Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.483.2022.2.AA
Wliczenie dofinansowania przyznanego przez N. do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wliczenia dofinansowania przyznanego przez N. do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 grudnia 2022 r. (wpływ 23 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (zwany dalej Wnioskodawcą lub Uczelnią) jest akademicką uczelnią publiczną posiadającą osobowość prawną, stanowiącą część systemu szkolnictwa wyższego w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.). Wnioskodawca działa na podstawie powołanej ustawy, aktów wykonawczych na jej podstawie wydanych oraz statutu Uczelni. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 11 pkt 1 - 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, podstawowymi zadaniami Wnioskodawcy m in. są:
1.prowadzenie kształcenia na studiach;
2.prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;
3.prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;
4.prowadzenie kształcenia doktorantów;
5.kształcenie i promowanie kadr uczelni.
Działalność Wnioskodawcy obejmuje zarówno obszar podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również obszar niepodlegający opodatkowaniu (będący poza zakresem ustawy o VAT) oraz zwolniony z opodatkowania (czynności korzystające ze zwolnienia od podatku VAT). Działalność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (będąca poza zakresem ustawy o VAT) to przede wszystkim nieodpłatne czynności kształcenia oraz badania własne naukowe finansowane z subwencji oraz innych różnego typu dofinansowań. Odpłatna działalność Wnioskodawcy to głównie odpłatne usługi kształcenia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz odpłatne usługi noclegowe świadczone na rzecz studentów i doktorantów Wnioskodawcy, które także korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi również działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, polegającą m.in. na odpłatnym wynajmie lokali użytkowych, odpłatnych badaniach wykonywanych na zlecenie, odpłatnych noclegach świadczonych na rzecz osób innych niż studenci/doktoranci, odpłatnej sprzedaży wydawnictw, czy też innej sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem. Działalność opodatkowana podatkiem od towarów i usług to także tzw. komercjalizacja wyników badań (czyli sprzedaż wyników badań, odpłatne udzielanie licencji do wyników prac badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych etc. lub też inne formy odpłatnego ich udostępniania).
W ramach prowadzonej działalności naukowej Wnioskodawca wykonuje różnego typu badania. Realizacja badań wymaga ponoszenia znacznych wydatków finansowych. Wydatki finansowane są ze środków własnych Wnioskodawcy, subwencji, dotacji lub różnego typu grantów. Wiele instytucji, w tym państwowych agencji rządowych, ogłasza konkursy na finansowanie działalności badawczej (m.in. realizowanej przez uczelnie wyższe) Agencje ogłaszają konkurs, zainteresowane jednostki aplikują w konkursie i po spełnieniu warunków konkursowych otrzymują grant/dofinansowanie, etc.
Jedną z agencji, która ogłasza konkursy na dofinansowanie różnego typu przedsięwzięć m.in. naukowych czy badawczych jest N. (zwane dalej we wniosku również N.). N. jest agencją wykonawczą w rozumieniu ustawy o finansach publicznych powołaną do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Misją N. jest (…). Działalność N. ma służyć (…).
Celem realizacji przywołanych założeń w grudniu 2021 r. Dyrektor N. w porozumieniu z (…) S.A. (zwaną dalej (…)) ogłosił II konkurs w ramach wspólnego przedsięwzięcia polegającego na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze (…), zatytułowany: (…) (zwanym dalej także (…)). Konkurs (...) to efekt porozumienia zawartego przez N. oraz S.A., którego finalnym celem ma być wzrost innowacyjności i konkurencyjności (…) do roku 2033.
Jak wynika z ogólnie dostępnych informacji (…) wspólne przedsięwzięcie N. oraz (…) S.A. (tj. konkurs (...)) ma przyczynić się do poprawy stanu technicznego (…), ograniczenia negatywnego wpływu (…) na środowisko, sprawniejszego utrzymania i modernizacji (…) oraz poprawy bezpieczeństwa. Ponadto jego realizacja ma umożliwić opracowanie innowacyjnych systemów informatycznych, co wpłynie na wzrost konkurencyjności (…) w stosunku do innych (…). Ma nastąpić wzrost aktywności badawczo rozwojowej w obszarze (…) oraz wzrost liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…).
Całkowity budżet dla konkursu (...) wyniósł 50 mln PLN, z czego:
‒ze strony N. wypłacone zostanie - 25 mln PLN (na podstawie zawieranych umów o dofinansowanie).
‒ze strony (…) S.A. wypłacone zostanie - 25 mln PLN (na podstawie zawieranych umów na realizację projektu).
Zarówno N. jak i (…) S.A. to instytucje współfinansujące projekty wytypowane w konkursie (...) (tj. projekty, które - zarówno zdaniem N. jak i (…) S.A. - mają przyczynić się do wzrostu liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…)). Finansowanie na realizację konkretnego projektu, który wygra konkurs ma formę dofinansowania udzielanego przez N. oraz wynagrodzenia wypłacanego przez (…) S.A. Każdy z tych podmiotów jest bowiem zainteresowany rozwojem nauki w obszarze (…): (…) S.A. jako przedsiębiorca bezpośrednio prowadzący działalność z wykorzystaniem infrastruktury, a N. jako agencja rządowa, której celem jest wzrost aktywności badawczo-rozwojowej w obszarze m. in. tej infrastruktury (N. realizuje swoje cele statutowe).
Do konkursu mogły przystąpić wyłącznie konsorcja.
Celem przystąpienia do ww. konkursu 1 kwietnia 2022 r. Wnioskodawca wraz z jeszcze dwiema uczelniami publicznymi oraz instytutem (jednostką badawczo-rozwojową) zawarli umowę konsorcjum. Jest to konsorcjum składające się z jednostek naukowych, a Wnioskodawca jest liderem konsorcjum. Umowa konsorcjum została zawarta w celu złożenia wspólnego wniosku konkursowego w konkursie (...), a w przypadku jego pozytywnego wytypowania, w celu wspólnej realizacji projektu zatytułowanego: „(…)” (zwanego dalej Projektem).
Przedmiotem Projektu jest opracowanie metody wykorzystującej nowoczesne narzędzia komputerowe i skanowania laserowego, pozyskiwania informacji o drzewostanach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) i opracowanie metodyki zarządzania drzewami i krzewami w sąsiedztwie (…) zarządzanych przez (…) S.A. w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu. Osiągnięcie celu Projektu realizowane będzie w dziewięciu etapach. W ramach poszczególnych etapów zostanie przeprowadzona analiza dokumentów środowiskowych związanych z utrzymaniem (…), w tym dokumentów i ich zakresów niezbędnych przy wystąpieniach o wycinkę drzew (etap 1) oraz identyfikacja zagrożeń wynikających z nieefektywnego zarządzania drzewostanami w sąsiedztwie (…) (etap 2). Kolejny etap to wybór odcinków pilotażowych na potrzeby realizacji badań, uwzględniających różne aspekty zróżnicowania (…) (etap 3) oraz opracowanie metody i pozyskanie informacji o drzewostanach w sąsiedztwie odcinków pilotażowych (…) (etap 4). Pozyskane dane oraz ich analiza pozwolą na opracowanie metodyki zarządzania drzewostanami w sąsiedztwie (…) (etap 5), która zostanie zaimplementowana do programu komputerowego umożliwiającego prowadzenie symulacji komputerowych (etap 6). Weryfikacja i kalibracja programu oraz metodyki, przeprowadzona zostanie z uwzględnieniem danych pozyskanych w ramach badań poligonowych (etap 7). Całościowa analiza przedmiotu projektu pozwoli na opracowanie wytycznych i rekomendacji w zakresie efektywnego zarządzania drzewostanami w sąsiedztwie (…) (etap 8). Rezultatem końcowym realizacji Projektu będzie opracowanie, przetestowanie i zastosowanie dla pilotażowych odcinków (…) zarządzanej przez (...) S.A. jednolitej metody technicznej, wspartej zaawansowanymi narzędziami informatycznymi pozyskania informacji o drzewach i krzewach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) i opracowanie metodyki efektywnego zarządzania drzewami w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu.
Przy czym Projekt ma szersze znaczenie. Wynikiem końcowym będzie wiedza (know-how), którą można wykorzystać w (…) z zasady. Pilotaż będzie realizowany na odcinkach (…) zarządzanej przez S.A., gdyż (…) S.A. jest członkiem wspólnego przedsięwzięcia N. oraz S.A. ((…)).
Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie Projektu, Wnioskodawca odpowiada za realizację etapów: 1, 3, 5 oraz 8. Środki uzyskane w ramach konkursu zostaną przez Wnioskodawcę wykorzystane w Projekcie głównie na pokrycie kosztów wynagrodzeń, nabycia map, sprzętu komputerowego oraz wydatków na promocję Projektu i udział w konferencjach, na których będzie prezentowany Projekt i jego wyniki. Pozostali członkowie konsorcjum realizują przypisane im kolejne etapy prac.
Umowa konsorcjum określa zasady wspólnej realizacji Projektu przez strony oraz wzajemne prawa i obowiązki stron. Na mocy umowy konsorcjum Wnioskodawca - jako lider - umocowany jest m.in. do złożenia wniosku o dofinansowanie Projektu oraz reprezentowania konsorcjum w kontaktach z N. oraz (…) S.A. (par. 5 umowy konsorcjum). W umowie konsorcjum zawarto postanowienia, że Wnioskodawca (jako lider) działa w imieniu własnym i na własną rzecz oraz w imieniu i na rzecz wszystkich członków konsorcjum. Wnioskodawca mocą umowy konsorcjum został także upoważniony do podpisania z N. umowy o dofinansowanie oraz z (…) S.A. umowy na realizację Projektu w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz wszystkich członków konsorcjum. Każdy z konsorcjantów odpowiada za realizację przypadających na niego zadań, wynikających z realizacji Projektu (par. 6 ust. 1 umowy konsorcjum). Członkowie konsorcjum nie świadczą na swoją rzecz wzajemnych usług. W przypadku nienależytego wykonania ciążących na poszczególnych konsorcjantach obowiązków każdy z konsorcjantów samodzielnie przejmuje odpowiedzialność w tym zakresie wobec roszczeń N. oraz (…) S.A. (podobnie względem osób trzecich). Każdy z konsorcjantów pracuje na własny rachunek i ryzyko oraz ponosi pełną odpowiedzialność wobec pozostałych za prawidłowe i terminowe wykonanie prac i zobowiązań podjętych w ramach Projektu (par. 6 umowy konsorcjum).
Zgodnie z par. 11 ust. 3 umowy konsorcjum, prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania Projektu (w formie dofinansowania od N. oraz wynagrodzenia S.A.), przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano dofinansowanie. Na podstawie par. 11 ust. 5 umowy konsorcjum, przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw. W myśl par. 11 ust. 8 umowy konsorcjum, autorskie prawa majątkowe do wyników prac B+R stanowiących utwory oraz prawa majątkowe do dóbr własności przemysłowej stanowiących wyniki B+R powstałych w wyniku realizacji Projektu przysługują wspólnie konsorcjantom biorącym udział w ich wytworzeniu, w proporcji odpowiadającej faktycznemu udziałowi w pracach nad powstaniem danego przedmiotu praw własności przemysłowej, ustalonemu przez konsorcjantów w odrębnej umowie. Zgodnie z par. 11 ust. 14 umowy konsorcjum, każda ze stron jest uprawniona do bezpłatnego korzystania z praw własności przemysłowej oraz autorskich praw majątkowych wytworzonych w ramach Projektu w zakresie niezbędnym dla potrzeb jego realizacji, zgodnie z przyjętym podziałem prac oraz harmonogramem realizacji Projektu. W razie zaistnienia takiej potrzeby, każdy z uprawnionych konsorcjantów będzie zobowiązany do udzielenia nieodpłatnych licencji lub stosownych zezwoleń pozostałym konsorcjantom na okres realizacji Projektu i w zakresie niezbędnym do jego realizacji. Ze względu na to, że głównym produktem jest metodyka oraz oprogramowanie komputerowe, nie jest planowana ochrona patentowa.
Na mocy par. 11 ust. 2 umowy konsorcjum, konsorcjanci zobowiązują się do realizacji pełnego zakresu rzeczowego Projektu oraz do wdrożenia wyników prac B+R. W par. 11 ust. 16 umowy konsorcjum przewidziano, że w ramach wdrożenia wyników prac B+R konsorcjanci udzielą S.A. bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielenia sublicencji wobec podmiotów zależnych S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.
Zgodnie z par. 11 ust. 17 umowy konsorcjum, poza obligatoryjną formą wdrożenia wskazaną w par. 11 ust. 16 umowy konsorcjum, możliwe są następujące formy wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach Projektu:
1)wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej konsorcjanta będącego przedsiębiorcą poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenie usług na bazie uzyskanych wyników Projektu;
2)udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę lub
3)sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników prac B+R w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy spoza konsorcjum, z zastrzeżeniem, że umowa sprzedaży nie może ograniczać licencji udzielonej na rzecz (…) S.A.
Szczegółowe prawa i obowiązki konsorcjum (w tym Wnioskodawcy) w zakresie realizacji Projektu określają również:
‒umowa o dofinansowanie Projektu jaka ma być zawarta z N. oraz
‒umowa o realizację Projektu jaka ma być zawarta z (…) S.A.
Umowy są w toku procedowania celem ich podpisania odpowiednio przez Wnioskodawcę (jako lidera działającego w imieniu swoim oraz w imieniu i na rzecz pozostałych członków konsorcjum) oraz N. (umowa o dofinansowanie Projektu) i (…) S.A. (umowa o realizację Projektu).
Zgodnie z brzmieniem obu przywołanych umów, przez dofinansowanie należy rozumieć wysokość środków finansowych przyznanych liderowi konsorcjum oraz konsorcjantom ze środków publicznych na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu (tj. środków przekazywanych przez N.). Natomiast przez wynagrodzenie należy rozumieć środki pieniężne przekazywane liderowi konsorcjum lub konsorcjantowi przez (…) S.A. po spełnieniu warunków wynikających z umowy o realizację Projektu (zawartej pomiędzy konsorcjum, a (…) S.A.). Takim nazewnictwem będzie też posługiwał się Wnioskodawca w ramach niniejszego wniosku.
W myśl par. 2 ust. 1 umowy o dofinansowanie, umowa określa zasady udzielenia przez N. dofinansowania realizacji Projektu oraz prawa i obowiązki stron, związane z realizacją Projektu. Zasady wypłaty wynagrodzenia, reguluje umowa o realizację Projektu (zawarta pomiędzy konsorcjum a (…) S.A.).
Zgodnie z par. 3 ust. 1 umowy o dofinansowanie Projektu, N. zobowiązuje się udzielić Liderowi konsorcjum oraz za jego pośrednictwem konsorcjantom dofinansowania na realizację Projektu, w wysokości określonej w § 6 ust. 3 Umowy.
Natomiast stosownie do par. 3 ust. 3 umowy o dofinansowanie Projektu, lider konsorcjum oraz konsorcjanci zobowiązują się do realizacji Projektu z należytą starannością i wykorzystania dofinansowania zgodnie z:
1)umową o dofinansowanie Projektu i jej załącznikami, w szczególności z opisem zawartym we wniosku o dofinansowanie;
2)obowiązującymi przepisami prawa krajowego i unijnego, w tym przepisami dotyczącymi konkurencji, zamówień publicznych i pomocy publicznej.
