Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.157.2022.2.JF

W zakresie ustalenia, czy: ‒ czynności podejmowane przez Państwa opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT również w przypadku, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu i w związku z tym przysługuje Państwu prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, ‒ koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, ‒ koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

czynności podejmowane przez Państwa opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT również w przypadku, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu i w związku z tym przysługuje Państwu prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT,

koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT,

koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 grudnia 2022 r. (wpływ 2 stycznia 2023 r.) oraz pismem z 5 stycznia 2023 r. (wpływ 5 stycznia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą A. Spółka Komandytowa (dalej również: Wnioskodawca lub Spółka).

Wspólnikami Spółki są Pan A.F. będący komplementariuszem oraz Pani J.F. pełniąca rolę komandytariusza.

Spółka od 2021 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, natomiast przed rokiem 2021, każdy ze wspólników podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych samodzielnie.

Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe. A. Spółka Komandytowa powstała w (…) roku w wyniku przekształcenia firmy B. Spółka Jawna. Spółka od (…) roku działa na rynku jako dostawca maszyn i urządzeń dla przemysłu mleczarskiego będącego częścią szerokiego rynku spożywczego. Spółka jest małą firmą w 100% z polskim kapitałem zatrudniającą (…) pracowników o wysokich kwalifikacjach.

Wnioskodawca jest dostawcą maszyn i urządzeń dla przemysłu mleczarskiego. Wnioskodawca rozpoczęła działalność od remontów prostych maszyn pakujących, lecz stopniowo zakres jej działalności poszerzał się. Oprócz wykonywania zleconych prac remontowych zaczęła również wykonywać przeróbki maszyn pakujących w celu dostosowania ich do wymagań klientów, do oferty włączono również używane maszyny mleczarskie. Spółka prowadzi działalność na terenie własnego zakładu produkcyjnego, będącego własnością Wnioskodawcy w (…) w województwie (…). Obecnie Spółka oferuje klientom budowę kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą.

Oferta Spółki jest odpowiedzią na potrzeby stale zmieniającego się rynku. Zaletami Spółki jest wieloletnie doświadczenie oraz bogata wiedza branżowa właścicieli spółki - Pana A. i J.F., wykwalifikowana i stabilna kadra pracowników, rozbudowana infrastruktura firmy, szeroki zakres oferowanych produktów i usług, bardzo dobra znajomość rynku spożywczo-mleczarskiego, bardzo dobra identyfikacja potrzeb oraz oczekiwań grupy docelowej w zakresie produktów i usług, know-how Wnioskodawcy (wdrażanie wyników własnych prac badawczo-rozwojowych).

W wyniku wdrażania własnych prac badawczo-rozwojowych Spółka w przeszłości uzyskiwała dofinansowania UE. Spółka specjalizuje się w dostawie następujących urządzeń dla przemysłu mleczarskiego i spożywczego: (…)

Opracowywane, projektowane i tworzone technologie, konstrukcje wskazane powyżej dla przemysłu mleczarskiego i spożywczego mają postać nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Produkty tworzone są na indywidualne zamówienie klientów w związku z tym, za każdym razem wymagają nowej koncepcji, innego podejścia, nowych, istotnie zmienionych rozwiązań, w tym nowej, istotnie zmienionej technologii, konstrukcji.

Realizowane prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu projektów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter.

Tworzenie linii produkcyjnej wymaga za każdym razem wykonania prób, testów, walidacji, a następnie korekty przyjętej koncepcji oraz rozwiązań. Wnioskodawca pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji do końcowej realizacji tworzonej technologii. Zespół doświadczonych projektantów i inżynierów realizuje projekty o zróżnicowanej wielkości.

Korzystając z nowoczesnej techniki, Spółka jest w stanie sprostać wymaganiom klientów i oferować produkty o europejskim standardzie. Zdarza się, iż klient jednocześnie zleca wykonanie kilku linii produkcyjnych, które mają z założenia za zadanie spełnić takie same cele (np. uzyskanie surowca w jak najlepszej jakości biorąc pod uwagę panujące warunki w poszczególnych zakładach produkcyjnych) - natomiast linie technologiczne dostarczane są do innych zakładów produkcyjnych, każdy zakład produkcyjny ma również inne oczekiwania produkcyjne i w związku z tym wymaga innego podejścia, nowej koncepcji.

Opracowanie nowej koncepcji związane jest z dostosowaniem do warunków danego zakładu produkcyjnego, w niektórych przypadkach wymaga opracowania nowych rozwiązań bądź istotnie zmienionych rozwiązań w tym nowej, istotnie zmienionej technologii i konstrukcji, natomiast innym razem technologia jest taka sama, natomiast opracowywana jest nowa, istotnie zmieniona konstrukcja.

Na przykład w roku (…) Spółka realizowała zlecenie opracowania, projektowania i tworzenia (…) linii produkcyjnych pozyskania krwi drobiowej. Wszystkie (…) linie produkcyjne cel miały wspólny tj. uzyskanie krwi z kurczaka w jak najlepszej jakości biorąc pod uwagę panujące warunki w poszczególnych zakładach produkcyjnych. Koncepcję opracowania poszczególnej linii produkcyjnej należało dostosować do takich warunków zakładu jak i oczekiwań poszczególnego zakładu produkcyjnego jak: (…). Choć w przypadku linii produkcyjnych pozyskania (…) w każdym zakładzie zastosowana została ta sama technologia, każdy zakład produkcyjny wymagał innego podejścia, nowej koncepcji, nowych bądź istotnie zmienionych rozwiązań, które wynikały z konstrukcji poszczególnej linii technologicznej, co było podyktowane warunkami zakładu produkcyjnego.

Z kolei podczas opracowania, projektowania i tworzenia linii technologicznej do przerobu mleka koncepcję opracowania poszczególnych linii produkcyjnych należało dostosować do takich warunków zakładu jak i oczekiwań poszczególnych zakładów produkcyjnych jak: temperatura dostarczenia mleka, temperatura termizacji, pasteryzacji, długości zmagazynowania mleka w temperaturze w zależności od technologii.

W przypadku linii technologicznych do mleka nowa koncepcja, nowe oraz istotnie zmienione rozwiązania skupiały się na nowej, zmienionej technologii jak i konstrukcji poszczególnych linii technologicznych.

Przy opracowywaniu, projektowaniu i tworzeniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych linii technologicznych czynników, które mają wpływ na koncepcję, nowe, istotnie zmienione rozwiązania jest bardzo wiele i są one uzależnione od warunków zakładu produkcyjnego i oczekiwań klienta. Za każdym razem ze względu na warunki zakładu oraz oczekiwania klienta tworzenie, stawianie linii technologicznej w danym zakładzie produkcyjnym u klienta wymaga wykonania prób, testów, walidacji, podczas których okazuje się, iż wcześniejsze założenia, dokumentacja wymagają zmiany, dostosowania do warunków zakładu i oczekiwań funkcjonowania linii przez klienta.

Przy opracowaniu, projektowaniu, tworzeniu poszczególnej linii technologicznej zachodzi element niepewności wynikający z czasu pracy niezbędnego do uzyskania założeń projektu, w związku z tym niezbędnych zasobów np. ludzkich oraz budżetu. Do każdej linii produkcyjnej dostarczanej do innego zakładu produkcyjnego opracowywana jest oddzielna dokumentacja tworzenia linii taka jak: rysunki przebiegu linii, schemat technologiczny, schemat eklektyczny, lista komponentów, dokumentacja poszczególnych komponentów, instrukcja obsługi sterownika (panelu operatorskiego).

