Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.61.2023.3.ASK

Czy spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT oraz czy po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp.k będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o.o.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie czy:

spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT;

po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp. k. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o.o.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie z 29 marca 2023 r. – pismem z 3 kwietnia 2023 r. (data wpływu 7 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest założona w 2019 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” bądź „Spółka z o.o. sp. k.” bądź „spółka przekształcana”), której przedmiotem działalności gospodarczej jest transport drogowy towarów. Komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka z o.o. - komplementariusz Spółki z o.o. sp. k”), której wspólnikami są cztery osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „Ustawa Nowelizująca”), Wnioskodawca podjął decyzję o odroczeniu zastosowania przepisów Ustawy Nowelizującej (w zakresie dotyczącym objęcia spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych) do 1 maja 2021 r. Tym samym, zgodnie z Ustawą Nowelizującą, Wnioskodawca stał się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 maja 2021 r.

Dochód podatkowy za okres, w którym Spółka z o.o. sp. k., zgodnie z dyspozycją wskazanych przepisów Ustawy Nowelizującej była spółką transparentną podatkowo, odpowiadający osiągniętemu w tym okresie zyskowi był opodatkowany na bieżąco przez Wspólników, zgodnie z ich udziałem w zysku.

Obecnie Spółka z o. o. sp. k. planuje przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „spółka przekształcona - Spółka z o.o.”), która będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki z o.o. sp. k. w oparciu o jej dotychczasowy majątek. Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami tytułu IV działu III (art. 551 i następne) ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 (dalej zwana: „KSH”). Na chwilę obecną nie jest znana dokładna data planowanego przekształcenia, jednakże z pewnością nastąpi to dopiero po wydaniu interpretacji indywidualnej z niniejszego wniosku.

Majątek spółki przekształconej Spółki z o.o. w związku z planowanym przekształceniem nie zostanie zwiększony w stosunku do majątku spółki przekształcanej. Na skutek przekształcenia majątek Spółki z o.o. sp. k. stanie się majątkiem spółki przekształconej Spółki z o.o. Kapitał zakładowy spółki przekształconej Spółki z o.o. w całości pochodzić będzie z majątku Spółki z o. o. sp. k., w procesie przekształcenia nie będą wnoszone nowe wkłady. Struktura właścicielska po dokonanym przekształceniu ulegnie zmianie - wspólnikami spółki przekształconej Spółki z o.o. będą dotychczasowi wspólnicy Spółki z o.o. - komplementariusza Spółki z o.o. sp. k. W konsekwencji wspólnikami przekształconej Spółki z o.o. będą wyłącznie osoby fizyczne, zwani dalej: „Wspólnikami”).

Na chwilę obecną, w Spółce z o.o. sp. k. pozostał nierozdysponowany, niewypłacony wspólnikom zysk. Niewypłacone dochody uzyskane za okres do dnia 30 kwietnia 2021 r., czyli przed dniem, w którym Spółka z o.o. sp. k. stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zostaną ujęte w planie przekształcenia jako zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników Spółki z o.o. sp. k.

Źródłem uprawnienia wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. sp. k. do 30 kwietnia 2021 r. będzie posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki przekształconej Spółki z o.o., przy czym będzie to związane z uprzednim posiadaniem przez nich prawa do udziału w zysku Spółki z o.o. sp. k.

Spółka przekształcona Spółka z o.o. wypłaci wspólnikom niepodzielony zysk wypracowany przez Spółkę z o.o. sp. k. do 30 kwietnia 2021 r. z pozycji bilansowej - zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników Spółki z o.o. sp.k. Wypłata w/w środków nie będzie wiązała się z obniżeniem żadnego z kapitałów spółki przekształconej Spółki z o.o.

Uchwała dotycząca podziału zysków wypracowanych przez Spółkę z o.o. sp. k. w okresie do 30 kwietnia 2021 r. zostanie podjęta dzień przed planowanym przekształceniem.

Czynność prawna, na podstawie której nastąpi wypłata niepodzielonego zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. sp. k. do 30 kwietnia 2021 r. ze spółki przekształconej Spółki z o.o. na rzecz wspólników nie wpłynie na zakres uprawnień poszczególnych osób jako wspólników spółki przekształconej Spółki z o.o., w szczególności nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w spółce przekształconej Spółce z o.o., ani też prawa do udziału w zyskach poszczególnych wspólników. Wnioskodawca wskazuje, że nie jest planowane wprowadzenie w umowie spółki przekształconej Spółki z o.o. udziałów uprzywilejowanych.