W par. 6 ust. 3 i ust. 4 umowy o dofinansowanie podano, że na warunkach określonych w umowie. N. przyznaje dofinansowanie w kwocie (...). Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 3 stanowi 50% kwoty, wynikającej z wysokości wydatków uznanych za kwalifikowalne oraz dopuszczalnej intensywności wsparcia. Pozostała kwota, stanowiąca drugie 50% będzie wypłacona w formie Wynagrodzenia, po spełnieniu warunków wynikających z umowy o realizację Projektu (zawartej pomiędzy konsorcjum, a S.A.). Co istotne, lider konsorcjum lub konsorcjant jest zobowiązany do zapewnienia sfinansowania kosztów stanowiących wymagany wkład własny oraz kosztów niekwalifikowalnych niezbędnych do realizacji Projektu we własnym zakresie (par. 6 ust. 6 umowy o dofinansowanie). Dofinansowanie przekazywane jest na rachunek bankowy lidera konsorcjum. Lider konsorcjum i konsorcjanci zobowiązani są do założenia wyodrębnionych rachunków bankowych do obsługi Projektu. Do czasu otrzymania refundacji lub zaliczki lider konsorcjum i konsorcjanci zobowiązani są do finansowania realizacji Projektu ze środków własnych (par. 6 ust. 9 i ust. 10 umowy o dofinansowanie).
Umowa o dofinansowanie Projektu zawarta z N. wymaga przedkładania wniosków o płatność transzy dotacji, składania okresowych i końcowych raportów z postępów prac w Projekcie, poddawania się kontroli N. w związku z realizacją Projektu i dokonywanymi w Projekcie wydatkami. Nieusunięcie błędów lub braków we wniosku o płatność/raportach może skutkować ich odrzuceniem i wstrzymaniem wypłaty dofinansowania lub uznaniem wniosku o płatność wyłącznie w kwocie kosztów właściwie kwalifikowalnych. Lider konsorcjum oraz konsorcjant zobowiązani są do posiadania dokumentów potwierdzających koszty poniesione na rzecz realizacji Projektu. Lider konsorcjum oraz konsorcjanci są zobowiązani do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych w układzie rodzajowym z podziałem analitycznym kosztów, umożliwiającej identyfikację środków finansowych wydatkowanych na realizację Projektu. W przypadku, gdy realizacja Projektu wskazuje na brak możliwości osiągnięcia zakładanych wyników i celów Projektu, lider konsorcjum zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie N. oraz złożenia udokumentowanego wniosku o zaprzestanie realizacji Projektu. Wówczas istnieje obowiązek zwrotu dofinansowania w części niewykorzystanej na realizację Projektu. W umowie dokładnie wskazano także kiedy N. może wypowiedzieć umowę z obowiązkiem zwrotu dofinansowania (w części lub całości).
Natomiast zgodnie z par. 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Projektu, prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania projektu (w formie dofinansowania N. oraz wynagrodzenia S.A.) przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie. Przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy liderem konsorcjum lub konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw (par. 4 ust. 3 zd. 2 tej umowy). Na mocy par. 4 ust. 1 tej umowy, lider konsorcjum oraz konsorcjant zobowiązują się do realizacji pełnego zakresu rzeczowego Projektu oraz do wdrożenia wyników prac B+R najpóźniej w okresie trzech lat od zakończenia realizacji Projektu, zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie Projektu i wnioskiem o dofinansowanie. Zgodnie z par. 4 ust. 6 tej umowy, w ramach wdrożenia wyników prac B+R Lider konsorcjum i konsorcjant udzielą (...) S.A. w terminie określonym w umowie o realizację Projektu, bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych (…) S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.
Umowa udzielenia licencji, o której mowa w ust. 5 zawiera następujące elementy:
1)zobowiązuje licencjobiorcę do wdrożenia wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych we własnej działalności lub w działalności podmiotów zależnych poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie wyników Projektu;
2)określa termin, w jakim ma nastąpić wprowadzenie wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do działalności gospodarczej licencjobiorcy lub jego podmiotów zależnych;
3)zobowiązuje licencjobiorcę do złożenia oświadczenia o wprowadzeniu wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do swojej działalności gospodarczej lub do działalności gospodarczej podmiotów zależnych, najpóźniej w terminie roku od daty zawarcia umowy udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac, bądź też najpóźniej w terminie roku od zakończenia realizacji Projektu, w sytuacji gdy umowa udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac została zawarta w toku realizacji Projektu.
Zgodnie z par. 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie Projektu, poza obligatoryjną formą wdrożenia wskazaną w ust. 6 możliwe są następujące formy wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach Projektu (umowy zawierane w tym zakresie nie mogą naruszać lub uniemożliwiać wdrożenia wyników prac B+R, o którym mowa w par. 4 ust. 6 tej umowy – tj. naruszać licencji udzielonej S.A.):
1)wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej konsorcjanta będącego przedsiębiorcą poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników Projektu lub wprowadzenie wyników Projektu do własnej działalności gospodarczej lidera konsorcjum lub konsorcjanta będącego jednostką naukową poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników Projektu;
2)udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę lub
3)sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników prac B+R w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy spoza konsorcjum, z zastrzeżeniem, że umowa sprzedaży nie może ograniczać licencji udzielonej na rzecz (…) S.A.
Wnioskodawca (w imieniu swoim oraz w imieniu i na rzecz konsorcjantów) zawrze także umowę o realizację projektu w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia N. oraz S.A. polegającego na wsparciu badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze (…). Umowa ta zawarta jest na podstawie:
1)zawartego pomiędzy (…) S.A. i N., (…) r., Porozumienia w sprawie (…),
2)zawartej pomiędzy (…) S.A. i N., (…) r., umowy w sprawie (…) pn. (…)
W myśl par. 2 ust. 1 mowy o realizację Projektu, umowa określa zasady przekazywania przez (...) S.A. wynagrodzenia z tytułu prawidłowej realizacji Projektu oraz prawa i obowiązki stron, związane z realizacją projektu wykonywanego i finansowanego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia (…). Zasady udzielania przez N. dofinansowania realizacji przedmiotowego Projektu, reguluje umowa o dofinansowanie Projektu (zawarta pomiędzy konsorcjum a N.).
Mocą par. 3 ust. 4 umowy o realizację Projektu, konsorcjum zobowiązuje się do realizacji pełnego zakresu rzeczowego związanego z przeprowadzeniem badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.
Mocą par. 3 ust. 4 umowy o realizację Projektu, konsorcjum zobowiązuje się do realizacji pełnego zakresu rzeczowego związanego z przeprowadzeniem badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.
Jak podaje par. 4 umowy o realizację Projektu, całkowity koszt realizacji projektu wynosi (...), w tym całkowita kwota kosztów kwalifikowanych wynosi (...) zł (ust. 1). (…) S.A. po spełnieniu warunków określonych w niniejszej umowie, wypłaci na rzecz Wnioskodawcy będącego liderem konsorcjum, wynagrodzenie w kwocie do (...) zł, powiększone o należny podatek od towarów i usług VAT, jeżeli zgodnie z obowiązującymi przepisami lider konsorcjum będzie zobowiązany do jego naliczenia (ust. 2). Konsorcjum zobowiązane jest do pokrycia z wkładu własnego kosztów kwalifikowanych projektu nieobjętych Wynagrodzeniem oraz dofinansowaniem, w wysokości zadeklarowanej we wniosku o dofinansowanie (ust. 3). (…) S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia należnego Konsorcjum w częściach, w wysokościach i w terminach określonych w Harmonogramie płatności Projektu (ust. 10). Wynagrodzenie należne konsorcjum będzie wypłacane po podpisaniu przez przedstawicieli (…) S.A. protokołu odbioru potwierdzającego wykonanie prac określonych w umowie (ust. 11). Podstawą do podpisania protokołu odbioru będzie pozytywna ocena przez (…) S.A. udokumentowanych wyników danego zadania lub pozytywne zatwierdzenie raportu okresowego lub raportu końcowego przez Komitet Sterujący (ust. 12). (…) S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia należnego konsorcjum na podstawie prawidłowo wystawionej faktury powiększonej o podatek od towarów i usług VAT (jeżeli dany członek konsorcjum jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT) lub rachunku (ust. 17). S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia na rzecz konsorcjum, w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty doręczenia przez lidera konsorcjum prawidłowo wystawionej faktury lub rachunku danego członka Konsorcjum. Wypłata wynagrodzenia dla konsorcjanta następuje za pośrednictwem lidera konsorcjum (ust. 18). (…) S.A. będzie dokonywała wypłaty wynagrodzenia powiększonego o należny podatek od towarów i usług (o ile obowiązek jego naliczenia będzie ciążył na danym członku konsorcjum) na rzecz lidera konsorcjum ze swojego rachunku bankowego na rachunek bankowy lidera konsorcjum (ust. 19).
Co istotne, zgodnie z par. 3 ust. 7 umowy o realizację Projektu podpisanej z (...) S.A.. jednostka naukowa zaangażowana w realizację projektu ma prawo do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. Wnioskodawca zamierza wykorzystywać wyniki prac badawczo-rozwojowych do ww. celów.
Zgodnie z par. 6 ust. 1 umowy o realizację Projektu, prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania Projektu, przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie. Przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy liderem konsorcjum lub konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw (par. 6 ust. 2 zd. 3 umowy o realizację Projektu). Zgodnie z par. 6 ust. 3 tej umowy, konsorcjum, do praw o których mowa w ust. 1. udzieli (…) S.A. bezterminowej, niewyłącznej licencji z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych, w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A. Na podstawie par. 6 ust. 4 umowy o realizację Projektu, w celu realizacji postanowień, o których mowa w ust. 3, strony w terminie do 3 miesięcy licząc od dnia zatwierdzenia przez N. raportu końcowego, zawrą właściwą umowę licencyjną, która między innymi zawierać będzie następujące elementy:
1.zobowiązanie licencjobiorcy do wdrożenia wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych we własnej działalności lub w działalności podmiotów zależnych poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie wyników Projektu;
2.określenie terminu, w jakim ma nastąpić wprowadzenie wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do działalności gospodarczej licencjobiorcy lub jego podmiotów zależnych;
3.zobowiązanie licencjobiorcy do złożenia oświadczenia o wprowadzeniu wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do swojej działalności gospodarczej lub do działalności gospodarczej podmiotów zależnych, najpóźniej w terminie roku od daty zawarcia umowy udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac, bądź też najpóźniej w terminie roku od zakończenia realizacji Projektu w sytuacji, gdy umowa udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac została zawarta w toku realizacji Projektu (analogiczne uregulowanie zawarto w par. 4 ust. 7 umowy o dofinansowanie Projektu).
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego
1.Kto będzie bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych przez Państwa w ramach Projektu?
Tytuł Projektu to: „(…)”. Przedmiotem (celem) Projektu jest opracowanie metody wykorzystującej nowoczesne narzędzia komputerowe i skanowania laserowego celem pozyskiwania informacji o drzewostanach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) oraz opracowanie metodyki zarządzania drzewami i krzewami w sąsiedztwie (…) zarządzanych przez (…) S.A. (zwaną dalej S.A.) w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu.
Osiągnięcie celu Projektu realizowane będzie w ośmiu etapach - wstępnie we wniosku Wnioskodawca (zwany dalej P.) podała, że Projekt będzie realizowany w dziewięciu etapach, ale po korekcie wniosku finalne pozostało osiem etapów. Każdy z konsorcjantów realizuje inny etap Projektu. Jedynie łączne wykonanie wszystkich etapów (częściowo równolegle, a częściowo następująco po sobie) pozwala uzyskać rezultat końcowy realizacji Projektu, którym będzie opracowanie, przetestowanie i zastosowanie dla pilotażowych odcinków (…) zarządzanej przez (…) S.A. jednolitej metody technicznej, wspartej zaawansowanymi narzędziami informatycznymi pozyskania informacji o drzewach i krzewach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) i opracowanie metodyki efektywnego zarządzania drzewami w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie Projektu, P. odpowiada bezpośrednio za realizację etapów: 1, 3, 5 oraz 8. Pozostałe etapy są realizowane przez pozostałych konsorcjantów.
Bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych przez P. (oraz pozostałych członków konsorcjum) w ramach Projektu jest (łącznie):
a.z jednej strony S.A. - jako członek wspólnego przedsięwzięcia N. oraz (…) S.A. o akronimie (...), jako strona umowy o realizację Projektu zawartej z P. (który działa w imieniu swoim oraz w imieniu i na rzecz pozostałych członków konsorcjum) a także jako podmiot, u którego następuje obligatoryjne wdrożenie wyników prac B+R - mocą par. 6 ust. 3 umowy o realizację Projektu, par. 11 ust. 16 umowy konsorcjum oraz par. 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie Projektu, P. wraz z pozostałymi członkami konsorcjum udzieli (…) S.A. bezterminowej, niewyłącznej licencji do wyników Projektu z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych, w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.,
b.z drugiej strony P. oraz pozostali członkowie konsorcjum łącznie - zgodnie z par. 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Projektu (a także par. 6 ust. 1 umowy o realizację Projektu), prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania Projektu (w formie dofinansowania N. oraz wynagrodzenia (…) S.A.) przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie. Jednocześnie w myśl par. 3 ust. 7 umowy o realizację Projektu podpisanej z (…) S.A., jednostka naukowa zaangażowana w realizację projektu (czyli P.) ma prawo do wykorzystania wyników prac badawczo- rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. P. zamierza wykorzystywać wyniki prac badawczo-rozwojowych do ww. celów. Poza tzw. obligatoryjnym wdrożeniem (czyli przekazaniem ww. licencji) strony konsorcjum mają także uprawnienie do innego zbywania praw do wyników badań objętych Projektem.
2.Kto będzie bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych przez pozostałe strony umowy konsorcjum?
Bezpośrednim beneficjentem prac wykonywanych przez pozostałych członków konsorcjum (oraz P.) w ramach Projektu jest (łącznie):
a.z jednej strony (…) S.A. - jako członek wspólnego przedsięwzięcia N. oraz S.A. o akronimie (...), jako strona umowy o realizację Projektu zawartej z P. (który działa w imieniu swoim oraz w imieniu i na rzecz pozostałych członków konsorcjum) oraz jako podmiot, u którego następuje obligatoryjne wdrożenie wyników prac B+R - mocą par. 6 ust. 3 umowy o realizację Projektu, par. 11 ust. 16 umowy konsorcjum oraz par. 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie Projektu, członkowie konsorcjum udzielą (…) S.A. bezterminowej, niewyłącznej licencji do wyników Projektu z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych, w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.
b.z drugiej strony sami członkowie konsorcjum łącznie - zgodnie z par. 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Projektu (a także par. 6 ust. 1 umowy o realizację Projektu), prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania Projektu (w formie dofinansowania N. oraz wynagrodzenia S.A.) przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie. Jednocześnie w myśl par. 3 ust. 7 umowy o realizację Projektu podpisanej z S.A., jednostka naukowa zaangażowana w realizację projektu (czyli członkowie konsorcjum) ma prawo do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. Poza tzw. obligatoryjnym wdrożeniem (czyli przekazaniem ww. licencji) strony konsorcjum mają także uprawnienie do innego zbywania praw do wyników badań objętych Projektem.
3.Na czyją rzecz będą Państwo świadczyli określone czynności/usługi/dostawę towaru w ramach Projektu, na które otrzymają dofinansowanie od N.?
