Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.934.2022.3.TR

Zainteresowani nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu rzeczonych sprzedaży nieruchomości (działek).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

18 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 lutego 2023 r. (wpływ 11 lutego 2023 r.) oraz pismem z 28 lutego 2023 r. (wpływ 1 marca 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będąca stroną postępowania:

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni oraz jej brat są na podstawie umowy darowizny z 13 września 2001 r. współwłaścicielami nieruchomości niezabudowanej położonej w Polsce, dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy prowadzi Księgę wieczystą.

Z działki, zgodnie z prawomocną decyzją warunkową o zatwierdzeniu podziału nieruchomości z 2021 r. zgodną z Planem Miejscowym, zostało wydzielonych 16 działek z czego: 1/1 i 1/3 pozostają rolne, 1/2 i 1/8 przeznaczone pod drogi wewnętrzne, działka 1/12 drogę dojazdową, a pozostałe działki nr: 1/4, 1/5, 1/6, 1/7, 1/9, 1/10, 1/11, 1/13, 1/14, 1/15, 1/16 przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. Działki 1/2 i 1/8 będą sprzedawane w równych udziałach łącznie ze zbywanymi działkami pod zabudowę. Z działki 1/12 współwłaściciele zostali wywłaszczeni przez Gminę.

W związku z decyzją, rodzeństwo nosi się z zamiarem sprzedaży nieruchomości. Jeśli znajdzie się nabywca, współwłaściciele sprzedadzą nieruchomość w całości jednemu kupującemu. W przeciwnym razie nieruchomość będzie sprzedawana zgodnie z decyzją podziałową. Na dzień złożenia wniosku nie ma żadnej umowy skutkującej sprzedażą ani nie wystąpiono o pozwolenie na budowę. Sprzedaż będzie odbywać się bez pośrednictwa sprzedaży biur nieruchomości. Sprzedaż będzie odbywać się wyłącznie przez właścicieli, umieszczających ogłoszenia prywatne na portalach nieruchomościowych.

Nieruchomość nigdy nie była przedmiotem działalności gospodarczej. Otrzymano ją w roku 2001 w drodze darowizny od matki.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania nie jest czynnym podatnikiem VAT zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług. Jest rolnikiem nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Zainteresowana będąca stroną postępowania od roku 2005 prowadzi działalność gospodarczą, w żaden sposób niezwiązaną z nieruchomością oznaczoną jako Działka.

Na Działce nigdy nie prowadzono działalności gospodarczej. Działka nie jest uzbrojona w sieci, tj. wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne.

Zainteresowani są współwłaścicielami w równych częściach (udziałach), tj. po 1/2 sprzedawanej nieruchomości, wszystkich działek. Od 13 września 2001 r. – dnia umowy darowizny, żaden z właścicieli nie wykorzystywał nieruchomości do celów zarobkowych ani żadnych innych. Dla utrzymania estetyki działka była wykaszana z wysokiej trawy. Stan taki pozostaje do dnia złożenia pisma. Działka jest porośnięta trawą oraz licznymi drzewami samosiejnymi. Nieruchomość do chwili sprzedaży nie będzie przez żadnego z właścicieli wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Nieruchomość nie była i nie będzie udostępniana osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych (np. najem, dzierżawa), ani żadnych innych umów, które miałyby skutkować prowadzeniem jakiejkolwiek działalności.

Od roku 2001 właściciele działki nie wykonywali na nieruchomości jakichkolwiek nakładów zwiększających jej atrakcyjność i wartość. Działka nie posiada uzbrojenia, utwardzonych dróg dojazdowych. Teren to łąka o licznym zadrzewieniu samosiejnym oraz trawa. Nikt nie występował o pozwolenie na budowę lub warunki.

Do momentu zbycia nie będą ponoszone na nieruchomości jakiekolwiek inwestycje lub wnioski o przyłącza. Podział nieruchomości na poszczególne działki nastąpił na wniosek obojga właścicieli. Uchwałą Rady Miejskiej z 2012 r., obszar, na którym zlokalizowana jest Działka, uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Stąd sprzedawane działki objęte będą na moment zbycia miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że działki przeznaczone są pod zabudowę.

