Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1097.2022.3.MS2
PIT - w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Interpretacja indywidualna - stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒prawidłowe – odnośnie braku powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy nienazwanej,
‒nieprawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 grudnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 1 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy nienazwanej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 stycznia 2023 r. (data wpływu 27 stycznia 2023 r.) oraz pismem z 6 lutego 2023 r. (data wpływu 8 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zgodnie z art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 350) o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, które nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.
Zatem nieodpłatne (umowa darowizny) przeniesienia własności nieruchomości (lub udziału w nieruchomości) na rzecz osoby trzeciej w tym przypadku na rzecz Pani siostry, nie będzie podlegać opodatkowaniu.
Wnioskodawczyni przekazująca (darowująca) przedmiotową nieruchomość, weszła w jej posiadanie na podstawie nabycia spadku.
Został złożony wniosek o zastosowanie tzw. ulgi meldunkowej określonej w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Ponadto po przekazaniu przedmiotowego mieszkania (umowa darowizny) zostanie ustanowiona na Pani rzecz dożywotnie i nieodpłatne zamieszkiwanie w przedmiotowym lokalu (bezpłatna służebność).
Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
Spadkodawca A. F. była Pani mamą i zmarła 29 marca 2019 roku. Data nabycia lokalu przez spadkodawcę to 11 lipca 1972 roku przez przydział spółdzielczego lokalu mieszkalnego. W dniu 20 grudnia 2000 roku przekształcono w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Mieszkanie spółdzielcze własnościowe (był to lokal mieszkalny).
Nie skorzystała Pani z ulgi z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Skorzystała Pani z ulgi mieszkaniowej określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nie zamieszkiwała Pani w ww. nieruchomości w chwili śmierci spadkodawcy. Zameldowała się/zamieszkała Pani na pobyt stały w lokalu po spadkodawcy w dniu 21 lipca 2021 r. Wcześniej była Pani zameldowana i zamieszkiwała Pani we wskazanym mieszkaniu od 1972 r. do roku 1983. W dniu 15 czerwca 2021 roku złożyła Pani zeznanie podatkowe SD-3 i skorzystała Pani z ulgi mieszkaniowej. Na podstawie prawomocnego orzeczenia sadu - przez dziedziczenie nabyła Pani współwłasność 75% udziału w spółdzielczym własnościowym lokalu mieszkalnym po spadkodawcy.
Przeniesienie własności ww. nieruchomości na rzecz Pani siostry nastąpi w drodze umowy mieszanej, do której będą mieć zastosowanie m.in. przepisy art. 908-916 kodeksu cywilnego. Potencjalny obdarowany to Pani siostra, która również jest zameldowana i zamieszkuje w ww. mieszkaniu. Umowa ma zostać wykonana w roku 2024.
Stan przeszły
W dniu 11 lipca 1972 roku Pani rodzice: matka A. F. i jej mąż, a Pani ojczym R. F. dostali przydział na lokal mieszkalny położony w (...), gdzie zamieszkali wraz z Panią i Pani siostrą. Z chwilą uzyskania pełnoletności wyprowadziła się Pani z mieszkania rodziców w roku 1983, co też uczyniła Pani siostra. Nadmienia Pani, że w 2000 roku rodzice przekształcili ww. mieszkanie w spółdzielcze własnościowe. W dniu 19 maja 2014 zmarł Pani ojczym (który wraz z matką wychował Panią i Pani siostrę ale nie usynowił). Ze względu na zły stan zdrowia Pani matka spadku po swoim mężu, a Pani ojczymie nie uregulowała, mieszkając w nim do chwili swojej śmierci tj. do 29 marca 2019 roku. Po śmierci Pani mamy zważywszy na to, że jest Pani jej córką, postanowiła uregulować stan prawny ww. mieszkania. Na mocy własnoręcznie napisanego testamentu przez Pani mamę okazało się, że to mieszkanie dziedziczy Pani jako jedna z jej córek.
W dniu 11 grudnia 2019 roku prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) nabyła Pani spadek po mamie, czyli prawo do tego lokalu, w którym Pani mama zamieszkiwała przed śmiercią. Ponieważ mieszkanie było wspólne czyli na Pani mamę i ojczyma, odziedziczyła Pani 75% udziału mieszkania, który należał się Pani mamie. Pozostałe 25% udziałów należy do rodziny Pani ojczyma. W chwili kiedy odziedziczyła Pani spadek po mamie, Pani siostra już w nim zamieszkiwała od 2018 roku. Odnalazła Pani spadkobierców ojczyma i prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w (...) z dnia 2 marca 2021 roku nabyli oni 25% udziału w tym mieszkaniu. Niestety była w tym okresie już pandemia i spóźniła się Pani z drukiem SD-Z2 w przypadku nabycia spadku po Pani mamie ze sprawy, która była dnia z 11 grudnia 2019 roku w Sądzie Rejonowym w (...). Urząd Skarbowy w (...) uznał, że musi Pani zapłacić podatek od spadków i darowizn, dlatego też skorzystała Pani z ulgi mieszkaniowej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ponieważ nie było Pani stać na zapłacenie tak wysokiej kwoty podatku (czego tak naprawdę do tej pory Pani nie rozumie, ponieważ uważa Pani, że powinni liczyć z 3% podatku nie z 19%, ponieważ była Pani przecież córką). W dniu 15 czerwca 2021 roku złożyła Pani druk SD-3 i zameldowała się Pani oraz zamieszkała wraz z siostrą w odziedziczonym po matce mieszkaniu.