Zgodnie z par. 1 pkt 11 umowy o dofinansowanie Projektu przez „Projekt” należy rozumieć przedsięwzięcie, o którym mowa w art. (…) pkt (…) ustawy o (…) realizowane przez P. oraz konsorcjantów na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu, obejmujące przeprowadzenie prac B+R.
Projekt (w myśl art. (…) pkt (…) ustawy (…)) to (…).
W grudniu 2021 r. Dyrektor N. w porozumieniu z (…) S.A. ogłosił II konkurs w ramach (…). Konkurs (...) to efekt porozumienia zawartego przez N. oraz (…) S.A., którego finalnym celem ma być wzrost innowacyjności i konkurencyjności (…).
Jak wynika z ogólnie dostępnych informacji (https:(…)) wspólne przedsięwzięcie N. oraz S.A. (tj. konkurs (...)) ma przyczynić się do poprawy stanu technicznego (…), ograniczenia negatywnego wpływu (…) na środowisko, sprawniejszego utrzymania i modernizacji (…) oraz poprawy bezpieczeństwa. Ponadto jego realizacja ma umożliwić opracowanie innowacyjnych systemów informatycznych, co wpłynie na wzrost konkurencyjności (…) w stosunku do innych (…). Ma nastąpić wzrost aktywności badawczo-rozwojowej w obszarze (…) oraz wzrost liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…).
Projekt realizowany przez P. oraz pozostałych członków konsorcjum jest jeden. Przedmiotem (celem) Projektu jest opracowanie metody wykorzystującej nowoczesne narzędzia komputerowe i skanowania laserowego celem pozyskiwania informacji o drzewostanach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) oraz opracowanie metodyki zarządzania drzewami i krzewami w sąsiedztwie (…) zarządzanych przez (…) S.A. w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu.
Głównym wynikiem Projektu będzie metodyka oraz oprogramowanie komputerowe.
W par. 6 ust. 3 i ust. 4 umowy o dofinansowanie Projektu (zawartej z N.) podano, że na warunkach określonych w umowie, N. przyznaje dofinansowanie w kwocie (...). Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 3 stanowi 50% kwoty wynikającej z wysokości wydatków uznanych za kwalifikowalne oraz dopuszczalnej intensywności wsparcia.
Jednocześnie stosownie do par. 4 ust. 2 umowy o dofinansowanie Projektu, prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania projektu (w formie dofinansowania N. oraz wynagrodzenia S.A.) przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie. Przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy liderem konsorcjum lub konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw (par. 4 ust. 3 zd. 2 tej umowy). Na mocy par. 4 ust. 1 ww. umowy, lider konsorcjum (czyli P.) oraz konsorcjant zobowiązują się do realizacji pełnego zakresu rzeczowego Projektu oraz do wdrożenia wyników prac B+R najpóźniej w okresie trzech lat od zakończenia realizacji Projektu, zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie Projektu i wnioskiem o dofinansowanie. Zgodnie z par. 4 ust. 6 tej umowy, w ramach wdrożenia wyników prac B+R Lider konsorcjum i konsorcjant udzielą (...) S.A. w terminie określonym w umowie o realizację Projektu, bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych S.A., w zakresie usług świadczonych dla (...) S.A.. Zgodnie z par. 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie Projektu, poza obligatoryjną formą wdrożenia wskazaną w ust. 6 możliwe są także inne formy wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach Projektu (wymienione w umowie).
Zatem, czynności realizowane w ramach Projektu, na które P. (oraz pozostali członkowie konsorcjum) otrzyma dofinansowanie od N. (na mocy umowy o dofinansowanie Projektu) są wykonywane na własną rzecz (tj. na rzecz P. oraz pozostałych członków konsorcjum - każdy wykonuje świadczenia na własną rzecz) celem realizacji badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych. Badania przemysłowe to badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych. Eksperymentalne prace rozwojowe to zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług (art. 2 pkt 85 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu). Jednocześnie mocą umowy o dofinansowanie Projektu, P. (jako lider konsorcjum) została zobligowana do wdrożenia wyników Projektu (czyli do wykorzystania ich w praktyce). Przewidziano formę obligatoryjną wdrożenia oraz dalszą wedle uznania P. i konsorcjantów. Forma obligatoryjna to licencja na rzecz S.A. Forma dobrowolna ujęta została w par. 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie Projektu (przepis opisany w stanie faktycznym wniosku). Dodatkowo, zgodnie z par. 3 ust. 7 umowy o realizację Projektu podpisanej z (…) S.A., jednostka naukowa zaangażowana w realizację projektu ma prawo do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. P. zamierza wykorzystywać wyniki prac badawczo-rozwojowych do ww. celów.
4.Na czyją rzecz pozostałe strony umowy konsorcjum będą świadczyły określone czynności/usługi/dostawę towaru w ramach Projektu, na które otrzymają dofinansowanie od N. (na rzecz Państwa – Lidera, czy bezpośrednio na rzecz N., Skarb Państwa, (…) S.A.) i przed kim będą ponosiły odpowiedzialność?
Czynności realizowane w ramach Projektu, na które pozostali członkowie konsorcjum otrzymają dofinansowanie od N. są wykonywane na własną rzecz celem realizacji badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych (tj. każdy z członków konsorcjum - w tym P. - realizuje czynności na własną rzecz). Badania przemysłowe to badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych. Eksperymentalne prace rozwojowe to zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług (art. 2 pkt 85 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu). Jednocześnie mocą umowy o dofinansowanie Projektu każdy z członków konsorcjum został zobligowany do wdrożenia wyników Projektu (czyli do wykorzystania ich w praktyce). Przewidziano formę obligatoryjną wdrożenia oraz dalszą, wedle uznania P. i pozostałych konsorcjantów. Forma obligatoryjna to licencja udzielona na rzecz S.A. Forma dobrowolna ujęta została w par. 4 ust. 8 umowy o dofinansowanie Projektu (przepis opisany w stanie faktycznym wniosku). Dodatkowo, zgodnie z par. 3 ust. 7 umowy o realizację Projektu podpisanej z (...) S.A., jednostka naukowa zaangażowana w realizację projektu ma prawo do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji.
Członkowie konsorcjum nie realizują żadnych czynności na rzecz P. jako lidera konsorcjum. Wszystkie działania członków konsorcjum realizowane są równolegle lub następująco po sobie. Zdaniem P., członkowie konsorcjum (w tym P.) nie świadczą także żadnych czynności na rzecz Skarbu Państwa czy N. (N. to tylko instytucja finansująca Projekt). Zdaniem P., członkowie konsorcjum (w tym P.) nie otrzymują także od N. - mocą umowy o dofinansowanie Projektu - dofinansowania celem realizacji usług (czy innych czynności) na rzecz S.A.
Stosownie do par. 9 umowy o dofinansowanie Projektu, P. składa do N. dokumenty umożliwiające monitorowanie, sprawozdawczość oraz weryfikację poprawnego realizowania umowy (Raporty), tj.: raport okresowy, informację nt. wartości wskaźników osiągniętych w danym roku kalendarzowym, raport końcowy, raport ex post. W myśl par. 9 umowy o dofinansowanie Projektu, N. uprawnione jest do żądania dodatkowych wyjaśnień lub uzupełnień do złożonych raportów. Weryfikacja Raportu końcowego przeprowadzona przez N. obejmuje kontrolę zgodności wykonania Projektu z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie i ma na celu ustalenie, czy Projekt można uznać:
1.za wykonany;
2.za wykonany, z wezwaniem do zwrotu niewykorzystanego lub wykorzystanego nieprawidłowo dofinansowania wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych od dnia otrzymania przez P. (jako lidera konsorcjum) dofinansowania do dnia zwrotu;
3.za niewykonany w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu całości lub części dofinansowania, bądź bez wzywania do zwrotu dofinansowania.
W przypadku, gdy dotychczasowa realizacja Projektu wskazuje na brak możliwości osiągnięcia zakładanych wyników i celów Projektu, w szczególności na skutek wystąpienia siły wyższej, ryzyka naukowego lub znacznej i niemożliwej do przewidzenia zmiany stosunków społeczno-gospodarczych, przez co realizacja Projektu stała się niemożliwa lub z punktu widzenia interesu publicznego niecelowa, P. zobowiązana jest do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie N. oraz złożenia udokumentowanego wniosku o zaprzestanie realizacji Projektu.
W myśl par. 11 umowy o dofinansowanie Projektu, P. (oraz pozostali członkowie konsorcjum) są zobowiązani do informowania opinii publicznej o fakcie otrzymania dofinansowania Projektu z N., zarówno w trakcie realizacji Projektu, jak i po jego zakończeniu.
P. (jako lider konsorcjum) oraz każdy konsorcjant zobowiązuje się poddać kontroli oraz audytowi w zakresie realizowanej Umowy, prowadzonym przez N. oraz inne instytucje do tego uprawnione, w każdym momencie realizacji Projektu do momentu zatwierdzenia przez N. raportu ex-post (par. 12 umowy o dofinansowanie Projektu).
Par. 14 umowy o dofinansowanie Projektu określa tryb i warunki rozwiązania mowy oraz wstrzymania dofinansowania. N. może wstrzymać dofinansowanie albo rozwiązać Umowę, w szczególności w przypadku, gdy:
1.P. lub konsorcjant odmawia poddania się kontroli lub utrudnia jej przeprowadzanie lub nie wykonuje zaleceń pokontrolnych we wskazanym terminie;
2.P. lub konsorcjant dokonali w swoim statucie zmian prawno-organizacyjnych zagrażających realizacji Umowy lub mogących mieć negatywny wpływ na realizację Projektu lub osiągnięcie celów Projektu;
3.P. nie przedłożyła wniosku o płatność lub Raportu w wyznaczonym terminie;
4.P. nie poprawiła w wyznaczonym terminie wniosku o płatność lub Raportu, zawierającego braki lub błędy;
5.P. lub konsorcjant nie złożyli informacji i wyjaśnień na temat realizacji Projektu;
6.P. lub konsorcjant nie dokonali promocji Projektu w sposób określony w Umowie;
7.negatywnie oceniono Raport, o którym mowa w § 9 Umowy;
8.dalsza realizacja Projektu przez P. lub konsorcjanta jest niemożliwa lub niecelowa;
9.wystąpi siła wyższa, która ma lub może mieć negatywny wpływ na realizację Projektu lub osiągnięcie celów Projektu, etc.
N. może wstrzymać dofinansowanie albo rozwiązać Umowę ze skutkiem natychmiastowym, w przypadku, gdy:
1.P. lub konsorcjant zaprzestali realizacji Projektu lub realizuje go w sposób sprzeczny z Umową lub z naruszeniem prawa;
2.brak jest postępów w realizacji Projektu w stosunku do terminów określonych we wniosku o dofinansowanie, co sprawia, że można mieć uzasadnione przypuszczenia, że Projekt nie zostanie zrealizowany lub jego cel nie zostanie osiągnięty;
3.P. lub konsorcjant zaprzestali prowadzenia działalności, wszczęte zostało wobec niego postępowanie likwidacyjne, restrukturyzacyjne, lub pozostaje pod zarządem komisarycznym, co ma lub może mieć negatywny wpływ na realizację Projektu lub osiągnięcie celów Projektu;
4.w celu uzyskania dofinansowania lub na etapie realizacji Projektu lub do momentu zatwierdzenia przez N. raportu ex-post o którym mowa w § 9 ust. 7, P. lub konsorcjant przedstawili fałszywe lub niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenia lub dokumenty;
5.P. lub konsorcjant dopuścili się nieprawidłowości oraz nie usunęli ich przyczyn i efektów w terminie wskazanym przez podmiot dokonujący kontroli;
6.nie został osiągnięty cel Projektu;
7.P. lub konsorcjant dokonali zakupu towarów lub usług w sposób sprzeczny z zasadami określonymi w Umowie;
8.P. nie ustanowiła lub nie wniosła w określonym terminie i w formie określonej przez N., zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z Umowy;
9.P. lub konsorcjant wykorzystali dofinansowanie niezgodnie z przeznaczeniem, pobrali dofinansowanie nienależnie lub w nadmiernej wysokości;
10.P. lub konsorcjant wykorzystali dofinansowanie z naruszeniem postanowień Umowy;
11.P. lub konsorcjant obciążony jest obowiązkiem zwrotu pomocy wynikającym z decyzji Komisji Europejskiej;
12.został orzeczony, prawomocnym wyrokiem sądu, względem P. lub konsorcjanta zakaz, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
13.P. lub konsorcjant, bez zgody N., nie zrealizowali badań przemysłowych lub prac rozwojowych zaplanowanych we wniosku o dofinansowanie lub zrealizowali je w niepełnym zakresie;
14.P. lub konsorcjant, bez zgody N., nie wdrożyli wyników prac B+R lub wdrożyli je w innym zakresie lub terminie, niż określony we wniosku o dofinansowanie;
15.P. lub konsorcjant sprzedali lub udzielili licencji na korzystanie z praw do wyników prac B+R na warunkach niezgodnych z Umową;
16.P. nie przekazał N. kopii umowy sprzedaży praw do wyników prac B+R/kopii umowy licencyjnej, w tym aneksów do tych umów lub zmiana mowy sprzedaży/umowy licencyjnej uniemożliwia prawidłową realizację Umowy, etc.
Jednocześnie jak podaje par. 16 umowy o dofinansowanie Projektu, P. jest odpowiedzialna wobec N. za prawidłowe wykonanie Umowy.
Co ważne, celem ww. raportów i uprawnień kontrolnych jest nadzór nad przebiegiem i sposobem wydatkowania środków publicznych (czy są one wydatkowane zgodnie z wnioskiem konkursowym i umową o dofinansowanie). N. monitoruje w ten sposób celowość oraz rzetelność wydatkowania środków publicznych. Pozyskane z N. środki, w postaci dofinansowania, stanowią środki publiczne, którymi P. (jak również każdy z Konsorcjantów) nie może dowolnie dysponować. Środki te mogą być wydatkowane jedynie na tzw. wydatki kwalifikowane. Jednocześnie w umowie wskazano, że niewykorzystana przez konsorcjum część dofinansowania, po zakończeniu realizacji projektu podlega zwrotowi na rachunek bankowy N.. Raporty, o których mowa wyżej składają się z części merytorycznej (obejmującej opis postępu rzeczowego projektu oraz raporty statystyczne) oraz części finansowej (obejmującej wykaz wydatków poniesionych w wyniku realizacji Projektu). Dodatkowo P. zobowiązała się przedłożyć N. kopię sprawozdania B+R za dany rok.
Nie są to jednakże świadczenia wykonywane na rzecz N., a jedynie techniczne czynności związane z rozliczaniem dofinansowania. Ani P., ani pozostali konsorcjanci nie są zobowiązani do wykonania jakichkolwiek świadczeń (czynności) na rzecz N., w związku z realizacją Projektu. N. nie jest zleceniodawcą w zakresie realizowanego Projektu. Nie zaistnieją żadne świadczenia wzajemne między Wnioskodawcą (konsorcjum) i N. N. zobowiązało się przekazać dofinansowanie, czyli środki finansowe w celu realizacji Projektu. Jest to świadczenie jednostronne. P. ani pozostali członkowie konsorcjum nie zobowiązali się do wykonania żadnego świadczenia wzajemnego w zamian za ww. finansowanie.