Po dokonaniu przekształcenia spółka przekształcona Spółka z o.o. zamierza skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania dochodów spółek, o której mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT (dalej: „Estoński CIT”).

Jednocześnie spółka przekształcona Spółka z o.o. na moment wyboru opodatkowania w formie Estońskiego CIT, wskazuje, że:

1)mniej niż 50% przychodów z działalności spółki przekształconej osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, będzie pochodziło: (a) z wierzytelności, (b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, (c) z części odsetkowej raty leasingowej, (d) z poręczeń i gwarancji, (e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw, (f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych, (g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,

2)będzie zatrudniać co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące jej wspólnikami, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a jeżeli rokiem podatkowym nie będzie okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym,

3)wspólnikami spółki będą wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym,

4)nie będzie posiadała udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym,

5)nie będzie sporządzała za okres opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,

6)nie będzie przedsiębiorstwem finansowym w rozumieniu art. 15c ust. 16 ustawy o CIT,

7)nie będzie instytucją pożyczkową w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy o kredycie konsumenckim,

8) nie będzie osiągała dochodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT,

9)nie będzie postawiona w stan upadłości lub likwidacji.

10) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowana ryczałtem.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Źródłem uprawnienia wspólników do otrzymania wypłaty zysków wypracowanych przed 1 maja 2021 r. będzie posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki z o.o., przy czym będzie to związane z uprzednim posiadaniem przez nich statusu udziałowca spółki komandytowej.

W uchwale o wypłacie zysku będzie wskazanie, że wypłata dotyczy zysku wypracowanego przez spółkę komandytową, przed objęciem spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka będzie w stanie udokumentować/wykazać, że wskazane we wniosku wypłaty dokonywane będą z tytułu niewypłaconych zysków uzyskanych przez spółkę komandytową w okresie poprzedzającym opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pytania

1)Czy wypłata na rzecz Wspólników przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. zysków wypracowanych przed 1 maja 2021 r. będzie wiązała się z powstaniem po stronie Wspólników przychodu z udziału w zyskach osób prawnych iw rezultacie czy spółka przekształcona będzie zobligowana do pełnienia funkcji płatnika od uzyskanych przez Wspólników przychodów (dochodów) ?

2)Czy spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, zwanym Estońskim CITem?

3)Jeżeli spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, zwanym Estońskim CITem, to czy po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp. k. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o.o.?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 2 i 3 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 2

W ocenie Wnioskodawcy, spółka przekształcona Spółka z o. o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, zwanym Estońskim CITem.

Podatnik, aby móc wybrać nową formę opodatkowania jest zobowiązany spełnić warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Wskazać jednak należy, że ustawa o CIT w art. 28k ust. 1 ustawy o CIT wprost wyklucza niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji. Są to m. in przedsiębiorstwa finansowe, instytucje pożyczkowe oraz podatnicy postawieni w stan upadłości lub likwidacji. Wśród katalogu podmiotów nieuprawnionych do opodatkowania dochodów Estońskim CITem są również podatnicy:

a)utworzeni w wyniku połączenia lub podziału albo

b)utworzeni przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)utworzeni przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do mego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się. stosując odpowiednio przepisy art. 14 - w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia.

Wskazać należy, iż wymienione czynności restrukturyzacyjne wskazane w art. 28k ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT nie przewidują ograniczeń w zakresie dopuszczalności wyboru formy opodatkowania w postaci Estońskiego CIT przez spółki powstałe w wyniku przekształcenia. Ustawodawca w żadnym miejscu nie wskazuje na przekształcenie jako formę restrukturyzacji pozbawiającą podatnika możliwości skorzystania z tej formy opodatkowania Przyszłej Spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia Spółki z o.o. sp. k. nie można traktować jako podmiotu rozpoczynającego prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 551 § 1 KSH, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Jak stanowi art. 552 KSH spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Natomiast w myśl art. 553 § 3 KSH wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Przekształcenie spółki powoduje bowiem przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Regulacja zawarta w art. 553 KSH wprost wyraża zasadę kontynuacji, w myśl której istnieje tożsamość podmiotu przekształcanego i podmiotu przekształconego a dochodzi jedynie do zmiany formy prawnej tego podmiotu. W przypadku kontynuacji nie ma poprzednika i następcy prawnego, ale istnieje ta sama spółka w zmienionej formie. W wyniku przekształcenia dochodzi do zatem kontynuowania prowadzonej działalności przez ten sam podmiot, jedynie w innej, zmienionej formie prawnej. Na tożsamość spółki przekształconej i przekształcanej oraz zasadę sukcesji praw i obowiązków wskazuje również doktryna prawa handlowego. „Przekształcenie spółki w inną spółkę polega na modyfikacji formy ustrojowej (typu) spółki bez zmiany przedmiotu jej działalności, sposobu jej prowadzenia a także bez zmiany większości wspólników. Modyfikacja ta zakłada, że nie jest konieczne rozwiązanie dotychczasowej spółki i utworzenie na jej miejsce innej, nowej spółki. Zarówno przed, jak i po przekształceniu mamy do czynienia z tym samym podmiotem (przedsiębiorcą), który jedynie zmienia swą formę („szatę”) prawną. Istnieje więc tożsamość podmiotu przekształcanego i przekształconego” (Kodeks spółek handlowych. Komentarz T. 4 - komentarz do art. 551. S Sołtysiński, A. Szajkowski A. Szumański. Warszawa 2012. Wyd. III.).

