Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1046.2022.3.AP
Skutki podatkowe rozwiązania spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe oraz w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych:
-w części dotyczącej pytania Nr 1 oraz Nr 2 – jest prawidłowe,
-w części dotyczącej pytania Nr 4 – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 13 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. skutków podatkowych rozwiązania spółki jawnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2023 r. (wpływ 14 lutego 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani większościowym wspólnikiem Spółki jawnej prowadzonej pod firmą … Spółka Jawna z siedzibą w …
Posiada Pani 70% udziałów (w zyskach i stratach). 30% udziałów (w zyskach i stratach) nabyli w drodze dziedziczenia następcy prawni …., którzy z uwagi na brak szczególnych regulacji umowy Spółki w tym zakresie stali się wspólnikiem zbiorowym.
Do dnia nadania wniosku, wspólnik zbiorowy nie wyznaczył przedstawiciela do wykonywania ich praw w Spółce, w myśl art. 60 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (dalej: „ksh”).
Spółka w swoim majątku posiada 109 ruchomości, szczegółowo wykazanych w spisie ruchomości. Przeważająca część ruchomości to sprzęt kuchenny o nieprofesjonalnym charakterze, który jest wykorzystywany przez Spółkę do produkcji wyrobów garmażeryjnych, a także lady sklepowe, chłodnie, regały, kasy fiskalne, czy wagi. Wartość wszystkich ruchomości wynosi ok. 16 600 zł. Ponadto, w majątku Spółki znajduje się towar sklepowy, który Spółka sprzedaje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to przede wszystkim nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, z przeważającą częścią napojów alkoholowych. Dodatkowo, Spółka posiada zgromadzone na rachunku bankowym środki pieniężne w kwocie ok. 12 000 zł.
Wspólnicy planują podjąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki na podstawie art. 67 ksh in fine. Uchwała obejmować będzie decyzję wspólników o rozwiązaniu Spółki bez prowadzenia postępowania likwidacyjnego, a w ramach rozliczenia ze Spółką przejmie Pani własność ruchomości, towaru, a także otrzyma Pani środki pieniężne, których równowartość odpowiadać będzie Pani udziałowi w wysokości 70%.
Wspólnicy planują dokonać podziału in natura, podjąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki 28 lutego 2023 r.
Po przejęciu majątku Spółki będzie Pani osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Umowa Spółki nie zawiera szczegółowych zapisów dot. prowadzenia postępowania likwidacyjnego, czy czynności dot. rozwiązania Spółki.
W piśmie z 14 lutego 2023 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka prowadzi działalność od 16 listopada 1992 r., przy czym 7 grudnia 2001 r. doszło do jej przekształcenia ze Spółki cywilnej w Spółkę jawną. Działalność związana jest ze sprzedażą detaliczną, prowadzoną w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, alkoholi, a także wyrób własnych produktów garmażeryjnych i ich sprzedaż. Rozlicza Pani swoje przychody z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych (progresja podatkowa) oraz prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję VAT sprzedaż, ewidencja VAT zakupów. Pozostali wspólnicy stali się wspólnikami Spółki jawnej jako wspólnik zbiorowy w dniu śmierci poprzedniego wspólnika - …., tj. 11 grudnia 2020 r. Wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki z powodu braku porozumienia w zakresie dalszego prowadzenia spraw Spółki oraz chęci podzielenia majątku. Sprzedaż towaru miałaby nastąpić na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub na rzecz osoby prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą, po przejęciu majątku Spółki w wyniku podziału in natura, nie później niż miesiąc od jego przejęcia. Gdyby dokonała Pani darowizny byłaby ona na osobę z I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dokona Pani darowizny lub sprzedaży jako osoby fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej. W związku z przekazaniem towaru Spółka nie zmniejszy swoich kosztów o wartość przekazywanego towaru.
Pytania
1.Czy po rozwiązaniu Spółki, przejmując w ramach rozliczenia ruchomości będące wcześniej własnością ww. Spółki, a także towar sklepowy (artykuły spożywcze i alkohol) oraz środki pieniężne jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości przejętego majątku?
2.Co będzie stanowić podstawę opodatkowania, a co stanowić będzie koszt uzyskania przychodu pomniejszający podstawę do opodatkowania?
