Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.811.2022.2.AWO

Ustalenie daty nabycia gruntu dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości na nim posadowionej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 stycznia 2023 r. (wpływ 10 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan osobą fizyczną posiadającą udziały w spółkach kapitałowych oraz osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Pozostaje Pan w związku małżeńskim, przy czym, od 27 marca 2006 r. pozostaje Pan w ustroju rozdzielności majątkowej.

W 2015 r. nabył Pan nieruchomość gruntową rolną (znajdującą się w Polsce), do majątku prywatnego, ze środków pochodzących z majątku prywatnego.

W 2020 r. podjął Pan decyzję o zabudowaniu przedmiotowej nieruchomości gruntowej budynkiem mieszkalnym całorocznym - chciał ją Pan zamieszkiwać wraz z rodziną. Budowa rozpoczęła się w 2022 r. i planowo ma się zakończyć w 2023 r. Budynek czeka na pozwolenie na oddanie do użytkowania. Budynek wraz z gruntem zwany jest dalej: „nieruchomością 1”.

Z uwagi na zmianę planów życiowych, zamierza Pan sprzedać nieruchomość 1 w 2024 r. albo 2025 r. (tj. grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem). Przy tym, sprzedaż nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza prowadzona przez Pana nie jest związana z budową oraz sprzedażą budynków mieszkalnych.

W 2019 r. nabył Pan do majątku prywatnego inną nieruchomość mieszkalną wraz z garażem (dalej jako: „nieruchomość 2”). Nieruchomość 2 zaczął Pan wynajmować i opodatkował ryczałtem, jako wynajem prywatny, w 2020 r. Z uwagi na pojawienie się atrakcyjnej oferty kupna, zdecydował się Pan sprzedać nieruchomość 2 w 2021 r. Po jej zakupie i przed jej sprzedażą nie ponosił Pan nakładów na tę nieruchomość - nie remontował jej Pan, ani nie ulepszał. Obecnie nie planuje Pan dokonywać kolejnych transakcji zbycia innych [nieruchomości - przypis organu] niż będąca przedmiotem niniejszego wniosku.

W uzupełnieniu wniosku wyjaśnił Pan, że:

przedmiotem Pana działalności jest handel, głównie (...). Pana firma świadczy również usługi polegające na czyszczeniu i konserwacji instalacji (...), instalacji (...). Pana firma świadczy również usługi remontowo-budowlane dla firm w zakresie budownictwa przemysłowego (m.in. hale, place), ale nie świadczyła i nie świadczy usług w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Pana firma posiada m.in. kilka koparek, którymi także świadczy usługi. Handel prowadzony jest od około 2010 r., a usługi remontowo-budowlane od roku 2015.

[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:

A. Co jest przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej?

B. Od kiedy (od jakiej daty) prowadzi Pan działalność gospodarczą w wyżej wskazanym zakresie?].

W przeszłości, jak i obecnie, przedmiotem Pana działalności nie była budowa oraz sprzedaż budynków mieszkalnych. Jeżeli idzie o obiekty [Jeśli mowa o obiektach - przypis organu] o przeznaczeniu innym niż mieszkaniowe, to od 2015 r. Pana firma świadczy także usługi remontowo-budowlane, jak wskazał Pan w odpowiedzi na pytanie numer 1. W przypadku remontów oraz budowy nowych hal, Pana firma wykonywała prace, takie jak: pokrycie dachu lub ścian hal, budowa instalacji wodno-kanalizacyjnych, instalacji grzewczych, czy pneumatycznych.

Firma nie zajmowała i nie zajmuje się kupnem i sprzedażą nieruchomości. Posiada natomiast jedną halę o powierzchni około 3000 m2, która jest największym aktywem firmy i tę halę wynajmuje.

[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedzi na następujące pytania:

A. Czy w zakres prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wchodzą lub kiedykolwiek wchodziły: kupno i sprzedaż nieruchomości, obrót nieruchomościami, najem? B. Jeśli tak, to w jakim okresie wykonywał Pan działalność we wskazanym wyżej zakresie? We wniosku zaznaczył Pan, że: „Działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawca nie jest związana z budową oraz sprzedażą budynków mieszkalnych”. Z uwagi na fakt, że wskazanie to dotyczy: „budynków mieszkalnych” oraz czasu teraźniejszego („nie jest związana”) prosimy o powyższe doprecyzowanie].

Jest Pan opodatkowany podatkiem liniowym.

