Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 14 września 2022 r., sygn. I NKRS 45/22

Nietezowane

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Elżbieta Karska (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Maria Szczepaniec ‎

SSN Grzegorz Żmij

w sprawie z odwołania J. H. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr […] z 1 marca 2022 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. […], z udziałem B. J. P. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 14 września 2022 r.,

oddala odwołanie.

Uzasadnienie

Uchwałą nr […] z 23 marca 2021 r. Krajowa Rada Sądownictwa (dalej: KRS lub Rada), na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: u.KRS), postanowiła: przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie B. P. do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r. poz. […] (pkt 1) oraz nie przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie M. B., M. G., A. G., J. H., K. O., A. O., J. P., A. P., P. S., A. S. oraz T. W. do pełnienia urzędu na stanowisku asesorskim w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r. poz. […] (pkt 2).

A. O. oraz J. H. wnieśli odwołania do Sądu Najwyższego zaskarżając wskazaną wyżej uchwałę w częściach.

Sąd Najwyższy wyrokiem z 17 listopada 2021 r., I NKRS […]1, uchylił zaskarżoną uchwałę Rady - pkt 1 oraz pkt 2 co do A. O. i J. H..

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy podkreślił, że Rada może poza kryteriami ustawowymi zastosować inne kryteria oceny. Musi je jednak wyraźnie wskazać, opisać, a w przypadku powołania się na to kryterium jako decydujące, konieczne jest wskazanie na czym polegało - w ocenie Rady - to, że jeden zkandydatów dane kryterium spełniał bardziej niż inny. Tymczasem Rada niepodała nawet jednego argumentu, który świadczyłby, że wskazane kryterium pozaustawowe „doświadczenia życiowego” wybrany kandydat spełnia w stopniu wyższym niż kandydaci, którzy zaskarżyli uchwałę. Treść uzasadnienia uchwały nie pozwala uznać, że kryterium zostało prawidłowo zastosowane. Wynika z niego wręcz, że zastosowanie go przemawiać powinno za niewskazanymi kandydaturami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00