Opracowywanie, projektowanie i tworzenie nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych produktów jest procesem ciągłym nieodłącznie związanym z bieżącą współpracą z klientem których czynności obejmują:

opracowanie koncepcji wstępnej w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta, po otrzymaniu zlecenia i podpisaniu umowy od klienta następuje opracowanie koncepcji docelowej produktu, zaprojektowanie rozwiązania,

opracowanie dokumentacji technicznej,

wytworzenie samej linii technologicznej na podstawie przygotowanej dokumentacji i zamówionych komponentów,

transport linii do klienta i gdzie rozpoczyna się montaż docelowy, dopasowanie do istniejącej infrastruktury klienta,

uruchomienie, faza testów, korekta ewentualnych błędów i walidacja,

kolejna faza testów przed końcowym odbiorem zamówienia,

ostatecznie każdy projekt kończy się podpisaniem protokołu odbioru końcowego.

Opisane prace realizowane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę, doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny.

W ramach realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu Wnioskodawca zdobywa i tworzy nową wiedzę i umiejętności jak również wykorzystuje uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie zmienionych produktów wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych (w stanie obowiązującym od stycznia 2016 r. do 30 października 2018 r. badań przemysłowych) prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

Prace realizowane oraz opisane powyżej nie dotyczą czynności wdrożeniowych, produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji. Opisane prace nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian (nawet mających charakter ulepszeń).

Poza pracami mającymi na celu opracowanie, projektowanie i tworzenie nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów Wnioskodawca jest dystrybutorem wirówek firmy (…) i oferuje serwis naprawy oraz przegląd techniczny urządzeń.

Wnioskodawca oferuje również serwis naprawy i przegląd techniczny termizatorów i innych maszyn mleczarskich oraz linii technologicznych tworzonych we własnym zakresie opisanych powyżej.

Wnioskodawca ponosi wydatki związane z opracowaniem, projektowaniem, tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, do których należą wynagrodzenia Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Wnioskodawca zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę.

W procesie opracowania, projektowania i tworzenia nowego, istotnie zmienionego produktu biorą udział następujący pracownicy, których czas pracy na poszczególne zlecenie jest ewidencjonowany, do których obowiązków należą:

Konstruktor:

1.Udział w opracowaniu koncepcji wstępnej oraz docelowej w zakresie przygotowania założeń konstrukcyjnych.

2.Czynny udział w etapach opracowania, projektowania nowej, istotnie zmienionej, ulepszonej, zmienionej linii produkcyjnej, w tym wnoszenie uwag i propozycji podczas szeregu spotkań, które odbywają się cyklicznie po każdym etapie projektowania.

3.Projektowanie linii.

4.Opracowywanie i aktualizowanie dokumentacji (…).

5.Tworzenie rysunków wykonawczych i złożeniowych (…) za pomocą specjalistycznych programów.

6.Uruchomienie, faza testów, korekta ewentualnych błędów.

7.Kolejna faza testów, u klienta przed finalnym odbiorem zamówienia.

8.Czynny udział przy finalnym uruchomieniu i odbiorze końcowym u Klienta.

Technolog:

1.Udział w opracowaniu koncepcji wstępnej oraz docelowej w zakresie przygotowania założeń technologicznych.

2.Czynny udział w etapach opracowania, projektowania nowej, istotnie zmienionej, ulepszonej, zmienionej linii produkcyjnej, w tym wnoszenie uwag i propozycji podczas szeregu spotkań.

3.Zamawianie niezbędnych materiałów do tworzonej linii.

4.Kompleksowy nadzór nad projektem, uczestniczenie w jego realizacji oraz przeprowadzanie prób.

5.Wdrażanie zaprojektowanych urządzeń i elementów do produkcji.

6.Organizacja transportu oraz nadzór nad transportem urządzeń do klienta.

7.Bezpośredni nadzór nad pracownikami oraz postępem prac na miejscu u Klienta.

8.Czynny udział przy finalnym uruchomieniu i odbiorze końcowym u Klienta.

Specjalista ds. techniczno-handlowych:

1.Udział w opracowaniu koncepcji wstępnej oraz docelowej w zakresie przygotowania założeń technologicznych i konstrukcyjnych.

2.Koordynacja projektu w zakresie jego opracowania, projektowania oraz tworzenia.

3.Czynny udział w etapach opracowania, projektowania nowej, istotnie zmienionej, ulepszonej zmienionej linii produkcyjnej, w tym wnoszenie uwag i propozycji podczas szeregu spotkań, które odbywają się cyklicznie po każdym etapie projektowania.

4.Czynny udział przy finalnym uruchomieniu i odbiorze końcowym u Klienta.

zwani dalej: Pracownicy umysłowi.

Elektryk:

1.Komplementacja dostaw podzespołów.

2.Budowa szaf sterowniczych.

3.Montaż koryt kablowych, montaż kabli siłowych oraz sterujących, montaż szaf sterujących.

4.Korekty ewentualnych błędów.

5.Faza testów, korekta ewentualnych błędów.

6.Czynny udział przy finalnym uruchomieniu i odbiorze końcowym u Klienta.

Automatyk:

1.Dobór aparatury pomiarowej.

2.Zamówienie i kontrola nad dostawą zamówionej aparatury.

3.Przygotowanie algorytmu do sterowania.

4.Przygotowanie dokumentacji wykonawczej automatyki,

5.Tworzenie programu.

6.Uruchomienie u klienta, faza testów.

7.Czynny udział przy finalnym uruchomieniu i odbiorze końcowym u Klienta.

zwani dalej: Pracownicy fizyczni.

Od momentu przyjęcia zamówienia od klienta dla każdego zlecenia przypisywany jest jego numer wewnętrzny. Każdy projekt ma swój numer. Wnioskodawca szczegółowo wyodrębnia koszty poszczególnego zlecenia w tym koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych oraz koszty materiałów zużytych w trakcie tworzenia produktu. Ewidencja kosztów dla danego zlecenia prowadzona jest w formie excel. Wnioskodawca ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji danego zlecenia opracowania, projektowania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych w pracy nad określonymi, poszczególnymi zleceniami realizowanymi w danym okresie. Ewidencja jest prowadzona w odniesieniu do każdego projektu w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe pracowników realizujących zlecenie w danym miesiącu wyrażone jest w wartościach procentowych.

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek za godziny nadliczbowe, dodatek za godziny nocne, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe.

Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek, do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna.

Firma nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.

Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych m.in. koszty hoteli, które związane są z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu. Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

W odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu Wnioskodawca nabywa materiały zakupione takie jak:

Stal nierdzewną w gatunku (…),

Argon techniczny,

urządzenia kontrolno-pomiarowe zainstalowane na tych maszynach i urządzeniach (aparatura pomiarowa, czujniki, przetworniki, mierniki, wskaźniki, rejestratory),

urządzenia wykonawcze: zawory, silniki, napędy, pompy dozujące i procesowe;

urządzenia sterujące: sterowniki (…), komputery przemysłowe, panele operatorskie;

oprogramowanie do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych,

wyposażenie elektryczne: kable, złączki, gniazda, przekaźniki, dławice, styczniki itp.

