Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 13 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.790.2022.1.IR

Skutki podatkowe nabycia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za udziały w spółce z o.o.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia certyfikatów inwestycyjnych. Wniosek został uzupełniony pismem z 5 stycznia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.; dalej: „PIT”), tj. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Będąc właścicielem udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza Pani dokonać wpłaty na certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym (dalej: „FIZ”) udziałami stanowiącymi jej własność.

Wyżej wymieniona możliwość przewidziana została w art. 128 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1523; dalej: „UFI”), zgodnie z którym statut funduszu inwestycyjnego zamkniętego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym, powzięła Pani wątpliwość dotyczącą konsekwencji podatkowych objęcia certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. czy wskazana wpłata spowoduje po Jej stronie powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych lub jakiegokolwiek innego źródła.

Pytanie

Czy objęcie przez Panią certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje powstanie po Jej stronie przychodu z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a PIT, tj. z kapitałów pieniężnych lub jakiegokolwiek innego źródła?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, w przypadku objęcia przez Nią certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, po Pani stronie nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych ani jakiegokolwiek innego źródła przychodów. Przychód dla Pani powstanie dopiero w momencie zbycia albo wykupu objętych w ten sposób certyfikatów (zakończenia inwestycji).

Uzasadnienie:

W myśl art. 128 ust. 1 UFI, możliwe jest wniesienie do funduszu inwestycyjnego zamkniętego wpłat m.in. w formie pieniężnej (art. 7 ust. 1 UFI) albo udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 7 ust. 2 UFI).

W tym drugim przypadku zapisujący się na certyfikaty inwestycyjne przenosi w drodze odpowiedniej umowy na fundusz prawa do udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 28 ust. 2 UFI). Zawarcie takiej umowy powoduje przeniesienie na fundusz prawa do udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i powoduje wyzbycie się przez zapisującego się na certyfikaty inwestycyjne praw do udziałów. W konsekwencji, poprzez przeniesienie praw do udziałów, zapisujący się na certyfikaty inwestycyjne uzyskuje prawa do tych certyfikatów.

Z punktu widzenia prawa podatkowego, kluczową kwestią jest to, czy uzyskanie (objęcie) certyfikatów inwestycyjnych z tytułu dokonania na nie wpłaty udziałami stanowi przychód podatkowy, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a PIT w związku z art. 11 ust. 1 PIT.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a PIT, opodatkowaniu podlega przychód, chociażby tylko należny, uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Z tytułu umowy wpłaty na certyfikaty inwestycyjne przenoszącej własność udziałów i papierów wartościowych zapisujący się na certyfikaty uzyskuje świadczenie wzajemne w postaci uzyskania (objęcia) certyfikatu.

Zgodnie ze stanowiskiem sądów administracyjnych prezentowanym w wyrokach wydanych w podobnych do przedstawionego stanach faktycznych (np.: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 marca 2013 r., sygn. akt: II FSK 1479/11), dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) w związku z art. 11 ust. 1 PIT, ponieważ uzyskanie (objęcie) z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi przychodu podatkowego, o którym mowa w ww. przepisach. Wskazują przy tym, że instrument finansowy w postaci certyfikatu inwestycyjnego nie zastępuje pieniądza, nie stanowi postaci jego zamiennika czy substytutu, a więc nie jest wartością pieniężną, o której mowa w art. 11 ust. 1 PIT.

Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 PIT posługuje się terminem przychód, ale nie definiuje jego pojęcia prawnego. Legalną definicję przychodu podatkowego zawiera art. 11 ust. 1 PIT, zgodnie z którym przychodami są co do zasady otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W myśl art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz. U. z 1994 r. Nr 84 poz. 386 ze zm.), jednostką pieniężną w Polsce jest złoty, dzielący się na 100 groszy. Należy jednak zaznaczyć, że pieniądzem są także waluty obce, niebędące co prawda w kraju prawnym środkiem płatniczym, lecz pozyskiwane przez podatnika z takiego lub innego tytułu. Waluty obce mogą mieć charakter pieniądza narodowego lub międzynarodowego (na przykład euro w krajach Unii Europejskiej). Z kolei, wartości pieniężne nie są co prawda zdefiniowane w samej ustawie podatkowej, ale na gruncie polskiego prawa publicznego celowe jest sięgnięcie w tym zakresie do terminologii prawa dewizowego (por. ustawę z dnia 18 grudnia 1998 r. – Prawo dewizowe – (Dz. U. Nr 160 poz. 1063, zastąpioną przez ustawę z dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 309) i zawartego w nich pojęcia tzw. wartości dewizowych. Na gruncie prawa dewizowego obok walut obcych występują dewizy, czyli wszelkie dokumenty bankowe i finansowe opiewające na waluty obce (na przykład weksle, czeki, akredytywy, przekazy, polecenia przelewu), zastępujące funkcjonalnie te pierwsze. Wartości pieniężne można najogólniej określić jako wszelkie substytuty pieniądza krajowego i zagranicznego, umożliwiające wywiązywanie się z podjętych zobowiązań pieniężnych, mogące w określonych sytuacjach przewidzianych przez prawo być zamienianymi na pieniądz będący prawnym środkiem płatniczym.

Wymaga podkreślenia, że certyfikat inwestycyjny jest pochodnym instrumentem finansowym, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z dnia 29 lipca 2005 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1500 ze zm.) i w art. 5a pkt 13 PIT. Pochodny instrument finansowy w postaci certyfikatu inwestycyjnego, pomimo tego, że odnosi się do niego określona, wyceniana przez fundusz inwestycyjny wartość (art. 8 UFI), nie jest polskim lub zagranicznym pieniądzem ani też wartością dewizową. Pochodny instrument finansowy w postaci certyfikatu inwestycyjnego nie stanowi też wartości pieniężnej z art. 11 ust. 1 PIT, ponieważ nie jest tak w ogólności, jak i w obrocie gospodarczym, substytutem pieniądza. Podkreślić w tym kontekście należy, że wartość certyfikatu inwestycyjnego nie jest określana w obrocie gospodarczym, ale wyceny jej dokonuje fundusz inwestycyjny (art. 8 UFI).

W przypadku wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wartość tych aktywów, zgodnie z art. 128 ust. 2 UFI, wyceniana jest nie umownie, ale według metody przyjętej przez fundusz inwestycyjny dla wyceny aktywów. Ponadto, jak stanowi o tym art. 121 ust. 8 UFI, zbycie certyfikatu inwestycyjnego imiennego statut funduszu może uzależnić od zgody zgromadzenia inwestorów, oznaczając: formę udzielenia zgody, termin do wskazania nabywcy w przypadku odmowy zgody, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące od dnia zgłoszenia zamiaru zbycia, cenę lub sposób jej określenia oraz termin zapłaty ceny; statut funduszu może też w inny sposób ograniczyć zbycie, oznaczając termin oraz szczegółowy tryb i warunki stosowania takiego ograniczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe, pochodny instrument finansowy w postaci certyfikatu inwestycyjnego nie zastępuje pieniądza, nie stanowi postaci jego zamiennika czy substytutu, a więc nie jest wartością pieniężną, o której mowa w art. 11 ust. 1 PIT. Podkreślić także należy, że zapisujący się na certyfikaty inwestycyjne z tytułu wpłaty dokonywanej udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i papierami wartościowymi uzyskuje (obejmuje) certyfikaty, a nie realizuje praw z tytułu uzyskania (objęcia certyfikatu).

Uzyskanie certyfikatu inwestycyjnego za wpłaty udziałów i papierów wartościowych nie jest tożsame z realizacją prawa z certyfikatu. W PIT nazywane zbyciem przeniesienie własności udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 PIT) jest także odróżnione od zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających (art. 17 ust. 1 pkt 10 i art. 17 ust. 1b PIT).

W konsekwencji, dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w związku z art. 11 ust. 1 PIT, ponieważ uzyskanie (objęcie) z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi przychodu podatkowego, o którym w wymienionych przepisach mowa.