Połączenie oznacza zaś przeniesienie całego majątku spółki na inną spółkę za udziały bądź akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (połączenie przez przejęcie) lub zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (połączenie w wyniku fuzji). Natomiast przez dokonanie podziału należy rozumieć przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na inne spółki za udziały lub akcje spółki przejmującej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez przejęcie), zawiązanie nowych spółek, na które przechodzi cały majątek spółki dzielonej za udziały lub akcji nowych spółek (podział przez zawiązanie nowych spółek), przeniesienie całego majątku spółki dzielonej na istniejącą i na nowo zawiązaną spółkę lub spółki (podział przez przejęcie i zawiązanie nowej spółki) lub przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Wskazać również należy, iż spółka przekształcona Spółka z o.o. nie będzie podmiotem utworzonym poprzez wniesienie na poczet jej kapitału uprzednio prowadzonego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części albo składników majątku tego przedsiębiorca W niniejszej sprawie mamy do czynienia z następstwem prawnym będącym odmianą sukcesji uniwersalnej. W świetle powyższego, do spółki przekształconej Spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia Spółki z o.o. sp. k. nie będzie zatem miał do niej zastosowania art. 28k ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT. Nie ma ku temu wątpliwości Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, które w wydawanych interpretacjach indywidualnych prezentuje analogiczne stanowisko do tego zaprezentowanego powyżej:

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 18 marca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1 4010.675.2021.2.BS wskazał, że „(…) spółka z o.o. powstała z przekształcenia działalności jednoosobowej będzie mogła skorzystać z preferencji podatkowej wynikającej z przepisu art. 28j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych po spełnieniu pozostałych warunków wynikających z art. 28j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.”

Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2022 r., nr 0111-KDIB1-1 4010.165.2022.2.AW organ stwierdził, że Spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia będzie uprawniona do skorzystania z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (tzw. Estoński CIT), o którym mowa w rozdziale 6b Ustawy o CIT”.

Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 27 października 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.88.2022.1.RK organ interpretacyjny potwierdził słuszność zaprezentowanej tezy stwierdzając, że „(...) w wyniku dokonania przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka przekształcona będzie mogła skorzystać z opodatkowania ryczałtem przed upływem okresu wyłączającego skorzystanie z tzw. estońskiego CIT, o którym mowa w art. 28k ust. 1 pkt 6 lit. b (w zw. z art 28k ust. 2) ustawy CIT”.

Mając powyższe na względzie, spółka przekształcona Spółka z o. o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT, zwanym Estońskim CITem.

Ad 3

Jeżeli spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, zwanym Estońskim CITem, to po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp. k. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o. o.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT zawierającym zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony.

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które me zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, że wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto wypłatę zysków z działalności spółki przekształcanej nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie przytoczyć fragment interpretacji indywidualnej z dnia 4 lipca 2022 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.35.2022.2.DD. w której organ interpretacyjny wskazał, że „(...) wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto wypłatę zysków z działalności spółki przekształcanej nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.”

Tożsame stanowisko zostało przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2022 r. nr 0111-KDIB1-1.4010.534.2022.4.BS, gdzie organ potwierdził, że ..(...) jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą po dniu przekształcenia spółki przekształcanej w spółkę przekształconą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.”

Mając powyższe na względzie jeżeli spółka przekształcona Spółka z o. o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, zwanym Estońskim CITem, to po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp. k. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o.o.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ustalenia:

czy spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe;

czy po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp. k. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o.o. – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.; dalej: „ksh”).

Zgodnie z art. 551 § 1 ksh,

spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Z treści art. 552 i art. 553 ksh wynikają podstawowe skutki przekształcenia, a mianowicie określone w tych przepisach zasady tzw. sukcesji uniwersalnej.

W myśl art. 552 ksh,

spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną.

Na podstawie art. 553 ksh,

§ 1. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

§ 2. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

§ 3. Wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej, z uwzględnieniem art. 576.

Oznacza to, że następuje przekształcenie formy ustrojowej spółek przy jednoczesnej kontynuacji bytu prawnego.

Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych, związanych z przekształceniem spółek, reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm., dalej: „Op”).

Zgodnie z art. 93a § 1 Op,

osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1)przekształcenia innej osoby prawnej,

2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

– wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Stosownie do art. 93a § 2 pkt 1 Op, przepis § 1 stosuje się odpowiednio do:

1)osobowej spółki handlowej zawiązanej (powstałej) w wyniku przekształcenia:

a)innej spółki niemającej osobowości prawnej,

b)spółki kapitałowej.

Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania Nr 2 jest kwestia ustalenia, czy spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie mogła opodatkować swoje przychody ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT.

Na podstawie art. 28j ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”), opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o CIT, tj. podatnik, który ma siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli spełnia łącznie w każdym okresie opodatkowania ryczałtem pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT.

W myśl art. 28j ust. 1 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

1)(uchylony)

2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:

a)z wierzytelności,

b)z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,

c)z części odsetkowej raty leasingowej,

d)z poręczeń i gwarancji,

e)z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,

f)ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,

g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;

3)podatnik:

a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub

b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;

4)prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

5)nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

6)nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;

7)złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.

Zgodnie z art. 28j ust. 2 ustawy o CIT:

W przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności:

1)warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, uznaje się za spełniony w pierwszym roku podatkowym opodatkowania ryczałtem;

2)warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i 2 lat podatkowych bezpośrednio po nim następujących, z tym że począwszy od drugiego roku podatkowego podatnik jest obowiązany do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wielkości zatrudnienia określonej w tym przepisie.

Jednocześnie, przepisy wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowego tej regulacji. I tak, w myśl art. 28k ust. 1 ustawy o CIT, przepisów o ryczałcie nie stosuje się do:

1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;

2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;

3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;

4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;

5)podatników, którzy zostali utworzeni:

a)w wyniku połączenia lub podziału albo

b)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

c)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14

- w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;

6)podatników, którzy:

a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo

b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

- w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że są Państwo założoną w 2019 r. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością spółką komandytowa, której przedmiotem działalności gospodarczej jest transport drogowy towarów. Komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikami są cztery osoby fizyczne. Zgodnie z Ustawą Nowelizującą, stali się Państwo podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych od 1 maja 2021 r. Dochód podatkowy za okres, w którym Spółka z o.o. sp. k., zgodnie z dyspozycją wskazanych przepisów Ustawy Nowelizującej była spółką transparentną podatkowo, odpowiadający osiągniętemu w tym okresie zyskowi był opodatkowany na bieżąco przez Wspólników, zgodnie z ich udziałem w zysku. Planują Państwo przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność Spółki z o.o. sp. k. w oparciu o jej dotychczasowy majątek. Przekształcenie zostanie dokonane zgodnie z przepisami tytułu IV działu III (art. 551 i następne) ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 (dalej zwana: „KSH”). Na chwilę obecną nie jest znana dokładna data planowanego przekształcenia, jednakże z pewnością nastąpi to dopiero po wydaniu interpretacji indywidualnej z niniejszego wniosku. Majątek spółki przekształconej Spółki z o.o. w związku z planowanym przekształceniem nie zostanie zwiększony w stosunku do majątku spółki przekształcanej. Na skutek przekształcenia majątek Spółki z o.o. sp. k. stanie się majątkiem spółki przekształconej Spółki z o.o. Kapitał zakładowy spółki przekształconej Spółki z o.o. w całości pochodzić będzie z majątku Spółki z o.o. sp. k., w procesie przekształcenia nie będą wnoszone nowe wkłady. Struktura właścicielska po dokonanym przekształceniu ulegnie zmianie - wspólnikami spółki przekształconej Spółki z o.o. będą dotychczasowi wspólnicy Spółki z o.o. - komplementariusza Spółki z o.o. sp. k. W konsekwencji wspólnikami przekształconej Spółki z o.o. będą wyłącznie osoby fizyczne. Na chwilę obecną, w Spółce z o.o. sp. k. pozostał nierozdysponowany, niewypłacony wspólnikom zysk. Niewypłacone dochody uzyskane za okres do 30 kwietnia 2021 r., czyli przed dniem, w którym Spółka z o.o. sp. k. stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zostaną ujęte w planie przekształcenia jako zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników Spółki z o.o. sp. k. Źródłem uprawnienia wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. sp. k. do 30 kwietnia 2021 r. będzie posiadanie przez nich statusu udziałowca spółki przekształconej Spółki z o.o., przy czym będzie to związane z uprzednim posiadaniem przez nich prawa do udziału w zysku Spółki z o.o. sp. k. Spółka przekształcona Spółka z o.o. wypłaci wspólnikom niepodzielony zysk wypracowany przez Spółkę z o.o. sp. k. do 30 kwietnia 2021 r. z pozycji bilansowej - zobowiązania spółki z tytułu zysku wobec wspólników Spółki z o.o. sp.k. Wypłata ww. środków nie będzie wiązała się z obniżeniem żadnego z kapitałów spółki przekształconej Spółki z o.o. Uchwała dotycząca podziału zysków wypracowanych przez Spółkę z o.o. sp. k. w okresie do 30 kwietnia 2021 r. zostanie podjęta dzień przed planowanym przekształceniem. Czynność prawna, na podstawie której nastąpi wypłata niepodzielonego zysku wypracowanego przez Spółkę z o.o. sp. k. do 30 kwietnia 2021 r. ze spółki przekształconej Spółki z o.o. na rzecz wspólników nie wpłynie na zakres uprawnień poszczególnych osób jako wspólników spółki przekształconej Spółki z o.o., w szczególności nie będzie wiązać się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów w spółce przekształconej Spółce z o.o., ani też prawa do udziału w zyskach poszczególnych wspólników. Wnioskodawca wskazuje, że nie jest planowane wprowadzenie w umowie spółki przekształconej Spółki z o.o. udziałów uprzywilejowanych. Po dokonaniu przekształcenia spółka przekształcona Spółka z o.o. zamierza skorzystać z ryczałtowej formy opodatkowania dochodów spółek, o której mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Będą Państwo spełniali łącznie wszystkie warunki określone w art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Na moment zmiany formy opodatkowania nie będą Państwo spełniali negatywnych przesłanek wynikających z art. 28k ustawy o CIT. Będą Państwo w stanie udokumentować/wykazać, że wskazane we wniosku wypłaty dokonywane będą z tytułu niewypłaconych zysków uzyskanych przez spółkę komandytową w okresie poprzedzającym opodatkowanie spółki komandytowej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Odnosząc się do powyższej wątpliwości wskazać należy, że skoro z wniosku wynika, że Spółka która powstała w wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością:

będzie spełniać warunki, o których mowa w art. 28j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz

nie będzie podmiotem wymienionym w art. 28k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

to będzie mogła skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

W pytaniu nr 3 natomiast zgłosili Państwo wątpliwość czy po dniu przekształcenia wypłata przez spółkę przekształconą Spółkę z o.o. Wspólnikom zysków z działalności Spółki z o.o. sp. k. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych po stronie spółki przekształconej Spółki z o.o., jeżeli spółka przekształcona Spółka z o.o. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT:

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1.wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2.wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3.wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4.nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5.sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6.wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

Stosownie do art. 28m ust. 2 ustawy o CIT,

Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT,

przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Stosownie do art. 28m ust. 4 ustawy o CIT,

do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Na podstawie art. 28n ust. 1 ustawy o CIT,

podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi:

1)suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto;

2)suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku;

3)dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku osiągnięty w miesiącu, w którym nastąpiło łączenie, podział, przekształcenie podmiotów lub wniesienie wkładu niepieniężnego;

4)dochód z tytułu zysku netto osiągnięty w roku podatkowym, w którym zakończył opodatkowanie ryczałtem;

5)dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych osiągnięty w roku podatkowym.

Zgodnie zaś z art. 28o ust. 1 ustawy o CIT,

ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że przywołany powyżej art. 28m ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do tych dochodów ustawa o CIT zalicza:

dochód z tytułu podzielonego zysku,

dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,

dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,

dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,

dochód z tytułu zysku netto,

dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,

dochód z tytułu ukrytych zysków, przez które co do zasady rozumie się wszelkie świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.

Przenosząc powyższe na grunt analizowanego przypadku, należy stwierdzić, że wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą nie będzie spełniała przesłanek do uznania za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności zyski z działalności spółki przekształcanej nie będą zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będą także stanowiły wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto wypłatę zysków z działalności spółki przekształcanej nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto.

Mając na uwadze powyższe, jeżeli spółka przekształcona będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w formie ryczałtu od dochodów spółek, wypłata Wspólnikom zysków z działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą po dniu przekształcenia spółki przekształcanej w spółkę przekształconą nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (art. 28m ust. 1 ustawy o CIT).

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00