Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.872.2022.1.KKA

Otrzymanie zaliczek na poczet zysku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan pismem z 23 listopada 2022 r. (data wpływu 30 listopada 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan ... (dalej określany jako: „Wnioskodawca”), jest polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej X sp. j. z siedzibą przy ul. .... w…., posiadającą numer KRS …, numer NIP …. oraz numer REGON …. (dalej określaną jako: „Spółka”). Spółka prowadzi księgi rachunkowe. Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wypłaca i będzie wypłacała wspólnikom, w tym Wnioskodawcy, zaliczki na poczet zysku. Jeśli łączna kwota pobranych przez Wnioskodawcę zaliczek na poczet zysku byłaby wyższa niż przypadający na Wnioskodawcę zysk wypracowany przez Spółkę w danym roku, to będzie podejmowana uchwała przewidująca obowiązek dokonania zwrotu tej nadwyżki do Spółki. Wartość przypadającego na Wnioskodawcę zysku wypracowanego przez Spółkę w danym roku, a w konsekwencji również wartość ewentualnej nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku będzie znana ostatecznie dopiero na moment zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki i podjęcia uchwały o podziale zysku Spółki. W związku z powyższym, planowane jest wprowadzenie następującego, dwuetapowego mechanizmu dokonywania zwrotu nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku. W etapie pierwszym (dalej określanym jako: „etap I”) określany będzie wstępny zysk Spółki za dany rok przypadający na Wnioskodawcę. Podstawą ustalania wstępnego zysku będą aktualne na moment jego określania dane bilansowe Spółki ujęte w księgach za ten rok. Wstępny zysk będzie ustalany jako punkt wyjścia do dokonania rozliczeń podatkowych za grudzień (dane bilansowe pomniejszane o przychody i koszty niepodatkowe). Wstępny zysk za dany rok będzie określany w dniu zapłaty zaliczki na podatek dochodowy za grudzień, czyli najpóźniej do dnia 20 stycznia następnego roku. W etapie drugim (dalej określanym jako: „etap II”) określany będzie ostateczny zysk Spółki za dany rok przypadający na Wnioskodawcę. Podstawą ustalania ostatecznego zysku będą aktualne na moment sporządzenia sprawozdania finansowego dane bilansowe Spółki za ten rok. Ostateczny zysk będzie ustalany w związku ze sporządzeniem sprawozdania finansowego i podjęciem uchwały o podziale zysku Spółki. Ostateczny zysk będzie się różnił od wstępnego zysku m.in. w związku z księgowaniem odpisów aktualizacyjnych należności za dany rok, księgowaniem rezerw, wpływem lub księgowaniem dokumentów księgowych po dniu ustalenia wstępnego zysku, czy w związku z rewizją marży zysków w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Ostateczny zysk za dany rok będzie określany w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki, czyli najpóźniej do dnia 30 czerwca następnego roku.

W związku z powyższym, w praktyce mogą wystąpić następujące sytuacje:

a)wstępny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu I będzie niższy niż wartość pobranych zaliczek na poczet zysku; w ciągu 14 dni od dnia określenia wstępnego zysku Spółka podejmuje uchwałę zobowiązującą Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku; ostateczny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu II będzie wyższy niż wstępny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu I;

b)wstępny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu I będzie wyższy niż wartość pobranych zaliczek na poczet zysku; ostateczny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu II będzie niższy niż wartość pobranych zaliczek na poczet zysku; w ciągu 14 dni od dnia określenia ostatecznego zysku Spółka podejmuje uchwałę zobowiązującą Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku;

c)wstępny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu I będzie niższy niż wartość pobranych zaliczek na poczet zysku; w ciągu 14 dni od dnia określenia wstępnego zysku Spółka podejmuje uchwałę zobowiązującą Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku; ostateczny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu II będzie niższy niż wstępny zysk Spółki przypadający na Wnioskodawcę określony w ramach etapu I; w ciągu 14 dni od dnia określenia ostatecznego zysku Spółka podejmuje uchwałę zobowiązującą Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku (tj. nadwyżki przekraczającej sumę ostatecznego zysku Spółki przypadającego na Wnioskodawcę oraz już zwróconej nadwyżki zaliczek). W sytuacjach wskazanych w pkt a, b i c uchwała zobowiązująca Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku może być zrealizowana poprzez przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy Spółki albo poprzez wzajemną kompensatę wierzytelności (tj. wierzytelności Spółki względem Wnioskodawcy o zwrot nadwyżki zaliczek z wierzytelnością Wnioskodawcy względem Spółki o wypłatę zaliczki na poczet zysku za bieżący rok).

