Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.566.2022.3.EB

Niepodleganie opodatkowaniu sprzedaży działek oraz udziałów we współwłasności działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu sprzedaży działek nr (...) oraz udziałów we współwłasności działek nr (...) – jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu sprzedaży działek nr (...) oraz udziałów we współwłasności działek nr (…).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 stycznia 2023 r. (wpływ 18 stycznia 2023 r.) oraz pismem z 6 lutego 2023 r. (wpływ 6 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie zawarty w uzupełnieniu wniosku)

Spółka jawna, w której Wnioskodawca posiadał udziały, posiadała grunty w postaci działek zabudowanych domkami letniskowymi i infrastrukturą ośrodka wypoczynkowego. W roku 2010 grunty te zostały przez wspólników wycofane z prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej do majątku osobistego. Należny od tej transakcji podatek od towarów i usług został rozliczony w ówczesnym okresie. W dniu 1 czerwca 2015 r. w wyniku umów darowizny udziałów we własności gruntów Wnioskodawca nabył część przedmiotowych, wycofanych wcześniej z działalności działek w ilości 10 sztuk do majątku odrębnego zaś dwie sztuki do majątku wspólnego małżonków.

Działki te w niezmiennej ilości 10 od 1 czerwca 2015 r. pozostawały i pozostają nadal przedmiotem własności odrębnej Wnioskodawcy zaś dwie działki pozostają przedmiotem własności objętej wspólnością ustawową. Wnioskodawca nie prowadził w oparciu o te działki żadnej działalności gospodarczej. Jedynie na okres wakacji oddawał te działki w użytkowanie Swojej żonie, która prowadziła działalność polegającą na najmie miejsc noclegowych. Małżonkowie objęci są wspólnością ustawową małżeńską.

Na działkach tych nie były prowadzone inwestycje.

Obecnie Wnioskodawca ma zamiar zbyć 8 nabytych do majątku odrębnego działek oraz 2 działki nabyte do majątku wspólnego objętego ustawową wspólnością majątkową na rzecz jednego nabywcy.

Wnioskodawca w żaden sposób nie przygotowywał działek do sprzedaży, ich stan zarówno prawny jak i techniczny nie uległ żadnym przekształceniom od daty nabycia. Wnioskodawca nie ogłaszał zamiaru zbycia działek oraz nie zawierał żadnej umowy z biurem pośrednictwa w handlu nieruchomościami. Potencjalnym nabywcą działek jest mieszkaniec tej samej miejscowości, w której mieszka Wnioskodawca i w której położone są przedmiotowe działki.

Wnioskodawca przez 2 miesiące w roku prowadzi działalność w zakresie wypożyczania sprzętu sportowego (kajaki, rowery wodne, łodzie) nie jest z tego powodu czynnym podatnikiem VAT.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy

1.Na podstawie jakiej czynności cywilnoprawnej doszło do wycofania 12 działek z prowadzonej w formie spółki jawnej działalności?

Na podstawie uchwały spółki jawnej w roku 2010 wspólnicy postanowili wycofać nieruchomości ze spółki, a tym samym zmniejszyć swój udział kapitałowy poprzez częściowy zwrot wkładów w trybie art. 54 kodeksu spółek handlowych.

2.Jakie dokładnie działki będą przedmiotem sprzedaży? W ramach tego pytania należy wymienić numery ewidencyjne działek, które Pan zamierza zbyć.

Zamiarem sprzedaży objętych jest 8 działek stanowiących własność odrębną Wnioskodawcy o numerach: (...) oraz 2 działki stanowiące współwłasność Wnioskodawcy wraz z żoną o numerach: (...).

Łącznie zamiarem sprzedaży objętych jest 10 działek w tym 8 stanowiących majątek odrębny i 2 stanowiące majątek wspólny. Działki objęte zamiarem sprzedaży graniczą ze sobą.

3.W związku ze wskazaniem we wniosku „(...) w dniu 1 czerwca 2015 r. w wyniku umów darowizny udziałów we własności gruntów Wnioskodawca nabył część przedmiotowych, wycofanych wcześniej z działalności działek w ilości 12 sztuk do majątku odrębnego”. Proszę wyjaśnić od kogo nabył Pan te działki w formie darowizny i jaką część wycofanych wcześniej z działalności działek? (należy wskazać nr geodezyjne działek).