Otrzymane dofinansowanie zostanie przeznaczone na sfinansowanie konkretnych wydatków dotyczących pokrycia kosztów realizacji Projektu. P. ani pozostali członkowie konsorcjum nie mogą przeznaczyć tych środków na inny cel, niezgodny z danym Projektem (i umową). N. ma możliwość monitorowania wydatkowania środków finansowych otrzymanych z N., tj. czy są ponoszone zgodnie z przeznaczeniem określonym we wniosku i umowie. W przypadku stwierdzenia przez N. zaistnienia tzw. wydatków niekwalifikowalnych, członkowie konsorcjum zobowiązani są do zwrotu środków. Zatem otrzymane dofinansowanie przeznaczone jest wyłącznie na pokrycie kosztów działalności P. i pozostałych członków konsorcjum w zakresie opisanego Projektu.
W par. 6 umowy konsorcjum zapisano, że każdy z konsorcjantów odpowiada za realizację przypadających na niego zadań wynikających z Projektu, umowy konsorcjum, umowy o dofinansowanie oraz umowy na realizację Projektu. Każdy z konsorcjantów pracuje na własny rachunek i ryzyko.
5.Jaki jest przepływ środków pieniężnych w ramach konsorcjum, proszę wyjaśnić kto komu i za jakie czynności płaci?
Zgodnie z pkt. 11 Regulaminu konkursu (...), wsparcie udzielane P. i pozostałym konsorcjantom ma formę dofinansowania udzielanego przez N. oraz wynagrodzenia wypłacanego przez S.A.. Zarówno dofinansowanie, jak i wynagrodzenie są wypłacane P. po spełnieniu warunków określonych odpowiednio w umowie o dofinansowanie zawartej pomiędzy konsorcjum a N. oraz umowie o realizację Projektu zawartej pomiędzy konsorcjum a (…) S.A. (za par. 6 ust. 4 umowy o dofinansowanie).
Zgodnie z par. 5 ust. 1 umowy konsorcjum, P. jest upoważniona przez pozostałych członków konsorcjum do pośredniczenia w przekazywaniu członkom konsorcjum środków finansowych otrzymanych z N. i (…) S.A. i ich rozliczaniu.
Zgodnie z par. 3 ust. 1 umowy o dofinansowanie Projektu, N. jest zobowiązane udzielić P. jako liderowi konsorcjum oraz za jej pośrednictwem konsorcjantom, dofinansowania na realizację Projektu w wysokości określonej w par. 6 ust. 3 tej umowy. Wydatki wykraczające poza całkowitą kwotę kosztów kwalifikowalnych, określoną w umowie o dofinansowanie, w tym wydatki wynikające ze wzrostu całkowitego kosztu realizacji projektu po zawarciu umowy o dofinansowanie są ponoszone przez P. lub konsorcjanta i są kosztami niekwalifikowalnymi. P. oraz konsorcjanci są zobowiązani do zapewnienia sfinansowania kosztów stanowiących wymagany wkład własny oraz kosztów niekwalifikowalnych niezbędnych do realizacji Projektu we własnym zakresie. Dofinansowanie jest przekazywane na rachunek bankowy P. (jako lidera konsorcjum). P. i konsorcjanci zobowiązani są do założenia wyodrębnionych rachunków bankowych do obsługi Projektu. Do czasu otrzymania refundacji lub zaliczki P. i konsorcjanci zobowiązani są do finansowania realizacji Projektu ze środków własnych (za par. 6 ust. 9 i 10 umowy o dofinansowanie Projektu).
Zgodnie z par. 8 umowy o dofinansowanie Projektu:
‒P. (jako lider konsorcjum) niezwłocznie przekazuje konsorcjantom środki finansowe, w kwotach zapewniających właściwą realizację Projektu/płynność finansową w Projekcie.
‒Pierwsza zaliczka na realizację Projektu, w wysokości do 100% transzy środków zaplanowanych w harmonogramie płatności na dany rok budżetowy, wypłacana jest liderowi konsorcjum (czyli P.) w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy z zastrzeżeniem ust. 23 umowy o dofinansowanie. W przypadku, gdy termin rozpoczęcia realizacji Projektu przypada później niż 90 dni od dnia zawarcia umowy, pierwsza zaliczka wypłacana jest liderowi konsorcjum (czyli P.) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia realizacji Projektu. Kolejna transza środków zaplanowanych w harmonogramie płatności na dany rok budżetowy, wypłacana jest na podstawie złożonego przez P. wniosku o płatność, z zastrzeżeniem ust. 4. W uzasadnionych przypadkach N. może zmienić wysokość transzy zaliczki lub refundacji w zależności od sytuacji finansowej N. lub P.
‒Warunkiem otrzymania kolejnej zaliczki jest wykazanie poniesienia kosztów stanowiących co najmniej 70% wszystkich przekazanych zaliczek. W celu otrzymania kolejnej zaliczki, po spełnieniu ww. warunku lub w celu otrzymania refundacji poniesionych kosztów, P. (jako lider konsorcjum) zobowiązana jest do przedłożenia N. wniosku o płatność (w formie elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo w innej formie określonej przez N.) nie później niż do 31 maja danego roku budżetowego na pierwszą transzę płatności oraz do 31 października danego roku budżetowego na drugą transzę płatności.
‒N. weryfikuje wniosek o płatność w terminie do 60 dni od dnia otrzymania poprawnego i kompletnego wniosku o płatność. Wypłata środków następuje po zatwierdzeniu wniosku o płatność. Wypłata zaliczki lub refundacji kosztów nie oznacza zatwierdzenia poniesionych kosztów wykazanych we wniosku o płatność. W ramach weryfikacji wniosku o płatność N. może zwrócić się do P. o przekazanie w wyznaczonym terminie dokumentacji niezbędnej do potwierdzenia kwalifikowalności wydatków w nim zawartych, a w szczególności umożliwiającą weryfikację przekazywania środków finansowych, o których mowa w § 7 ust. 2 umowy o dofinansowanie.
‒Otrzymane środki finansowe niewykorzystane w danym roku budżetowym mogą być wykorzystane w kolejnym roku budżetowym realizacji Projektu, bez konieczności zawarcia aneksu do umowy.
‒W przypadku niezłożenia wniosku o płatność w ww. terminie, P. (jako lider konsorcjum) zobowiązana jest do złożenia skorygowanego harmonogramu płatności (w terminie do 31 maja oraz do 31 października danego roku budżetowego). Brak odpowiedniej korekty harmonogramu płatności może oznaczać, że N. dokona aktualizacji harmonogramu płatności, co nie spowoduje zmiany zakresu rzeczowego Projektu.
‒Suma odsetek bankowych uzyskanych od kwoty dofinansowania przekazanego na realizację Projektu wykazywana jest przez P. (lidera konsorcjum) w Raporcie końcowym i zwracana na rachunek bankowy N..
‒Niewykorzystana przez P. lub konsorcjantów część dofinansowania, po zakończeniu realizacji Projektu podlega zwrotowi na rachunek bankowy N. wraz z sumą odsetek, o których mowa w ust. 14, w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji Projektu.
‒P. oraz konsorcjanci zobowiązani są do posiadania dokumentów potwierdzających koszty poniesione na rzecz realizacji Projektu, z zastrzeżeniem kosztów ogólnych rozliczanych ryczałtem. Dokumenty powinny być sporządzone i przechowywane zgodnie z przepisami prawa. Oryginał dokumentu księgowego należy opisać, wskazując następujące informacje: nr umowy, odpowiednią kategorię kosztów, numer zadania/etapu realizowanego w Projekcie oraz kwotę kosztów kwalifikowalnych.
‒P. oraz konsorcjant jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych w układzie rodzajowym z podziałem analitycznym kosztów, umożliwiającej identyfikację środków finansowych wydatkowanych na realizację Projektu. Jeżeli zgodnie z obowiązującym prawem, P. lub konsorcjanci nie są zobowiązani do prowadzenia ww. ewidencji, ma obowiązek prowadzenia ewidencji z odpowiednim opisem umożliwiającym identyfikację środków finansowych wydatkowanych na realizację Projektu.
‒N. ma prawo do przeprowadzenia kontroli dokumentacji, o której mowa powyżej, w każdym czasie i w każdej fazie lub na każdym etapie realizacji Projektu oraz do momentu zatwierdzenia przez N. raportu ex-post.
‒Wypłata dofinansowania jest uzależniona od otrzymania przez N. dotacji celowej z budżetu państwa.
‒N. może zlecić przeprowadzenie oceny realizacji Projektu oraz przedstawionego do weryfikacji wniosku o płatność podmiotowi zewnętrznemu w celu uzyskania opinii eksperckiej.
‒P. (jako lider konsorcjum) jest zobowiązana do udostępnienia w swojej siedzibie (w jednym pomieszczeniu) N. lub instytucji przez nią upoważnionej, uporządkowanej i prawidłowo opisanej dokumentacji (w tym również kopii wyżej wymienionej dokumentacji konsorcjanta), w celu weryfikacji. Na żądanie N. P. jest zobowiązana przekazać przedmiotową dokumentację do N. w formie i terminie wskazanym przez N.
Zgodnie z par. 4 umowy o realizację Projektu:
‒(…) S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia należnego konsorcjum w częściach, w wysokościach i w terminach określonych w harmonogramie płatności projektu zawartym w załączniku nr 2 do umowy o realizację projektu.
‒Terminy i wartości ujęte w harmonogramie płatności mogą ulegać zmianom. Wniosek o zmianę wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i musi zostać dostarczony przez lidera do (…) S.A. nie później niż 14 dni przed terminem wymagającym zmiany. Zaktualizowany harmonogram wymaga pisemnego uzgodnienia Stron. Aktualizacja harmonogramu nie wymaga aneksowania umowy.
‒Wynagrodzenie należne konsorcjum będzie wypłacane po podpisaniu przez upoważnionych przedstawicieli (…) S.A. protokołu odbioru potwierdzającego wykonanie prac określonych w umowie.
‒Podstawą do podpisania protokołu odbioru będzie pozytywna ocena przez (…) S.A. udokumentowanych wyników danego zadania lub pozytywne zatwierdzenie raportu okresowego lub raportu końcowego przez Komitet Sterujący.
‒Wypłata wynagrodzenia będzie dokonywana wyłącznie w walucie polskiej.
‒(…) S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia należnego konsorcjum na podstawie prawidłowo wystawionej faktury powiększonej o podatek od towarów i usług VAT (jeżeli dany członek konsorcjum jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT) lub rachunku.
‒(…) S.A. dokonuje wypłaty Wynagrodzenia na rzecz konsorcjum, w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty doręczenia przez P. (jako lidera konsorcjum) prawidłowo wystawionej faktury lub rachunku przez danego członka konsorcjum. Wypłata Wynagrodzenia dla konsorcjanta następuje za pośrednictwem P..
‒Faktury lub rachunki, spełniające wymagania obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej przepisów prawa w zakresie ich treści lub formy, będą doręczane w 1 (jednym) egzemplarzu w oryginale zawierającym numer Umowy naniesiony przez (…) S.A. na jej stronę tytułową, nazwę projektu zgodną z wnioskiem o dofinansowanie, jego numer nadany w Konkursie oraz dokładne określenie miesiąca sprzedaży lub daty sprzedaży, którego dotyczą. Za dzień dokonania płatności uważa się dzień, w którym (…) S.A. wydała dyspozycję przelewu w banku realizującym płatność.
‒Koszty wykraczające poza całkowitą kwotę kosztów kwalifikowalnych, określoną w umowie o realizację Projektu, w tym koszty wynikające ze wzrostu kosztu całkowitego realizacji projektu po zawarciu umowy, są ponoszone przez konsorcjum i są kosztami niekwalifikowalnymi.
‒Konsorcjum jest zobowiązane do zapewnienia we własnym zakresie sfinansowania kosztów stanowiących wymagany wkład własny oraz kosztów niekwalifikowalnych, niezbędnych do realizacji Projektu.
6.Czy otrzymane od N. dofinansowanie będzie stanowić wynagrodzenie za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji Projektu?
Zdaniem P., otrzymane od N. dofinansowanie nie będzie stanowić wynagrodzenia za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji Projektu.
7.Czy realizacja projektu objętego zakresem wniosku będzie uzależniona od otrzymanego dofinansowania?
Realizacja Projektu jest uzależniona od otrzymania dofinansowania z N.. W sytuacji nieotrzymania dofinansowania P. nie realizowałaby tego Projektu. P. stale śledzi konkursy ogłaszane przez różnego typu agencje (np. N., (…), Agencję (…), Fundację (…)) lub ministerstwa na dofinansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych. Jeżeli konkurs „wpisuje się” w tematykę planowanych badań w P., wówczas startuje w konkursie. Instytucje finansujące badania zawsze przedstawiają (w regulaminie) cel i zakres badań, jakie mogą być finansowane. Nie jest więc wykluczone, że P. starałaby się zdobyć środki na sfinansowanie badań i prac objętych tym konkretnym Projektem z innych źródeł. P. śledziłaby konkursy różnych agend rządowych i w nich startowała.
8.Czy gdyby nie otrzymali Państwo dofinansowania z N., to przystąpiliby do realizacji projektu?
W sytuacji nieotrzymania dofinansowania P. nie realizowałaby Projektu. Jak wskazano w odpowiedzi na pytanie nr 7, realizacja Projektu jest uzależniona od otrzymania dofinansowania z N.. P. stale śledzi konkursy ogłaszane przez różnego typu agencje (np. N., Agencję (…), Fundację (…)) lub ministerstwa na dofinansowanie badań naukowych lub prac rozwojowych. Jeżeli konkurs „wpisuje się” w tematykę planowanych badań w P., wówczas startuje w konkursie. Instytucje finansujące badania zawsze przedstawiają (w regulaminie) cel i zakres badań, jakie mogą być finansowane. Nie jest więc wykluczone, że P. starałaby się zdobyć środki na sfinansowanie badań i prac objętych tym konkretnym Projektem z innych źródeł. P. śledziłaby konkursy różnych agend rządowych i w nich startowała.
9.Czy otrzymane dofinansowanie z N. może być przeznaczone wyłącznie na pokrycie wydatków ponoszonych w związku z realizowanym projektem, czy też może być przeznaczone na inną działalność?
Otrzymane przez P. (oraz pozostałych członków konsorcjum) dofinansowanie musi być przeznaczone wyłącznie na pokrycie tzw. kosztów kwalifikowalnych Projektu (czyli wydatków, które pozwalają zrealizować Projekt). Niedopuszczalne jest finansowanie z tych środków innej działalności prowadzonej przez P. Z tego też względu na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu, P. (i pozostali członkowie konsorcjum) są zobowiązani do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych (w układzie rodzajowym z podziałem analitycznym kosztów), umożliwiającej identyfikację środków finansowych wydatkowanych na realizację Projektu.
Zapisy umowy o dofinansowanie projektu w par. 3 wskazują jednoznacznie, że N. zobowiązuje się udzielić P. oraz za jej pośrednictwem, konsorcjantom, dofinansowanie na realizację Projektu, w wysokości określonej w par. 6 ust. 3 Umowy, przy czym zakwalifikowanie Projektu do dofinansowania nie jest równoznaczne z uznaniem za kwalifikowalne wszystkich kosztów poniesionych podczas jego realizacji. P. oraz konsorcjanci zobowiązują się do realizacji Projektu z należytą starannością i wykorzystania dofinansowania zgodnie z:
1.umową i jej załącznikami, w szczególności z opisem zawartym we wniosku o dofinansowanie;
2.obowiązującymi przepisami prawa krajowego i unijnego, w tym przepisami dotyczącymi konkurencji, zamówień publicznych i pomocy publicznej.