W sytuacjach wskazanych w pkt a, b i c przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy Spółki będzie następował w ciągu 7 dni od przyjęcia przez Spółkę uchwały zobowiązującej Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku, zaś wzajemna kompensata wierzytelności będzie następowała w dniu przyjęcia przez Spółkę uchwały zobowiązującej Wnioskodawcę do zwrotu nadwyżki zaliczek na poczet zysku. Celem niniejszego wniosku jest ustalenie, czy planowane zasady wypłacania zaliczek na poczet zysku oraz zwracania ewentualnej nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku wiążą się z powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu z nieodpłatnych świadczeń, a jeśli tak, to w jakim zakresie.

Pytanie

Czy Wnioskodawca uzyska przychód z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na Wnioskodawcę zysk Spółki za dany rok, jeśli kwota nadwyżki zostanie zwrócona do Spółki na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego (sytuacje wskazane w pkt a, b i c)?

Pana stanowisko w sprawie

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych określają przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej w skrócie u.p.d.o.f.).

Zasady opodatkowania wspólników spółki jawnej

Zgodnie z art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f., jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 u.p.d.o.f., zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Natomiast, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podatnicy uzyskujący dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej są zobowiązani do opłacania zaliczek w trakcie roku (art. 44 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f.), składania rocznego zeznania podatkowego (art. 45 ust. 1 u.p.d.o.f.) oraz zapłaty podatku wynikającego z rocznego zeznania podatkowego (art. 45 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.f.).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego Spółka, której wspólnikiem będzie Wnioskodawca, nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Tym samym, Spółka będzie podmiotem transparentnym podatkowo. Oznacza to, że zgodnie ze wskazanymi przepisami u.p.d.o.f. dochód z działalności prowadzonej przez Spółkę będzie opodatkowany na poziomie jej wspólników. Dochód z działalności prowadzonej przez Spółkę będzie opodatkowany przez jej wspólników, proporcjonalnie do ich prawa do udziału w zyskach Spółki. Dochód ten będzie stanowił dla wspólników Spółki dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Po stronie wspólników, w tym Wnioskodawcy, dochód ten będzie opodatkowany na bieżąco, wraz z jego uzyskiwaniem, w formie zaliczek na podatek dochodowy i następnie rozliczenia rocznego.

Przepisy u.p.d.o.f. nie przewidują natomiast opodatkowania na moment wypłaty zysków ze spółki jawnej do wspólników, jeśli zysk ten jako dochód wspólnika był wcześniej opodatkowany podatkiem dochodowym.

Potwierdza to, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w ... z 2 września 2011 r. (sygn. IBPBI/1/415-592/11/KB). Tym samym, wypłata zysków ze Spółki do Wnioskodawcy będzie neutralna podatkowo na gruncie przepisów u.p.d.o.f.

Zaliczki na poczet zysku

Przepisy u.p.d.o.f. nie przewidują również opodatkowania na moment wypłaty zaliczki na poczet zysków ze spółki jawnej do wspólników. Zatem, wypłata zaliczki na poczet zysków ze Spółki do Wnioskodawcy będzie neutralna podatkowo na gruncie przepisów u.p.d.o.f.