Stan przyszły
W czasie przyszłym chciałaby Pani zrzec się swoich udziałów w tym mieszkaniu na rzecz Pani siostry, ponieważ Pani siostra zamieszkuje i opłaca to mieszkanie od 2018 roku. Pani w zamian za to chciałaby zamieszkiwać tam aż do chwili swojej śmierci. Na pewno w drodze zrzeczenia się udziałów nie nastąpi przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność lokalu. Nastąpiłoby natomiast zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy dożywocia tzw. umowy nienazwanej. Chciałaby Pani przenieść prawo do mieszkania spółdzielczego własnościowego na rzecz Pani siostry w zamian za zobowiązanie do opieki nad Panią. W testamencie Pani mama wskazała Panią jako spadkobierczynię tego mieszkania, natomiast Pani siostra była również jej biologiczną córką i nie pisało nic w testamencie o wydziedziczeniu Pani siostry, więc gdyby nie było testamentu Pani siostra dziedziczyłaby razem z Panią jako spadkobierca.
Stan faktyczny na dzień dzisiejszy
Obecnie jest Pani po rozmowach z pozostałymi spadkobiercami tych 25% po ojczymie R. F. i ustalili Państwo, że Pani siostra ich spłaci a oni zbyją swoje prawa do tego mieszkania na podstawie umowy sprzedaży. Sprawa jest już u notariusza w lutym lub na początku marca powinni Państwo dokonać aktu notarialnego, który by potwierdzał, że nie roszczą sobie pretensji co do tego mieszkania. W związku z tym, gdyby mogła Pani też przenieść tytuł prawny tego mieszkania na Pani siostrę, byłaby ona w posiadaniu 100%, czyli całości. Całości zamierzenia chciała Pani dokonać najpóźniej w 2024 roku. Umowa dożywocia w Pani odczuciu nie spowoduje złamania zasad ulgi mieszkaniowej, którą zawarła Pani z Urzędem Skarbowym w (...).
Pytania
1.Czy przeniesienie prawa własności nieruchomości (lub udziału) w nieruchomości na rzecz osoby najbliższej (siostry), przed upływem pięciu lat od dnia nabycia (dziedziczenie) nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2.Czy przeniesienie prawa własności nieruchomości (lub udziału) w nieruchomości i ustanowienie na rzecz wnioskodawcy służebności dożywotniego mieszkania spowoduje utratę ulgi określonej w art. 16 ust. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn?
Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (pytanie nr 1), natomiast w zakresie podatku od spadków i darowizn zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie (pytanie nr 2 wniosku).
Pani stanowisko
W Pani ocenie literalna wykładnia treści przepisu art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U. Nr 80, poz. 350) o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że nieodpłatne przeniesienie nieruchomości (udziału w nieruchomości), niezależnie od daty nabycia nie będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:
‒prawidłowe – odnośnie braku powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy nienazwanej,
‒nieprawidłowe – w pozostałej części.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a.nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b.spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c.prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d.innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Natomiast zgodnie z treścią art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Stosownie do treści art. 30e ust. 2 ww. ustawy:
Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Art. 19 ust. 3 ustawy brzmi:
Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
W myśl art. 19 ust. 4 ww. ustawy:
Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33% od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.
Okolicznością, którą należy w przedmiotowej sprawie rozważyć jest ustalenie, czy zawarcie przez Panią umowy nienazwanej podobnej do umowy dożywocia stanowi odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i 3 ww. ustawy.
Umowa o opiekę należy do umów nienazwanych, ale w skutkach zbliżona jest do umowy dożywocia, uregulowanej w art. 908 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1360 ze zm.).
Zgodnie z powyższym przepisem:
Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
W myśl art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (:
Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.
