Działalność alternatywnych funduszy inwestycyjnych jest regulowana przepisami ww. ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
Zgodnie z art. 2 pkt 10a u.f.i.,
ilekroć w ustawie jest mowa o alternatywnym funduszu inwestycyjnym – rozumie się przez to instytucję wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności, w tym w ramach wydzielonego subfunduszu, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, niebędącą funduszem działającym zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe.
W myśl art. 3 ust. 1 u.f.i.,
fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
Stosownie z art. 3 ust. 4 u.f.i.,
fundusz inwestycyjny może prowadzić działalność jako:
1) fundusz inwestycyjny otwarty;
2) alternatywny fundusz inwestycyjny: specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty albo fundusz inwestycyjny zamknięty.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 u.f.i.,
towarzystwo tworzy fundusz inwestycyjny, zarządza nim i reprezentuje fundusz w stosunkach z osobami trzecimi.
Zgodnie z art. 4 ust. 1a u.f.i.,
towarzystwo, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności, może przekazać spółce zarządzającej prowadzącej działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zarządzanie funduszem inwestycyjnym otwartym i prowadzenie jego spraw.
Zgodnie z art. 45a ust. 1 u.f.i.,
z zastrzeżeniem art. 47 ust. 6 oraz z uwzględnieniem art. 75-82 rozporządzenia 231/2013, towarzystwo może, w drodze umowy zawartej w formie pisemnej, powierzyć przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu wykonywanie czynności związanych z działalnością prowadzoną przez to towarzystwo.
W analizowanej sprawie, Usługi wsparcia przy sporządzaniu KID, są świadczone przez Państwa wobec funduszy inwestycyjnych otwartych (art. 3 ust. 4 pkt 1 u.f.i.) i specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (art. 3 ust. 4 pkt 2 u.f.i.). Fundusze inwestycyjne obsługiwane przez Państwa są - zgodnie z art. 4 ust. 1 u.f.i. - zarządzane i reprezentowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych będące spółkami akcyjnymi z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które uzyskały zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności (art. 38 ust. 1 w zw. z art. 39 ust. 1 u.f.i.). Konsekwentnie siedzibą i adresem funduszy inwestycyjnych będących Państwa usługobiorcami jest siedziba i adres towarzystwa będącego jego organem (art. 5 u.f.i.).
Z uwagi zatem na okoliczności sprawy oraz powołane wyżej przepisy i orzecznictwo TSUE, należy stwierdzić, że usługi świadczone przez Państwa na rzecz ww. funduszy będą spełniały warunek podmiotowy określony w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy.
Świadczone przez Państwa usługi będą spełniały warunek podmiotowy, o którym mowa w ww. art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, również w przypadku świadczenia tych usług na rzecz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (lit. c), otwartych funduszy emerytalnych (lit. d), pracowniczych programów emerytalnych (lit. e) i pracowniczych planów kapitałowych (lit. g).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2283),
ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy oznacza - w ubezpieczeniu, o którym mowa w dziale I w grupie 3 załącznika do ustawy, wydzielony fundusz aktywów stanowiący rezerwę tworzoną ze składek ubezpieczeniowych, inwestowany w sposób określony w umowie ubezpieczenia.
W myśl art. 276 ust. 9 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej,
w przypadku gdy zakład ubezpieczeń wykonuje działalność w zakresie ubezpieczeń, o których mowa w dziale I w grupie 3 załącznika do ustawy, zatrudnia doradcę inwestycyjnego do zarządzania ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi lub zawiera umowę z podmiotem uprawnionym, na podstawie odrębnych przepisów, do zarządzania aktywami na zlecenie.
Działalność otwartych funduszy emerytalnych reguluje ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2342 ze zm.).
Zgodnie z art. 1 i art. 2 ust. 1 i 2 ww. ustawy:
Ustawa określa zasady tworzenia i działania funduszy emerytalnych, zwanych dalej „funduszami”.
Fundusz jest osobą prawną.