Udziały w przedmiotowych działkach zostały w ramach rozliczenia udziałów w spółce nabyte od wspólników spółki jawnej, w której uczestniczył Wnioskodawca:

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2,

działka nr – (…) udział w wysokości 1/2.

4.Czy nabycie 12 działek, o których mowa we wniosku nastąpiło do majątku wspólnego Pana i żony? Czy też do majątku odrębnego Pana?

Nabycie udziałów w działkach (...) nastąpiło do majątku odrębnego.

Nabycie udziałów w działkach (...) nastąpiło do majątku wspólnego.

5.Czy nabycie nieruchomości przez Pana nastąpiło w ramach czynności opodatkowanej, zwolnionej lub niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy czynność ta była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?

Nabycie udziałów w działkach stanowiło czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabycie nastąpiło z majątku osobistego zbywców. Czynności nie udokumentowano fakturami.

6.Czy przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia 12 działek będących przedmiotem zbycia?

Wobec okoliczności, że nabycie udziałów w działkach stanowiło czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz dotyczyło transakcji na majątku osobistym nie przysługiwało prawo do odliczenia.

7.Czy na dzień nabycia działek był Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to z tytułu prowadzenia jakiej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) ?

Na dzień nabycia działek Wnioskodawca nie był czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

8.Czy działki będące przedmiotem planowanej sprzedaży były/są udostępniane osobom trzecim. Jeśli tak to w jakim okresie i na podstawie jakiej umowy cywilno-prawnej i czy umowa ta była/jest odpłatna. Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej z działek będących przedmiotem planowanej sprzedaży.

Działki (...) były udostępniane żonie Wnioskodawcy na podstawie umowy użyczenia. Była to umowa nieodpłatna zawarta w roku 2015 na czas nieokreślony.

9.Na podstawie jakiej umowy cywilno-prawnej udostępniał Pan działki żonie na okres dwóch miesięcy w roku do prowadzenia przez Pańską żonę działalności gospodarczej? Czy czynność ta miała charakter odpłatny czy nieodpłatny oraz w jakim okresie obowiązywała (należy również wskazać czy była to umowy np. umowy najmu, dzierżawy, itp.). Informacji należy udzielić odrębnie dla każdej z działki będące przedmiotem udostępnienia.

Działki (...) były udostępniane żonie na podstawie umowy użyczenia. Była to umowa nieodpłatna zawarta w roku 2015 na czas nieokreślony w formie pisemnej.

10.Jakie dokładnie naniesienia, znajdują się na 12 działkach będących przedmiotem zbycia? Należy dokładnie wskazać:

(…) – budynki – 2 domki letniskowe sezonowe, obiekty budowlane – instalacje: wodne, elektryczne, kanalizacyjne;

(…) – budynki – 5 domków letniskowych sezonowych, pawilon-hangar, obiekty budowlane – instalacje: wodne, elektryczne, kanalizacyjne;

(…) – droga gruntowa;

(…) – budynki – 4 domki letniskowe sezonowe, obiekty budowlane – instalacje: wodne, elektryczne, kanalizacyjne;

(…) – budynki – 7 domków letniskowych sezonowych, obiekty budowlane – instalacje: wodne, elektryczne, kanalizacyjne;

(…) – budynki – 1 domek letniskowy sezonowy, obiekty budowlane – instalacje: wodne, elektryczne, kanalizacyjne;

(…) – budynki – pawilon;

(…) – działka niezabudowana oraz współwłasność

(…) – budynki – budynek kuchni i stołówki, część budynku świetlicy, wiata, obiekty budowlane – przyłącza: wodne, elektryczne, kanalizacyjne, parking;

(…) – niezabudowana.

Domki letniskowe nie posiadają ogrzewania, ani izolacji termicznej.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy

1.Czy przedmiotem sprzedaży po Pana stronie jest 10 czy 12 działek? W ramach odpowiedzi na to pytanie należy wskazać nr ewidencyjne sprzedawanych działek.

Zamiarem sprzedaży objętych jest łącznie 10 działek w tym 8 stanowiących własność odrębną Wnioskodawcy o numerach: (...) oraz 2 działki stanowiące współwłasność Wnioskodawcy wraz z żoną o numerach: (...).