Zatem podstawową funkcją zawartej umowy, podobnie jak umowy dożywocia jest funkcja alimentacyjna. Nie mamy tu do czynienia z klasycznym przykładem ekwiwalentności świadczeń jak przy umowie sprzedaży, czy zamiany. Nie oznacza to jednak, że przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy podobnej do umowy dożywocia następuje pod tytułem darmym. W zamian za swoje świadczenie zbywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu uzyskuje określone świadczenia służące zaspakajaniu jego potrzeb w taki sposób, aby nie musiał on przyczyniać się do zdobywania środków na zaspokojenie niezbędnych wymagań życiowych. Świadczenie osoby wymagającej opieki ma więc swój odpowiednik (równoważnik) w świadczeniach nabywcy spółdzielczego prawa do lokalu. Należy także podkreślić, że losowy charakter umowy o opiekę nie może zmienić oceny, że ma ona charakter odpłatny. Istotą odpłatności umowy o opiekę jest to, że zbywca dokonując przysporzenia nie czyni tego kosztem własnego majątku, albowiem uzyskuje ekwiwalentne świadczenie, posiadające określony wymiar materialny, przejawiający się choćby w zaoszczędzeniu przez zbywcę tych wydatków, które musiałby ponieść w związku z własnym utrzymaniem, gdyby nie doszło do zawarcia ww. umowy.
Uzyskiwane przez osobę wymagającą opieki świadczenia niewątpliwie mają określony walor finansowy, a tym samym przyjąć należy, że po stronie zbywcy nie dochodzi do dokonania bezpłatnego przysporzenia kosztem własnego majątku.
Należy zauważyć, że omawiana umowa zbycia w zamian za dożywotnie utrzymanie oznacza zabezpieczenie osoby wymagającej opieki, które nie polega na uzyskaniu określonego przychodu w pieniądzu, czy otrzymaniu w zamian innych konkretnych dóbr materialnych, ale na zagwarantowaniu w przyszłości przez czas nieokreślony podstaw egzystencji.
W przypadku umowy nienazwanej podobnej do umowy dożywocia, nie można powiedzieć, że świadczenia zobowiązanego z tej umowy są ceną za przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Jest to oczywiste, ponieważ pomimo tego, że zarówno umowa sprzedaży, jak i umowa o dożywotnie utrzymanie są umowami wzajemnymi, w których świadczenie jednej strony jest odpowiednikiem świadczenia drugiej i jak wskazano powyżej, subiektywnie biorąc mają one charakter ekwiwalentny także w przypadku umowy o dożywotnie utrzymanie, to jednak czas trwania świadczeń w ww. umowie może być różny. To oznacza, że nie sposób choćby z tego powodu ich utożsamiać z ceną bądź określać ich wartości.
W przypadku umowy nienazwanej podobnej do umowy dożywocia, tak jak i w przypadku umowy dożywocia, jedynie przyjęcie wartości rynkowej prawa, które jest przenoszone przez osobę wymagającą opieki na zobowiązanego z tej umowy, pozwalałaby na określenie przychodu. Wielkość ta jednak nie jest ceną określaną w umowie, czego wymaga art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Także możliwość ustalania wartości prawa w oparciu o kryterium ceny rynkowej zgodnie z art. 19 ust. 3 ww. ustawy nie dostarcza argumentu o powstawaniu u podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zgodzie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy.
Unormowanie z art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może zostać zastosowane bowiem dopiero wówczas, gdy wartość prawa wyrażona w cenie określonej w umowie nie odpowiada wartości rynkowej. Tym samym regulacja ta nie powinna w ogóle stanowić podstawy do określania ceny, której nie przewiduje umowa podobna do umowy dożywocia.
Mając zatem na uwadze powyższe, należy zauważyć, że na gruncie przepisów podatkowych przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie umowy nienazwanej podobnej do umowy dożywocia będzie stanowiło źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, bądź udziału w nieruchomości na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przeniesienie prawa własności nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości. Skutkiem takiego zbycia jest zawsze powstanie źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.
Natomiast, pomimo istnienia źródła przychodu, z którym wiąże się powstanie obowiązku podatkowego (odpłatne zbycie nieruchomości), jak również ustalenia podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku (dożywotnika), to nie będzie możliwe określenie na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodu z tytułu odpłatnego zbycia ww. nieruchomości w drodze umowy o dożywocie.
Skoro na podstawie umowy nienazwanej podobnej do umowy dożywocia nie jest możliwie określenie podstawy opodatkowania, oznacza to, że dokonując przeniesienia na rzecz Pani siostry prawa własności ww. nieruchomości, nie będzie Pani z tego tytułu zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jednakże Pani stanowiska nie można było uznać w całości za prawidłowe. Odmiennie bowiem od argumentacji Organu, w Pani ocenie literalna wykładnia treści przepisu art. 10 ust. 8 ustawy wskazuje, że nieodpłatne przeniesienie nieruchomości (udziału w nieruchomości), niezależnie od daty nabycia nie będzie podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych. Z tej przyczyny w tej części uznano Pani stanowisko za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie wydania interpretacji.
Interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy tylko Pani sytuacji prawnopodatkowej. Nie wywołuje skutków prawnych dla Pani siostry, która chcąc uzyskać interpretację indywidualną w swojej sprawie może indywidualnie wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie, spełniającym wymogi, o których mowa w przepisach Ordynacji podatkowej.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right