Stanowisko takie prezentowane jest m.in. przez:

-wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 7 czerwca 2013 r., I SA/Kr 441/13, LEX nr 1434770: „Dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w związku z art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f., ponieważ uzyskanie (objęcie) z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych nie stanowi przychodu podatkowego, o którym w wymienionych przepisach mowa”;

-wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 8 marca 2013 r., II FSK 1479/11, LEX nr 1286297: „Pochodny instrument finansowy w postaci certyfikatu inwestycyjnego nie zastępuje pieniądza, nie stanowi postaci jego zamiennika czy substytutu, a więc nie jest wartością pieniężną, o której mowa w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f.”;

-wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 17 lutego 2011 r., I SA/Po 34/11, LEX nr 991323: „Przychodem może być tylko przychód należny wyrażony w jednej z form określonych w art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. (tj. pieniądze i wartości pieniężne, wartość świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń). Za żadną z tych form nie można natomiast uznać wniesienia akcji do zamkniętego funduszu inwestycyjnego w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych, a zatem nie można mówić o przychodzie należnym, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a u.p.d.o.f.”.

Podkreślić także należy, że dokonanie przez podatnika wpłaty, zgodnie z art. 128 ust. 1 UFI, uznawane jest za specyficzną transakcję, która możliwa jest jedynie w przypadku funduszy inwestycyjnych. Zawiera bowiem dwa elementy będące częścią tej samej transakcji, to jest wpłatę do funduszu oraz nabycie certyfikatów inwestycyjnych i jest unikalną czynnością prawną przewidzianą jedynie przez przepisy UFI nieprzewidzianą w innych ustawach, w tym w szczególności w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.; dalej: „KC”), czy też w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz.1037 ze zm.; dalej: „KSH”). Dokonanie zapłaty za certyfikaty inwestycyjne za pomocą papierów wartościowych lub udziałów nie jest zatem również aportem, jak miałoby to miejsce w przypadku wniesienia akcji lub udziałów do spółek kapitałowych, a postanowienia art. 17 ust. 1 pkt 9 PIT nie przewidują powstania przychodu w PIT w przypadku dokonania wpłaty papierami wartościowymi lub udziałami zgodnie z art. 128 ust. 1 UFI.

Ponadto, ustawodawca przewidział wprost, że aport (w tym aport udziałów) jest zdarzeniem generującym przychód podatkowy. Oznacza to pośrednio, że nie każde ekwiwalentne przeniesienie własności rzeczy czy praw (w tym udziałów) jest zdarzeniem generującym przychód podatkowy. W innym przypadku, tj. w sytuacji gdyby uznać, że każde ekwiwalentne zbycie rzeczy czy praw generuje przychód na zasadach ogólnych, przepisy CIT regulujące kwestię opodatkowania wniesienia aportu byłyby nadmiarowe, co jest w sposób oczywisty niezgodne z zasadą racjonalnego ustawodawcy i prawidłowej legislacji.

Co więcej, wymaga podkreślenia, że również na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800; dalej: „CIT”), sądy administracyjne wskazują na brak powstania przychodu.

Przykładowo, zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 października 2010 r., sygn. akt II FSK 1047/09 w momencie wniesienia udziałów/papierów wartościowych do funduszu inwestycyjnego zamkniętego, inwestor nie uzyskuje automatycznie realnego przysporzenia trwale powiększającego jego aktywa i stanowiącego przychód (w rozumieniu art. 12 ust. 1 CIT). Przychód taki powstaje dopiero na drugim etapie procesu inwestycji, tj. w razie umorzenia certyfikatów (także w przypadku likwidacji funduszu), zbycia certyfikatów na rzecz osoby trzeciej albo w następstwie wypłaty dochodów funduszu bez umarzania certyfikatów inwestycyjnych, ponieważ w takim przypadku nie można mówić o wniesieniu aportu (art. 12 ust. 1 pkt 7 CIT) ani o „odpłatnym zbyciu” rzeczy lub praw majątkowych (art. 14 ust. 1 CIT). W takim przypadku nie dochodzi również do powstania przychodu, a co więcej, zdaniem NSA, ustawodawca wprost zdecydował o odroczeniu momentu rozpoznania kosztu uzyskania przychodu z tytułu nabycia certyfikatów inwestycyjnych do momentu ich zbycia.