Na przykładzie spółki komandytowej w okresie, w którym była ona jeszcze spółką transparentną podatkowo, potwierdza to, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2015 r. (sygn. IBPB-1-1/4511-69/15/KB), w której stwierdzono: „Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, że jeżeli w istocie w opisanym zdarzeniu przyszłym, w świetle odrębnych przepisów niebędących przepisami prawa podatkowego i niemogących być przedmiotem niniejszej interpretacji, prawnie dopuszczalne będzie pobieranie przez Wnioskodawcę zaliczek na poczet przyszłego zysku, to sam fakt ich otrzymania w trakcie roku podatkowego nie będzie skutkował powstaniem po jego stronie przychodu podatkowego. Tym samym, Wnioskodawca nie będzie zobowiązany uwzględniać otrzymanych kwot zaliczek w podstawie opodatkowania ustalanej dla obliczenia wysokości należnej zaliczki na podatek dochodowy”.

Przychód z nieodpłatnych świadczeń

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f. z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.

Natomiast, zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 4 u.p.d.o.f., wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się „na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia”. Na podstawie tych przepisów przyjmuje się, że jeśli łączna kwota pobranych przez wspólnika spółki jawnej zaliczek na poczet zysku jest wyższa niż przypadający na tego wspólnika zysk wypracowany przez spółkę jawną w danym roku, to wspólnik powinien dokonać zwrotu tej nadwyżki do spółki jawnej, a gdyby nie dokonał takiego zwrotu to po jego stronie powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń. Przychodem tym jest wartość rynkowa odsetek, jakie wspólnik spółki jawnej musiałby zapłacić za pozyskanie kapitału odpowiadającego kwocie wskazanej nadwyżki. Na przykładzie spółki komandytowej w okresie, w którym była ona jeszcze spółką transparentną podatkowo, potwierdza to, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w ....z 17 czerwca 2015 r. (sygn. IPPB1/415-1432/14-4/AM), w której stwierdzono: „Jednakże w przypadku, gdy na koniec roku podatkowego Wnioskodawca nie rozliczy się z pobranych zaliczek, tj. wartość pobranych przez niego zaliczek będzie wyższa niż wartość przysługującego Mu zysku - po stronie Wnioskodawcy wystąpi przychód z nieodpłatnych świadczeń w wysokości odsetek, jakie musiałby zapłacić, gdyby pobrane środki stanowiły pożyczkę. W tym, bowiem okresie Wnioskodawca będzie nieodpłatnie dysponował nienależnymi mu środkami pieniężnymi (korzystał z cudzego kapitału, tj. środków należących się spółce komandytowej)”.

Moment powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń

W celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie istotne jest ustalenie momentu powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem przez wspólnika spółki jawnej z nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku ponad wartość zysku przypadającego na wspólnika spółki jawnej.

W ocenie Wnioskodawcy, w przypadku Spółki, która będzie prowadziła księgi rachunkowe, tego rodzaju przychód należy naliczać od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki i podjęcia uchwały o podziale zysku Spółki. Wynika to z faktu, że kwota, od której naliczany jest przychód z nieodpłatnych świadczeń, to różnica między łączną kwotą pobranych zaliczek na poczet zysku za dany rok (znaną już w ostatnim dniu danego roku) oraz zyskiem przypadającym na wspólnika za dany rok (znanym dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podjęciu uchwały o podziale zysku). Tym samym, przychód z nieodpłatnych świadczeń w związku z niezwróceniem nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku powstaje dopiero wówczas, gdy znane są obie te kwoty, a ma to miejsce w momencie zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki jawnej i podjęcia uchwały o podziale zysku spółki jawnej. W szczególności, nie ma podstaw do przyjmowania, że przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje od 1 stycznia kolejnego roku, ponieważ na ten moment nie jest znany roczny zysk spółki jawnej należny do wypłaty poszczególnym wspólnikom.

Stanowisko Wnioskodawcy potwierdza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 września 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.517.2022.1.AG), w której stwierdzono: „Ponadto nie uzyska Pani przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na Panią zysk Spółki za dany rok w zakresie kwoty nadwyżki, która w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki i podjęcia uchwały o podziale zysku Spółki zostanie wpłacona na rachunek bankowy Spółki”.

W ocenie Wnioskodawcy, we wszystkich sytuacjach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego (sytuacje wskazane w pkt a, b i c) po Jego stronie nie powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń. Wynika to z tego, że we wszystkich przypadkach dojdzie do zwrotu nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku ponad kwotę zysku Spółki za dany rok przypadającego na Wnioskodawcę. Tym samym, we wszystkich przypadkach nie wystąpi sytuacja, w której Wnioskodawca będzie korzystał z nienależnych Mu środków pieniężnych. Należy podkreślić, że przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego dwuetapowy system zwrotu nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku w praktyce zupełnie eliminuje sytuację, w której Wnioskodawca korzystałby z nienależnych Mu środków pieniężnych. O ile etap II i określenie ostatecznego zysku ma kluczowe znaczenie i przesądza o tym, czy ostatecznie w ogóle powstała nadwyżka pobranych zaliczek, to etap I i określenie wstępnego zysku wyklucza uznanie, że po stronie Wnioskodawcy powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń w związku z korzystaniem z nienależnych Mu środków pieniężnych w okresie od początku roku do momentu określenia ostatecznego zysku. W ocenie Wnioskodawcy, w sytuacjach wskazanych w pkt a, b i c przychód z nieodpłatnych świadczeń nie powstanie niezależnie od tego, czy zwrot nadwyżki zaliczek na poczet zysku zostanie zrealizowany poprzez przelew środków pieniężnych na rachunek bankowy Spółki, czy poprzez wzajemną kompensatę wierzytelności. Kompensata będzie tutaj oznaczała wzajemne uregulowanie zobowiązań między Wnioskodawcą, a Spółką. Skutkiem kompensaty będzie uregulowanie zobowiązania Wnioskodawcy do zwrotu nadwyżki do Spółki. Kompensata ma zatem taki sam skutek prawny jak zapłata tej nadwyżki przez Wnioskodawcę do Spółki.

Podsumowanie

Wnioskodawca nie uzyska przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na Wnioskodawcę zysk Spółki za dany rok, jeśli kwota nadwyżki zostanie zwrócona do Spółki na zasadach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego (sytuacje wskazane w pkt a, b i c).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych(t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm):

Spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Dochody spółki niebędącej osobą prawną (w rozpatrywanej sprawie: spółki jawnej) nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegać będą natomiast dochody poszczególnych wspólników spółki niebędącej osobą prawną. Jeżeli wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do treści art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem ust. 2g i art. 21 ust. 1 pkt 125 i 125a.

Przy czym, pod pojęciem nieodpłatnych świadczeń należy rozumieć nie tylko świadczenie w rozumieniu prawa cywilnego (działanie lub zaniechanie na rzecz innej strony), ale także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne oraz gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne przysporzenie majątku mające konkretny wymiar finansowy.

W orzecznictwie przyjmuje się, że: „Ustawa podatkowa nie zawiera jakichkolwiek ograniczeń co do formy zapłaty. Ograniczenia te nie wynikają zarówno z wykładni gramatycznej, historycznej, czy też celowościowej. Określenia „zapłata” należy interpretować w kategoriach cywilnoprawnych.

Jak bowiem wynika z art. 498 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1360 ze zm.):

Poprzez potrącenie obie wierzytelności umarzają się wzajemnie do wysokości kwoty niższej. W takiej sytuacji, zobowiązanie na kwotę niższą zostaje wykonane w całości, natomiast zobowiązanie na kwotę wyższą zostaje wykonane w części odpowiadającej wysokości kwoty niższej. Jak wynika z powyższego, skutkiem kompensaty jest wykonanie zobowiązania. Rozpatrując z kolei charakter ekonomiczny kompensaty, zwrócić należy uwagę, że w jej wyniku wzajemne należności zostają uregulowane po stronie obu dłużników przestaje istnieć obowiązek do ich zapłaty. Znajduje to odzwierciedlenie w pozycji aktywów i pasywów w bilansie każdego z nich.