Sprzedawana nieruchomość od momentu nabycia do momentu sprzedaży była i jest gruntem przez nikogo nie wykorzystywanym do żadnych celów. Przedmiotową nieruchomość Zainteresowani (rodzeństwo z) nabyli w drodze darowizny od matki. Fakt obdarowania dzieci przez matkę nie był dokonany w jakimkolwiek celu. Był to gest woli rodzica, który wiązał się ze zwykłym wykonaniem prawa własności. Zainteresowani nabyli działkę w równych udziałach ( tj. po 1/2 udziału) wyłącznie do własnego majątku prywatnego. Na dzień nabycia( darowizny) żadne z właścicieli nie miało sprecyzowanego celu w jaki sposób będzie wykorzystywana nieruchomość. Żadne z właścicieli nie było na tyle majętne, aby wykorzystać działkę lub jej część pod zabudowę mieszkaniową. Dlatego działka do tej pory stanowi łąkę z drzewami samosiejnymi. Przed sprzedażą działki nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawczyni. Brat Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Działki pozostaną przed sprzedażą i w jej trakcie jako prywatny majątek właścicieli.

Żadne z właścicieli nie prowadzi, ani nie będzie prowadzić, na którejkolwiek z działek gospodarstwa rolnego. Na dzień planowanej sprzedaży nieruchomość będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie każda z działek jest przeznaczona pod zabudowę zgodnie z Planem Miejscowym. Zostało wydzielonych 16 działek z czego: dwie działki pozostają rolne, dwie działki przeznaczone pod drogi wewnętrzne, jedna działka drogę dojazdową, a pozostałe działki przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną. W stosunku do przedmiotowych działek właściciele nie podejmowali działań jak: zmiana przeznaczenia terenu, wystąpienie o decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, lub jakiegokolwiek inne działania, mające na celu zmianę sposobu użytkowania. Na chwilę obecną właściciele nie podjęli działań marketingowych mających na celu znalezienie potencjalnych nabywców. Po uzyskaniu indywidualnej interpretacji, właściciele mają zamiar wyłącznie osobiście zająć się marketingiem, mającym na celu zdobycie potencjalnych kupujących. W tym celu właściciele mają zamiar sami ogłaszać w dostępnych środkach przekazu, tj. poprzez ogłoszenia w internecie, na portalach ogłoszeniowych. Właściciele noszą się z zamiarem rozpoczęcia sprzedaży nie wcześniej niż po uzyskaniu interpretacji indywidualnej.

Na tę chwilę nie podpisali żadnych umów, następstwem których będzie umowa sprzedaży nieruchomości lub jej poszczególnych części.

Wnioskodawczyni od roku 2010 na podstawie umowy kupna jest właścicielem 56m mieszkania, objętego hipotecznym kredytem mieszkaniowym ze spłatą do roku 2035. Mieszkanie zostało nabyte celem zamieszkania z rodziną. Ponieważ ma dwoje dzieci, nie do końca może sprecyzować czy po spłacie kredytu mieszkaniowego, mieszkanie przeznaczy do sprzedaży, czy przekaże w drodze umowy darowizny dzieciom.

Brat Wnioskodawczyni nie posiada nieruchomości, które w przyszłości chce przeznaczyć do sprzedaży. Był współwłaścicielem w udziale (1/2) lokalu użytkowego. Nabył go na podstawie umowy kupna 6 grudnia 2006 r. Zakup nieruchomości dokonał ze środków pochodzących z kredytu bankowego. Nieruchomość została nabyta celem ewentualnego prowadzenia działalności gospodarczej. Nabyty lokal wymagał remontu. Ponieważ brat Wnioskodawczyni nie doszedł do porozumienia z współwłaścicielem nieruchomości, nigdy nie doszło do założenia i prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Udział w ww. lokalu sprzedał 19 września 2013 r.

Wnioskodawczyni nie była do tej pory stroną sprzedaży nieruchomości. Brat Wnioskodawczyni poza sprzedażą udziału ww. nieruchomości nie był stroną innej sprzedaży nieruchomości. Środki z ww. nieruchomości brat Wnioskodawczyni przeznaczył częściowo na zakup mieszkania, w którym obecnie mieszka oraz na potrzeby życia codziennego.