Biorąc pod uwagę powyższe, wymaga podkreślenia, że jeżeli brak jest wyraźnej podstawy prawnej dla opodatkowania danego zdarzenia, to pozostaje ono poza zakresem opodatkowania, co wprost wynika z przepisów rangi konstytucyjnej w postaci zasad wyłączności ustawy dla materii podatkowej i zasad dostatecznej określoności prawa podatkowego.

Jednocześnie istnieją racjonalne przesłanki przemawiające za tym, by uznać, że moment uzyskania przychodu z certyfikatów inwestycyjnych nie jest tożsamy z momentem ich nabycia, ponieważ przychód, jaki z tego tytułu uzyskuje dana osoba, niezależnie od źródła i przyczyny uzyskania tego przysporzenia, jest jedynie potencjalny. Ostateczna wartość certyfikatów inwestycyjnych powstaje bowiem (doznaje konkretyzacji) dopiero na drugim etapie procesu inwestycji. W momencie wniesienia udziałów do funduszu inwestycyjnego zamkniętego, inwestor nie uzyskuje automatycznie realnego przysporzenia trwale powiększającego jego aktywa i stanowiącego przychód. Przychód taki powstaje dopiero na drugim etapie procesu inwestycji, tj. w razie umorzenia certyfikatów (także w przypadku likwidacji funduszu), zbycia certyfikatów na rzecz osoby trzeciej albo wyjątkowo w następstwie wypłaty dochodów funduszu bez umarzania certyfikatów inwestycyjnych.

Uznanie, że przychód powstaje już w momencie nabycia certyfikatu w zamian za udziały, prowadziłoby do opodatkowania wartości wyrażonej co prawda w pieniądzu, ale której podatnik w momencie jego nabycia faktycznie nie osiągnął, ponieważ nastąpi jedynie zastąpienie jednych aktywów kapitałowych w postaci udziałów – innymi aktywami kapitałowymi w postaci certyfikatów inwestycyjnych w ich równowartości. Ze względu na to, że wartość certyfikatów ulega ciągłej aktualizacji, faktycznie osiągnięty dochód może być opodatkowany tylko na moment ich odpłatnego zbycia, gdy znana jest ich dokładna wysokość.

Samo nabycie certyfikatów nie daje żadnych zatem faktycznych korzyści majątkowych, ponieważ są one takim składnikiem majątku, z którego faktyczny przychód można uzyskać dopiero w momencie zakończenia inwestycji w drodze umorzenia lub zbycia. Dopiero takie czynności pozwalają ustalić, jaki przychód podatnik osiągnął przez to, że nabył certyfikaty inwestycyjne. Nabycie certyfikatów samo przez się nie generuje żadnego faktycznego przysporzenia majątkowego, w szczególności z uwagi na aktualizację wartości w czasie i ryzyko jej zmniejszenia.

Biorąc pod uwagę ww. informacje, Pani zdaniem, w przypadku objęcia przez Nią certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, po Pani stronie nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych ani jakiegokolwiek innego źródła przychodów. Przychód powstaje dopiero w momencie zbycia albo umorzenia certyfikatów objętych w ten sposób (zakończenia inwestycji).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1523 ze zm.):

Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 powołanej ustawy:

Wpłaty do funduszu inwestycyjnego są dokonywane w formie pieniężnej.

W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy:

Do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione:

1)zdematerializowane papiery wartościowe - jeżeli statut funduszu tak stanowi, lub

2)inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2 - jeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 powyższej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o wpłatach, rozumie się przez to również wniesienie do funduszu praw majątkowych, o których mowa w ust. 2

Stosownie do treści art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1500 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

Papierach wartościowych – rozumie się przez to:

a)akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320, z 2021 r. poz. 2052 oraz z 2022 r. poz. 807), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego,

b)inne zbywalne prawa majątkowe, które powstają w wyniku emisji, inkorporujące uprawnienie do nabycia lub objęcia papierów wartościowych określonych w lit. a, lub wykonywane poprzez dokonanie rozliczenia pieniężnego, odnoszące się do papierów wartościowych określonych w lit. a, walut, stóp procentowych, stóp zwrotu, towarów oraz innych wskaźników lub mierników (prawa pochodne).