Wnioskodawca kupuje poszczególne materiały na podstawie faktury VAT pod konkretne indywidualne zamówienie klienta w celu wytworzenia maszyn oraz całych linii technologicznych.

Wnioskodawca nabywa materiały, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.

Wnioskodawca wskazuje, że:

1.Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę w zakresie wskazywanym w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest realizowana od kilku lat.

2.Wnioskodawca działalność opisaną w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego zamierza prowadzić również w przyszłości.

3.Wnioskodawca ewidencjonuje koszty osobowe oraz koszty nabycia materiałów spełniając obowiązek, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT prowadzą ewidencję pomocniczą w formie excel.

4.Koszty działalności badawczo-rozwojowej nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

5.Wnioskodawca nie uzyskuje dochodów z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia ani działalności prowadzonej na podstawie decyzji o wsparciu.

6.Nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Pismem z 20 grudnia 2022 r. Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego poprzez:

1.Czy przedmiotem Państwa pytania są wyłącznie Projekty dotyczące budowy kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą?

Odp.: Przedmiotem pytania Wnioskodawcy są Projekty dotyczące budowy kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą, jak również pojedyncze maszyny dla przemysłu spożywczego: (…)

Produkty tworzone są na indywidualne zamówienie klientów w związku z tym, zdecydowana większość realizowanych przez Wnioskodawcę projektów wyróżnia się rozwiązaniami różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Niemniej jednak tylko cześć (kilka w roku) realizowanych zleceń (projektów, produktów - terminy tożsame) całościowo spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT i tylko takie stanowią dla Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty i są przedmiotem niniejszego wniosku. Projekty te wyróżniają się wysokim poziomem innowacyjności i twórczości bowiem za każdym razem wykazują cechy nowości nie tylko w skali własnego przedsiębiorstwa, ale także: innowacyjności krajowej. Realizacja projektu nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu wymaga od Wnioskodawcy nowej koncepcji, innego podejścia, nowych, oryginalnych rozwiązań bądź istotnie zmienionych rozwiązań, w tym nowej, istotnie zmienionej technologii, konstrukcji. Projekty dotyczące budowy kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą, jak również pojedyncze maszyny dla przemysłu spożywczego, które stanowią dla Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty za każdym razem wymagają od Wnioskodawcy przeprowadzenia prób, testów, walidacji, a następnie korekty przyjętej koncepcji oraz rozwiązań. Realizowane prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu projektów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca opracowując, projektując, tworząc nowy, istotnie zmieniony, ulepszony produkt nie powiela przyjętych rozwiązań od wcześniej realizowanych bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich - każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego. Oferta Spółki jest odpowiedzią na potrzeby stale zmieniającego się rynku. Wnioskodawca pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji poprzez opracowanie, projektowanie tworzenie nowych, istotnie zmienionych rozwiązań, aż do końcowej realizacji zamówienia. Wnioskodawca wskazuje przy tym, iż otrzymane od klienta informacje na etapie zapytania ofertowego zawierają jedynie parametry oraz ogólne założenia. W gestii Wnioskodawcy pozostaje opracowanie koncepcji odnoszącej się do oczekiwanego produktu. Spółka nie otrzymuje od klienta żadnych instrukcji, kroków postępowania, wytycznych tworzonej dokumentacji. Tworzony przez Wnioskodawcę w ten sposób produkt stanowi oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu. Nowy, istotnie zmieniony, ulepszony, zmieniony produkt przedstawia pierwszy wykonany według dokumentacji model, który stanowi podstawą do dalszej produkcji i przedstawia pierwowzór produktu.

2.Czy uzyskują/będą Państwo uzyskiwać również przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierzają korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

Odp.: Wnioskodawca nie uzyskuje/nie będzie uzyskiwać przychodów z zysków kapitałowych. Wnioskodawca zamierza odliczać koszty kwalifikowane dotyczące tzw. Ulgi badawczo-rozwojowej wyłącznie w odniesieniu do przychodów innych niż z zysków kapitałowych.

3.Czy korzystają Państwo ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Odp.: Wnioskodawca nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy o CIT.

4.Za jaki okres zamierzają Państwo skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

We wniosku z 23 października 2022 r. (data wpływu 23 października 2022 r.) nie podali Państwo okresu/lat będących przedmiotem zadanych we wniosku pytań. Zatem winni Państwo przedstawić stan faktyczny/ zdarzenie przyszłe, w taki sposób, żeby nie budziło ono wątpliwości w ramach dokonywania oceny jego stanowiska.

Odp.: Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczy lat 2018 - 2022 oraz lat przyszłych.

5.Czy działalność, której dotyczy wniosek, jest/będzie prowadzona przez Państwa w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań; w jaki sposób dzięki tej działalności zwiększają się zasoby wiedzy oraz w czym (w jakich czynnościach, zadaniach) przejawia się wykorzystanie posiadanych już zasobów wiedzy?

Odp.: Działalność uznawana przez Wnioskodawcę za działalność badawczo-rozwojową (dalej: działalność B+R), której dotyczy wniosek, jest/będzie prowadzona w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca realizując Projekty dotyczące budowy kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą, jak również pojedyncze maszyny dla przemysłu spożywczego bezustannie zwiększa zasoby wiedzy bowiem każde realizowane zlecenie stanowi dla Wnioskodawcy nowe wyzwanie o charakterze kreacyjnym, stanowi nowy wytwór intelektu, jest źródłem doświadczenia i punktem wyjścia do nowych rozwiązań w przyszłych zleceniach. Rozwiązania powstają w wyniku twórczej pracy pracowników Spółki, którzy mierząc się z szeregiem problemów natury technicznej przy realizacji projektu, samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania zagadnień badawczo-rozwojowych w oparciu o posiadaną i nabywaną systematycznie wiedzę.

Tak więc, zwiększanie zasobów wiedzy następuje poprzez rozwiązywanie szeregu skomplikowanych problemów technicznych na etapie projektowania i jest związane z opracowaniem nowej koncepcji, technologii, konstrukcji.

Natomiast wykorzystanie zasobów wiedzy polega na wdrożeniu przyjętych założeń koncepcyjnych, technologicznych, konstrukcyjnych już przy faktycznej realizacji przedmiotowego projektu (fizyczne wykonanie produktu na podstawie przygotowanej dokumentacji i zamówionych komponentów) poprzez próby, testy, walidację aż do zakończenia projektu (nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu) zgodnie z wymaganiami klienta.

6.Czy opisana we wniosku działalność polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria – jeżeli tak, to dlaczego:

jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia (działalność nowatorska – umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów, procesów),

jest/będzie oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane np. ze zmianami w produkcie/procesie),

jej efektem jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które – w stosunku do dotychczasowej jej działalności – mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter; czy te produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki albo w ogóle w praktyce gospodarczej,

jest/będzie zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie (działalność systematyczna – przeprowadzana w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych),

brak jest/będzie pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności),

prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone (działalność powtarzalna i/lub możliwa do odtworzenia)?

Odp.: Opisana we wniosku działalność polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego, uznawana przez Wnioskodawcę za działalność B+R wpisuje się we wszystkie niżej wymienione kryteria:

jest/będzie ukierunkowana na nowe odkrycia, umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych pomysłów, nowych koncepcji, nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań związanych z opracowaniem technologii, projektowaniem, konstruowaniem, testowaniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, procesów;

jest/będzie oparta na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego;

Rozwiązania stosowane w projekcie za każdym razem są nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź rozwiązaniami w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych, które stanowią nowy wytwór intelektu o charakterze kreacyjnym.

Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego ani okresowych zmian wprowadzanych do nowo oferowanych produktów. Wnioskodawca realizując usługę dostosowaną indywidualnie pod klienta nie powiela przyjętych rozwiązań dostępnych na rynku, bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich - każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego.

jej efektem jest/będzie projektowanie i tworzenie przez Spółkę produktów i procesów, które - w stosunku do dotychczasowej działalności - mają nowy, bardziej innowacyjny, istotnie zmieniony charakter; produkty i procesy w znacznym stopniu odróżniają się od tych dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki oraz praktyki gospodarczej Spółki.

Nowe, istotnie zmienione, zmienione, ulepszone produkty, procesy odróżniają się od wcześniej wykonywanych nową koncepcją, nowymi rozwiązaniami, istotnie zmienionymi rozwiązaniami.

jest/będzie zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych;

Realizowana przez Wnioskodawcę działalność polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia Wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego wykonywana jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca chce osiągnąć.

Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę, doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, harmonogram i terminy działania oraz budżet. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny.

brak jest/będzie pewności co do jej wyniku końcowego (działalność w warunkach niepewności;

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego prowadzona jest w warunkach niepewności w wielu wymiarach. Na początku realizacji projektu nie można dokładnie określić możliwego do osiągnięcia rezultatu oraz jego kosztów (w tym poświęconego czasu) w kontekście celów projektu.

Dotyczy to przede wszystkim możliwości wykonania projektu zgodnie z oczekiwaniami klienta w warunkach jego zakładu produkcyjnego. Opracowywana, projektowana technologia, konstrukcja wymaga wielu nowych rozwiązań, istotnie zmienionych rozwiązań, zupełnie nowej koncepcji, pomysłu, podejścia. Realizowane rozwiązania wymagają testów oraz prób w warunkach zakładu produkcyjnego klienta. W ramach realizowanej działalności bardzo trudno oszacować harmonogram, czas niezbędny do osiągnięcia celu projektu, zasobów ludzkich, a więc co się z tym wiąże przewidywalnego budżetu. Ostatecznie walidacja produktu zostaje ukończona po wielu próbach funkcjonowania maszyny oraz jej testów w zakładzie produkcyjnym klienta.

prowadzi/będzie prowadzić do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone, działalność Wnioskodawcy jest możliwa do odtworzenia

Działalność polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego prowadzi do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone - odtworzone lub przeniesione.

Do uruchomienia i eksploatacji każdej linii produkcyjnej dostarczanej do innego zakładu produkcyjnego opracowywana jest oddzielna dokumentacja techniczna taka jak: rysunki przebiegu linii, schemat technologiczny, schemat eklektyczny, lista komponentów, dokumentacja poszczególnych komponentów, instrukcja obsługi sterownika (panelu operatorskiego). Każdy zakończony sukcesem produkt, opracowywany, projektowany wykonywany jest/był/będzie na podstawie projektu, dokumentacji weryfikowanej, poprawiany na poszczególnych etapach realizacji i testów aż do osiągnięcia pożądanego efektu. W konsekwencji wyniki projektu mogą stać się podstawą do jego przeniesienia oraz odtworzenia w całości lub jego pojedynczych elementów, jak również opracowania kolejnych egzemplarzy produktu w szczególności ich dalszego udoskonalania.

7.Czy „budowa kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą” jest/będzie tworzona wyłącznie w ramach badań naukowych/prac rozwojowych?

Odp.: Działalność polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego, uznawana przez Wnioskodawcę za działalność B+R jest/będzie tworzona wyłącznie w ramach badań naukowych i prac rozwojowych.

8.Czy prowadzone są/będą odrębne badania naukowe lub prace rozwojowe w celu wytworzenia każdej poszczególnej „kompletnej linii technologicznej wyposażonej w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą”?

Odp.: Tak, w odniesieniu do działalności uznawanej przez Wnioskodawcę za działalność B+R prowadzone są /będą odrębne badania naukowe i/lub prace rozwojowe w celu wytworzenia każdej poszczególnej kompletnych linii technologicznej wyposażonej w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyn dla przemysłu spożywczego.

9.Czy wytworzone „kompletnej linii technologicznej wyposażonej w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą” zawsze są/będą efektem prac rozwojowych lub badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce realizowanych w ramach prowadzonej przez Państwa działalności gospodarczej?

Odp.: Tak, wytworzone kompletne linie technologiczne wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego zawsze są/będą efektem prac rozwojowych i/lub badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce realizowanych w ramach prowadzonej działalności uznawanej przez Wnioskodawcę za działalność B+R.

10.Czy w stosunku do Państwa dotychczasowej działalności te produkty, projekty, technologie, konstrukcje mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter tworzone technologie, konstrukcje nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych technologii, konstrukcji?

Odp.: Tworzone nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty, projekty, technologie, konstrukcje mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter.

Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego ani okresowych zmian wprowadzanych do nowo oferowanych produktów. Wnioskodawca realizując usługę dostosowaną indywidualnie pod klienta, która wymaga od niego nowej koncepcji, innego podejścia, nowych, oryginalnych rozwiązań bądź istotnie zmienionych rozwiązań, w tym nowej, istotnie zmienionej technologii, konstrukcji - nie powiela przyjętych rozwiązań dostępnych na rynku, bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich. W konsekwencji kolejne zlecenia nie stanowią rutynowych i okresowych zmian produktów, a każdy z nich odznacza się oryginalnym i twórczym charakterem.

11.Czy podejmowane przez Spółkę prace, które noszą znamiona działalności badawczo-rozwojowej dotyczyły/dotyczą/będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych / unikalnych / innowacyjnych rozwiązań, które cechują się zupełną nowością / innowacyjnością w skali Państwa działalności gospodarczej, a charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej)?

Odp.: Podejmowane przez Spółkę prace, które noszą znamiona działalności badawczo-rozwojowej dotyczyły /dotyczą /będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych /unikatowych/ innowacyjnych rozwiązań, które cechują się zupełną nowością /innowacyjnością w skali działalności Wnioskodawcy, charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).

12.Czy w ramach prac, które uważają Państwo za prace badawczo-rozwojowe każdorazowo opracowywali/opracowują nowe, modyfikowali/modyfikują oraz ulepszali/ulepszają produkty, projekty, technologie, konstrukcje niewystępujące dotychczas w Państwa praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących?

Odp.: W ramach realizowanych produktów nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych uznawanych przez Wnioskodawcę za prace badawczo-rozwojowe, Wnioskodawca każdorazowo opracował /opracuje nowe koncepcje, nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania wynikające z technologii, konstrukcji, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniające się od rozwiązań już funkcjonujących.

13.Czy wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz jego części składowe, o których mowa we wniosku, stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych?

Odp.: Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz jego części składowe, o których mowa w we wniosku, stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

14.Czy wszystkie wykonywane przez Spółkę czynności w ramach prac noszących znamiona działalności badawczo-rozwojowej, były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/,

d)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

e)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

f)czynności:

i.testowania produktu/produktów,

ii.wykonanie badań produktu/produktów,

iii.oceny produktu/produktów,

iv.bądź innych tego typu prac,

dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,

g)czynności serwisowych,

h)promowania ulepszeń dokonywanych już w Pana działalności,

i)innych prac spoza prac B+R?

