Porada
Czy opłaty wpisowe na konkurs piosenki podlegają opodatkowaniu VAT
PROBLEM
Teatr organizuje konkurs piosenki. Z tego tytułu będzie pobierać opłatę wpisową od uczestników. Opłata jest bezzwrotna i ma pokryć część kosztów organizacji eliminacji do konkursu. Czy opłaty wpisowe będą podlegać opodatkowaniu VAT? Proszę o interpretację w oparciu o aktualne przepisy.
RADA
Wskazane opłaty wpisowe stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez teatr podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, lecz zwolnionych od tego podatku usług. Podobnie jest w przypadku organizacji konkursu muzycznego przez akademię muzyczną (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.582.2021.2.MN).
UZASADNIENIE
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym z art. 8 ust. 1 tej ustawy wynika, że przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.
Obowiązująca dla celów VAT definicja świadczenia usług jest bardzo szeroka. W konsekwencji za świadczenie usług należy uznać również umożliwianie udziału w różnego rodzaju konkursach (co potwierdzają w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, np. w Interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.651.2019.1.AB). Uważam w związku z tym, że wskazane opłaty wpisowe stanowią wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez teatr podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT usług.
Zwolnienia z podatku VAT
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT zwalnia się z podatku VAT usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Usługę organizacji konkursu piosenki można uznać za usługę kulturalną, a jednocześnie teatr jest instytucją o charakterze kulturalnym. Jednocześnie usługa umożliwienia udziału w konkursie piosenki nie należy do usług wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego oraz literackiego, które to usługi nie korzystają ze wskazanego zwolnienia.
- art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a, ust. 19 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.).
Powołane interpretacje:
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.582.2021.2.MN,
- Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 października 2019 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.651.2019.1.AB.
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, specjalista w zakresie prawa podatkowego, autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right