2. Czy wszystkie działki będące przedmiotem sprzedaży są zabudowane, czy też 3 z nich są niezabudowane (tj. nr (...))?

Działki nr (...) są działkami niezabudowanymi, pozostałe 7 działek to działki zabudowane różnego typu obiektami opisanymi w uzupełnieniu wniosku z dnia 18 stycznia 2023 r.

3.Czy 12 czy też 10 działek znajduje się w Pana majątku odrębnym? Należy wskazać, które dokładnie sprzedawane działki stanowią Pana majątek odrębny z podaniem ich nr ewidencyjnych)?

W majątku odrębnym Wnioskodawcy pozostaje 8 działek objętych zamiarem sprzedaży, są to działki o numerach: (...).

W majątku wspólnym małżonków pozostają 2 działki stanowiące współwłasność majątkową małżeńską objęte zamiarem sprzedaży o numerach: (...).

W wyniku transakcji w roku 2015 Wnioskodawca otrzymał jeszcze dwie inne działki jednak nie zamierza ich zbywać i nie są one objęte treścią wniosku. Ponadto położone są one w innej lokalizacji.

4.Czy żadna ze sprzedawanych działek czy też 2 działki będące przedmiotem sprzedaży znajdują się we współwłasności Pana i Pańskiej żony?

W majątku wspólnym małżonków pozostają 2 działki stanowiące współwłasność majątkową małżeńską i objęte zamiarem sprzedaży o numerach: (...).

5.Jakie konkretnie działki były przedmiotem użyczenia na rzecz Pańskiej żony (raz posługuje się Pan nr działki (...), a następnie pojawia się w opisie sprawy działka nr (...))? Należy wskazać nr ewidencyjne działek.

Przedmiotem użyczenia określonym umową były działki:

(...).

6.Czy prowadził Pan kiedykolwiek na działkach będących przedmiotem zbycia działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”?

Nie, Wnioskodawca nie prowadził na działkach objętych zamiarem sprzedaży działalności gospodarczej.

7.Czy działalność w zakresie wypożyczania sprzętu sportowego (kajaki, rowery wodne, łodzie), którą prowadzi Pan przez 2 miesiące w roku prowadzi Pan na działkach będących przedmiotem sprzedaży? Należy wskazać nr geodezyjne ww. działek, które wykorzystywał/wykorzystuje Pan w prowadzonej działalności gospodarczej.

Działalność w zakresie wypożyczalni sprzętu sportowego – kajaki, łodzie wiosłowe, rowery wodne Wnioskodawca rozpoczął z dniem 1 lipca 2016 r. i prowadził na działce dzierżawionej od Lasów Państwowych posiadającej bezpośredni dostęp do brzegu jeziora. Na działkach objętych zamiarem sprzedaży Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej – nie mają one dostępu do jeziora w związku z czym nie nadają się do wykorzystania w tym zakresie.

Wobec braku prowadzenia działalności na działkach objętych wnioskiem nie jest możliwe wskazanie numerów takich działek.

8.Dlaczego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wypożyczania sprzętu sportowego nie jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT (w ramach tego pytania należy również wskazać, w jakiej formie prowadzi Pan ww. działalność i czy działalność ta korzysta ze zwolnienia od podatku)?

Prowadzona działalność związana z wypożyczaniem sprzętu sportowego osiągała niewielkie i stale malejące rozmiary, tj. przychody w wysokości kilku tysięcy złotych rocznie. Wobec powyższego Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Działalność prowadzona była na podstawie wpisu do CEiDG i opodatkowana na zasadach ogólnych.

9.Czy nieodpłatna umowa użyczenia działek zawarta pomiędzy Panem a Pańską żoną w roku 2015 nadal obowiązuje?

Umowa nie została wypowiedziana, ani rozwiązana wobec czego obowiązuje. Z treści umowy wynika, jednakże nieruchomości zostały użyczone jedynie na okres sezonu letniego. Wobec powyższego małżonka Wnioskodawcy obecnie nie korzysta z użyczonych jej nieruchomości, ale będzie miała prawo korzystać z nich w sezonie letnim.

10.Czy działki należące do Pana majątku odrębnego stanowią środek trwały w prowadzonej przez Pańską żonę działalności gospodarczej? Jeśli nie to dlaczego?