Odp.: Wskazać należy, że etap wdrożenia produktu/usługi rozumiany już jako uruchomienie produkcji, uruchomienie produkcyjne systemu itp. nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej. Rozumiany w ten sposób etap wdrożenia produktu/usługi jest to moment, który rozpoczyna już proces produkcji, który nie ma charakteru twórczego mającego na celu tworzenie, projektowanie nowej bądź ulepszonej wersji produktu/usługi itd.

Odp.: Wszystkie wykonywane przez Spółkę czynności w ramach prac noszących znamiona działalności badawczo-rozwojowej, były/są/będą działalnością twórczą obejmującą badania naukowe i prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły /nie stanowią / nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej / produkcji komercyjnej.

Działalność Wnioskodawcy w zakresie budowy kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą, jak również maszyny dla przemysłu spożywczego które wyróżniają się nowymi, oryginalnymi rozwiązaniami bądź rozwiązaniami w istotny sposób różniącymi się od wcześniej wykonywanych stanowiąc nowy wytwór intelektu o charakterze kreacyjnym - przedstawią nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty oferowane w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a więc produkcji komercyjnej.

Należy zwrócić uwagę, iż definicja działalności badawczo-rozwojowej w okresie od 1 stycznia 2016 - 30 września 2018r. w art. 4a pkt 28 b) ustawy o CIT wskazywała, ze: prace rozwojowe obejmują: „opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna”.

Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę do nowelizacji w zakresie zmiany definicji działalności badawczo-rozwojowej, nowelizacja art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z tymi obowiązującymi w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Dokonana zmiana treści art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie ich znacznie dla celów korzystania z ulgi B+R. Powyższe stanowisko zostało zaakceptowane w wydanych do tej pory przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej indywidualnych interpretacjach podatkowych.

Dodatkowo Podręcznik Frascati Manuał 2015 przedstawiając definicję działalności B+R w pkt 2.6 wskazuje, że „ (...) Z reguły nie ma pewności co do ostatecznego wyniku (lub przynajmniej co do ilości czasu i zasobów potrzebnych do jego osiągnięcia), a jej celem jest osiągnięcie wyników; które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku.

Powyższe jednoznacznie wskazuje, iż działalność B+R może mieć charakter komercyjny.

d)bieżącej operacyjnej dzielności gospodarczej,

Wnioskodawca jest podmiotem, który oferuje klientom budowę kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą, jak również maszyny dla przemysłu spożywczego. Zdecydowana większość realizowanych przez Wnioskodawcę projektów wyróżnia się rozwiązaniami różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Nie mniej jednak tylko część (kilka w roku) realizowanych zleceń całościowo spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o których mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT i produkty te stanowią dla Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty. Wnioskodawca realizując projekt dostosowany indywidualnie pod klienta, który wymaga od niego takich atrybutów jak: nowych, oryginalnych rozwiązań bądź rozwiązań w istotny sposób różniących się od wcześniej wykonywanych nie powiela przyjętych rozwiązań wcześniej realizowanych bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich - każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego. Realizacja projektu dostosowanego indywidualnie pod klienta, który wymaga nowych, oryginalnych rozwiązań bądź rozwiązań w istotny sposób różniących się od wcześniej wykonywanych stanowiąc nowy, istotnie zmieniony, ulepszony, zmieniony produkt stanowi część operacyjnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Oferta Spółki jest odpowiedzią na potrzeby stale zmieniającego się rynku.

e)działalności wspomagającej /pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

f)czynności:

testowania produktu/produktów,

wykonywania badań produktu/produktów,

oceny produktu / produktów,

innych tego typu prac,

dokonanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,

g)czynności serwisowych,

h)promowania ulepszeń dokonywanych już w działalności Spółki,

i)innych prac nie wypełniających definicji, o której mowa w art. 4a ust. 26-28 ustawy o CIT.

15.Czy Pracownicy realizowali/realizują/będą realizować wyłącznie prace noszące znamiona badawczo-rozwojowych? Jeżeli nie, to czy koszty kwalifikowane zamierzają Państwo odliczać jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych?

Odp.: Pracownicy Spółki nie realizowali / nie realizują / nie będą realizować wyłącznie prac B+R. Koszty kwalifikowane Wnioskodawca zamierza odliczać jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali zadania w ramach B+R.

16.Czy przez opisane we wniosku i wskazane w pytaniach nr 2 „koszty osobowe” rozumieć należy poniesione w danym miesiącu należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu?

Odp.: Tak.

17.Jak należy rozumieć Pana stwierdzenie, że „Firma nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP”?

Odp.: Wnioskodawca do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

18.Czy nie zamierzają Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia pracowników za czas nieobecności w pracy (urlop, zwolnienie lekarskie) ani wpłat na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Odp.: Spółka do kosztów kwalifikowanych nie zamierza zaliczyć wynagrodzenia pracowników za czas nieobecności w pracy (urlop, czas choroby) ani Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

19.Czy wszystkie wymienione w treści wniosku wydatki oraz składki ZUS poniesione z tytułu tych wynagrodzeń osób realizujących w Spółce działalność badawczo-rozwojową, (w części finansowanej przez pracodawcę):

a)dotyczyły/dotyczą/będą dotyczyć ww. pracowników realizujących faktycznie wyłącznie prace badawczo-rozwojowe,

b)koszty kwalifikowane zamierzają Państwo odliczać jedynie w części, w jakiej ww. osoby realizowały zadania w ramach prac badawczo-rozwojowych, w przypadku, gdy nie będą one wykonywały wyłącznie prac w zakresie B+R?

Odp.: b)

20.Czy w przypadku wystąpienia premii i innych dodatków, składniki wynagrodzenia pracownika, stanowiły/stanowią/będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R Spółki i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli okresu kiedy faktycznie nie realizowali oni prac B+R?

Odp.: Tak.

21.Czy koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników, czy związane były/są/będą wyłącznie bezpośrednio z realizacją prac, które uważają Państwo za badawczo-rozwojowe?

Odp.: Tak.

22.Czy wszystkie nabywane przez Państwa materiały są/będą bezpośrednio wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa działalności, którą uważają Państwo za badawczo-rozwojową?

Odp.: Tak.

23.Czy ponoszone przez Państwa wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów danego roku?

Odp.: Tak.

24.Czy wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności która w Państwa ocenie jest badawczo-rozwojowa zostały/zostaną zwrócone Państwu w jakiejkolwiek formie lub zostały/zostaną przez Państwa odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym?

Odp.: Wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności, która w ocenie Wnioskodawcy jest badawczo-rozwojowa nie zostały / nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały / nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Dodatkowo Wnioskodawca doprecyzował pytanie nr 1 oraz uzupełnił stanowisko w zakresie pytania nr 1 i 3.

Pismem z 5 stycznia 2023 r. Wnioskodawca doprecyzował opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wskazując, że złożony wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie odliczenia od postawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ustawy o CIT dotyczy okresu od roku 2021 oraz lat przyszłych.

Pytania

1.Czy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT również w przypadku, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu i w związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

2.Czy koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT?

