Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-03-20
Data publikacji: 2023-03-20

INFORLEX: Podsumowanie najważniejszych informacji (10-17 marca)

Zapraszamy na cotygodniowe podsumowanie najpopularniejszych informacji, które opublikowaliśmy na stronach INFORLEX.

Zmiany w urlopach i zasiłkach związanych z rodzicielstwem, umowach o pracę i elastycznym czasie pracy ostatecznie zatwierdzone >>

Sejm przyjął 9 marca część poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu pracy. Ustawa wdraża dwie unijne dyrektywy – dotyczącą work-life balance i tzw. rodzicielską. Nowela trafiła do prezydenta.

Kodeks pracy 2023 - jakie uprawnienia otrzymają rodzice dzieci do lat 8 po wprowadzeniu zmian >>

Po wprowadzeniu zmian w kodeksie pracy rodzice dzieci do lat 8 uzyskają szereg uprawnień. Czego będą dotyczyły te uprawnienia? Kiedy pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi skorzystania z nabytych uprawnień? 

Od 21 marca zmiany w dokumentacji pracowniczej - rozporządzenie czeka na wejście w życie >>

Regulacje przewidujące nowe zasady przechowywania dokumentów z kontroli na obecność alkoholu i narkotyków w organizmach pracowników wejdą w życie 21 marca 2023 r. – a więc miesiąc po tym, gdy zaczęły obowiązywać przepisy kodeksu pracy dotyczące takich badań. Natomiast na dostosowanie dotychczasowej dokumentacji do nowych reguł firmy mają czas do 4 kwietnia br.

Zaległy urlop. Czy można nakazać pracownikowi wykorzystanie 42 dni >>

Pracownik ma 42 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy można mu nakazać wykorzystanie tego urlopu na podstawie przepisów ustawy o COVID-19?

PPK nie spełniają swojej funkcji. Stały się programem dla zamożnych >>

Fundamentalnym problemem, które miały rozwiązać pracownicze plany kapitałowe, było budowanie dodatkowych oszczędności emerytalnych wśród tych osób, które w przyszłości będą miały bardzo niskie świadczenia. Ale to zupełnie nie poszło w tę stronę. PPK stały się benefitem dla dobrze zarabiających pracowników – mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jak podkreśla, potrzebne jest przemyślenie na nowo konstrukcji tego programu i zmiany, które podniosą poziom partycypacji. W tym celu rząd powinien się pochylić m.in. nad możliwością automatycznego zapisu do PPK osób po 55. roku życia, waloryzacją dopłat z Funduszy Pracy i całkowitym zwolnieniem osób najmniej zarabiających z konieczności przekazywania na PPK składek z własnej pensji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00