Zasady rozliczenia rocznej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Od 1 stycznia 2022 r. zmieniły się zasady ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Sposób ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej przez te osoby zależy bowiem od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Ponadto na część płatników składek nałożony został obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Po raz pierwszy takiego rozliczenia należy dokonać za 2022 r. w miesięcznych dokumentach rozliczeniowych za kwiecień 2023 r. składanych w terminie do 22 maja 2023 r.
Obowiązek rocznego rozliczenia podstawy wymiaru i składki zdrowotnej – kogo dotyczy
Płatnicy składek, którzy w 2022 r. ustalali podstawę wymiaru składki zdrowotnej od przychodu lub dochodu, mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
W 2023 r. po raz pierwszy dokonają rozliczenia podstawy wymiaru i wysokości składek zdrowotnych opłaconych w 2022 r.
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej są zobowiązani złożyć przedsiębiorcy opodatkowani:
- według skali podatkowej,
- podatkiem liniowym,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Rozliczenie roczne składki zdrowotnej przez płatników rozliczających podatek według skali podatkowej i w formie podatku liniowego
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to w zasadzie porównanie rocznej składki należnej za 2022 r. z sumą miesięcznych składek zdrowotnych opłaconych w 2022 r. W zależności od wyniku tego porównania, płatnik składek będzie musiał dokonać dopłaty tej składki albo będzie mógł wystąpić do ZUS o jej zwrot.
Ustalenie rocznego dochodu stanowiącego podstawę składki zdrowotnej
Roczną podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi dochód ustalony jako różnica między:
- osiągniętymi przychodami, w rozumieniu updof, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym innych niż:
- przychody uzyskane w ramach ulgi: PIT zero na powrót, PIT zero dla rodzin 4+, PIT zero dla pracujących seniorów oraz