3.Czy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Wnioskodawcy czynności podejmowane przez Wnioskodawcę opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT również w przypadku, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu i w związku z tym Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Artykuł 4a pkt 26 ustawy CIT stanowi, że działalność badawczo-rozwojowa jest działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Stosownie do art. 4a pkt 27 i 28 tej ustawy pojęcie badań naukowych oraz prac rozwojowych oznaczają badania naukowe oraz prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN).

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w konsekwencji, na gruncie art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, badania naukowa to:

a.badania podstawowe - rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b.badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzenie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z kolei z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe mają oznaczać prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o SWiN. Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT, oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W okresie 1 stycznia 2016-30 września 2018 r. definicja działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT definiowała badania naukowe aplikacyjne jako badania przemysłowe oraz wskazywała nieco inną definicję prac rozwojowych. Zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez ustawodawcę, nowelizacja art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała na celu zapewnienie spójności definicji badań naukowych i prac rozwojowych z obowiązującymi w Prawie o SWiN. Mając na względzie powyższe dokonana zmiana treści art. 4a pkt 27 oraz 28 ustawy o CIT, miała charakter wyłącznie doprecyzowujący i ujednolicający obowiązujące w polskim prawie definicje, nie zmieniając jednocześnie znacznie definicji działalności badawczo-rozwojowej dla celów korzystania z ulgi B+R od początku jej obowiązywania tj. roku 2016 do chwili obecnej.

Interpretacja definicji działalności badawczo-rozwojowej określona w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT została opublikowana przez Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych (dalej: „Objaśnienia IP Box”) z dnia 15 lipca 2019r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX (str. 9-19 przedmiotowych Objaśnień IP Box).

Powołując się na wyżej wymienione Objaśnienia podatkowe podatnik powinien przede wszystkim przeanalizować czy prowadzone przez niego prace:

stanowią działalność twórczą,

obejmują badania naukowe lub prace rozwojowe,

podejmowane są w sposób systematyczny

w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca jest dostawcą kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą, jak również pojedyncze maszyny dla przemysłu spożywczego.

Produkty tworzone są na indywidualne zamówienie klientów w związku z tym, zdecydowana większość realizowanych przez Wnioskodawcę projektów wyróżnia się rozwiązaniami różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Niemniej jednak tylko część (kilka w roku) realizowanych zleceń (projektów, produktów - terminy tożsame) całościowo spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT i tylko takie stanowią dla Wnioskodawcy nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty i są przedmiotem niniejszego wniosku. Projekty te wyróżniają się wysokim poziomem innowacyjności i twórczości bowiem za każdym razem wykazują cechy nowości nie tylko w skali własnego przedsiębiorstwa, ale także: innowacyjności krajowej. Realizacja projektu nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu wymaga od Wnioskodawcy nowej koncepcji, innego podejścia, nowych, oryginalnych rozwiązań bądź istotnie zmienionych rozwiązań, w tym nowej, istotnie zmienionej technologii, konstrukcji. Projekty te ze względu na oczekiwania klienta oraz warunki panujące (techniczne/powierzchniowe) w danym zakładzie produkcyjnym klienta za każdym razem wymagają wykonania prób, testów, walidacji, podczas których okazuje się, iż wcześniejsze założenia, dokumentacja wymagają zmiany. Realizowane prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu projektów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter. Wnioskodawca pracuje z klientem przy realizacji zamówienia od wstępnej koncepcji poprzez opracowanie, projektowanie tworzenie nowych, istotnie zmienionych rozwiązań, aż do końcowej realizacji zamówienia. Otrzymane od klienta informacje na etapie zapytania ofertowego zawierają jedynie parametry oraz ogólne założenia. W gestii Wnioskodawcy pozostaje opracowanie koncepcji odnoszącej się do oczekiwanego produktu. Spółka nie otrzymuje od klienta żadnych instrukcji, kroków postępowania, wytycznych tworzonej dokumentacji. Wnioskodawca opracowując, projektując, tworząc nowy, istotnie zmieniony, ulepszony produkt nie powiela przyjętych rozwiązań od wcześniej realizowanych bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich - każdy produkt posiada cechy charakterystyczne jedynie dla niego. Powyższe wskazuje, iż prowadzona przez Wnioskodawcę działalność spełnia przesłankę twórczą.

Tworzone przez Spółkę produkty są prototypami bowiem: przedstawiają pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiąc podstawy do dalszej produkcji oraz przedstawiają pierwowzór produktu (nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego) posiadającego nowe, istotnie zmienione rozwiązania w zakresie projektowania, konstruowania, prób, testów.

Należy zwrócić uwagę, że pojęcie „prototypów”, nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o CIT, ani ustawy Prawo o SWiN. Mając powyższe na uwadze należy odwołać się do definicji tego pojęcia zawartej w' Słowniku Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl), zgodnie z którą prototyp to: 1. „pierwszy wykonany według dokumentacji model maszyny lub urządzenia, stanowiący podstawę do dalszej produkcji” 2. „pierwowzór czegoś”.

Z kolei zgodnie z Podręcznikiem Frascati Manuał 2015 - 2.49 Prototyp jest to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu Odnosząc się do definicji działalność B+R obowiązującej w polskim prawie definicja prototypu powinna odnosić się do oryginalnego modelu skonstruowanego w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmuje badania naukowe aplikacyjne o których mowa w art. 4a pkt 27 ustawy o CIT, które nastawione są na opracowanie nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów wymagają od Wnioskodawcy zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Prowadzone prace polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca obok badań naukowych aplikacyjnych (w stanie obowiązującym od stycznia 2016 r. do 30 października 2018 r. badań przemysłowych) prowadzi również prace rozwojowe o których mowa w art. 4a pkt 28 ustawy o CIT.

W ramach realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu Wnioskodawca zdobyta i tworzy nową wiedzę i umiejętności jak również wykorzystuje uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększa te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań.

Opracowywanie, projektowanie i tworzenie nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów jest procesem ciągłym nieodłącznie związanym z bieżącą współpracą z klientem których czynności obejmują:

opracowanie koncepcji wstępnej w tym kalkulacji kosztowej na etapie tworzenia oferty dla potencjalnego klienta,

po otrzymaniu zlecenia i podpisaniu umowy od klienta następuje opracowanie koncepcji docelowej produktu,

zaprojektowanie rozwiązania,

opracowanie dokumentacji technicznej,

wytworzenie samej linii technologicznej na podstawie przygotowanej dokumentacji i zamówionych komponentów,

transport linii do klienta i gdzie rozpoczyna się montaż docelowy, dopasowanie do istniejącej infrastruktury klienta,

uruchomienie, faza testów, korekta ewentualnych błędów i walidacja,

kolejna faza testów przed końcowym odbiorem zamówienia,

ostatecznie każdy projekt kończy się podpisaniem protokołu odbioru końcowego.

Powyższe wskazuje, że Spółka opracowując, projektując i tworząc nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty nieustanie zwiększa zasoby wiedzy, które następnie wykorzystuje przy realizacji nowych zastosowań, a więc nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów.

Realizowane projekty wykonywane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Wnioskodawca wraz z tworzonym projektem chce osiągnąć. Za każdym razem projekt prowadzony jest w sposób uporządkowany, metodyczny. Prace realizowane są w sposób ciągły i systematyczny, co świadczy o spełnieniu przesłanki systematyczności.