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, czy nabycie przez Pana „nieruchomości gruntowej rolnej” nastąpiło od podmiotu powiązanego - zakres art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?].

Nieruchomość gruntowa rolna została nabyta w celu powiększenia majątku osobistego, a w przyszłości zabudowania budynkiem mieszkalnym dla potrzeb własnych. W roku 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020 grunt pełnił zamierzoną rolę, tj. stanowił składnik majątku prywatnego i stanowił formę zabezpieczenia majątku poprzez dywersyfikację (alternatywa wobec posiadania wyłącznie środków pieniężnych). W roku 2020 pojawiła się koncepcja budowy nieruchomości mieszkalnej, którą realizowano w latach kolejnych 2021, 2022 (faza projektowa i faza wykonawcza), a w 2023 r. nieruchomość ma być ukończona i oddana do użytkowania.

[Powyższe wskazania stanowią Pana odpowiedź na następujące pytania:

A. W jaki sposób/dla jakich celów „nieruchomość gruntowa rolna” była wykorzystywana w okresie od 2015 r. do 2020 r. (od nabycia do momentu podjęcia przez Pana decyzji o zabudowaniu wskazanej nieruchomości budynkiem mieszkalnym)? B. W jaki sposób/dla jakich celów „nieruchomość gruntowa rolna” była wykorzystywana w okresie od roku 2020 do chwili rozpoczęcia budowy w 2022 r.? C. Jaki zakres działań obejmuje okres od roku 2020 do chwili rozpoczęcia budowy w 2022 r.?].

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

A. Czy „nieruchomość gruntowa rolna” była - kiedykolwiek (od momentu jej nabycia przez Pana) - przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej (jakiej)? Jeśli tak, prosimy by podał Pan jakiej umowy i w jakim okresie. B. Czy przed nabyciem „nieruchomości gruntowej rolnej” korzystał Pan z tej nieruchomości na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej (jakiej)? Jeśli tak, prosimy by podał Pan jakiej umowy i w jakim okresie].

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

A. Czy przed sprzedażą „nieruchomość 1” (budynek wraz z gruntem) będzie przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej (jakiej)? Jeśli tak, prosimy, aby podał Pan: - rodzaj umowy i okres jej obowiązywania, - czy przedmiotowa umowa zostanie zawarta z przyszłym nabywcą „nieruchomości 1”?].

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

Czy nabywca „nieruchomości 1” będzie (dla Pana) podmiotem powiązanym - zakres art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?].

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

A. Czy „nieruchomość gruntowa rolna” była kiedykolwiek wykorzystywana dla potrzeb Pana działalności gospodarczej? Jeśli tak, prosimy o wskazanie kiedy miało to miejsce oraz w jakim zakresie? B. Czy „nieruchomość 1” będzie wykorzystywana w Pana działalności gospodarczej? Jeśli tak, prosimy o wskazanie kiedy będzie miało to miejsce oraz w jakim zakresie?].

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

A. Czy „nieruchomość gruntowa rolna” została wprowadzona do środków trwałych Pana działalności gospodarczej? B. Czy „nieruchomość gruntowa rolna” kiedykolwiek stanowiła środek trwały w Pana działalności gospodarczej? C. Czy „nieruchomość 1” będzie stanowić środek trwały w Pana działalności gospodarczej?].

Nie.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

A. Czy „nieruchomość gruntowa rolna” stanowi/kiedykolwiek stanowiła towar handlowy w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej? B. Czy „nieruchomość 1” będzie stanowić towar handlowy w Pana działalności gospodarczej?].

W 2019 r. (31 października 2019 r.) Pana firma sprzedała lokal niemieszkalny w A., przy ul. B. Nieruchomość ta wchodziła w skład majątku firmy. Jeśli chodzi o nieruchomości prywatne (poza Pana firmą), to poza wskazanymi (nieruchomość 1 i nieruchomość 2) nie dokonał Pan żadnej sprzedaży.

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na następujące pytania:

Czy dokonywał Pan wcześniej sprzedaży jakichkolwiek nieruchomości (poza nieruchomością 1 i nieruchomością 2)? Jeśli tak, prosimy by wskazał Pan jakiego rodzaju oraz podał Pan datę/daty zbycia.

Jest to omyłka pisarska - w pytaniu powinien być wskazany rok 2015. Pytanie po korekcie brzmi: „Czy - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego - dla nieruchomości 1 okres pięciu lat od nabycia lub wybudowania, o którym mowa w art 10 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie się liczyć od 2015 roku, tj. roku nabycia nieruchomości 1, czy od roku ukończenia budowy budynku na niej posadowionego”?

