Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2019, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.651.2019.1.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.651.2019.1.AB
opodatkowanie podatkiem VAT opłat wnoszonych przez uczestników w związku z udziałem w konkursie
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 22 sierpnia 2019 r. (data wpływu 22 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat wnoszonych przez uczestników w związku z udziałem w konkursie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie opodatkowania podatkiem VAT opłat wnoszonych przez uczestników w związku z udziałem w konkursie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zamierza zorganizować konkurs, którego platformą będzie specjalnie wykonana do tego celu strona internetowa. Udział w konkursie wymagać będzie dokonania niewielkiego wpisowego korzystając z udostępnionych metod płatności na stronie (w założeniu mają to być niewielkie kwoty z przedziału 1-10 zł). Organizowany konkurs nie będzie grą losową, loterią fantową, zakładem wzajemnym, loterią promocyjną, ani żadną inną formą gry losowej przewidzianej w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Konkurs polegać będzie na ocenie wykonania profilu społecznościowego uczestnika zamieszczonego w popularnym serwisie internetowym. Kwota wpisowego przeznaczana będzie na poczet sfinansowania nagrody. Wpisowe będzie więc pełnić rolę składki, która jednocześnie będzie dawała możliwość uczestnictwa w konkursie. Wniesienie opłaty wpisowej nie będzie wiązało się więc z żadną wymierną korzyścią dla osoby przystępującej do konkursu, nie będzie dochodziło do zakupu usługi ani towaru. Nie nastąpi świadczenie zwrotne, które realizowane byłoby na rzecz osoby wnoszącej. Dopiero po wyłonieniu zwycięzcy konkursu nastąpi przyznanie nagrody, od której odprowadzany będzie podatek 10% (zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).