Stosownie do art. 28 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi:

W przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych, udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub w prawach, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów, udziałów lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że będąc właścicielem udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza Pani dokonać wpłaty na certyfikaty inwestycyjne w funduszu inwestycyjnym zamkniętym udziałami stanowiącymi Jej własność.

Należy wobec powyższego uznać, że wniesienie udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, o których mowa we wniosku do funduszu inwestycyjnego zamkniętego jest równoznaczne z wpłatą do funduszu. Zatem, w momencie wniesienia omawianych udziałów w spółce z o.o. w zamian za obejmowane certyfikaty inwestycyjne, nastąpi odpłatne przeniesienie tytułu własności udziałów w spółce z o.o. na rzecz funduszu inwestycyjnego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Żaden z powoływanych wyżej przepisów ustawy nie zwalnia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu zbycia aktywów poprzez wniesienie ich do funduszu inwestycyjnego.

Stosownie do art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 cytowanej ustawy:

Do źródeł przychodów zalicza się kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z:

1)odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych,

2)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Z kolei w myśl art. 17 ust. 1ab ww. ustawy:

Przychód określony w ust. 1 pkt 6:

1)z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;

2)z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych powstaje w momencie realizacji tych praw.

Wniesienie udziałów w spółce z o.o. do funduszu inwestycyjnego powoduje zmianę ich właściciela – właścicielem staje się bowiem fundusz inwestycyjny – stąd mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem wniesionych udziałów. Zatem, wniesienie przez Panią udziałów w spółce z o.o. do funduszu inwestycyjnego zamkniętego będzie równoznaczne z ich odpłatnym zbyciem. Nastąpi bowiem przeniesienie własności wnoszonych udziałów, a Pani otrzyma w zamian certyfikaty inwestycyjne określonej wartości.

Wartość otrzymanych certyfikatów inwestycyjnych odpowiadająca wartości wnoszonych przez Panią udziałów w spółce z o.o. stanowić będzie podlegający opodatkowaniu przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważyć należy, że ustawodawca definiując przychód w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączył z definicji niektóre rodzaje przychodów i zdefiniował je odrębnie, w tym przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy.

W świetle cytowanego przepisu art. 11 ust. 1 powyższej ustawy – mając na uwadze brzmienie art. 17 ust. 1ab tej ustawy – przychód z odpłatnego zbycia udziałów/akcji, papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.

Do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, zastosowanie mają ogólne zasady ustalania dochodu określone w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiące, że dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Natomiast w myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c.

Z kolei stosownie do zapisów art. 30b ust. 5 powyższej ustawy:

Dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b.

Stosownie natomiast do treści art. 45 ust. 4 ww. ustawy:

Przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić:

1)różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników;

2)należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 1, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek;

3)należny podatek dochodowy wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 2, a sumą zapłaconych za dany rok zaliczek;

4)należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego nieprawidłowe jest Pani stanowisko, zgodnie z którym w przypadku objęcia przez Panią certyfikatów inwestycyjnych w FIZ w zamian za udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, po Pani stronie nie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych ani jakiegokolwiek innego źródła przychodów oraz, że przychód dla Pani powstanie dopiero w momencie zbycia albo wykupu objętych w ten sposób certyfikatów (zakończenia inwestycji).

Stwierdzić bowiem należy, że skoro konsekwencją otrzymania certyfikatów inwestycyjnych będzie przeniesienie własności wymienionych we wniosku udziałów w spółce z o.o. poprzez wniesienie powołanych walorów (wpłatę) do funduszu inwestycyjnego po Pani stronie powstanie przychód z kapitałów pieniężnych, opodatkowany stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a w zw. z art. 30b ust. 1 i art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacje o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Końcowo, należy wskazać, w odniesieniu do powołanych przez Panią we wniosku rozstrzygnięć sądów administracyjnych, że orzecznictwo w przedmiotowym zakresie jest niejednolite. Występują również orzeczenia potwierdzające stanowisko Organu. Przykładowo : wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 189/10, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... z 3 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Go 913/08, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... z 8 października 2009 r., sygn. akt I SA/Po 730/09, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ...z 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 225/11.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb Ordynacji podatkowej. Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”. 

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna do wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00