Zainteresowani proszą o wydanie decyzji, na podstawie której notariusz będzie mógł rzetelnie określić, czy przy dokonywaniu sprzedaży działki nr 1 w całości lub jej częściach według podziału, czynności sprzedaży zostaną uznane w przypadku Zainteresowanych, jako sprzedaż majątku prywatnego nie podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ustęp 1 pkt 28 – podstawa do zwolnienia w związku z upływem 5-letniego okresu od nabycia na podstawie art. 10 ustęp 1 pkt 8 w związku ze sprzedażą nieruchomości rolnych po upływie 5 lat od daty ich nabycia. Dokonując sprzedaży majątku prywatnego stanowiącego działkę niezabudowaną oznaczoną w klasyfikacji gruntów jako R-grunty rolne, sprzedaży nieruchomości w całości jednemu kupującemu lub sprzedaży poszczególnych działek wg warunkowej decyzji podziałowej Zainteresowani współwłaściciele nieruchomości w równym udziale nie będą musieli odprowadzać od każdej sprzedaży podatku od towarów i usług VAT oraz podatku dochodowego. Zainteresowani są współwłaścicielami w równych częściach (udziałach), tj. po 1/2 sprzedawanej nieruchomości wszystkich działek.

Pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych

Czy w przypadku Zainteresowanych sprzedaż działek wszystkich łącznie lub każdej z osobna jako majątku prywatnego nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT?

Państwa stanowisko w sprawie w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych

Zdaniem Zainteresowanych, taka sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT.

Ocena stanowiska w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeżeli zatem odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment nabycia.

Z opisu zdarzenia wynika, że na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok nabycia przez Zainteresowanych przedmiotowych nieruchomości (działek) należy uznać rok 2001, albowiem w tym właśnie roku Zainteresowani nabyli w drodze darowizny nieruchomość, z której następnie zostały wydzielone nieruchomości (działki) będące przedmiotem zamierzonej sprzedaży.

Oceniając skutki podatkowoprawne opisanego przez Zainteresowanych zdarzenia należy jednak też podnieść, że uregulowania cyt. wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnoszą się do odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Analizując zatem w przedmiotowej sprawie, czy opisane sprzedaże nieruchomości będą stanowiły źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, należy więc też rozstrzygnąć, czy sprzedaże te nie nastąpią w wykonaniu działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zatem pojęcie działalności gospodarczej charakteryzuje się między innymi prowadzeniem tej działalności w celach zarobkowych, prowadzeniem działalności na własny rachunek, jej zorganizowaniem i ciągłością – zawodowym charakterem, uczestnictwem w obrocie gospodarczym. Ponadto, przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu podejmującego poszczególne czynności.

W świetle powyższego należy uznać, że działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności, czy też jej rodziny.

Zatem sprzedaż, nawet wielokrotna, przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich odsprzedaży, nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Zainteresowanych, a w szczególności fakty, że:

·na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok nabycia przez Zainteresowanych przedmiotowych nieruchomości (działek) należy uznać rok 2001, albowiem w tym właśnie roku Zainteresowani jako rodzeństwo nabyli w drodze darowizny nieruchomość, z której następnie zostały wydzielone nieruchomości (działki) będące przedmiotem zamierzonej sprzedaży;

·Zainteresowani jako rodzeństwo nabyli w drodze darowizny w roku 2001 nieruchomość niezabudowaną – działkę w równych udziałach, tj. po 1/2, której podziału dokonali na 16 działek, przy czym z jednej z nich zostali wywłaszczeni, wobec czego przedmiotem sprzedaży będzie 15 niezabudowanych działek w całości lub zgodnie z podziałem;

·działki nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej;

·działki przez cały okres posiadania poddane były jedynie pielęgnacji (koszenie trawy);

·działki nie były również udostępniane osobom trzecim na podstawie umów cywilnoprawnych;

·na działki nie były ponoszone żadne nakłady zwiększające ich wartość;

·ogłoszenie o sprzedaży Zainteresowani zamieszczą w internecie, a marketingiem zajmą się osobiście;

·Zainteresowani faktycznie nie wykonywali czynności wykraczających poza zwykły zarząd majątkiem prywatnym,

należy stwierdzić, że zamierzone sprzedaże nieruchomości (działek) należy rozpatrywać w kategorii odpłatnego zbycia, klasyfikowanego do źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, na gruncie zdarzenia przyszłego opisanego przez Zainteresowanych we wniosku i jego uzupełnieniach, planowane odpłatne zbycia (sprzedaże) przez Zainteresowanych nieruchomości (działek) – stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będą stanowiły dla Zainteresowanych źródeł przychodu, albowiem zostaną dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego 2001, który należy uznać za rok nabycia tychże nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W rezultacie, Zainteresowani nie będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu rzeczonych sprzedaży nieruchomości (działek).

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy zagadnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast zagadnienie dotyczące podatku od towarów i usług będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowana będąca stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00