Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.602.2017.12.HW

Zwolnienie od podatku dostawy budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo:

1) ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku z 25 października 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 20 czerwca 2018 r., sygn. akt III SA/Gl 377/18 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 kwietnia 2022 r., sygn. akt I FSK 2067/18; i

2) stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2017 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku dostawy budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 9 stycznia 2018 r. (wpływ 15 stycznia 2018 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Gmina (…) jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.); dalej: ustawa o VAT, pozostającym w rejestrze podatników VAT czynnych.

Gmina zamierza sprzedać w drodze przetargu ograniczonego należące do niej prawo własności nieruchomości położonej na terenie miasta (…) w rejonie ulic (…) i (…), oznaczonej geodezyjnie jako działki nr: X, Y, Z, obręb (…) o powierzchni łącznej (…), zapisanej w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy w (…) Wydział Ksiąg Wieczystych nr (…). Dla przedmiotowej nieruchomości nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie zostały wydane żadne decyzje dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu czy lokalizacji inwestycji celu publicznego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta (…) nieruchomość została oznaczona symbolem (…), tj. teren produkcyjny. W dniu 27 kwietnia 2017 r. Rada Miejska w (…) podjęła uchwałę (nr (…)) w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta (…) dla obszaru w rejonie ulic: (…), (…) i (…), która obejmuje również przedmiotową nieruchomość. Na podstawie posiadanej dokumentacji Gmina (…) jest w stanie ustalić, że przedmiotowa nieruchomość, określana jako teren i oznaczona dawniej m.in. jako działka nr (…) była objęta decyzją z dnia (…) znak (…) o zwiększeniu od dnia (…) opłat rocznych za użytkowanie. Z treści wspomnianej powyżej decyzji wynika, że teren jako własność Skarbu Państwa był oddany w użytkowanie na rzecz (…) z siedzibą w (...) na podstawie decyzji (…) w (…) z dnia (…).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00