Ekonomiczne korzyści wynikające ze zmiany formatu map powodziowych w Polsce
Mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego będą już sporządzane w jednym tylko formacie - PDF - zakłada projekt noweli rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Brak konieczności przekazywania map w formacie GEOTIFF spowoduje kilkukrotne zmniejszenie objętości cyfrowych danych; w JST zmniejszy się obciążenie dysków, a mapy łatwiej będzie udostępniać elektronicznie w obrębie danej jednostki.
Tzw. „Dyrektywa Powodziowa", zaimplementowana do polskich przepisów w 2017 r. zobowiązuje państwa członkowskie do konieczności opracowania wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego (MZP), map ryzyka powodziowego (MRP).
Projekty MZP i RZP sporządza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w uzgodnieniu z właściwymi wojewodami. Zgodnie z Prawem wodnym, minister właściwy do spraw gospodarki wodnej przekazuje MZP i MRP w postaci elektronicznej m.in. właściwym wojewodom; marszałkom województw; starostom; wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast. Projektodawcy wskazują, że ostatnia aktualizacja MZP i MRP wykonana w 2020 r. wymagała przekazania map do ponad 2700 odbiorców.
Obecnie wersje kartograficzne MZP i MRP sporządza się w postaci dwóch rodzajów plików: PDF oraz GEOTIFF. Pliki w formacie PDF przedstawiają pełną kompozycję mapową zawierającą treść mapy oraz elementy pozaramkowe, tj. tytuł, legendę, skalę, itp. Pliki w formacie GEOTIFF zawierają jedynie treść mapy, bez elementów pozaramkowych wraz z przypisaną informacją dotyczącą georeferencji, co umożliwia ich wykorzystanie w systemach informacji przestrzennej.
"Obecnie MZP i MRP obejmują ponad 30 tys. km rzek, co przekłada się na konieczność przygotowania map w wersji kartograficznej w ilości 75 tys. arkuszy wszystkich rodzajów map (dla każdego formatu plików). Szacowany koszt opracowania samych plików GEOTIFF wyniósł w 2 cyklu planistycznym 5 mln zł. Objętość wszystkich wersji kartograficznych MZP i MRP w formacie PDF zajmuje ponad 600 GB, natomiast map w formacie GEOTIFF ponad 5 000 GB (5 TB)" - głosi uzasadnienie zmiany.
Planowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego zakłada zatem: zawężenie wykonania MZP i MRP w wersji kartograficznej do postaci plików w formacie PDF, zawierających treść tych map wraz z elementami pozaramkowymi.
Ponadto, ze względu na fakt, że „Wizualizacje MZP i MRP” mylone są przez użytkowników z wersją kartograficzną MZP i MRP, a nie są to opracowania tożsame, nowela dookreślić ma, że jeśli jest mowa o wizualizacji MZP i MRP, należy rozumieć wizualizację, o której mowa w art. 173 ust. 17 ustawy Prawo wodne, stanowiących element planów zarządzania ryzykiem powodziowym.
Oczekiwanym efektem wdrożenia projektu rozporządzenia jest: obniżenie kosztów przygotowania MZP i MRP; usprawnienie procesu i obniżenie kosztów przekazywania MZP i MRP w postaci elektronicznej; ograniczenie tworzenia zbędnej dokumentacji, poprzez rezygnację z przygotowania plików GEOTIFF, przy jednoczesnej dostępności map w bardziej przyjaznej dla odbiorcy formy MZP i MRP w postaci serwisów mapowych, usług przeglądania i pobierania danych, oraz map w formacie PDF.
Ponadto, jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, brak konieczności przekazywania map w formacie GEOTIFF spowoduje kilkukrotne zmniejszenie objętości paczek danych, co usprawni proces i ograniczy koszty przekazywania MZP i MRP na nośnikach fizycznych i ewentualnie umożliwi przekazywanie ich środkami komunikacji elektronicznej. Zmniejszenie objętości MZP i MRP ograniczy też obciążenia zasobów dyskowych jednostek, do których są przekazywane mapy i ułatwi ich dystrybucję w obrębie danej jednostki lub udostępnianie na potrzeby realizacji zadań publicznych jednostki.
Źródło: SSPAP