10.Jakie są warunki wypłaty Wynagrodzenia przez (…) S.A.?
W umowie o realizację Projektu (zawartej z S.A.) podano, że przez „Projekt” należy rozumieć przedsięwzięcie realizowane przez konsorcjum na podstawie umowy o realizację Projektu, obejmujące przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych. Umowa określa zasady przekazywania przez (…) S.A. wynagrodzenia z tytułu prawidłowej realizacji Projektu oraz prawa i obowiązki stron, związane z realizacją projektu wykonywanego i finansowanego w ramach (…). Zasady udzielania przez N. dofinansowania realizacji przedmiotowego Projektu, reguluje umowa o dofinansowanie projektu (zawarta pomiędzy konsorcjum, a N.).
Warunki wypłaty Wynagrodzenia przez S.A. reguluje par. 4 umowy o realizację Projektu.
1.Całkowity koszt realizacji projektu wynosi …………. zł (słownie: ……………. złotych), w tym całkowita kwota kosztów kwalifikowanych wynosi …………………….. zł (słownie: …………….. złotych).
2.S.A. po spełnieniu warunków określonych w niniejszej Umowie, wypłaci na rzecz, ………………… będącego Liderem Konsorcjum, Wynagrodzenie w kwocie do ……………… zł (słownie: ………………. złotych), powiększone o należny podatek od towarów i usług VAT, jeżeli zgodnie z obowiązującymi przepisami Lider Konsorcjum będzie zobowiązany do jego naliczenia.
3.Konsorcjum zobowiązane jest do pokrycia z wkładu własnego kosztów kwalifikowanych projektu nieobjętych Wynagrodzeniem oraz dofinansowaniem, w wysokości zadeklarowanej we wniosku o dofinansowanie, którego kopia stanowi załącznik nr 1 do umowy o dofinansowanie oraz załącznik nr 1 do Umowy.
4.Do czasu wypłaty Wynagrodzenia i otrzymania dofinansowania konsorcjum zobowiązane jest do finansowania realizacji projektu samodzielnie.
5.W przypadku, gdy wyniki kontroli prowadzonej przez N. w wykonaniu uprawnień N. zawartych w umowie o dofinansowanie, będą uzasadniać wstrzymanie wypłaty dofinansowania projektu przez N. S.A. ma prawo wstrzymania wypłaty części Wynagrodzenia, odpowiadającej wstrzymanej części dofinansowania, do czasu wyjaśnienia lub usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
6.S.A. może wstrzymać wypłatę danej części Wynagrodzenia także w przypadku wystąpienia, z innych przyczyn, uzasadnionych podejrzeń, że projekt realizowany jest niezgodnie z postanowieniami Umowy, do czasu wyjaśnienia lub usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
7.Wstrzymanie wypłaty części Wynagrodzenia z przyczyn leżących po stronie konsorcjum nie wpływa na zobowiązanie konsorcjum do wykonywania projektu zgodnie z Umową.
8.Fakt poniesienia przy realizacji projektu, przez konsorcjum, kosztów na cele inne niż określone w Umowie spowoduje odmowę uznania tych kosztów za koszty kwalifikowane projektu, a tym samym uprawnia S.A. do zmniejszenia danej części Wynagrodzenia odpowiednio o wartość takich kosztów, w zakresie w jakim Wynagrodzenie miało pokrywać koszty, które nie zostały zakwalifikowane jako koszty kwalifikowane projektu.
9.Wszystkie koszty kwalifikowane projektu powinny być ponoszone na zasadach wskazanych w umowie o dofinansowanie.
10.(…) S.A. dokonuje wypłaty Wynagrodzenia należnego konsorcjum w częściach, w wysokościach i w terminach określonych w Harmonogramie płatności projektu zawartym w załączniku nr 2 do Umowy, z zachowaniem postanowień ust. 11.
10a. Terminy i wartości ujęte w Harmonogramie płatności, o którym mowa w ust. 10 mogą ulegać zmianom. Wniosek o zmianę wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności i musi zostać dostarczony przez Lidera do S.A. nie później niż 14 dni przed terminem wymagającym zmiany. Zaktualizowany harmonogram wymaga pisemnego uzgodnienia stron. Aktualizacja harmonogramu nie wymaga aneksowania Umowy.
11.Wynagrodzenie należne konsorcjum będzie wypłacane po podpisaniu przez upoważnionych przedstawicieli Protokołu Odbioru potwierdzającego wykonanie prac określonych w Umowie, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do Umowy.
12.Podstawą do podpisania Protokołu Odbioru, o którym mowa w ust. 11 będzie pozytywna ocena przez S.A. udokumentowanych wyników danego Zadania lub pozytywne zatwierdzenie Raportu Okresowego lub Raportu końcowego przez Komitet Sterujący.
13.Udokumentowanie wyników danego Zadania, o którym mowa w ust. 12 odbywa się według wzoru załącznika nr 5.
14.Raporty Okresowe będą opracowywane przez konsorcjum i przedkładane do N. w terminie do 31 stycznia każdego roku realizacji projektu, jeżeli realizacja Projektu w danym roku trwała dłużej niż 6 miesięcy, w formie elektronicznej, zgodnie z wzorem zamieszczonym na stronie internetowej N.. N. dokona oceny formalnej poszczególnych Raportów Okresowych, a po jej zakończeniu Raporty Okresowe zostaną przekazane do Komitetu Sterującego w celu przeprowadzenia oceny merytorycznej.
15.Raport końcowy zawiera sprawozdanie z realizacji Projektu wraz z opisem wyników Projektu oraz końcowe rozliczenie finansowe Projektu. Raport końcowy po realizacji całości Projektu składany jest w terminie do 60 dni od dnia zakończenia realizacji Projektu. N. dokona oceny formalnej Raportu Końcowego, a po jej zakończeniu Raport Końcowy zostanie przekazany do zaopiniowania przez S.A. oraz do Komitetu Sterującego w celu przeprowadzenia oceny merytorycznej.
16.Wypłata Wynagrodzenia będzie dokonywana wyłącznie w walucie polskiej.
17.S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia należnego konsorcjum na podstawie prawidłowo wystawionej faktury powiększonej o podatek od towarów i usług VAT (jeżeli dany członek konsorcjum jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT) lub rachunku.
18.S.A. dokonuje wypłaty wynagrodzenia na rzecz konsorcjum, w terminie 30 (trzydziestu) dni od daty doręczenia przez Lidera Konsorcjum prawidłowo wystawionej faktury lub rachunku danego członka konsorcjum. Wypłata wynagrodzenia dla konsorcjanta następuje za pośrednictwem Lidera Konsorcjum.
19.(…) S.A. będzie dokonywała wypłaty wynagrodzenia powiększonego o należny podatek od towarów i usług (o ile obowiązek jego naliczenia będzie ciążył na danym członku Konsorcjum) na rzecz Lidera Konsorcjum ze swojego rachunku bankowego na rachunek bankowy Lidera Konsorcjum o numerze: ………………. prowadzony przez ………………………… Konsorcjantowi, w przypadku dokonania przez S.A. wypłaty Wynagrodzenia w powyższy sposób, nie przysługują wobec S.A. roszczenia o wypłatę Wynagrodzenia.
20.Faktury lub rachunki, spełniające wymagania obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej przepisów prawa w zakresie ich treści lub formy, będą doręczane w 1 (jednym) egzemplarzu w oryginale zawierającym numer Umowy naniesiony przez S.A. na jej stronę tytułową, nazwę projektu zgodną z wnioskiem o dofinansowanie (zał. nr 1 do Umowy), jego numer nadany w Konkursie oraz dokładne określenie miesiąca sprzedaży lub daty sprzedaży, którego dotyczą. Za dzień dokonania płatności uważa się dzień, w którym S.A. wydała dyspozycję przelewu w banku realizującym płatność.
21.Faktury lub rachunki będą wystawiane na rzecz S.A. na adres: ……………………
22.Koszty wykraczające poza całkowitą kwotę kosztów kwalifikowalnych, określoną w ust. 1, w tym koszty wynikające ze wzrostu kosztu całkowitego realizacji projektu po zawarciu Umowy, są ponoszone przez Konsorcjum i są kosztami niekwalifikowalnymi.
23.Konsorcjum jest zobowiązane do zapewnienia we własnym zakresie sfinansowania kosztów stanowiących wymagany wkład własny oraz kosztów niekwalifikowalnych, niezbędnych do realizacji projektu.
24.W przypadku, gdy dojdzie do zmiany kwoty kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, wynikającej ze zmiany zakresu projektu, w wyniku czego za zgodą N. kwota przyznanego dofinansowania ulegnie odpowiednio zmniejszeniu, odpowiednio zmniejszeniu również ulegnie kwota Wynagrodzenia.
11. Czy otrzymane od (…) S.A. Wynagrodzenie będzie stanowić wynagrodzenie za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji Projektu (proszę wskazać jakie?
Zdaniem P. (jako lidera konsorcjum), otrzymane od (…) S.A. wynagrodzenie stanowi wynagrodzenie za udzielenie (…) S.A. bezterminowej i niewyłącznej licencji z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych, w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.
Jak podaje par. 6 umowy na realizację Projektu, prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem projektu, powstałych w zakresie finansowania projektu, przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie (ust. 1).
Podział praw majątkowych do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, przysługujących P. lub konsorcjantom, nie może naruszać przepisów o pomocy publicznej. Umowy zawarte z podwykonawcami nie mogą naruszać reguły określonej w zdaniu poprzedzającym. Przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy P. lub konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw (ust. 2).
Konsorcjum do praw, o których mowa w ust. 1, udzieli (…) S.A. bezterminowej, nieodpłatnej i odpowiednio niewyłącznej albo otwartej licencji z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych, w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A. (ust. 3).
W celu realizacji postanowień, o których mowa w ust. 3, Strony w terminie do 3 miesięcy licząc od dnia zatwierdzenia przez N. Raportu Końcowego, zawrą właściwą umowę licencyjną, która między innymi zawierać będzie następujące elementy:
a)zobowiązanie licencjobiorcy do wdrożenia wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych we własnej działalności lub w działalności podmiotów zależnych poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie wyników Projektu;
b)określenie terminu, w jakim ma nastąpić wprowadzenie wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do działalności gospodarczej licencjobiorcy lub jego podmiotów zależnych;
c)zobowiązanie licencjobiorcy do złożenia oświadczenia o wprowadzeniu wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do swojej działalności gospodarczej lub do działalności gospodarczej podmiotów zależnych, najpóźniej w terminie roku od daty zawarcia umowy udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac, bądź też najpóźniej w terminie roku od zakończenia realizacji Projektu, w sytuacji gdy umowa udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac została zawarta w toku realizacji Projektu (ust. 4).
Wprawdzie w par. 6 ust. 3 umowy na realizację Projektu podano, że konsorcjum udziela (…) S.A. licencji nieodpłatnej. Jednakże, zdaniem P., otrzymane od (…) S.A. wynagrodzenie stanowi de facto ekwiwalent wynagrodzenia za udzielenie tej licencji.
12.Czy wypłata przez (…) S.A. Wynagrodzenia jest zależna i powiązana z udzieleniem przez Państwa oraz pozostałych członków konsorcjum, licencji na korzystanie z praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych (…) S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.?
Jak podaje par. 6 umowy o realizację Projektu, prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem projektu, powstałych w zakresie finansowania projektu, przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie (ust. 1).
Podział praw majątkowych do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, przysługujących P. lub konsorcjantom, nie może naruszać przepisów o pomocy publicznej. Umowy zawarte z podwykonawcami nie mogą naruszać reguły określonej w zdaniu poprzedzającym. Przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy P. lub konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw (ust. 2).
Konsorcjum, do praw o których mowa w ust. 1, udzieli (…) S.A. bezterminowej, nieodpłatnej i odpowiednio niewyłącznej albo otwartej licencji z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych, w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A. (ust. 3).
W celu realizacji postanowień, o których mowa w ust. 3, Strony w terminie do 3 miesięcy licząc od dnia zatwierdzenia przez N. Raportu Końcowego, zawrą właściwą umowę licencyjną, która między innymi zawierać będzie następujące elementy:
a.zobowiązanie licencjobiorcy do wdrożenia wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych we własnej działalności lub w działalności podmiotów zależnych poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie wyników Projektu;
b.określenie terminu, w jakim ma nastąpić wprowadzenie wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do działalności gospodarczej licencjobiorcy lub jego podmiotów zależnych;
c.zobowiązanie licencjobiorcy do złożenia oświadczenia o wprowadzeniu wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych do swojej działalności gospodarczej lub do działalności gospodarczej podmiotów zależnych, najpóźniej w terminie roku od daty zawarcia umowy udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac, bądź też najpóźniej w terminie roku od zakończenia realizacji Projektu, w sytuacji gdy umowa udzielenia licencji na korzystanie z wyników tychże badań lub prac została zawarta w toku realizacji Projektu (ust. 4).
Wprawdzie w par. 6 ust. 3 umowy o realizację Projektu podano, że konsorcjum udziela S.A. licencji nieodpłatnej. Jednakże, zdaniem P. analizując ww. zapis umowy o realizację Projektu można postawić tezę, że wypłata przez (…) S.A. wynagrodzenia (na mocy umowy o realizację Projektu) jest zależna i powiązana z udzieleniem przez P. oraz pozostałych członków konsorcjum, licencji na korzystanie z praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych (…) S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.
Powyższe wskazane jest również w pkt 16 Regulaminu konkursu, gdzie czytamy, że: „Finansowanie projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się Wnioskodawcy do wdrożenia wyników badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, rozumianego jako udzielenie (…) S.A. bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i otwartej licencji na korzystanie z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo eksperymentalnych prac rozwojowych, z prawem do sublicencji wobec podmiotów zależnych S.A. w zakresie usług świadczonych dla S.A.”.
13. Czy w przypadku, gdyby nie otrzymali Państwo dofinansowania od N., wysokość wynagrodzenia otrzymanego od S.A. za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji Projektu na rzecz S.A., uległaby zmianie?
W grudniu 2021 r. N. w porozumieniu z S.A. ogłosiło II konkurs w ramach (…) w obszarze (…) pn. „(…)” (zwanym dalej także (...)). Konkurs (...) to efekt porozumienia zawartego przez N. oraz S.A., którego finalnym celem ma być wzrost innowacyjności i konkurencyjności (…) do roku 2033.
Jak wynika z ogólnie dostępnych informacji (https://(…)) wspólne przedsięwzięcie N. oraz S.A. (tj. konkurs (...)) ma przyczynić się do poprawy stanu technicznego sieci (…), ograniczenia negatywnego wpływu (…) na środowisko, sprawniejszego utrzymania i modernizacji (…) oraz poprawy bezpieczeństwa. Ponadto jego realizacja ma umożliwić opracowanie innowacyjnych systemów informatycznych, co wpłynie na wzrost konkurencyjności (…) w stosunku do innych (…). Ma nastąpić wzrost aktywności badawczo rozwojowej w obszarze (…) oraz wzrost liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…).
Całkowity budżet dla konkursu (...) wyniósł 50 mln PLN, z czego:
‒ze strony N. wypłacone zostanie - 25 mln PLN (na podstawie zawieranych umów o dofinansowanie),
‒ze strony (…) S.A. wypłacone zostanie - 25 mln PLN (na podstawie zawieranych umów o realizację projektu).
Zarówno N. jak i S.A. to instytucje współfinansujące projekty wytypowane w konkursie (...) (tj. projekty, które - zarówno zdaniem N. jak i S.A. - mają przyczynić się do wzrostu liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…)). Finasowanie na realizację konkretnego projektu, który wygra konkurs ma formę dofinansowania udzielanego przez N. oraz wynagrodzenia wypłacanego przez (…) S.A. Każdy z tych podmiotów jest bowiem zainteresowany rozwojem nauki w obszarze (…): (…) S.A. jako przedsiębiorca bezpośrednio prowadzący działalność z wykorzystaniem infrastruktury, a N. jako agencja rządowa, której celem jest wzrost aktywności badawczo-rozwojowej w obszarze m.in. tej infrastruktury (N. realizuje swoje cele statutowe).
P. (wraz z konsorcjantami) złożyła jeden wniosek konkursowy, w którym wyszczególniła zadania jakie będzie realizowała oraz koszty jakie Projekt generuje. Wniosek uzyskał aprobatę i tym samym będą podpisane dwie równoległe umowy - pierwsza o dofinansowanie Projektu (z N.) oraz druga o realizację Projektu (z S.A.). Nie ma możliwości, aby była podpisana tylko jedna z umów.
Natomiast odpowiadając wprost na zadane pytanie, gdyby P. nie otrzymała dofinansowania od N., wysokość wynagrodzenia otrzymanego od (…) S.A. za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji Projektu na rzecz S.A., nie uległaby zmianie.
14.Należy wskazać w opisie sprawy, że jeśli poza obligatoryjnym udzieleniem licencji (…) S.A., wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych realizowanych w ramach Projektu przyjmie formę sprzedaży praw do wyników lub udzielenia licencji na korzystanie z tych praw, zobowiązują się Państwo do przeniesienia tych praw za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw,
a.czy w przypadku, gdyby nie otrzymali Państwo dofinansowania od N., wysokość wynagrodzenia za przeniesienie praw do wyników uległaby zmianie?
W przypadku gdyby P. nie otrzymała dofinansowania od N., wysokość wynagrodzenia za przeniesienie praw do wyników, o których mowa w pytaniu nr 14 nie uległaby zmianie.
b.czy poza wymienionymi formami sprzedaży przewidują Państwo inne formy wdrożenia praw do wyników projektu, np. nieodpłatne przekazanie na rzecz N. (bądź inne)?
P. nie przewiduje (poza obowiązkowym - wynikającym z par. 6 ust. 3 umowy o realizację Projektu, par. 11 ust. 16 umowy konsorcjum oraz par. 4 ust. 6 umowy o dofinansowanie Projektu - udzieleniem (…) S.A. bezterminowej, niewyłącznej licencji do wyników Projektu) innego nieodpłatnego przekazywania praw do przysługujących mu wyników badań.
Na ten moment ewentualne formy sprzedaży to czynności ujęte w par. 11 ust. 17 umowy konsorcjum, czyli udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę lub sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników prac B+R w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy spoza konsorcjum.
Możliwe jest także odpłatne zbycie praw do wyników badań między członkami konsorcjum (również po cenie rynkowej).
Dodatkowo, zgodnie z par. 3 ust. 7 umowy o realizację Projektu podpisanej z (…) S.A., jednostka naukowa zaangażowana w realizację projektu ma prawo do wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. P. zamierza wykorzystywać wyniki prac badawczo-rozwojowych do ww. celów.
Pytania
1.Czy otrzymywane od N. - na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu - środki finansowe (w postaci dofinansowania przypisanego do czynności realizowanych w Projekcie przez Wnioskodawcę) stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jako środki, które można uznać za zapłatę otrzymaną od nabywcy lub osoby trzeciej?
2.Czy otrzymywane od N. - na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu - środki finansowe (w postaci dofinansowania przypisanego do czynności realizowanych w Projekcie przez Wnioskodawcę) stanowią tzw. dotację mającą bezpośredni wpływ na cenę usługi (licencji) przekazywanej na rzecz (…) S.A. (dotację, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług)?
Państwa stanowisko w sprawie
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 1
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymywane od N. - na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu - środki finansowe (w postaci dofinansowania przypisanego do czynności realizowanych w Projekcie przez Wnioskodawcę) nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jako środki, które można uznać za zapłatę otrzymaną od nabywcy lub osoby trzeciej.
W świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowią środki finansowe (lub dobra wyrażalne w pieniądzu) uzyskane (lub należne) tytułem sprzedaży. Środki te mogą być uzyskane bezpośrednio od nabywcy świadczenia (usługobiorcy) lub od tzw. osoby trzeciej - czyli płatnika (podmiotu, który nie nabywa towaru/usługi a jedynie za niego płaci).
W myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Stosownie do art. 5 ust. pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (tj. Polski).
Aby więc uznać, że otrzymywane od N. - na mocy umowy o dofinansowanie - kwoty dofinansowania stanowią zapłatę z tytułu sprzedaży, konieczne jest zweryfikowanie czy Wnioskodawca (w ramach tego dofinansowania) wykonuje na rzecz N. lub jakiegokolwiek innego podmiotu świadczenie stanowiące odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie usług.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W ramach otrzymanego od N. dofinansowania Wnioskodawca nie jest zobligowany do przeniesienia na rzecz N., konsorcjantów, (…) S.A., ani żadnego innego podmiotu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z tego też względu należy bezwzględnie przyjąć, że Wnioskodawca nie wykonuje na rzecz N., konsorcjantów, S.A., ani żadnego innego podmiotu odpłatnej dostawy towarów.
Przez odpłatne świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:
1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.
3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zdaniem Wnioskodawcy, nie można uznać, że w zamian za otrzymane dofinansowanie realizuje on (tj. Wnioskodawca) jakiekolwiek świadczenie na rzecz N., konsorcjanta, (…) S.A., ani jakiegokolwiek innego pomiotu.
N. jako agencja rządowa ogłasza konkursy na dofinansowanie różnego typu przedsięwzięć naukowych czy badawczych. Jest to agencja wykonawcza w rozumieniu ustawy o finansach publicznych powołana do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Misją N. (…). Działalność N. ma służyć (…). N. ogłasza konkursy na sprawdzenie pewnych tez badawczych, typuje (spośród złożonych aplikacji) pomysły jakie mają szansę na sukces badawczy i je finansuje. Jest to podmiot, który fizycznie finansuje pewne przedsięwzięcia, jednakże nie nabywa z ich tytułu żadnych praw (ani świadczeń). Wszelkie czynności kontrolne w jakie jest wyposażony mocą umowy o dofinansowanie (oraz regulaminu konkursu etc.) mają na celu kontrolę wydatkowania środków publicznych. N. nie jest w żadnej mierze beneficjentem czynności realizowanych przez Wnioskodawcę (ani pozostałych członków konsorcjum).
Członków konsorcjum realizujących wspólnie Projekt także, w żaden sposób, nie można uznać za beneficjentów świadczenia Wnioskodawcy w Projekcie. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego sprawy, Projekt jest realizowany wspólnie. Wnioskodawca - jako lider - działa w imieniu własnym i na własną rzecz oraz w imieniu i na rzecz wszystkich członków konsorcjum. Każdy z konsorcjantów odpowiada za realizację przypadających na niego zadań, wynikających z realizacji Projektu. Członkowie konsorcjum nie świadczą na swoją rzecz wzajemnych usług. W przypadku nienależytego wykonania ciążących na poszczególnych konsorcjantach obowiązków każdy z konsorcjantów samodzielnie przejmuje odpowiedzialność w tym zakresie wobec roszczeń N. oraz (…) S.A. (podobnie względem osób trzecich). Każdy z konsorcjantów pracuje na własny rachunek i ryzyko oraz ponosi pełną odpowiedzialność wobec pozostałych za prawidłowe i terminowe wykonanie prac i zobowiązań podjętych w ramach Projektu. Natomiast prawa majątkowe do wyników Projektu przysługują każdemu konsorcjantowi, któremu przyznano dofinansowanie. Ewentualne przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników Projektu pomiędzy konsorcjantami może nastąpić za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw. Autorskie prawa majątkowe do wyników prac badawczo-rozwojowych stanowiących utwory oraz prawa majątkowe do dóbr własności przemysłowej stanowiących wyniki tych prac powstałych w wyniku realizacji Projektu przysługują wspólnie konsorcjantom biorącym udział w ich wytworzeniu, w proporcji odpowiadającej faktycznemu udziałowi w pracach. Oczywiście każda ze stron jest uprawniona do bezpłatnego korzystania z praw własności przemysłowej oraz autorskich praw majątkowych wytworzonych w ramach Projektu w zakresie niezbędnym dla potrzeb jego realizacji, zgodnie z przyjętym podziałem prac oraz harmonogramem realizacji Projektu. Inaczej Projekt nie mógłby być zrealizowany Konsorcjanci wykonują swoje świadczenia bądź równolegle, bądź w określonej harmonogramem kolejności. Nie wykonują ich jednakże wzajemnie na swoją rzecz. Wspólnie dążą do uzyskania wskazanego we wniosku o dofinansowanie celu. Każdy oddzielnie i łącznie razem.
Zdaniem Wnioskodawcy nie można także postawić tezy, że otrzymywane od N. – na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu - środki finansowe stanowią wynagrodzenie za czynności realizowane na rzecz (…) S.A. mocą umowy o realizację Projektu. Czyli, że stanowią środki finansowe, które można uznać za zapłatę otrzymaną tytułem usług realizowanych na rzecz (…) S.A.
N. wraz z (…) S.A. realizują wspólne przedsięwzięcie, którego celem jest wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze (…). Celem tego wspólnego przedsięwzięcia jest wzrost innowacyjności i konkurencyjności (…) do roku 2033. Cel to wzrost innowacyjności i konkurencyjności (…) z zasady, a nie wzrost bezpośredni lub pośredni S.A. jako przedsiębiorstwa. Oczywistym jest, że S.A. i spółki zależne od S.A. - w przypadku pozytywnych rezultatów prac badawczo-rozwojowych - będą korzystały z rozwoju nauki (jak każdy przedsiębiorca zajmujący się (…)). Jednakże celem opisanego w stanie faktycznym przedsięwzięcia nie jest „jedynie” wsparcie S.A., czy też nie jest jedynie wykonanie metody wykorzystującej nowoczesne narzędzia komputerowe i skanowania laserowego pozyskiwania informacji o drzewostanach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) i opracowanie metodyki zarządzania drzewami i krzewami w sąsiedztwie (…) zarządzanych przez S.A. w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu. W związku z faktem, że konkurs (…) to wspólne przedsięwzięcie N. oraz S.A. naturalnym jest, że prace czy badania będą realizowane bądź na „materiale badawczym” często należącym do S.A. lub wokół (…) należącej do S.A.. Nadal jednak N. wspiera prace badawczo-rozwojowe. Nadal zadaniem N. jest wpieranie nauki celem powstawania innowacyjnych rozwiązań. Wnioskodawca podpisał z S.A. odrębną umowę na realizację Projektu. W ramach tej umowy uzyskuje od S.A. należne mu wynagrodzenie.
W par. 6 ust. 3 i ust. 4 umowy o dofinansowanie podano, że na warunkach określonych w umowie, N. przyznaje dofinansowanie w kwocie (...). Dofinansowanie, o którym mowa w ust. 3 stanowi 50% kwoty, wynikającej z wysokości wydatków uznanych za kwalifikowalne oraz dopuszczalnej intensywności wsparcia. Pozostała kwota, stanowiąca drugie 50%, będzie wypłacona w formie Wynagrodzenia, po spełnieniu warunków wynikających z umowy o realizację Projektu (zawartej pomiędzy konsorcjum a S.A.). Z zacytowanego postanowienia umownego wyraźnie wynika, że otrzymane od N. dofinansowanie ma pokryć wydatki uznane za kwalifikowane. Czyli jest to dofinansowanie, które ma pozwolić sfinansować koszty związane z realizacją Projektu, takie jak koszty wynagrodzeń, nabycia map i sprzętu (tutaj komputerowego) oraz wydatków na promocję i konferencje, w czasie których będą prezentowane wyniki Projektu.
Jak już wskazano, prawa majątkowe do wyników Projektu przysługują każdemu konsorcjantowi, któremu przyznano dofinansowanie. Autorskie prawa majątkowe do wyników prac badawczo-rozwojowych stanowiących utwory oraz prawa majątkowe do dóbr własności przemysłowej stanowiących wyniki tych prac powstałych w wyniku realizacji Projektu przysługują wspólnie konsorcjantom biorącym udział w ich wytworzeniu, w proporcji odpowiadającej faktycznemu udziałowi w pracach. Owszem, konsorcjanci (w tym Wnioskodawca) są obowiązani udzielić S.A. licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielenia sublicencji wobec podmiotów zależnych S.A.. Jednakże z tytułu udzielenia ww. licencji konsorcjanci (w tym Wnioskodawca) uzyskują od S.A. - na mocy umowy o realizację Projektu - stosowne wynagrodzenie.
Dzięki dofinansowaniu N. Wnioskodawca (oraz konsorcjanci) uzyskuje środki na realizację prac badawczo-rozwojowych. Właścicielem praw do wyników badań będzie Wnioskodawca (oraz pozostali konsorcjanci). Wnioskodawca (oraz pozostali konsorcjanci) względem wskazanych wyników będą uprawnieni do realizacji wszelkich działań „właścicielskich”, w tym - z zasady - do wykorzystania do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. Należy zatem uznać, że beneficjentem prac dokonywanych w ramach Projektu jest Wnioskodawca (oraz pozostali konsorcjanci).
Nie można uznać, że dofinansowanie otrzymane od N. to wynagrodzenie zapłacone przez tzw. podmiot trzeci za usługę (licencję) przekazywaną S.A., gdyż oznaczałoby to, że:
1. N. finansuje (w sposób bezpośredni) S.A. - a N. finansuje badania (prace badawczo-rozwojowe), w wyniku których konsorcjanci będą właścicielami praw do wyników badań,
2. faktury sprzedaży wystawiane na rzecz S.A. przez Wnioskodawcę winny opiewać łącznie na wartość wynagrodzenia określonego w umowie o realizację Projektu oraz umowy o dofinansowanie (gdzie w części płatnikiem udzielanej licencji jest N.) - to zaś powodowałoby sytuację, że S.A. uzyskiwałaby prawo do odliczenia podatku naliczonego od łącznej kwoty dofinansowania i wynagrodzenia - wypaczyłoby to intencję wspólnego przedsięwzięcia (...), gdzie przez N. mają być finansowane badania naukowe czy prace badawczo-rozwojowe w obszarze (…) (a nie świadczenia na rzez S.A.).
Identycznie do analizowanej kwestii podchodzą także sądy administracyjne. Jako przykład można wskazać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 27 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Gd 958/18, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 14 kwietnia 2021 r., sygn. akt I Sa/Łd 173/21, czy też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2019 r., sygn akt I FSK 566/19. W tym ostatnim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny przyjął, że: „za prawidłowe należało uznać stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, wyrażone w zaskarżonym wyroku, że dofinansowanie przekazane przez N. ma za zadanie sfinansować prowadzone przez lidera i członków konsorcjum prace rozwojowe i badania naukowe na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Tym samym dofinansowanie pokrywa koszty z nimi związane. Nie stanowi ono dotacji, subwencji ani innej dopłaty o podobnym charakterze mającej bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W zbliżonych stanach faktycznych stanowisko takie było już wyrażane w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, jak na przykład w wyrokach: z 21 marca 2019 r., sygn. akt I FSK 1363/18 oraz z 27 września 2018 r., sygn. akt I FSK 2875/18). Okoliczności opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz jego uzupełnieniu, nie dawały podstaw do stwierdzenia, że dofinansowanie otrzymywane przez spółkę jako partnera konsorcjum, stanowi wynagrodzenie za świadczone usługi. Zasadnie Sąd pierwszej instancji podsumował, że w sytuacji, gdy efekt zakończonych prac będzie stanowił przedmiot podlegający przepisom o prawie autorskim, wówczas z chwilą zakończenia projektu, spółka zobligowana jest do przeniesienia na Skarb Państwa wszelkich praw (nieodpłatnie) i że w takim przypadku nie można mówić o świadczeniu wzajemnym. Skoro omawiana dotacja nie stanowi wynagrodzenia (dopłaty do wynagrodzenia) za świadczone na rzecz zamawiającego usługi, to prawidłowo także ocenił Sąd pierwszej instancji, że przeniesienie praw nie może być utożsamiane z odpłatną usługą wykonaną przez spółkę”.
Wprawdzie przywołane orzeczenia dotyczą dofinansowań uzyskanych od N. w tzw. projektach obronnościowych. W ramach tych projektów, wykonywane były (są) określone prace rozwojowe i badania naukowe i w przypadku gdy efektem tych prac jest przedmiot podlegający przepisom o prawie autorskim, to prawa do tych wyników są przenoszone (obowiązkowo) nieodpłatnie na rzecz Skarbu Państwa. Jednakże, w stanie faktycznym niniejszego wniosku mamy do czynienia z sytuacją analogiczną. Z tym, że podmiotem otrzymującym prawa jest S.A. i podmiot ten uiszcza z tego tytułu wynagrodzenie.
Biorąc pod uwagę wszystkie wskazane argumenty, nie można uznać, że otrzymywane od N. - na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu - środki finansowe (w postaci dofinansowania przypisanego do czynności realizowanych w Projekcie przez Wnioskodawcę) stanowią zapłatę otrzymaną od nabywcy lub osoby trzeciej tytułem bądź realizacji Projektu, bądź udzielenia S.A. licencji, o której mowa w stanie faktycznym sprawy.
Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania 2
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymywane od N. - na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu - środki finansowe (w postaci dofinansowania przypisanego do czynności realizowanych w Projekcie przez Wnioskodawcę) nie stanowią tzw. dotacji mającej bezpośredni wpływ na cenę usługi (licencji) przekazywanej na rzecz S.A. (dotacji, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Jak już podano, w świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Podstawowym kryterium oceny decydującym o uznaniu jakiejkolwiek otrzymanej kwoty dofinansowania za składnik stanowiący część podstawy opodatkowania - z tytułu realizowanej sprzedaży - jest bezpośredni związek tego dofinansowania z ceną należną podatnikowi od nabywcy z tytułu konkretnej transakcji. Jeśli taki związek nie występuje, otrzymana dotacja nie wpływa na wielkość podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W analizowanym przypadku dofinansowanie otrzymane przez Wnioskodawcę od N. (gdyby uznać je za kwotę ujętą w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT) musiałoby stanowić de facto „składnik” ceny (wynagrodzenia) jaką Wnioskodawca uzyskuje od (...) S.A. z tytułu wykonania umowy na realizację Projektu. Kwestię tę można też ująć inaczej - należałoby wykazać, że kwota wynagrodzenia jaką uiszcza (…) S.A. na rzecz Wnioskodawcy (i pozostałych członków konsorcjum) jest tak niska, gdyż część (tj. 50%) kosztów tego należnego wynagrodzenia (należnego od (…) S.A.) zostało uiszczone przez N. w formie dofinansowania. Takiej zaś tezy postawić nie można.
(...) stanowi wspólne przedsięwzięcie (…) S.A. oraz N.. Oba podmioty są zainteresowane wzrostem aktywności badawczo-rozwojowej w obszarze (…) oraz wzrostem liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…). Projekty realizowane w wyniku konkursu (...) między innymi mają przynieść korzyść (…) (…) S.A. - stąd podpisana z Wnioskodawcą umowa na realizację Projektu (gdzie jest określona wartość wynagrodzenia). Jednakże nie można pominąć faktu, że celem N. - jako agendy rządowej - jest wsparcie polskich jednostek naukowych w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych w celu nadania impulsu rozwojowego gospodarce (ale nie konkretnemu wytypowanemu podmiotowi gospodarczemu).
Nie można uznać, że dofinansowanie otrzymane od N. to dofinansowanie pomniejszające wysokość wynagrodzenia należnego Wnioskodawcy (i pozostałym członkom konsorcjum) od (...) S.A. (z tytułu udzielonej (...) S.A. licencji). Czyli, że (…) S.A. - bez dofinansowania wypłaconego przez N. - zapłaciłoby Wnioskodawcy (i pozostałym członkom konsorcjum) cenę o 50 % wyższą. Oznaczałoby to bowiem, że N. finansuje (w sposób bezpośredni) (…) S.A. N. finansuje zaś nie (…) S.A. i nie koszt wytworzenia licencji jakiej Wnioskodawca (oraz pozostali członkowie konsorcjum) ma udzielić (…) S.A., a badania (prace badawczo-rozwojowe), w wyniku których konsorcjanci będą właścicielami praw do wyników badań.
Dzięki otrzymanemu od N. dofinansowaniu Wnioskodawca jest w stanie sfinansować koszty ponoszone przy realizacji Projektu. Takie jak m.in koszty wynagrodzeń, nabycia map i sprzętu komputerowego czy wydatków na promocję Projektu i udział w konferencjach, na których będą ogłaszane wyniki badań. Dzięki tym działaniom Wnioskodawca (razem z pozostałymi członkami konsorcjum) wytworzy określoną metodykę oraz oprogramowanie komputerowe, do których będą wszystkim członkom konsorcjum przysługiwały prawa majątkowe.
Prawami tymi Wnioskodawca (oraz pozostali członkowie konsorcjum) może swobodnie dysponować. Jest bowiem uprawniony do:
‒wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach Projektu poprzez udzielenie licencji lub sprzedaż tych praw podmiotowi innemu niż (…) S.A. oraz
‒wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych będących rezultatem realizacji projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji.
A zatem należy uznać, ze dofinansowanie otrzymane od N. służy pokryciu kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę na swoją rzecz.
Przekazanie (…) S.A. licencji (o którym mowa w ust. 6 par. 4 umowy o dofinansowanie) jest standardową czynnością stanowiącą wdrożenie wyników prac badawczo- rozwojowych Jak podaje par 4 ust 1 umowy o dofinansowanie, lider konsorcjum oraz konsorcjanci zobowiązują się do realizacji pełnego zakresu rzeczowego Projektu oraz do wdrożenia wyników prac B+R najpóźniej w okresie trzech lat od zakończenia realizacji Projektu, zgodnie z postanowieniami Umowy i wnioskiem o dofinansowanie. Jednocześnie jak podaje wskazany ust. 6 par. 4 umowy o dofinansowanie, w ramach wdrożenia wyników prac B+R Lider konsorcjum i konsorcjant udzielą (…) S.A. w terminie określonym w Umowie o realizację Projektu, bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań (...). Wyraźnie zostało wskazane, że przekazanie licencji jest obowiązkiem Wnioskodawcy (i pozostałych członków konsorcjum). Obowiązek ten zostaje zaś wykonany w ramach wykonania usługi na rzecz (…) S.A. realizowanej na podstawie umowy o realizację Projektu. Mocą tej umowy - w ramach wynagrodzenia otrzymanego od (…) S.A. - Wnioskodawca jest zobligowany do udzielenia (…) S.A. bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących mu praw do wyników badań.
Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, w podstawie opodatkowania (tutaj ceny należnej za licencję udzieloną (...) S.A.) uwzględnia się wyłącznie dotacje mające bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Ze wskazanych wyżej postanowień umownych nie wynika, aby dofinansowanie przyznane przez N. stanowiło wynagrodzenie z tytułu udzielenia licencji na rzecz S.A.. Dzięki dofinansowaniu Wnioskodawca (i pozostali członkowie konsorcjum) może zrealizować działania pozwalające uzyskać wyniki dające się zastosować w jego działalności dydaktycznej lub które mogą być wykorzystane do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji. Wnioskodawca może też dysponować wynikami tych badań, udzielać dalszych licencji lub je sprzedać (przy czym nie może w ten sposób naruszać licencji udzielonej S.A. na podstawie umowy o realizację Projektu). Udzielenie licencji S.A. - do wyników Projektu - nie jest jedynym celem wspólnego przedsięwzięcia N. oraz S.A. Każdy ze wskazanych podmiotów realizuje swoje samodzielne cele, których efektem finalnym ma być wzrost aktywności badawczo rozwojowej w obszarze (…) oraz wzrost liczby innowacyjnych rozwiązań w obszarze (…).
Przedmiotowe dofinansowanie ma charakter ogólny, tj. odnosi się do Projektu jako całości, nie zaś do ceny usługi realizowanej na rzecz (...) S.A. (lub też do licencji przekazywanej S.A.). Koszty pokryte dofinansowaniem uzyskanym od N. odzwierciedlają proporcjonalny udział konsorcjantów jako całości w prawach własności do wyników projektu. Celem dofinasowania nie było zaś obniżenie ceny usługi realizowanej na rzecz (...) S.A. (inaczej, udzielanej (...) S.A. licencji). (...) S.A. samo będzie uiszczało zapłatę w 100% należnej zapłaty na podstawie faktur wystawianych przez członków konsorcjum (w tym Wnioskodawcę). Wnioskodawca (oraz konsorcjanci) otrzymują w formie dofinansowania zwrot kosztów własnych, co pozostaje bez wpływu na cenę usługi wykonanej na rzecz S.A. - ta nie ulega zmianie. Dla rozliczeń z (...) S.A. nie ma znaczenia czy konsorcjanci otrzymają dofinansowanie gdyż ta przeznaczona jest wyłącznie na dofinansowanie ich działalności badawczo-rozwojowej. Dofinansowanie udzielone przez N. pozwala Wnioskodawcy zrealizować Projekt i uzyskać autorskie prawa majątkowe do wyników Projektu. Z praw tych może w przyszłości korzystać i nimi dysponować (wraz z pozostałymi konsorcjantami).
Warto również zauważyć, że w momencie przekazywania dofinansowania przez N. nie jest pewne, czy i jaki konkretnie rezultat zostanie osiągnięty w Projekcie. Projekt może być nawet przerwany - jeżeli w toku badań okaże się, że założenia Projektu mogą nie zostać osiągnięte Powyższe oznacza, że w momencie przekazania dofinansowania przez N. nie ma możliwości przyporządkowania kwoty dofinansowania otrzymanego od N. do konkretnego przedmiotu transakcji (wyniki/rezultaty tych prac są bowiem niepewne). W analizowanej sytuacji cele Projektu w ogóle mogą nie zostać zrealizowane. Tym samym, nie powstanie żaden przedmiot transakcji, z którym można będzie powiązać przedmiotowe dofinansowanie. Trudno więc uznać, że istnieje bezpośrednio związek między dotacją przekazaną przez N., a ceną za przyszłe skonkretyzowane świadczenie.
Biorąc powyższe pod uwagę należy więc przyjąć, że otrzymywane od N. – na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie - środki finansowe (w postaci dofinansowania) nie stanowią tzw. dotacji mającej bezpośredni wpływ na cenę świadczonych na rzecz S.A. usług (tj. dotacji, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do katalogu usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w myśl art. 7 ustawy.
Zauważyć należy, że jak wynika z powołanego przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy dla uznania, że dostawa towarów oraz świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy:
za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1.użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2.nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z tak szeroko sformułowanej definicji wynika, że przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to – co do zasady – niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności.
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny. Zatem pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Należy wskazać, że kwestia odpłatności była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Należy podkreślić, że przepisy dotyczące funkcjonowania podatku VAT w krajach członkowskich Unii Europejskiej podlegają harmonizacji na zasadach określonych w dyrektywie 2006/112/WE/Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (t. j. Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.) dalej: dyrektywa VAT. Uszczegółowieniem zasad obowiązywania i funkcjonowania podatku VAT określonych w dyrektywie są wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE, w wyroku z 27 października 2011 r. w sprawie C-93/10 Finanzamt Essen-NordOst przeciwko GFKL Financial Services AG, wskazał:
17. (...) należy przypomnieć, że w ramach systemu podatku VAT czynnościami podlegającymi opodatkowaniu są transakcje między stronami, przewidujące zapłatę ceny lub inne wynagrodzenie. Zatem jeżeli czynność polega jedynie na świadczeniu jednej ze stron, bez bezpośredniego wynagrodzenia, nie ma podstawy opodatkowania, w związku z czym świadczenie takie nie podlega podatkowi VAT.
18. W tym świetle świadczenie usługi następuje «odpłatnie» w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy VAT, a zatem podlega opodatkowaniu, tylko jeżeli pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż świadczenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości usługi świadczonej usługobiorcy (ww. wyrok w sprawie MKG- Kraftfahrzeuge-Factoring, pkt 47).
19. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem ((świadczenie usług dokonywane odpłatnie)) w rozumieniu art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy wymaga bezpośredniego związku między wyświadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem (wyrok z 29 lipca 2010 r. w sprawie C-40/09 Astra Zeneca UK i przytoczone orzecznictwo).
Ponadto, TSUE w pkt 34 wyroku z 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13 Le Rayon dOr SARL przeciwko Ministre de l’Économie et des Finances, wskazał, że:
(... ) aby świadczenie usług mogło być uznane za „odpłatne” w rozumieniu tej dyrektywy, nie wymaga ona, aby świadczenie wzajemne za taką usługę było uzyskane bezpośrednio od jej odbiorcy. Świadczenie wzajemne może pochodzić także od osoby trzeciej. (zob. podobnie wyrok w sprawach połączonych C-54/09 i C-55/09, Loyalty Management UK i Baxi Group EU:C:2010:590, pkt 56).
Natomiast w wyroku C-89/81 z 15 lipca 1982 r. w sprawie Hong-Kong Trade Development Council, TSUE stwierdził, że wskazane w sprawie czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy zostały wykonane odpłatnie.
Pojęcie „odpłatności” pojawiło się również w orzeczeniu z 5 lutego 1981 r. C-154/80, które zapadło na tle przepisów I Dyrektywy VAT z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych (67/227/EWEC). Trybunał wskazał, że termin „zapłata” stanowi integralną część przepisów prawa wspólnotowego, które nie odwołuje się do prawa państw członkowskich dla ustalenia jego znaczenia i zakresu. Stąd też wykładnia tego wyrażenia nie może być pozostawiona dyskrecjonalnemu władztwu każdego państwa członkowskiego. Ponadto Trybunał przypomniał, że świadczenie podlega opodatkowaniu jedynie w wypadku, gdy podstawę opodatkowania stanowi świadczenie wzajemne otrzymane przez świadczącego usługę. Musi również istnieć możliwość wyrażenia w pieniądzu wartości tego świadczenia wzajemnego. W końcu – jak wskazał Trybunał – świadczenie wzajemne musi stanowić pewną wartość subiektywną, gdyż podstawą opodatkowania jest świadczenie wzajemne rzeczywiście otrzymane, nie zaś wartość otrzymana według kryteriów obiektywnych.