[Powyższe wskazanie stanowi Pana odpowiedź na pytanie, dlaczego w zadanym przez Pana pytaniu pojawia się rok 2007? Z wniosku wynika, że nabył Pan „nieruchomość gruntową rolną” w 2015 r. Treść Pana pytania wskazuje jednak na nabycie w roku 2007: „Czy - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego - dla nieruchomości 1 okres pięciu lat od nabycia lub wybudowania, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie się liczyć od 2007 r., tj. roku nabycia nieruchomości 1, czy od roku ukończenia budowy budynku na niej posadowionego?”. Prosimy by wyjaśnił Pan powyższą kwestię i doprecyzował zadane pytanie w tej materii].

Pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku

Czy - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego – dla nieruchomości 1, okres pięciu lat od nabycia lub wybudowania, o którym mowa w art 10 ust 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie się liczyć od 2015 r., tj. roku nabycia nieruchomości 1, czy od roku ukończenia budowy budynku na niej posadowionego”?

Pana stanowisko w sprawie

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wskazał Pan, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), dalej jako: „ustawa PIT”, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Podał Pan, że na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c tej ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego, uważa Pan, że dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części bądź udziału w nieruchomości oraz wyżej wskazanych praw majątkowych, decydujące znaczenie ma ustalenie daty ich nabycia.

Podał Pan, że z uwagi na fakt, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego.

Zauważył Pan, że zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360, dalej jako: „kc”), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Przytoczył Pan również, że na podstawie art. 47 § 1-3 tej ustawy, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

W myśl art. 48 kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

W Pana opinii, grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit, w myśl której własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odrębnym przedmiotem własności budynek będzie wówczas, gdy wzniesiono go na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym i w takim przypadku istotne znaczenie będzie miała data jego wybudowania.

Uważa Pan, że z powyższego wynika, że w przypadku wybudowania budynku na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Oznacza to, że skoro budynek nie stanowi odrębnej nieruchomości, to nie może być samodzielnym przedmiotem zbycia bez gruntu, na którym został wzniesiony. Sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego. Dlatego za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku, uznać należy datę nabycia gruntu niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek.

Wskazał Pan, że podobny pogląd został wyrażony m. in. w [interpretacji indywidualnej - przypis organu] Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 lipca 2019 r. znak 0115‑KDIT2‑1.4011.189.2019.2.MST oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 28 sierpnia 2015 r. - znak IBPB-2-2/4511-216/15/MW.

Wobec powyższego, w Pana ocenie, należy więc stwierdzić, że okres pięciu lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu. Zatem, w stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku, okres pięciu lat w przypadku sprzedaży nieruchomości 1 należy liczyć od końca 2015 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku - jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy),

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)innych rzeczy,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy).

Zgodnie z art. 5a pkt 6 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Użyte w tym przepisie pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej opiera się przede wszystkim na trzech przesłankach:

zarobkowym celu działalności,

wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.

Ważne jest więc by pamiętać, że:

działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu.

Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana tak, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć; jednakże, brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów,

prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz, czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z tą działalnością związanych. Możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej),

kryterium ciągłości oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza ono jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku,

powtarzalność to natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

na pojęcie „zorganizowania” składa się natomiast zespół celowych, uporządkowanych czynności o charakterze profesjonalnym, realizowanych w ramach mniej lub bardziej wyodrębnionej struktury, mieszczących się zarówno w tzw. fazie przygotowawczej, związanej z uruchomieniem określonych działalności, jak i w fazie realizacji.

W każdym przypadku, o właściwej kwalifikacji przychodu do odpowiedniego źródła zadecydować musi całokształt okoliczności faktycznych, w tym dotyczących zjawisk poprzedzających i towarzyszących zbyciu składników majątkowych (nieruchomości).

Na związek uzyskiwanych przychodów ze źródłem wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może wskazywać, rozpatrywany całościowo, zespół powiązanych ze sobą działań podatnika, powtarzalnych, uporządkowanych, konsekwentnie prowadzących do osiągnięcia zysku, w szczególności łącznie polegających na wielokrotnym nabywaniu nieruchomości, ich zaawansowanym przygotowaniu do sprzedaży (tzn. w sposób wykraczający poza zwykły zarząd mieniem), wielokrotnym zbywaniu w celu zarobkowym odpowiednio przygotowanych nieruchomości.