Przy opracowywaniu, projektowaniu i tworzeniu nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych linii technologicznych czynników, które mają wpływ na nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nową koncepcję jest bardzo wiele i często wynikają one z nowej, istotnie zmienionej technologii i konstrukcji, czasem z nowej, istotnie zmienionej technologii, a czasem wyłączenie podyktowane są nową, istotnie zmienioną konstrukcją. Prowadzone prace za każdym razem są uzależnione od warunków zakładu produkcyjnego i oczekiwań klienta. Konstruowanie zgodnie ze słownikiem języka polskiego oznacza: „tworzyć projekt czegoś, ustalając układ i zależności poszczególnych elementów”, „wykonywać jakąś konstrukcję według tego projektu”. Mając na uwadze definicję działalności twórczej określonej w Objaśnieniami podatkowymi MF z dnia 15 lipca 2019 r. opracowywanie dokumentacji konstrukcyjnej zawsze jest pracą twórczą „Twórczy charakter prac może więc przejawiać się w szczególności poprzez opracowywanie nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących”. Opracowanie, tworzenie nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu będącego wynikiem prac konstrukcyjnych polegają na zdobyciu nowej wiedzy i umiejętności oraz nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania. Mając na uwadze powyższe w ocenie Wnioskodawcy działalność B+R w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT stanowiły/stanowią/będą stanowić czynności podejmowane przez Wnioskodawcę również w sytuacji, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii, lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odniesieniu do analogicznych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych uznał, ze realizacja nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów na rzecz indywidualnych zamówień klientów stanowi działalność badawczo-rozwojową:

1.Interpretacja indywidualna z dnia 20 lutego 2020 r. sygn. 0114-KDIP2-1.4010.527.2019.2.MR;

2.Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.349.2021.2.IM;

3.Interpretacja indywidualna z dnia 02 listopada 2021 r. sygn. 0115-KDWT.4011.245.2021.2.KW;

4.Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2021 r. sygn. 0115-KDWT.4011.288.2021.2.KW;

5.Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2022 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1002.2021.2.AA;

6.Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2022r. sygn. 0115-KDIT3.4011.981.2021.3.PS;

7.Interpretacja indywidualna z dnia 06 grudnia 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.797.2022.2.AN;

8.Interpretacja indywidualna z dnia 05 grudnia 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.763.2022.2.JG;

9.Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r. sygn. 0112-KDIL2-2.4011.692.2022.2.KP;

10.Interpretacja indywidualna z dnia 04 listopada 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.617.2022.2.JG;

11.Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2020 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.783.2020.2.IR;

12.Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.547.2022.2.PC;

13.Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.537.2022.2JG;

14.Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2022 r. 0113-KDIPT1-3.4011.92.2022.2.MK;

15.Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2022 r. 0111-KDIB1-3.4010.443.2022.2.JG.

Dodatkowo Podręcznik Frascati Manuał 2015 wskazuje, iż 2.50 „Projektowanie, konstruowanie oraz testowanie prototypów powinno być klasyfikowane jako B+R”.

Mając na uwadze zalecenia Podręcznika Frascati Manuał 2015 w zakresie kwalifikacji działalności badawczo- rozwojowej wskazać należy, iż działalność Spółki stanowi działalność B+R również w przypadku, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii, lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu.

Ad. 2

W ocenie Wnioskodawcy koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Wnioskodawca ewidencjonuje czas pracy danego pracownika w realizacji zlecenia w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych w pracy nad określonymi, poszczególnymi zleceniami realizowanymi w danym okresie.

Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek za godziny nadliczbowe, dodatek za godziny nocne, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe.

Wnioskodawca ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek, do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Firma nie zalicza do składek ubezpieczeń społecznych FP i FGŚP.

Dodatkowo Wnioskodawca ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych m.in. koszty hoteli, które związane są z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu. Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Artykuł 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do należności o których mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT zalicza wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Ad. 3

W ocenie Wnioskodawcy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Wnioskodawca ponosi koszty materiałów bezpośrednio związanych z opracowywaniem, projektowaniem i tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów na rzecz klientów. Opracowywane i tworzone przez Wnioskodawcę produkty wykonywane są na rzecz klientów na ich indywidualne zamówienie po czym są sprzedawane.

Wnioskodawca nabywa materiały, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane podlegające od dochodu uznaje się wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Należy zwrócić uwagę, że w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, ustawodawca posługuje się pojęciami „materiały” oraz „surowce”, które nie zostały zdefiniowane w przepisach ustawy o PIT, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały i surowce związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 351, dalej: „uor”). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 uor. materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby .

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej.

Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich nabytych materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, stanowią koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 16 maja 2017 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.97.2017.1.APO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z wnioskodawcą, że, koszty ponoszone w ramach tej kategorii obejmują i mogą w przyszłości obejmować materiały i surowce wykorzystywane w celu przygotowywania prototypów maszyn górniczych lub projektów pilotażowych, a także przeprowadzania demonstracji lub testowania nowych lub ulepszonych produktów w warunkach odzwierciedlających rzeczywiste funkcjonowanie. Przykładowymi materiałami i surowcami, które Spółka nabywa w celu realizacji prowadzonych przez siebie prac są różnego rodzaju stopy metali, silniki, ramy, blachy, przewody, zawory czy pompy.”

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 15 czerwca 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.231.2018.1.MO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z wnioskodawcą, że, konstrukcja przepisu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów i surowców, które są kosztami uzyskania przychodów, niezbędnych w procesie produkcji prototypów i procesie udoskonalania produktów. W związku z powyższym, wnioskodawca będzie uprawniona do uznania materiałów wykorzystanych zarówno w procesie produkcji prototypów jak i procesie udoskonalania produktów za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2020 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.627.2019.1.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że: „Biorąc pod uwagę cytowane przepisy stwierdzić należy, że konstrukcja art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych, kosztów wszelkich materiałów, surowców i wyposażenia, które są kosztami uzyskania przychodów i wykorzystywane są bezpośrednio w działalności badawczo-rozwojowej. Zatem, przyjmuje się, że materiały i surowce, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności. W rezultacie koszty materiałów i surowców wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej oraz koszty dokumentacji technicznej związanej z budową prototypów Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2”.

W ocenie Wnioskodawcy koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji prototypów nowych, istotnie zmienionych, zmienionych, ulepszonych produktów były/mogą/i będą mogły zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania kosztów materiałów w procesie produkcji prototypów za koszty kwalifikowane rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane potwierdzają również interpretacje wydane w analogicznych stanach faktycznych:

Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 5 kwietnia 2017 r., znak: 1462-IPPB5.4510.82.2017.1.MR, uznał koszty materiałów i surowców, za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli prototypy lub serie pilotażowe zostaną następnie sprzedane

Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 marca 2018 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.69.2018.1.BM uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w przypadku, gdy prototypy, seria pilotażowa lub produkcja testowa zostaną następnie sprzedane, organ zgodził się z wnioskodawcą, że nie ma znaczenia dla możliwości rozliczenia tego rodzaju kosztów w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Dodatkowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że taka interpretacja jest zgodna z charakterem działalności badawczo-rozwojowej, w trakcie której należy wytworzyć prototyp lub serię pilotażową.

Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 stycznia 2019 r. znak: 0111-KDIB1-3.4010.536.2018.2J, uznał uprawnienie do odliczenia na podstawie art. 18d ust. 2 oraz 3 ustawy o CIT, kosztów kwalifikowanych poniesionych na wytworzenie prototypów, niezależnie od tego czy zostaną one finalnie sprzedane, zezłomowane lub w inny sposób zutylizowane.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2587, dalej: „updop”, „CIT”):

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 574):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 1 updop:

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego nr 1 wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano):

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z opisu sprawy wynika, że od 2021 r. podlegają Państwo opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, natomiast przed rokiem 2021, każdy ze wspólników podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych samodzielnie. Państwa Wspólnikami są Pan A.F. będący komplementariuszem oraz Pani J.F. pełniąca rolę komandytariusza. Prowadzą Państwo księgi rachunkowe. Państwo są dostawcą maszyn i urządzeń dla przemysłu mleczarskiego. Obecnie oferują Państwo klientom budowę kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterującą. Opracowywane, projektowane i tworzone technologie przez Państwa, konstrukcje dla przemysłu mleczarskiego i spożywczego mają postać nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu. Realizowane przez Państwa prace polegają na opracowaniu, projektowaniu i tworzeniu projektów o skomplikowanym charakterze i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności, które mają niepowtarzalny charakter. Tworzenie linii produkcyjnej wymaga za każdym razem wykonania prób, testów, walidacji, a następnie korekty przyjętej koncepcji oraz rozwiązań. Opracowanie nowej koncepcji związane jest z dostosowaniem do warunków danego zakładu produkcyjnego, w niektórych przypadkach wymaga opracowania nowych rozwiązań bądź istotnie zmienionych rozwiązań w tym nowej, istotnie zmienionej technologii i konstrukcji, natomiast innym razem technologia jest taka sama, natomiast opracowywana jest nowa, istotnie zmieniona konstrukcja. Za każdym razem ze względu na warunki zakładu oraz oczekiwania klienta tworzenie, stawianie linii technologicznej w danym zakładzie produkcyjnym u klienta wymaga wykonania prób, testów, walidacji, podczas których okazuje się, iż wcześniejsze założenia, dokumentacja wymagają zmiany, dostosowania do warunków zakładu i oczekiwań funkcjonowania linii przez klienta. Przy opracowaniu, projektowaniu, tworzeniu poszczególnej linii technologicznej zachodzi element niepewności wynikający z czasu pracy niezbędnego do uzyskania założeń projektu, w związku z tym niezbędnych zasobów np. ludzkich oraz budżetu. Do każdej linii produkcyjnej dostarczanej do innego zakładu produkcyjnego opracowywana jest oddzielna dokumentacja tworzenia linii taka jak: rysunki przebiegu linii, schemat technologiczny, schemat eklektyczny, lista komponentów, dokumentacja poszczególnych komponentów, instrukcja obsługi sterownika (panelu operatorskiego). Opisane we wniosku prace realizowane są w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma on jasno określony cel jaki Państwo chcą osiągnąć. Do każdego projektu przypisywani są pracownicy posiadający wykształcenie, wiedzę, doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego harmonogramu, terminu i budżetu. Za każdym razem projekt prowadzony jest według opisanego systemu, w sposób uporządkowany, metodyczny. W ramach realizacji tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu Państwo zdobywają i tworzą nową wiedzę i umiejętności jak również wykorzystują uprzednio wytworzoną oraz dostępną wiedzę i umiejętności, bezustannie zwiększając te zasoby wiedzy w celu ich wykorzystania do tworzenia nowych zastosowań. Prowadzone prace polegają również na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych i ulepszonych produktów. Prace realizowane oraz opisane we wniosku nie dotyczą czynności wdrożeniowych, produkcji seryjnej, serwisowania, optymalizacji kosztów produkcji. Opisane prace nie dotyczą prac rutynowych i okresowych zmian (nawet mających charakter ulepszeń).

Ponadto jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku działalność Państwa polegająca na budowie kompletnych linii technologicznych wyposażonych w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego, uznawana przez Państwa za działalność B+R jest/będzie tworzona wyłącznie w ramach badań naukowych i prac rozwojowych. W odniesieniu do działalności uznawanej przez Państwa za działalność B+R prowadzone są /będą odrębne badania naukowe i/lub prace rozwojowe w celu wytworzenia każdej poszczególnej kompletnej linii technologicznej wyposażonej w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyn dla przemysłu spożywczego. Wytworzone kompletne linie technologiczne wyposażone w nowoczesne maszyny i urządzenia wraz z automatyką sterują jak również maszyny dla przemysłu spożywczego zawsze są/będą efektem prac rozwojowych i/lub badań naukowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce realizowanych w ramach prowadzonej działalności uznawanej przez Państwa za działalność B+R.

Ponadto tworzone nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty, projekty, technologie, konstrukcje mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Prowadzone prace nie mają charakteru rutynowego ani okresowych zmian wprowadzanych do nowo oferowanych produktów. Wnioskodawca realizując usługę dostosowaną indywidualnie pod klienta, która wymaga od niego nowej koncepcji, innego podejścia, nowych, oryginalnych rozwiązań bądź istotnie zmienionych rozwiązań, w tym nowej, istotnie zmienionej technologii, konstrukcji - nie powiela przyjętych rozwiązań dostępnych na rynku, bowiem nie jest to możliwe ze względu na znaczące różnice występujące pomiędzy każdym z nich. W konsekwencji kolejne zlecenia nie stanowią rutynowych i okresowych zmian produktów, a każdy z nich odznacza się oryginalnym i twórczym charakterem. Podejmowane przez Państwa prace, które noszą znamiona działalności badawczo-rozwojowej dotyczyły /dotyczą /będą dotyczyć zastosowania praktycznie nowych /unikatowych/ innowacyjnych rozwiązań, które cechują się zupełną nowością /innowacyjnością w skali Państwa działalności, charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej). W ramach realizowanych produktów nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, uznawanych przez Państwa za prace badawczo-rozwojowe, każdorazowo opracowują Państwo nowe koncepcje, nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania wynikające z technologii, konstrukcji, niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniające się od rozwiązań już funkcjonujących.

Nadmienić należy, że produkty tworzone przez Państwa są na indywidualne zamówienie klientów w związku z tym, zdecydowana większość realizowanych przez Państwa projektów wyróżnia się rozwiązaniami różniącymi się od wcześniej wykonywanych. Niemniej jednak tylko część (kilka w roku) realizowanych zleceń (projektów, produktów) całościowo spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT i tylko takie stanowią dla Państwa nowe, istotnie zmienione, ulepszone, zmienione produkty i są przedmiotem niniejszego wniosku.

Zdaniem tut. Organu, realizowane przez Państwa prace w ramach działalności Spółki, wyróżniające się wysokim poziomem innowacyjności i twórczości, w ramach której powstają produkty wykazujące cechy nowości nie tylko w skali własnego przedsiębiorstwa, ale także innowacyjności krajowej, spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 updop, co daje Państwu możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy prowadzona przez Państwa działalność wyróżniająca się wysokim poziomem innowacyjności i twórczości, w ramach której powstają produkty wykazujące cechy nowości nie tylko w skali własnego przedsiębiorstwa, ale także innowacyjności krajowej, opisana w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) mieści się w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie należy nadmienić, że 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa nowelizująca”).

Treścią wyżej wymienionej ustawy nowelizującej wprowadzone zostały do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1800, dalej: „ustawa CIT”) nowe regulacje, które nadają spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski status podatnika podatku CIT. