Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-04-13
Data publikacji: 2023-04-13

Fundacje rodzinne: innowacyjne rozwiązania dla sukcesji w polskich firmach rodzinnych

W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne. W obliczu zbliżającej się sukcesji w 57% tych firm istnieje wyraźne zapotrzebowanie na mechanizmy prawne umożliwiające wielopokoleniowe zarządzanie majątkiem i gwarantujące ciągłość działalności. W odpowiedzi na te wyzwania, przedsiębiorcy szukają innowacyjnych rozwiązań, takich jak fundacje rodzinne, które pozwalają na ochronę i rozwój majątku przez wiele pokoleń.

Fundacja rodzinna - nowe możliwości przekazania swojego biznesu

Firmy rodzinne stanowią znaczącą część polskiej gospodarki, generując około 18% PKB. Jednak sukcesja w takich firmach może być problematyczna, gdyż tylko 8,1% potencjalnych następców wyraża chęć prowadzenia rodzinnego biznesu. W obecnym stanie prawnym właściciele firm rodzinnych mają ograniczone możliwości przekazania swojego biznesu. Istniejące rozwiązania prawne skupiają się na ochronie interesów spadkobierców i wspólników, nie gwarantując jednak stabilności biznesu zgodnie z wolą założyciela.

Struktura firm rodzinnych w Polsce

 

Niestety, polskie prawo nie oferuje wystarczających instrumentów zapewniających ochronę przed rozdrobnieniem majątku po przeprowadzeniu sukcesji. W efekcie, polscy przedsiębiorcy często decydują się na przeniesienie majątku do zagranicznych fundacji lub trustów, co prowadzi do "emigracji majątku". W celu zachowania rodzinnego biznesu wykorzystywane są także konstytucje rodzinne, czyli zestawy dokumentów określających powiązania między biznesem a rodziną.

Ważne

Ustawa o fundacji rodzinnej będzie obowiązywać w Polsce od 22 maja 2023 r.

Ustawa o fundacji rodzinnej jest odpowiedzią na postulaty środowiska firm rodzinnych, które domagają się wprowadzenia do polskiego systemu prawnego nowej instytucji ułatwiającej wielopokoleniową sukcesję oraz pozwalającej pogodzić interesy związane z działalnością gospodarczą i interesy prywatne.

Ważne

Fundacja rodzinna to osoba prawna utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Szczegółowy cel takiej fundacji określa fundator w statucie fundacji.

Ustawa o fundacji rodzinnej ma na celu wzmocnienie narzędzi prawnych do przeprowadzenia procesów sukcesyjnych poprzez dodanie do systemu prawa instytucji służącej do gromadzenia rodzinnego majątku, takiej jak fundacja rodzinna. Ma ona minimalizować ryzyko nieudanej sukcesji i gwarantować kontynuację działalności biznesowej. Przekazanie majątku fundacji rodzinnej ma chronić go przed podziałem, umożliwić jego pomnażanie i czerpanie z niego korzyści.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00