Przedmiotem działalności funduszu jest gromadzenie środków pieniężnych i ich lokowanie z przeznaczeniem na wypłatę członkom funduszu emerytury po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego oraz emerytury częściowej, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 504 i 1504), lub okresowej emerytury kapitałowej, o której mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 926), z zastrzeżeniem ust. 3.
Jak stanowi art. 8 pkt 5 ww. ustawy,
otwarty fundusz – oznacza otwarty fundusz emerytalny, który został utworzony i jest zarządzany przez powszechne towarzystwo.
Na podstawie art. 29 ust. 2 ww. ustawy:
Powszechne towarzystwo tworzy i zarządza tylko jednym otwartym funduszem oraz może utworzyć i zarządzać tylko jednym dobrowolnym funduszem, z zastrzeżeniem ust. 2a, a pracownicze towarzystwo tworzy i zarządza tylko jednym pracowniczym funduszem, z zastrzeżeniem ust. 2b, chyba że zarządzanie więcej niż jednym, odpowiednio, otwartym funduszem, dobrowolnym funduszem lub pracowniczym funduszem jest skutkiem przejęcia jego zarządzania przez towarzystwo albo połączenia towarzystw.
W myśl zaś ust. 5 cyt. artykułu,
do zarządzania aktywami otwartego funduszu powszechne towarzystwo jest obowiązane zatrudnić co najmniej jednego doradcę inwestycyjnego, a w przypadku gdy powszechne towarzystwo zarządza dobrowolnymi funduszami będącymi funduszami zdefiniowanej daty, do zarządzania aktywami otwartego funduszu oraz aktywami dobrowolnych funduszy będących funduszami zdefiniowanej daty powszechne towarzystwo jest obowiązane zatrudnić co najmniej dwóch doradców inwestycyjnych.
Działalność pracowniczych programów emerytalnych jest regulowana przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2139).
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Programy mogą być prowadzone w jednej z następujących form:
1) funduszu emerytalnego;
2) umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego;
3) umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym;
4) zarządzania zagranicznego.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy:
Zarządzający oznacza instytucję finansową lub fundusz emerytalny.
Zgodnie z powyższym, zarządzającym jest instytucja finansowa (zakład ubezpieczeń, fundusz inwestycyjny lub zarządzający zagraniczny, który zarządza środkami gromadzonymi w programie na podstawie umowy z pracodawcą) lub fundusz emerytalny (pracowniczy fundusz emerytalny w rozumieniu ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy,
zarządzający ewidencjonuje wszystkie wpłacone składki, przyjęte i dokonane wypłaty transferowe, wypłatę oraz inne operacje na rachunku. Przed dokonaniem wypłaty transferowej zarządzający sporządza informację dotyczącą uczestnika, który złożył dyspozycję wypłaty transferowej, w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku informacji. Informację tę zarządzający sporządza również w przypadku złożenia przez uczestnika dyspozycji wypłaty albo przeniesienia.
Zgodnie z art. 28 pkt 1 ww. ustawy:
W zakresie nieuregulowanym ustawą zasady zarządzania środkami zgromadzonymi na rachunkach w funduszu emerytalnym określają przepisy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Na podstawie art. 152 ust. 1, 2 i 3 ww. ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych:
Pracowniczy fundusz może powierzyć, w zakresie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi albo w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, zarządzanie aktywami funduszu podmiotowi, który na podstawie tych przepisów jest uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych, i posiada zezwolenie na wykonywanie tej działalności.
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, jest wybierany przez pracownicze towarzystwo, w drodze uchwały rady nadzorczej, i zarządza częścią lub całością aktywów pracowniczego funduszu na podstawie pisemnej umowy z funduszem oraz zgodnie z określonymi w statucie funduszu zasadami prowadzenia działalności lokacyjnej.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, statut pracowniczego funduszu powinien określać warunki, na jakich fundusz powierza zarządzanie całością lub częścią swoich aktywów, lub upoważnić pracownicze towarzystwo do ich ustalenia w drodze uchwały rady nadzorczej.