W doktrynie prawa cywilnego jednoznacznie przyjmuje się, że potrącenie wzajemnych wierzytelności realizuje funkcje zapłaty (por. K. Zawada w: Kodeks cywilny, Komentarz tom 1, pod redakcją Krzysztofa Pietrzykowskiego, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 1999, s. 1191).

Podsumowując, również z ekonomicznego punktu widzenia kompensata realizuje cel zapłaty - dochodzi do uregulowania należności. W związku z powyższym, należy uznać, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kompensata powinna być traktowana jak zapłata.

Zgodnie natomiast z treścią art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

U podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe, za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Od tak ustalonego dochodu wspólnik spółki jawnej jest zobowiązany odprowadzać (miesięcznie lub kwartalnie) zaliczki na podatek dochodowy.

W myśl bowiem art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Z powyższych przepisów wynika, że – co do zasady – przychodem z działalności gospodarczej są należne podatnikowi z tytułu prowadzenia tej działalności przysporzenia majątkowe, a nie przysporzenia fizycznie otrzymane przez podatnika. Przy czym, w przypadku wspólnika spółki jawnej przychód ten określa się proporcjonalnie w takiej wysokości, w jakiej wspólnik ten uczestniczy w zyskach spółki. Tak ustalony przychód stanowi podstawę do obliczenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, od którego w trakcie roku podatkowego odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy.

W przypadku, gdy u danego wspólnika spółki jawnej wypłacone przez spółkę w trakcie roku podatkowego zaliczki na poczet podziału rocznego zysku przekraczają kwotę wynikającą z proporcji jego udziału w rocznym zysku spółki, wówczas powstaje zobowiązanie wspólnika wobec spółki do zwrotu kwoty stanowiącej różnicę między otrzymanymi ze spółki zaliczkami a należną mu kwotą wynikającą z rocznego podziału zysku. Z tego tytułu spółka ma roszczenie w stosunku do wspólnika. Powstanie zobowiązania wspólnika wobec spółki nie stanowi jednak przysporzenia wspólnika, a więc nie powstaje dla niego przychód dla celów podatkowych. Dopiero, kiedy to zobowiązanie wygaśnie w inny sposób niż przez zapłatę (zostanie przez spółkę umorzone) albo nastąpi przedawnienie roszczeń spółki z tego tytułu, u wspólnika powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym w wysokości istniejącego zobowiązania. Należy zauważyć, że wysokość tego przychodu powinna być określana na dzień jego uzyskania. Kwota świadczenia należnego spółki może ulec zmianie w czasie i być w innej wysokości niż wynikająca z różnicy między otrzymanymi zaliczkami a przypadającym udziale w zysku rocznym spółki (np. pomniejszona o częściowe spłaty albo podwyższona o odsetki ustawowe).

Celem niniejszego wniosku jest ustalenie, czy planowane zasady wypłacania zaliczek na poczet zysku oraz zwracania ewentualnej nadwyżki pobranych zaliczek na poczet zysku wiążą się z powstaniem po Pana stronie przychodu z nieodpłatnych świadczeń, a jeśli tak to w jakim zakresie.

Skoro zatem (jak to wynika z opisu sprawy) otrzymane zaliczki na poczet zysku wyższe niż przypadający na Pana zysk Spółki za dany rok będą:

-potrącone z zaliczką na poczet zysku za bieżący rok,

-wpłacone na rachunek bankowy Spółkialbo poprzez wzajemną kompensatę wierzytelności

nie powstanie po Pana przychód z nieodpłatnych świadczeń.

Reasumując, nie uzyska Pan przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na Pana zysk Spółki za dany rok w zakresie kwoty nadwyżki, która zostanie potrącona z zaliczką na poczet zysku za bieżący rok.

Ponadto, nie uzyska Pan przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na Pana zysk Spółki za dany rok w zakresie kwoty nadwyżki, która w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego Spółki  i podjęcia uchwały o podziale zysku Spółki zostanie wpłacona na rachunek bankowy Spółki  albo poprzez wzajemną kompensatę wierzytelności.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania tej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00