Na uwagę zasługuje także orzeczenie w sprawie C-16/93 pomiędzy R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (Holandia), w którym Trybunał zauważył, że czynność „podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.
W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.
Należy wskazać, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Pojęcie „dostawa towarów” w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Z kolei każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
‒w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
‒świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Należy podkreślić, że oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało, jako usługa, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Aby dana czynność (usługa) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
Państwa wątpliwości dotyczą, uznania otrzymanego od N. dofinansowania za podstawę opodatkowania, jako dotacja mająca bezpośredni wpływ na cenę usługi.
Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy:
podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy. Stosownie do tego przepisu:
podstawa opodatkowania obejmuje:
15.podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
16.koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Na podstawie art. 29a ust. 7 ustawy:
podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:
1.stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
2.udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych
3.w momencie sprzedaży;
4.otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane, istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Przepis art. 29a ust. 1 ustawy stanowi odzwierciedlenie art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. str. 1 ze zm.), zwanej dalej: Dyrektywą 2006/112/WE Rady, z treści którego wynika, że:
w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Związane jest to z tym, że podstawa opodatkowania stanowi wartość faktycznie uzyskaną przez sprzedawcę z tytułu danej opodatkowanej czynności. Należy jednocześnie wskazać, że nie ma tu znaczenia status podmiotu wypłacającego dofinansowanie ani pochodzenie środków, z których to dofinansowanie jest wypłacane.
Z treści powołanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dofinansowania za stanowiące podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dofinansowanie dokonywane jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dofinansowanie niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Nie ma przy tym znaczenia, od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę – czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest, aby było to wynagrodzenie za daną konkretną usługę lub za daną konkretną dostawę.
Należy zauważyć, że otrzymanie dofinansowania (dotacji, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego. Dotacje (dopłaty) podlegają bowiem opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Dotacje, które stanowią dopłatę do ceny sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, są ściśle związane z daną usługą, czy towarem i podlegają opodatkowaniu.
Jak wskazano powyżej, włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to celowa dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie ceny konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc obrotem ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dla określenia, czy dane dotacje mają czy też nie bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług, a co za tym idzie – czy podlegają opodatkowaniu, istotne są zatem szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Tym samym podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie podlega opodatkowaniu.
Koniecznym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy jest wyjaśnienie pojęcia „subwencja bezpośrednio związana z ceną”.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Limited v. Commisioners od Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencję, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca, musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, że dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu usługę pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.
Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można – i należy – potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
Tym samym, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne – na pokrycie kosztów działalności – nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Jak wskazano powyżej kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja przekazywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W tym miejscu wskazać należy, że konsorcjum jest organizacją zrzeszającą kilka podmiotów gospodarczych na określony czas, w konkretnym celu. Jakkolwiek ani w prawie cywilnym, ani w prawie podatkowym nie występuje legalna definicja konsorcjum, przyjmuje się, że zawarcie umowy konsorcjum możliwe jest na podstawie art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) w ramach tzw. swobody umów.
W konsekwencji, strony zawierające umowę konsorcjum mogą ją ukształtować w sposób dowolny, byleby jej treść lub cel nie sprzeciwiały się ustawie, zasadom współżycia społecznego oraz właściwości takiego stosunku. Konsorcjum nie jest jednak podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane, ani mieć odrębnej nazwy czy też siedziby. Podmioty tworzące konsorcjum są, co do zasady, niezależne w swoich dotychczasowych działaniach (czyli w działaniach niezwiązanych z konsorcjum), a w działaniach związanych z konsorcjum realizują wspólne przedsięwzięcie objęte porozumieniem. Zawierając umowę konsorcyjną podmioty mogą określić, kto będzie reprezentował konsorcjum na zewnątrz (może to być także osoba trzecia). Co do zasady, konsorcja nie mają też wspólnego majątku (chociaż mogą mieć wspólne konto rozliczeniowe), a wszelkie formy płatności regulowane są przez firmę lub osobę reprezentującą konsorcjum.
Przechodząc zatem na grunt prawa podatkowego, należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Konsorcjum – w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego – nie może być zatem uznane za podatnika VAT. Oznacza to, że relacji zachodzących pomiędzy stronami umowy konsorcjum (podatnikami VAT), dla potrzeb podatku od towarów i usług, nie należy oceniać na zasadach wewnętrznych rozliczeń konsorcjum.
A zatem przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum są odrębnymi podatnikami VAT. Powyższe oznacza, że działając w ramach konsorcjum powinni oni do wzajemnych rozliczeń stosować ogólne reguły wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej, w tym także w zakresie wystawiania faktur VAT dokumentujących wykonywane przez nich czynności.
Jak wyżej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy i są wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
W opisie sprawy podali Państwo informacje, z których wynika, że:
‒celem przystąpienia do konkursu (...), organizowanego przez N. w porozumieniu z (…) S.A., zawarli Państwo umowę konsorcjum i są Państwo liderem konsorcjum;
‒N. oraz S.A. to instytucje współfinansujące projekty wytypowane w konkursie (...);
‒finansowanie na realizację Projektu ma formę dofinansowania udzielanego przez N. oraz wynagrodzenia wypłacanego przez (…) S.A.;
‒w celu realizacji Projektu będą podpisane dwie umowy – pierwsza o dofinansowanie Projektu (z N.) oraz druga – o realizację Projektu (z S.A.). Nie ma możliwości, aby była podpisana tylko jedna z umów;
‒rezultatem końcowym realizacji Projektu będzie opracowanie, przetestowanie i zastosowanie dla pilotażowych odcinków (…) zarządzanej przez S.A. jednolitej metody technicznej, wspartej zaawansowanymi narzędziami informatycznymi pozyskania informacji o drzewach i krzewach zlokalizowanych w sąsiedztwie (…) i opracowanie metodyki efektywnego zarządzania drzewami w sposób zapewniający realizację obowiązków prawnych i konieczności adaptacji do zmian klimatu;
‒w ramach wdrożenia wyników prac B+R udzielą Państwo (…) S.A. bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.;
‒wdrożenie wyników prac B+R jest obligatoryjne i polega na udzieleniu bezterminowej, nieodpłatnej licencji na rzecz (…)S.A.;
‒wsparcie udzielane Państwu oraz pozostałym konsorcjantom ma formę dofinansowania udzielanego przez N. oraz wynagrodzenia wypłacanego przez S.A.;
‒zarówno dofinansowanie, jak i wynagrodzenie są wypłacane Państwu po spełnieniu warunków określonych odpowiednio w umowie o dofinansowanie zawartej pomiędzy konsorcjum a N. oraz umowie o realizację Projektu zawartej pomiędzy konsorcjum a (…) S.A.;
‒prawa majątkowe do wyników prac B+R oraz powiązanych z nimi praw dostępu, będących rezultatem Projektu, powstałych w zakresie finansowania projektu przysługują konsorcjantowi, któremu przyznano finansowanie;
‒w przypadku, gdy wyniki kontroli prowadzonej przez N. w wykonaniu uprawnień N. zawartych w umowie o dofinansowanie, będą uzasadniać wstrzymanie wypłaty dofinansowania projektu przez N.. S.A. ma prawo wstrzymania wypłaty części Wynagrodzenia, odpowiadającej wstrzymanej części dofinansowania, do czasu wyjaśnienia lub usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości;
‒(…) S.A. dokonuje wypłaty Wynagrodzenia należnego konsorcjum w częściach, w wysokościach i w terminach określonych w Harmonogramie płatności Projektu;
‒każdy z konsorcjantów pracuje na własny rachunek i ryzyko;
‒członkowie konsorcjum nie świadczą na swoją rzecz wzajemnych usług;
‒przekazanie posiadanych praw majątkowych do wyników prac B+R będących rezultatem Projektu pomiędzy liderem konsorcjum lub konsorcjantami następuje za wynagrodzeniem odpowiadającym wartości rynkowej tych praw;
‒mają Państwo prawo do wykorzystywania wyników prac badawczo-rozwojowych, będących rezultatem realizacji Projektu do celów dydaktycznych, do prowadzenia dalszych badań lub do publikacji;
‒poza obligatoryjną formą wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach projektu możliwe jest m.in. udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę.
W niniejszej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Analiza przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, treści cytowanych przepisów prawa podatkowego oraz orzecznictwa TSUE prowadzi bowiem do stwierdzenia, że przekazywane Państwu, jako liderowi konsorcjum, środki finansowe otrzymywane na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu należy uznać za otrzymane od osoby trzeciej środki (dotacje, subwencje lub dopłaty o podobnym charakterze) mające bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Państwa usług. Należy bowiem zauważyć, że środki otrzymane od N. nie zostaną przeznaczone na Państwa ogólną działalność, lecz mogą zostać wykorzystane tylko w zakresie realizacji Projektu. W opisie sprawy wskazali Państwo, że otrzymane dofinansowanie musi być przeznaczone wyłącznie na pokrycie kosztów kwalifikowalnych Projektu, tj. wydatków które pozwalają zrealizować Projekt. Niedopuszczalne jest finansowanie z tych środków innej, prowadzonej przez Państwa działalności. Realizacja Projektu jest uzależniona od otrzymania dofinansowania z N.. W sytuacji nieotrzymania dofinansowania, nie realizowaliby Państwo Projektu.
Z opisu sprawy wynika również, że mocą umowy o dofinansowanie Projektu, zostali Państwo zobligowani do wdrożenia wyników Projektu (wykorzystania ich w praktyce). Forma obligatoryjna wdrożenia to udzielenie na rzecz (…) S.A. bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących Państwu praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych (…) S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A. Zatem licencja będąca rezultatem projektu będzie przekazywana na rzecz (…) S.A. nieodpłatnie. Z opisu sprawy wynika, że w innych przypadkach licencja będzie sprzedawana na zasadach rynkowych. Zatem finansowanie na realizację Projektu, czyli środki otrzymane zarówno od N., jak i od (…) S.A. będą stanowić subsydia do konkretnej usługi, umożliwiając nabycie jej ostatecznemu odbiorcy nieodpłatnie.
Z okoliczności sprawy wynika, że otrzymane przez Państwa środki finansowe z N. na realizację Projektu będą stanowić należności za świadczone usługi. Należy uznać, że otrzymane od N. dofinansowanie pozwala na świadczenie usługi po cenie niższej, niż żądaliby Państwo w przypadku braku takiej dotacji, tj. na udzielenie licencji na rzecz (…) S.A. nieodpłatnie. W opisie sprawy wskazali Państwo, że poza obligatoryjną formą wdrożenia wyników prac B+R realizowanych w ramach projektu możliwe jest również udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących członkom konsorcjum praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę. Zatem na rzecz innych niż (…) S.A. podmiotów licencja byłaby przekazywana odpłatnie. W konsekwencji, w opisanych okolicznościach sprawy można dostrzec wyraźną i istotną relację pomiędzy zmniejszeniem ceny za wykonanie usługi, a otrzymaną dotacją.
Jak wynika z warunków umowy o dofinansowanie Projektu, wdrożenie wyników Projektu poprzez udzielenie bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na rzecz S.A. jest dla Państwa obligatoryjne. Zatem otrzymane od N. dofinansowanie w sposób bezwzględny i bezpośredni jest związane ze świadczeniem usługi, jaką jest przekazanie licencji na rzecz (…) S.A. i stanowi, wraz z wynagrodzeniem przekazywanym przez (…) S.A., pokrycie ceny usługi polegającej na udzieleniu licencji na rzecz (…) S.A.
Bezpośredni związek pomiędzy wykonaniem usługi, a otrzymaną dotacją przejawia się również w okoliczności, że w przypadku, gdy wyniki kontroli prowadzonej przez N. w wykonaniu uprawnień N. zawartych w umowie o dofinansowanie, będą uzasadniać wstrzymanie wypłaty dofinansowania projektu przez N., S.A. ma prawo wstrzymania wypłaty części wynagrodzenia, odpowiadającej wstrzymanej części dofinansowania, do czasu wyjaśnienia lub usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że Państwa zdaniem otrzymane od (...) S.A. wynagrodzenie stanowi de facto ekwiwalent wynagrodzenia za udzielenie licencji, a także, że wypłata przez (…) S.A. wynagrodzenia (na mocy umowy o realizację Projektu) jest zależna i powiązana z udzieleniem przez Państwa oraz pozostałych członków konsorcjum, licencji na korzystanie z praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych (…) S.A., w zakresie usług świadczonych dla (…) S.A.. Należy jednak wskazać, że prawa i obowiązki konsorcjum w zakresie realizacji projektu wynikają z dwóch podpisanych przez Państwa umów: umowy o dofinansowanie Projektu oraz umowy o realizację Projektu. Z umowy o dofinansowanie Projektu wynika, że zarówno kwota otrzymana od N., jak i kwota wypłacona przez (...) S.A., stanowią pokrycie kosztów kwalifikowalnych projektu i stanowią dofinansowanie. Zatem należy uznać, że nie tylko wynagrodzenie od (...) S.A. stanowi ekwiwalent wynagrodzenia za usługę wyświadczoną w ramach projektu. Otrzymywane od N. na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu środki finansowe również stanowią pokrycie części ceny tego świadczenia.
W uzupełnieniu opisu sprawy wskazali Państwo, że gdyby nie otrzymali Państwo dofinansowania od N., wysokość wynagrodzenia otrzymanego od (...) S.A. za czynności/usługi/dostawę towaru świadczone w ramach realizacji Projektu na rzecz (...) S.A. nie uległaby zmianie. Należy jednak zaznaczyć, że wynika to z warunków wynikających z zawartych umów związanych z realizacją projektu i okoliczności, że projekt finansowany jest dwutorowo. Przy czym nie ma możliwości, aby była podpisana tylko jedna z umów.
Zatem, wbrew Państwa stanowisku, otrzymana od N. dotacja będzie zapłatą za udzielenie na rzecz (...) S.A. bezterminowej, darmowej (nieodpłatnej) i niewyłącznej licencji na korzystanie z przysługujących im praw do wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, albo prac rozwojowych, z prawem do udzielania sublicencji wobec podmiotów zależnych (...) S.A., w zakresie usług świadczonych dla (...) S.A.
W konsekwencji, otrzymane przez Państwa od N. dofinansowanie na realizację Projektu stanowi dofinansowanie dokonane w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wyżej wskazano dopłaty stanowiące subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po cenie niższej (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z okoliczności sprawy wynika, że otrzymane od N. dofinansowanie należy uznać za środki otrzymane od osoby trzeciej (dotację, subwencję lub dopłatę o podobnym charakterze), które ma bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Państwa usług w ramach realizacji zadań przypisanych w Projekcie i ma wpływ na cenę sprzedaży licencji na rzecz (…) S.A.. Oznacza to, że dofinansowanie to stanowi podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy VAT, a tym samym podlega opodatkowaniu jako czynność wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. W niniejszej sprawie taki związek występuje, zatem dofinansowanie na pokrycie kosztów realizacji projektu podlega opodatkowaniu.
Reasumując, dofinansowanie otrzymywane od N. stanowi dotację mającą bezpośredni wpływ cenę usługi (licencji) przekazywanej na rzecz (…) S.A., co oznacza, że stanowi podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right