Działki należące do majątku odrębnego Wnioskodawcy nie stanowią środków trwałych w prowadzonej przez małżonkę Wnioskodawcy działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 22a, (Środki trwałe) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika. Działki będące odrębną własnością Wnioskodawcy nie stanowią własności, ani współwłasności małżonki Wnioskodawcy wobec czego brak było podstaw do uznania ich za środek trwały małżonki Wnioskodawcy.

11.Czy należące wspólnie do Pana i Pańskiej żony działki stanowią środek trwały w prowadzonej przez Pańską żonę działalności gospodarczej? Jeśli nie to dlaczego?

Objęte wnioskiem działki stanowiące współwłasność Wnioskodawcy i jego żony działki nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez żonę działalności gospodarczej z powodu braku zgody Wnioskodawcy na ujęcie ich w tej ewidencji. Wnioskodawca posiada jednak świadomość treści art. art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy PIT.

12.Czy nieodpłatne udostępnianie żonie działek o nr (...) na podstawie zawartej w roku 2015 umowy użyczenia stanowiło/stanowi dla Pana świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jeśli czynność ta nie podlegała/nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, należy wskazać dlaczego.

Nieodpłatne udostępnianie żonie działek o nr (...) na podstawie zawartej w roku 2015 umowy użyczenia nie stanowiło dla Wnioskodawcy świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 8 ust 2 za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

·użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

·nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Działki objęte wnioskiem i stanowiące własność odrębną Wnioskodawcy nigdy nie stanowiły części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wobec czego brak jest podstaw do zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.

Przedsiębiorcą, który prowadził ostatnio działalność gospodarczą na gruntach określonych jako działki objęte złożonym wnioskiem była spółka jawna.

Działki objęte wnioskiem o numerach (...), a stanowiące majątek odrębny Wnioskodawca traktował jako majątek prywatny nie związany z działalnością gospodarczą.

13.Czy Pańska żona również była wspólnikiem spółki jawnej, z działalności której to spółki zostały wycofane działki będące przedmiotem wniosku?

Tak, żona Wnioskodawcy była jednym z 4 wspólników spółki jawnej.

14.Czy otrzymane przez Pana w formie darowizny od „wspólników” udziały we współwłasności działek (wycofane ze spółki) nabyte zostały od Pańskiej żony?

Nie, udziały we współwłasności działek (...) nie zostały nabyte od żony. Zostały one nabyte do majątku wspólnego od pozostałych dwóch wspólników spółki jawnej.

15.Jak wykorzystywał Pan swój udział we współwłasności działek o nr (...) nabyte do majątku wspólnego od momentu nabycia do momentu sprzedaży?

Działki (...) sezonowo wykorzystywała żona Wnioskodawcy. Działki powyższe nie zostały jeszcze sprzedane Wnioskodawca ma dopiero zamiar je sprzedać.

16.W jaki sposób od momentu nabycia do momentu sprzedaży Pańska małżonka wykorzystywała działki o nr (...) - które jak wskazał Pan w uzupełnieniu do wniosku - nabyte zostały do majątku wspólnego?

Działki (...) wykorzystywała żona Wnioskodawcy na potrzeby prowadzonej w okresie letnim działalności gospodarczej.

17.W jaki sposób wykorzystywał Pan działki będące przedmiotem zapytania w okresie od roku 2010 (tj. wycofania działek z działalności spółki) do dnia 1 czerwca 2015 r. (gdy nabył Pan części udziałów we współwłasności działek w drodze darowizny)?

Działki będące przedmiotem zapytania były w okresie od roku 2010 do 2015 wydzierżawione spółce jawnej. Udziały w działkach tych Wnioskodawca oddał zatem w dzierżawę spółce jako jeden z 4 współwłaścicieli.

18.Czy w okresie od roku 2010 (tj. wycofania działek z działalności spółki) do dnia 1 czerwca 2015 r. prowadził Pan działalność gospodarczą, jeśli tak, to w jakim zakresie?

Nie, we wskazanym okresie Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej.