Natomiast, dla regulacji wskazanej w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotne jest przede wszystkim ustalenie momentu (daty i sposobu) nabycia prawa własności sprzedanej nieruchomości.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika m.in., że:

w 2015 r. nabył Pan nieruchomość gruntową rolną do majątku prywatnego,

wskazana nieruchomość została nabyta w celu powiększenia majątku osobistego, a w przyszłości zabudowania budynkiem mieszkalnym dla potrzeb własnych;

w latach 2015-2020 grunt stanowił składnik Pana majątku prywatnego i stanowił formę zabezpieczenia majątku poprzez dywersyfikację (alternatywa wobec posiadania wyłącznie środków pieniężnych),

w 2020 r. podjął Pan decyzję o zabudowaniu przedmiotowej nieruchomości gruntowej budynkiem mieszkalnym całorocznym - chciał ją Pan zamieszkiwać wraz z rodziną (koncepcja budowy nieruchomości mieszkalnej pojawiła się w 2020 r., realizowano ją w latach kolejnych: 2021, 2022 (faza projektowa i faza wykonawcza)), budowa rozpoczęła się w 2022 r. i planowo ma się zakończyć w 2023 r.,

nieruchomość gruntowa rolna nie była przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej,

przed nabyciem nie korzystał Pan z tej nieruchomości (nieruchomości gruntowej rolnej) na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej,

przed sprzedażą „nieruchomość 1” (budynek wraz z gruntem) nie będzie przedmiotem najmu, dzierżawy lub jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej,

nieruchomość gruntowa rolna nie była wykorzystywana dla potrzeb Pana działalności gospodarczej,

nieruchomość 1 nie będzie wykorzystywana w Pana działalności gospodarczej,

zamierza Pan sprzedać nieruchomość 1 w 2024 r. albo 2025 r., tj. grunt wraz z posadowionym na nim budynkiem (wzgląd na zmianę Pana planów życiowych).

Przedmiotem Pana pytania jest określenie, czy - biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego - dla nieruchomości 1, okres pięciu lat od nabycia lub wybudowania, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie się liczyć od 2015 r., tj. roku nabycia nieruchomości 1, czy od roku ukończenia budowy budynku na niej posadowionego”?

Mając zatem na uwadze:

zakres Pana żądania i skorelowane z nim Pana stanowisko w sprawie,

Pana wskazanie, że: „sprzedaż nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej”

– należy wskazać, że w przypadkach, gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, dla określenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości decydujące znaczenie ma ustalenie daty jej nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji terminu „nieruchomość”. Z powyższego względu, konieczne jest odwołanie się do określonych uregulowań prawa cywilnego.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1360 ze zm.):

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Stosownie natomiast do treści art. 47 § 1-3 powołanej ustawy:

Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych.

Jak natomiast wynika z art. 48 tej ustawy:

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości zgodnie z zasadą superficies solo cedit, w myśl której własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki, które stały się częścią składową nieruchomości. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Odrębnym przedmiotem własności budynek będzie wówczas, gdy zostanie wzniesiony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym - w takim przypadku istotne znaczenie będzie miała data jego wybudowania.

Z powyższego wynika, że w przypadku wybudowania budynku na własnym gruncie, grunt ten wraz z budynkiem stanowi jedną rzecz (nieruchomość). Oznacza to, że skoro budynek nie stanowi odrębnej nieruchomości, to nie może być samodzielnym przedmiotem zbycia, tzn. zbycia bez gruntu, na którym został wzniesiony. Sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego. Dlatego, za datę nabycia nieruchomości w takim wypadku, uznać należy datę nabycia gruntu i to niezależnie od tego, kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek.

Zważywszy więc na zakres Pana pytania, należy zgodzić się z Panem, że dla oceny skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, istotne znaczenie ma data nabycia gruntu.

W konsekwencji, okres pięciu lat od nabycia lub wybudowania, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie się liczyć od 2015 r., tj. roku nabycia nieruchomości 1.

Z wyżej wskazanych względów, Pana stanowisko należało więc uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo zaznaczamy, że:

zadane pytanie zakreśla granice, w jakich jesteśmy władni wydać interpretację indywidualną (określa zakres żądania Wnioskodawcy). Niniejsze rozstrzygnięcie dotyczy więc tylko wyznaczonego przez Pana przedmiotu wniosku - zakresu Pana pytania,

wskazane przez Pana we własnym stanowisku w sprawie interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pana do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00