Natomiast art. 1 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 46) stanowi, że:
Ustawa określa zasady gromadzenia środków w pracowniczych planach kapitałowych, zwanych dalej „PPK”, zawierania umów o zarządzanie PPK i umów o prowadzenie PPK, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.
W myśl art. 3 ust. 1 ww. ustawy o pracowniczych planach kapitałowych,
PPK jest tworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie.
Zgodnie z art. 7 ust. 1-4 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych:
Podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK, jeżeli zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną, w imieniu której, zgodnie z przepisami rozdziału 3, jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku.
Podmiot zatrudniający, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym, wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych.
Jeżeli w podmiocie zatrudniającym nie działa zakładowa organizacja związkowa, podmiot zatrudniający wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK, w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie przyjętym w danym podmiocie zatrudniającym.
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych,
podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK z funduszami zdefiniowanej daty zarządzanymi przez jedno towarzystwo funduszy inwestycyjnych, PTE, pracownicze towarzystwo emerytalne albo zakład ubezpieczeń, z zastrzeżeniem art. 12.
Z cyt. wyżej przepisów wynika, że ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy oraz programy emerytalne mogą być prowadzone w formie funduszu kapitałowego lub funduszu emerytalnego, ponadto zarządzanie aktywami funduszu może być powierzone podmiotowi uprawnionemu do prowadzenia działalności w zakresie zarzadzania aktywami funduszu i który posiada zezwolenie na wykonywanie tej działalności. Podmiot ten zarządza całością lub częścią aktywów funduszu na podstawie stosownej umowy z funduszem oraz zgodnie z określonymi w statucie funduszu zasadami prowadzenia działalności lokacyjnej.
Jak wynika z opisu sprawy, są Państwo wyspecjalizowanym podmiotem świadczącym na rzecz podmiotów rynku finansowego usługi z zakresu zarządzania funduszami inwestycyjnymi, portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, otwartymi funduszami emerytalnymi, pracowniczymi programami emerytalnymi i pracowniczymi planami kapitałowymi. Świadczą Państwo usługi agenta transferowego, dystrybucyjne i usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez TFI lub funduszy emerytalnych zarządzanych przez PTE. Oferują Państwo także usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych i wyceny funduszy, które mogą być świadczone jako samodzielna, odrębna usługa, jak również inne usługi wspierające działalność funduszy. Fundusze inwestycyjne obsługiwane przez Państwa, są zarządzane i reprezentowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych będące spółkami akcyjnymi z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Tym samym, również w tym przypadku przesłanka podmiotowa, uprawniająca do zastosowania zwolnienia od podatku świadczonych przez Państwa usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, została spełniona. Świadczone przez Państwa usługi będą podlegały zwolnieniu od podatku pod warunkiem, że spełnione będzie również kryterium przedmiotowe – a więc gdy ww. usługi stanowić będą usługi zarządzania.
Odnosząc się do kompleksowości przedmiotowych usług, należy wskazać, że co do zasady każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy kilka świadczeń obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. Zatem, z ekonomicznego punktu widzenia usługi nie powinny być dzielone dla celów podatkowych wówczas, gdy tworzyć będą jedną usługę kompleksową obejmującą kilka świadczeń pomocniczych.
Kwestia kompleksowości usług była rozstrzygana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przywołać można chociażby wyrok z 11 czerwca 2009 r. w sprawie C-572/07, w którym stwierdzono, że: „każde świadczenie powinno być zwykle uznawane za odrębne i niezależne” (również wyrok z 21 lutego 2008 r. w sprawie C-425/06). Wyrok ten sformułował kryteria przesądzające o tym, kiedy występuje świadczenie złożone. Ma ono zatem miejsce w sytuacji, gdy (i) świadczenie pomocnicze nie stanowi celu samego w sobie, lecz stanowi środek do korzystania na jak najlepszych warunkach z usługi podstawowej, (ii) poszczególne czynności są ze sobą tak ściśle związane, że ich rozdzielenie miałoby charakter sztuczny, (iii) kiedy nie istnieje możliwość nabywania danego świadczenia od podmiotów zewnętrznych, (iv) kiedy nie istnieje możliwość odrębnego fakturowania za daną czynność.
