Fundacja Rodzinna Skuteczne planowanie sukcesji
Wstęp
Polscy przedsiębiorcy rodzinni to pionierzy rodzimej gospodarki, którzy z jednej strony powołali do życia swoje przedsięwzięcia biznesowe – w większości przypadków na początku lat 90 XX wieku – następnie w czasach zmian i braku stabilizacji prawnej oraz gospodarczej je utrzymali, a w większości przypadków rozwinęli, co spowodowało, że są one znane i szanowane nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej, a ich produkty czy usługi są synonimem najwyższej jakości. Osiągnąwszy sukces, od wielu lat szukają rozwiązań , jak zabezpieczyć firmę rodzinną przed niekontrolowaną sukcesją (np. nagła śmierć założycieli, konflikty w rodzinie), jak spowodować, aby rezultaty ich wizji, wytrwałości, determinacji i konsekwencji były efektem wielopokoleniowym, tak jak w przypadku firm rodzinnych działających np. w Japonii, Włoszech, Niemczech, a nie historią wielkiego upadku.
Po ponad pięciu latach prac legislacyjnych wyczekiwana przez środowisko firm rodzinnych instytucja prawna – fundacja rodzinna – zacznie obowiązywać w polskim systemie prawnym począwszy od 22 maja 2023 r. Co istotne, praca nad niniejszą ustawą odbywała się w duchu merytorycznej dyskusji i wsłuchiwania się w argumenty każdej ze stron. Projekt ustawy wniesiony przez Radę Ministrów kwestionowało w trakcie głosowań sejmowych jedynie 7 posłów. Senat zaproponował 71 poprawek, z czego 65 poprawek zostało przyjętych przez Sejm, natomiast 5 poprawek odrzucono. Finalnie ustawa o fundacji rodzinnej została podpisana przez Prezydenta 26 stycznia 2023 r., a następnie opublikowana 21 lutego 2023 r., w konsekwencji czego – z uwagi na 3 -miesięczne vacatio legis – zacznie obowiązywać od 22 maja 2023 r. W kwietniu opublikowano przepisy nowelizujące niniejszą ustawę. Zaczną one obowiązywać z datą wejścia w życie ustawy o fundacj i rodzinnej.
Celem ustawy o fundacji rodzinnej jest przede wszystkim umocnienie, a także rozbudowanie narzędzi prawnych umożliwiających przeprowadzenie procesu sukcesji poprzez dodanie do polskiego porządku prawnego instytucji fundacji rodzinnej – powszechnie już znanej w Europie Zachodniej. Ma to przyczynić się do gromadzenia rodzinnego majątku, a co za tym idzie, zatrzymać kapitał w kraju na kolejne pokolenia oraz zwiększyć potencjał krajowych inwestycji.