Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1055.2022.3.JK3

Czy dochód uzyskany przez Pana ze sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 stycznia 2023 r. (wpływ 23 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wraz z bratem Z. B. oraz bratanicą K. B. był Pan współwłaścicielem w udziałach po 1/3 dla każdego nieruchomości zabudowanej składającej się działki gruntu oznaczonej nr (…) o łącznej powierzchni (…) m.kw położonej w miejscowości (...) w Gminie (…) przy ul. (…). Dla nieruchomości tej urządzona jest księga wieczysta nr (…). Nieruchomość tą współwłaściciele nabyli w udziałach po 1/3 dla każdego w drodze dziedziczenia po ojcu E. B. oraz matce – K.B. zmarłej w dniu 26 grudnia 2016 roku na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego w (… I Wydział Cywilny z dnia 17 września 2020 roku wydanego w sprawie toczącej się pod sygnaturą akt (…). Jest Pan żonaty. Rodzice E.B i K.B. przedmiotową nieruchomość nabyli na podstawie Aktu Własności ziemi z dnia 14 grudnia 1974 roku (…). Udział w przedmiotowej nieruchomości w wysokości po 1/3 stanowi majątek osobisty Pana, Pana brata i Pana bratanicy. Nie zawierali Państwo umów majątkowych małżeńskich. Wyżej wskazana nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym. W budynku nie wyodrębniono żadnych lokali. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. Zgodnie z zaświadczeniem o przeznaczeniu terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wydanym w dniu 14 października 2022 roku z upoważnienia Wójta Gminy (…) znak sprawy (…), nieruchomość stanowiąca działkę ewidencyjną nr (…) położona jest na terenach zabudowy mieszkaniowej wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydanym w dniu 15 października 2021 roku znak nieruchomość i oznaczona jako działka ewidencyjna nr (…) położona jest na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oznaczonych jako MN2.

Na podstawie umowy sprzedaży z dnia 28 października 2022 roku sporządzonej w formie aktu notarialnego przez Notariusza w (…) B. P. (rep. A (…)) zawartej pomiędzy Panem oraz Pana bratem i Pana bratanicą a D. G. i A. G. dokonano sprzedaży na rzecz D i A. G. nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna (…) za cenę ustaloną w umowie.

Jest Pan osobą fizyczną i nie prowadzi Pan działalności gospodarczej. Nie jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Nieruchomość była Pana majątkiem prywatnym i została odsprzedawana w stanie niezmienionym. Nie dokonywał Pan czynności związanych z gruntem i budynkami w celu podniesienia ich wartości. Nie podejmował Pan czynności zmierzających do zaoferowania do sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Interpretacja indywidualna jest konieczna dla ustalenia wysokości ewentualnego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Pana ojciec zmarł w dniu 27 sierpnia 1996 roku. Pana rodzice nabyli przedmiotową nieruchomość do wspólności majątkowej małżeńskiej. Pana matka dziedziczyła po mężu.

W skład masy spadkowej po matce wchodził także udział w nieruchomości nabyty przez matkę po mężu (dziedziczenie odbyło się na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 15 maja 2000 roku (…). Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Posiada Pan inną nieruchomość w majątku prywatnym (dom we współwłasności z żoną). Około 20 lat temu dokonał Pan sprzedaży działki w K. o powierzchni około (…) własnym imieniu, ale była to transakcja jednorazowa, podyktowana sytuacją życiową, była to sytuacja incydentalna.

Pytanie

1.Czy dochód uzyskany przez Pana ze sprzedaży udziału w nieruchomości będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

2.Czy transakcja sprzedaży udziału w nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

Przedmiotowa interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (pyt. Nr 1), natomiast w zakresie podatku od towarów i usług (pyt. Nr 2) zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem sprzedaż udziału w nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pana matka nabyła przedmiotową nieruchomość wraz z mężem już w 1974 roku na podstawie Aktu Własności Ziemi. Pana zdaniem bowiem, dzięki zmianom w prawie (ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych), obowiązującym od 2019 r., 5 letni okres liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z tym, że E. B. i K. B. weszli w posiadanie przedmiotowej nieruchomości w roku 1974 to Pana zdaniem pięcioletni okres uprawniający do zwolnienia od podatku od zbycia nieruchomości upłynął z końcem 1980 r. Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości i forma prawna jej nabycia.

Jednocześnie, zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę. Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nabytej w drodze spadku i dziale spadku §Zauważyć należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem nabycia w drodze spadku, dlatego w tym wypadku należy posiłkować się normami prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

Na podstawie art. 924 i art. 925 przywołanej ustawy, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w 2022 roku zawarł Pan umowę sprzedaży, na podstawie której sprzedał Pan udziały w nieruchomości nabyte w 2020 roku w drodze dziedziczenia po zmarłej matce. Pana matka nabyła natomiast przedmiotową nieruchomość na podstawie aktu własności ziemi w 1974 roku (udziały po mężu nabyła w dniu 15 maja 2000 roku na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po mężu). Pana zdaniem w myśl powyższych zasad opisana we wniosku transakcja sprzedaży Nieruchomości nie może zostać uznana za podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wynika to z faktu, że nie działał Pan przy dokonywaniu sprzedaży w charakterze podatnika. Aby bowiem można było mówić o takiej sytuacji dokonana transakcja sprzedaży musiałaby spełniać przesłanki uznania jej za przejaw samodzielnego wykonywania przez Pana działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm. ):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 10 ust. 5 i ust. 7.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Pana udziału w nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jej odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że 28 października 2022 r. wraz z pozostałymi współwłaścicielami dokonał Pan sprzedaży nieruchomości. Przedmiotową nieruchomość nabyli Pana rodzice na podstawie aktu własności ziemi w 1974 r. do wspólności majątkowej małżeńskiej. W dniu 27 sierpnia 1996 roku zmarł Pana ojciec, a dnia 26 grudnia 2016 roku zmarła Pana matka. Spadek po nich nabył Pan, Pana brat i Pana bratanica. Pana rodzice nabyli przedmiotową nieruchomość do wspólności majątkowej małżeńskiej. Pana matka dziedziczyła po mężu. W skład masy spadkowej po matce wchodził także udział w nieruchomości nabyty przez matkę po mężu.

W analizowanej sprawie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1359), w których uregulowana została wspólność majątkowa małżeńska.

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale.

Zaprezentowane stanowisko znajduje odzwierciedlenie w podjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której Sąd stwierdził, że: „Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”.

Zatem datą nabycia nieruchomości przez Pana matkę był rok 1974, w którym to roku Pana rodzice nabyli przedmiotową nieruchomość do wspólności majątkowej małżeńskiej.

Kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.  (t.j.Dz. U. z 2022 r., poz. 1360, ze zm.).

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego:

Spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres posiadania nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkodawcę. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

W przedmiotowej sprawie nabycie nieruchomości przez spadkodawcę (Pana ojca i Pana mamę), o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło w 1974 r.

Pięcioletni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę tj. od końca 1974 roku. Zatem termin ten upłynął z dniem 31 grudnia 1979 r.

Wobec powyższego, sprzedaż w 2022 r. udziału w przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawcę. W związku z powyższym, nie będzie Pan zobowiązany do zapłacenia 19% podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Informujemy, że w zakresie podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne rozstrzygniecie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i musi się Panb zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). 

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00