3.Czy w wyniku przejęcia towaru sklepowego w ramach rozliczenia ze Spółką, będzie Pani zobowiązana do odprowadzenie podatku od towarów i usług? Jeśli tak, czy podatek ten należy odprowadzić od wartości tego towaru z dnia jego przejęcia, czy według kwoty podatku, która wynika z dnia jego zakupu, w jakim terminie należy uregulować należność publicznoprawną?
4.Czy po przejęciu towaru (artykułów spożywczych i alkoholu), a następnie jego odsprzedaży lub darowizny na rzecz osoby trzeciej będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1, Nr 2 oraz Nr 4 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 3 dotyczącego podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie.
Pani stanowisko w sprawie
Ad. 1. i 2.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.
Przy czym, pod pojęciem likwidacja, użytym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych należy - zgodnie z wykładnią gramatyczną - rozumieć każdą formę zakończenia działalności spółki, dopuszczalną przez przepisy Kodeksu spółek handlowych.
W Pani ocenie, również przejęcie towaru, jak i innych ruchomości w ramach rozliczenia na podstawie ww. przepisu nie podlega opodatkowaniu, a więc podstawa do opodatkowania wynosi „0”, koszty uzyskania przychodów również wynoszą „0”.
Ad. 4.
W Pani ocenie, czynność prawna polegająca na sprzedaży lub darowiźnie towarów nabytych w ramach rozliczenia udziałów ww. Spółce in natura nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie przedmiotowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku:
-w części dotyczącej pytania Nr 1 oraz Nr 2 – jest prawidłowe,
-w części dotyczącej pytania Nr 4 – jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
Spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.
W myśl art. 4 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks spółek handlowych:
Określenie spółka osobowa oznacza spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.
W myśl art. 51 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się, w razie wątpliwości, także do jego udziału w stratach (art. 51 § 2 ww. ustawy).
Stosownie do art. 51 § 3 ww. ustawy:
Umowa spółki może zwolnić wspólnika od udziału w stratach.
Podkreślenia jednak wymaga, że zgodnie z art. 37 § 1 Kodeksu spółek handlowych:
Przepisy niniejszego rozdziału mają zastosowanie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
Zgodnie z art. 58 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych:
Rozwiązanie spółki powodują:
1)przyczyny przewidziane w umowie spółki;
2)jednomyślna uchwała wszystkich wspólników;
3)ogłoszenie upadłości spółki;
4)śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości;
5)wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika;
6)prawomocne orzeczenie sądu.
Stosownie do treści art. 67 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych:
W przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.
Zgodnie z art. 82 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych:
Z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych.
Stosownie do art. 82 § 2 Kodeksu spółek handlowych:
Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku.
Natomiast, stosownie do art. 82 § 3 tej ustawy:
Rzeczy wniesione przez wspólnika do spółki tylko do używania zwraca się wspólnikowi w naturze.
Przechodząc na grunt ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) należy wskazać, że w myśl art. 5a pkt 26 tej ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Z kolei, zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a)spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b)spółkę kapitałową w organizacji,
c)spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e)spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Dochody spółek niebędących osobami prawnymi nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników takiej spółki. Sposób opodatkowania dochodu z udziału w takiej spółce, tj. innej niż wskazana w art. 5a pkt 28 ww. ustawy, uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika.
Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Za spółkę niebędącą osobą prawną w rozumieniu powyższych przepisów należy zatem uznać m.in. spółkę jawną osób fizycznych.
W związku z powyższym, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki jawnej osób fizycznych, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka, tylko poszczególni wspólnicy. Zatem na nich, a nie na spółce ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy:
Jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Za przychód należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego – zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Pod pojęciem przychodu należy rozumieć każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Co do zasady, do przychodów z działalności gospodarczej należą wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 omawianej ustawy podatkowej.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia.
Natomiast, stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ww. ustawy:
Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną, wystąpieniem wspólnika z takiej spółki lub zmniejszeniem udziału kapitałowego w takiej spółce, z wyjątkiem składników majątku stanowiących udziały (akcje), papiery wartościowe, tytuły uczestnictwa w funduszach kapitałowych, pochodne instrumenty finansowe oraz składników majątku, w wyniku otrzymania których Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów z ich odpłatnego zbycia – jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja: prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, prowadzonych samodzielnie działów specjalnych produkcji rolnej, spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki albo zmniejszenie udziału kapitałowego w takiej spółce, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej.
Celem wprowadzenia powyższych przepisów, tj. art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b) i art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, regulujących kwestie związane z zakończeniem uczestnictwa podatnika w spółce niebędącej osobą prawną, było rozwianie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących skutków podatkowych zakończenia uczestnictwa podatnika w spółce niebędącej osobą prawną (w tym także w wyniku likwidacji, bądź rozwiązania takiej spółki).
Należy przy tym zauważyć, że wyżej cytowane, a dotyczące spółki niebędącej osobą prawną przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie odnoszą się wyłącznie do sytuacji, w której dochodzi do zakończenia bytu prawnego takiej spółki na skutek przeprowadzenia formalnego postępowania likwidacyjnego. Na gruncie języka powszechnego „likwidacja” oznacza „zniesienie, usunięcie lub rozwiązanie czegoś; postępowanie zmierzające do uregulowania spraw organizacyjnych i majątkowych rozwiązywanego przedsiębiorstwa lub organizacji”. W odniesieniu do przepisów art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczących skutków podatkowych „likwidacji spółki niebędącej osobą prawną” należy podkreślić, że określenie „likwidacja spółki niebędącej osobą prawną” służy wskazaniu tytułu prawnego (źródła pochodzenia, podstawy) uzyskania przez podatnika składników majątku objętych omawianymi zasadami opodatkowania. Treść i cel powołanych przepisów art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dają podstaw do ograniczenia zakresu ich stosowania jedynie do sytuacji, gdy spółka niebędąca osobą prawną kończy działalność (jest rozwiązywana) po przeprowadzeniu likwidacji. Regulacje te odnoszą się do szerzej rozumianej sytuacji otrzymania przez podatnika składników majątku jako należności przysługujących mu – jako wspólnikowi spółki niebędącej osobą prawną – w związku z procesem zakończenia działalności tej spółki.
Na mocy art. 24 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę; przepisy art. 22 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio.
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pani większościowym wspólnikiem Spółki jawnej, posiada Pani 70% udziałów (w zyskach i stratach). 30% udziałów (w zyskach i stratach) nabyli w drodze dziedziczenia następcy prawni drugiego wspólnika, którzy z uwagi na brak szczególnych regulacji umowy Spółki w tym zakresie stali się wspólnikiem zbiorowym. Nie wyznaczyli oni przedstawiciela do wykonywania swoich praw w Spółce, w myśl art. 60 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych. Spółka w swoim majątku posiada 109 ruchomości, szczegółowo wykazanych w spisie ruchomości. Przeważająca część ruchomości to sprzęt kuchenny o nieprofesjonalnym charakterze, który jest wykorzystywany przez Spółkę do produkcji wyrobów garmażeryjnych, a także lady sklepowe, chłodnie, regały, kasy fiskalne, czy wagi. Wartość wszystkich ruchomości wynosi ok 16 600 zł. Ponadto, w majątku Spółki znajduje się towar sklepowy, który Spółka sprzedaje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to przede wszystkim nabiał, pieczywo, słodycze, napoje, z przeważającą częścią napojów alkoholowych. Dodatkowo, Spółka posiada zgromadzone na rachunku bankowym środki pieniężne w kwocie ok. 12 000 zł. Wspólnicy planują podjąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki na podstawie art. 67 ksh in fine. Uchwała obejmować będzie decyzję wspólników o rozwiązaniu Spółki bez prowadzenia postępowania likwidacyjnego, a w ramach rozliczenia ze Spółką przejmie Pani własność ruchomości, towaru, a także otrzyma Pani środki pieniężne, których równowartość odpowiadać będzie Pani udziałowi w wysokości 70%. Wspólnicy planują dokonać podziału in natura, podjąć uchwałę o rozwiązaniu Spółki 28 lutego 2023 r. Po przejęciu majątku Spółki będzie Pani osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Sprzedaż towaru miałaby nastąpić na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub na rzecz osoby prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą po przejęciu majątku Spółki w wyniku podziału in natura, nie później niż miesiąc od jego przejęcia. Gdyby dokonała Pani darowizny byłaby ona na osobę z I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dokona Pani darowizny lub sprzedaży jako osoby fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej. W związku z przekazaniem towaru Spółka nie zmniejszy swoich kosztów o wartość przekazywanego towaru.
Powyższe oznacza, że gdy – w związku z zakończeniem działalności Spółki – w przypadku, gdy w toku rozwiązania Spółki przejmie Pani własność ruchomości, towaru, a także otrzyma środki pieniężne, których równowartość będzie odpowiadać Pani udziałowi w wysokości 70%, wówczas wartość ta nie będzie stanowić Pani przychodu podatkowego w dacie rozwiązania Spółki.
Mając na uwadze powyższe przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony opis sprawy, należy stwierdzić, że jeśli otrzyma Pani w wyniku podziału majątku Spółki po jej rozwiązaniu, składniki majątku (ruchomości, towar sklepowy, tj. artykuły spożywcze i alkohol), proporcjonalne do Pani udziału w zysku Spółki, to nie osiągnie z tego tytułu przychodu.
W związku z powyższym nie wystąpi przychód, a tym samym nie wystąpią koszty.
Zatem, Pani stanowisko w zakresie pytania Nr 1 oraz Nr 2 jest prawidłowe.
W odniesieniu do skutków podatkowych sprzedaży składników majątku (artykułów spożywczych i alkoholu) po rozwiązaniu Spółki jawnej wskazać należy, że przychód powstanie dopiero w sytuacji odpłatnego zbycia tego majątku przez Panią, chyba że sprzedaż nastąpi po upływie 6 lat, licząc od następnego miesiąca po miesiącu rozwiązania Spółki, bądź też sprzedaż przez Panią nastąpi w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
Jak wynika z opisu, po przejęciu majątku Spółki w wyniku rozwiązania będzie Pani osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Sprzedaż towaru miałaby nastąpić na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą lub na rzecz osoby prawnej, która prowadzi działalność gospodarczą po przejęciu majątku Spółki w wyniku podziału in natura, nie później niż miesiąc od jego przejęcia. Gdyby dokonała Pani darowizny byłaby ona na osobę z I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dokona Pani darowizny lub sprzedaży jako osoby fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej
Tak więc, jeśli sprzedaż składników majątku (artykułów spożywczych i alkoholu), będzie miała miejsce przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu rozwiązania działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej, a wskazała Pani, że nastąpi nie później niż miesiąc od przejęcia majątku Spółki, wówczas będzie skutkować powstaniem po Pani stronie przychodu z ww. działalności gospodarczej w formie Spółki jawnej i będzie podlegać opodatkowaniu, zgodnie ze stosowaną przez Panią bezpośrednio przed rozwiązaniem Spółki formą opodatkowania.
Natomiast skutków podatkowych na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych nie wywoła przypadek nieodpłatnego zbycia składników majątku (artykułów spożywczych i alkoholu) w drodze umowy darowizny.
Zgodnie z art. 888 ustawy z 23 kwietnia 1964 r.Kodeks cywilny (t. j. z 2022 r. poz. 136 ze zm.):
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
W myśl art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Powyższe oznacza, że umowa darowizny jest czynnością nieodpłatną, co z kolei prowadzi do wniosku, że sama czynność darowizny składników majątku pozostałych po rozwiązaniu Spółki jawnej nie generuje konieczności zapłaty podatku.
Reasumując - biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że po rozwiązaniu Spółki jawnej oraz po przejęciu przez Panią towaru (artykułów spożywczych i alkoholu), co ma mieć miejsce 28 lutego 2023 r., a następnie jego odsprzedaży, która nastąpi nie później niż miesiąc po przejęciu towaru, powstanie po Pani stronie przychód z działalności gospodarczej, który będzie podlegać opodatkowaniu zgodnie ze stosowaną przez Panią bezpośrednio przed rozwiązaniem Spółki jawnej formą opodatkowania.
Natomiast w sytuacji darowizny ww. towaru nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na wyłączenie z opodatkowania tym podatkiem, zawarte w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie jak wskazała Pani we własnym stanowisku na podstawie art. 21 ust. 1 ww. ustawy. Wskazany przez Panią przepis dotyczy bowiem zwolnień przedmiotowych, a nie wyłączeń z opodatkowania.
Zatem, Pani stanowisko w zakresie pytania Nr 4 należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywoła skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji będzie pokrywał się z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pani. Nie wywołuje skutków prawnych dla pozostałych wspólników.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right