Prace lekkie młodocianych – kompetencje kontrolne i nadzorcze PIP
Przepisy przewidują możliwość zatrudnienia młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe – przy wykonywaniu lekkich prac. Prace takie nie mogą stanowić zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie mogą utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Organizacja prac lekkich może być skontrolowana przez inspektora pracy – począwszy od wykazu prac lekkich, a skończywszy na rzeczywistej weryfikacji zakresu obowiązków na stanowiskach pracy.
Organ kontroli i nadzoru – również w zakresie zatrudniania młodocianych
Z Kodeksu pracy jako podstawowego źródła prawa pracy wynika zasada, zgodnie z którą nadzór i kontrolę przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów i zasad bhp, sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Kodeks pracy nie reguluje kompleksowo problematyki kontrolnej i nadzorczej realizowanej przez PIP, dlatego w tym zakresie należy odwołać się do ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy.
Z przepisu art. 10 przywołanej ustawy wynika, iż do zadań PIP należy w szczególności nadzór i kontrola przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, czasu pracy, urlopów, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, zatrudniania młodocianych i osób niepełnosprawnych.