Usługa kompleksowa zawiera zatem kilka czynności (usług) opodatkowanych na różnych zasadach, z tym, że jedna z nich jest usługą główną, przeważającą, nadającą danej usłudze jej główny charakter, przy czym wszystkie zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego wskazanej w umowie. Usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej usługi głównej.
Z opisu sprawy wynika, że w ramach Usługi obsługują Państwo narzędzie informatyczne PIIK, udostępniają je Państwo również funduszom inwestycyjnym/TFI. Państwo obsługują ww. narzędzie informatyczne w zakresie danych liczbowych objętych przez KID, które są w Państwa posiadaniu. Fundusze/TFI, jako użytkownicy systemu PIIK, mają dostęp polegający na parametryzacji szablonu KID oraz sporządzenia (wypełnienia) części opisowej dokumentu. Szablon jest uzupełniany przez fundusze inwestycyjne o posiadane przez nie dane opisowe, takie jak: dane opisowe dotyczące funduszu, np. opis działalności funduszu, strategię inwestycyjną funduszu, ryzyka funduszu, itd., oraz dane dotyczące kosztów wejścia i wyjścia z inwestycji w fundusz, itd. Po zasileniu PIIK we wszystkie dane opisowe oraz liczbowe, możliwe jest wygenerowanie dokumentu KID dla funduszu. Wskazali Państwo, że sposób zawarcia umowy na Usługę w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID jest uzależniony od zakresu stosunków cywilnoprawnych łączących Państwa z klientami, dla których jest świadczona Usługa. Dla klientów, z którymi mieli Państwo zawartą umowę agenta transferowego oraz umowę usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, Usługa jest świadczona jako element usługi agenta transferowego lub usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Natomiast dla klientów, którzy nie korzystali dotychczas z Państwa usług - Usługa jest realizowana na podstawie odrębnej umowy cywilnoprawnej.
Powyższe informacje wskazują, że w Państwa sprawie mamy do czynienia z odrębnymi świadczeniami w ramach zawartych przez Państwa umów (umowy agenta transferowego, umowy na usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych na rzecz funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych jak również umowy na Usługę w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID). Trudno w tym przypadku uznać świadczone przez Państwa usługi jako jedno świadczenie kompleksowe. Jak wynika z opisu sprawy, Usługi w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID nie zawsze są elementem usługi agenta transferowego lub usług prowadzenia ksiąg rachunkowych, mogą one stanowić samodzielną, niezależną usługę, w związku z tym nie spełniają warunków dla uznania ich za element świadczenia kompleksowego, należy zatem rozpatrywać je odrębnie od pozostałych świadczeń.
Przechodząc do kwestii możliwości zwolnienia od podatku Usług w zakresie wsparcia przy sporządzaniu KID, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa i orzecznictwo TSUE, należy stwierdzić, że Usługi będące przedmiotem Państwa zapytania, na które składać się będą czynności niezbędne dla kompletnego i zgodnego z wymaganiami regulacyjnymi wytworzenia KID, czyli przygotowanie modeli obliczeniowych wszystkich wymaganych wskaźników, oraz odpowiednich scenariuszy dotyczących wyników i kosztów bieżących oraz kosztów dodatkowych, przygotowanie algorytmów do wyliczenia wymaganych wskaźników, wyliczenie wymaganych wskaźników, wyliczenie kosztów transakcyjnych, w tym historycznych za lata 2020-2022, monitorowanie wyliczenia wymaganych wskaźników w cyklach miesięcznych, prowadzenie bazy danych dla kosztów transakcyjnych oraz transakcji rynkowych i nierynkowych, nie stanowią usług które mieszczą się w definicji zarządzania w rozumieniu tego określenia zdefiniowanego przez TSUE.