Pytanie (ostatecznie zawarte w uzupełnieniu do wniosku)

Czy poprzez wspomniane wyżej czynności sprzedaży działek Wnioskodawca stanie się w zakresie dokonanych transakcji sprzedaży podatnikiem podatku od towarów i usług i czy sprzedaż działek podlega podatkowi od towarów i usług?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie wyrażone w uzupełnieniu)

Wnioskodawca prowadzi wprawdzie działalności gospodarczą (obecnie zawieszona) jednak, wg oceny Wnioskodawcy, zamierzona jednorazowa sprzedaż wszystkich 10 działek w żaden sposób nie będzie związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i jako, że następować będzie w ramach zarządu majątkiem prywatnym, będzie związana ze zwykłym wykonywaniem prawa własności będąc sprzedażą nieopodatkowaną, albowiem:

-zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym przez towar zgodnie z art. 2 pkt 6 rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii,

-zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców lub usługodawców w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z istniejącego opisu stanu faktycznego wynika, że nie można przypisać Wnioskodawcy znamion działalności gospodarczej, która czyniłaby Wnioskodawcę podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży gruntów stanowiących majątek prywatny i w żaden sposób niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Brak jest możliwości przypisania Wnioskodawcy zamiaru nabycia działek w celu odsprzedaży, gdyż było to nabycie w celu podziału majątku pozostałego po prowadzonej spółce jawnej. Nie wystąpił żaden przejaw aktywności Wnioskodawcy w zakresie obrotu nieruchomościami – nie prowadził żadnych czynności marketingowych, nie ogłaszał w żadnych mediach.

Wnioskodawca nie ponosił i nie zamierza ponosić jakichkolwiek nakładów na działki, które ma zamiar zbyć. W szczególności nie ma zamiaru ponosić żadnych nakładów inwestycyjnych w tym co oczywiste nakładów związanych z uzbrojeniem terenu. Wnioskodawca nie zamieszczał ogłoszeń o zamiarze sprzedaży przedmiotowej działki nie ma również zamiaru zamieszczać ogłoszeń o sprzedaży tej działki. Żadna z działek nie była wcześniej, ani nie jest obecnie udostępniana osobom trzecim poza małżonką Wnioskodawcy.

W tym stanie rzeczy sprzedaż działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów. Podnieść przy tym należy, że sądy administracyjne wydawanych wyrokach wielokrotnie stwierdzały, że warunkiem koniecznym do uznania, że sprzedawca gruntu działa w charakterze płatnika podatku od towarów i usług jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec i nabył grunt w celach jego dalszej odsprzedaży. W sytuacji, gdy grunty nabywane są na cele własne a nie z przeznaczeniem na działalność handlową, ich sprzedaż zarówno w całości, jak i w części, z zyskiem lub bez niego, nie mogą być uznane za działalność handlową skutkującą uznaniem podmiotu za płatnika VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku – jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, nieruchomości zabudowane oraz niezabudowane spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem, w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowej (działki) oraz nieruchomości zabudowanej traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE Rady”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości,

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195 – art. 221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Jak stanowi art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Na podstawie art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Stosownie do art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 198 ustawy Kodeks cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku od towarów i usług jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

Jak wskazano wyżej „działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Opodatkowaniu VAT podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

Odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Tym samym nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty ani też wykorzystany w trakcie jego posiadania w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Skutkiem powyższego, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów cytowanej wyżej ustawy.

Podkreślić także należy, że w kwestii podlegania opodatkowaniu dostawy nieruchomości istotne jest, czy zbywca w celu dokonania sprzedaży podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi bowiem wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu obrotu w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Należy również zauważyć, że Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) orzekł, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta, tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Z powołanego wyżej orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie wynika, że rozstrzygnięcie, czy podmiot w związku z realizacją określonej czynności występuje w charakterze podatnika wymaga każdorazowo oceny okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE z dnia 4 października 1995 r. w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, w celu dokonania sprzedaży nieruchomości, podejmował Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady.

Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Z treści złożonego wniosku wynika, że spółka jawna, w której Wnioskodawca posiadał udziały, posiadała grunty w postaci działek zabudowanych domkami letniskowymi i infrastrukturą ośrodka wypoczynkowego. W roku 2010 grunty te zostały przez wspólników wycofane z prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej do majątku osobistego. Należny od tej transakcji podatek od towarów i usług został rozliczony w ówczesnym okresie. W dniu 1 czerwca 2015 r. w wyniku umów darowizny udziałów we własności gruntów Wnioskodawca nabył część przedmiotowych, wycofanych wcześniej z działalności działek w ilości 10 sztuk do majątku odrębnego zaś dwie sztuki do majątku wspólnego małżonków. Zamiarem sprzedaży objętych jest łącznie 10 działek w tym 8 stanowiących własność odrębną Wnioskodawcy o numerach: (...) oraz 2 działki stanowiące współwłasność Wnioskodawcy wraz z żoną o numerach: (...). Działki nr (...) są działkami niezabudowanymi, pozostałe 7 działek to działki zabudowane różnego typu obiektami . W majątku odrębnym Wnioskodawcy pozostaje 8 działek objętych zamiarem sprzedaży, są to działki o numerach: (...). W majątku wspólnym małżonków pozostają 2 działki stanowiące współwłasność majątkową małżeńską objęte zamiarem sprzedaży o numerach: (...). Przedmiotem użyczenia określonym umową były działki: (...). Wnioskodawca nie prowadził na działkach objętych zamiarem sprzedaży działalności gospodarczej. Działalność w zakresie wypożyczalni sprzętu sportowego – kajaki, łodzie wiosłowe, rowery wodne Wnioskodawca rozpoczął z dniem 1 lipca 2016 r. i prowadził na działce dzierżawionej od Lasów Państwowych posiadającej bezpośredni dostęp do brzegu jeziora. Na działkach objętych zamiarem sprzedaży Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej – nie mają one dostępu do jeziora w związku z czym nie nadają się do wykorzystania w tym zakresie. Prowadzona działalność związana z wypożyczaniem sprzętu sportowego osiągała niewielkie i stale malejące rozmiary tj. przychody w wysokości kilku tysięcy złotych rocznie. Wobec powyższego Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Działalność prowadzona była na podstawie wpisu do CEiDG i opodatkowana na zasadach ogólnych. Umowa nie została wypowiedziana, ani rozwiązana wobec czego obowiązuje. Z treści umowy wynika, jednak że nieruchomości zostały użyczone jedynie na okres sezonu letniego. Wobec powyższego małżonka Wnioskodawcy obecnie nie korzysta z użyczonych jej nieruchomości, ale będzie miała prawo korzystać z nich w sezonie letnim. Działki należące do majątku odrębnego Wnioskodawcy nie stanowią środków trwałych w prowadzonej przez małżonkę Wnioskodawcy działalności gospodarczej. Działki będące odrębną własnością Wnioskodawcy nie stanowią własności, ani współwłasności małżonki Wnioskodawcy wobec czego brak było podstaw do uznania ich za środek trwały małżonki Wnioskodawcy. Objęte wnioskiem działki stanowiące współwłasność Wnioskodawcy i Jego żony działki nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez żonę działalności gospodarczej z powodu braku zgody Wnioskodawcy na ujęcie ich w tej ewidencji. Nieodpłatne udostępnianie żonie działek o nr (...) na podstawie zawartej w roku 2015 umowy użyczenia nie stanowiło dla Wnioskodawcy świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Działki objęte wnioskiem i stanowiące własność odrębną Wnioskodawcy nigdy nie stanowiły części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wobec czego brak jest podstaw do zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Przedsiębiorcą, który prowadził ostatnio działalność gospodarczą na gruntach określonych jako działki objęte złożonym wnioskiem była spółka jawna. Działki objęte wnioskiem o numerach (...), a stanowiące majątek odrębny Wnioskodawca traktował jako majątek prywatny nie związany z działalnością gospodarczą. Żona Wnioskodawcy była jednym z 4 wspólników spółki jawnej. Udziały we współwłasności działek (...) nie zostały nabyte od żony. Zostały one nabyte do majątku wspólnego od pozostałych dwóch wspólników spółki jawnej. Działki (...) sezonowo wykorzystywała żona Wnioskodawcy. Działki powyższe nie zostały jeszcze sprzedane Wnioskodawca ma dopiero zamiar je sprzedać. Działki (...) wykorzystywała żona Wnioskodawcy na potrzeby prowadzonej w okresie letnim działalności gospodarczej. Działki będące przedmiotem zapytania były w okresie od roku 2010 do roku 2015 wydzierżawione spółce jawnej. Udziały w działkach tych Wnioskodawca oddał zatem w dzierżawę spółce jako jeden z 4 współwłaścicieli. W okresie od roku 2010 (tj. wycofania działek z działalności spółki) do dnia 1 czerwca 2015 r. Wnioskodawca nie prowadził działalności gospodarczej.

Wątpliwości Pana dotyczą ustalenia, czy sprzedaż działek nr (...) stanowiących odrębną własność Pana oraz 2 działek stanowiących współwłasność Pana z żoną o numerach: (...), będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

W tym miejscu należy wskazać, że na mocy art. 693 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Tak więc dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Umowa dzierżawy jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony – zarówno wydzierżawiającego jak i dzierżawcę – określone przepisami obowiązki.

W kontekście niniejszej sprawy, należy zwrócić uwagę na treść zdania drugiego definicji pojęcia „działalność gospodarcza”, w której mówi się o wykorzystywaniu m.in. towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych. Takie wykorzystywanie towarów ma miejsce poprzez oddanie ich w stosunki obligacyjne (najem, dzierżawa, leasing, itp.).

Zatem, dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym wypełnia ona określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej.

W konsekwencji wskazać należy, że przedmiotowe działki były nie tylko przedmiotem umowy użyczenia, ale były również wydzierżawione spółce, na podstawie zawartej umowy, co stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy oraz nosi znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na to, czy dzierżawa jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przywołanych uprzednio przepisów oraz orzecznictwa TSUE wynika, że nieruchomość wykorzystywana na cele działalności gospodarczej nie stanowi majątku osobistego.

Należy także zauważyć, że z orzeczenia TSUE z dnia 4 października 1995 r. w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen V. Dieter Armbrecht), wynika, że aby nieruchomość nie stanowiła majątku związanego z działalnością gospodarczą, nie może ona służyć takiej działalności w całym okresie jej posiadania.

Jak wynika z powyższej analizy nie podlegają opodatkowaniu VAT czynności, w których osoby fizyczne zbywające nieruchomości dokonują ich sprzedaży, przekazania, bądź darowizny jako składników majątku osobistego (prywatnego). W takich bowiem sytuacjach osoby fizyczne nie działają w charakterze podatników VAT, a jedynie dokonują „czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności” w stosunku do swojego majątku prywatnego.

Natomiast z treści zaprezentowanego przez Wnioskodawcę opisu sprawy nie wynika, by w całym okresie posiadania działek zaspakajały one wyłącznie Pana potrzeby osobiste. Świadczy o tym odpłatne wydzierżawienie działek spółce oraz to, że usytuowane są na nich domki letniskowe wraz z budynkiem kuchni i stołówki, budynkiem świetlicy i infrastrukturą, które to obiekty nie służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb osobistych.

Tym samym, sprzedaż przedmiotowych działek oraz udziałów we współwłasności działek, nie będzie stanowiła czynności rozporządzania majątkiem prywatnym, ale dotyczyć będzie nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem w związku ze sprzedażą opisanych we wniosku działek, będzie Pan działał jako podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, bowiem przedmiotowe działki nr (...) wydzierżawiane na podstawie zawartej umowy, de facto wykorzystywane były przez Wnioskodawcę w działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

W związku z powyższym należy wskazać, że elementami przesądzającymi o uznaniu transakcji sprzedaży działek nr (...) i udziałów we współwłasności działek nr(...) za prowadzenie działalności gospodarczej jest całokształt działań, jakie Pan podjął w odniesieniu do tych działek przez cały okres ich posiadania. Jak bowiem wynika z opisu sprawy działki były wykorzystywane w działalności gospodarczej od roku 2010 do roku 2015, tzn. wydzierżawione zostały spółce. Zatem ich dostawa będzie po Pana stronie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podsumowując, z tytułu sprzedaży działek nr (...) oraz udziałów we współwłasności działek nr (...) uzyska Pan status podatnika podatku od towarów i usług, a w konsekwencji dostawa ww. działek podlega po Pana stronie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem Pana wniosku (pytania). Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku – nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. W szczególności w niniejszej sprawie nie rozstrzygnięto kwestii możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomościach, ponieważ kwestia ta nie była przedmiotem wniosku.

Ponadto, z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego, niniejsza interpretacja skierowana jest tylko do Pana i nie wywołuje skutków prawnych dla Pana żony.

Zaznacza się, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00