Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.314.2022.2.RR

Skutki podatkowe wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 18 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy skutków podatkowych wycofania nieruchomości ze spółki cywilnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 lipca 2022 r. (wpływ 12 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka cywilna składająca się z trzech wspólników posiada w ewidencji środków trwałych działkę wraz ze znajdującym się na niej budynkiem usługowym. Budynek jest wykorzystywany do działalności gospodarczej. W księgach wieczystych jako własność widnieje wspólność łączna wspólników spółki cywilnej. Wspólnicy zamierzają w 2022 r. wycofać z działalności gospodarczej działkę wraz z budynkiem i przekazać ją na potrzeby osobiste wszystkich wspólników. W związku z tym złożą w formie aktu notarialnego oświadczenia woli o przeniesieniu własności nieruchomości i „przekształceniu”współwłasności łącznej nieruchomości wspólników we współwłasność w częściach ułamkowych.

W piśmie z 7 lipca 2022 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazano, że Wnioskodawczyni posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po wycofaniu nieruchomości ze spółki najstarszy wspólnik zamierza wystąpić ze spółki z racji na swój wiek i trudności w kontynuowaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeniesienie własności nieruchomości z majątku spółki do majątku prywatnego wspólników nie będzie stanowić formy wypłaty zysków, uregulowania jakiegokolwiek zobowiązania pieniężnego bądź świadczenia wzajemnego ze strony spółki wobec wspólników

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00