Powyższe czynności wykonywane będą za pośrednictwem przygotowanego przez Państwa narzędzia informatycznego „Interaktywny Interfejs KID (PIIK)”, które zostanie zasilone przez Państwa niezbędnymi danymi i umożliwi funduszom inwestycyjnym import do PIIK danych opisowych lub danych statycznych przygotowanych przez fundusze. Narzędzie to umożliwi następnie generowanie dokumentów KID/PRIIP w zakresie pełnej treści tych dokumentów w dowolnym czasie, będzie aktualizowało dane w PIIK na podstawie informacji otrzymanych od Funduszy i umożliwi generowanie dokumentów KID/PRIIP, w zakresie pełnej treści tych dokumentów w dowolnym czasie. Zatem Usługi w zakresie wsparcia w wytworzeniu KID, które będą Państwo świadczyć na rzecz klientów, stanowią czynności techniczne i wspomagające przygotowanie ww. dokumentu KID.
Fakt ten potwierdza również zakres Państwa odpowiedzialności w związku ze świadczonymi Usługami. Jak wynika z przedstawionych przez Państwa informacji, nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za nieterminowe sporządzenie KID jeżeli zgłosili Państwo konieczność dostarczenia brakujących danych lub informacji niezwłocznie po stwierdzeniu braków w przekazanych danych i informacjach, i w uzgodnionych terminach wskazanych danych niezbędnych do przygotowania pierwszego dokumentu KID, chyba że dane te znajdują się w Państwa posiadaniu lub zgodnie z postanowieniami umowy powinny być przygotowane przez Państwa. Nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za nieprzekazanie KID zgodnie z zasadami funkcjonowania systemu PIIK, w przypadku gdy fundusz nie wprowadził wystarczających danych kontaktowych odbiorców. Nie ponoszą Państwo odpowiedzialności za treści udostępnione w PIIK jeżeli dane przekazane lub wprowadzone były błędne, chyba że zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy dane te powinny być przygotowane przez Państwa. Nie ponoszą Państwo również odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy lub brak zgodności udostępnionego w systemie PIIK dokumentu KID ze statutami, warunkami emisji, prospektami lub innymi dokumentami lub informacjami wprowadzonymi przez fundusz do systemu PIIK. Nie ponoszą też Państwo odpowiedzialności za poprawność kalkulacji, których wyniki udostępniane są w systemie PIIK i wykorzystywane do generowania KID, jeżeli dane użyte do kalkulacji przekazane Spółce lub wprowadzone do systemu PIIK przez fundusz inwestycyjny były błędne, chyba że dane i kalkulacje służące do bieżącego monitorowania aktualizacji KID zostały sporządzone i przygotowane przez Państwa. Odpowiedzialność finansowa Spółki z tytułu świadczenia Usług wsparcia w zakresie KID w trakcie świadczenia usługi ograniczona jest do określonej w umowie kwoty.
Z powyższego wynika, że Państwa odpowiedzialność ogranicza się tylko do przygotowanych przez Państwa danych wprowadzonych do systemu, z zastrzeżeniem obowiązku dochowania należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru Państwa działalności. Państwa odpowiedzialność nie obejmuje natomiast poprawności i aktualności całego dokumentu KID.
Zatem nie dostarczają Państwo pełnych informacji, a jedynie oferują narzędzie informatyczne umożliwiające przygotowanie KID, co stanowi czynności techniczne. Również generowanie dokumentu fundusz czy TFI wykonuje samodzielnie. Nie można więc zgodzić się z Państwem, że Usługi w zakresie wsparcia w wytworzeniu KID stanowią zarządzanie funduszami czy też czynności administracyjne na rzecz funduszy wymienione w załączniku II do dyrektywy UCITS. W związku z tym nie mogą one korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a-e) i lit. g) ustawy, z uwagi na niespełnienie zakresu przedmiotowego wskazanego w ww. artykule, warunkującego to zwolnienie.
Mając zatem na uwadze okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa jak również orzecznictwo TSUE, należy stwierdzić, że świadczone przez Państwa Usługi w zakresie wsparcia w wytworzeniu KID nie mieszczą się w zakresie czynności zarządzania wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a‑e) i lit. g) ustawy, w związku z tym nie mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie tego przepisu.
Państwa stanowisko jest zatem nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right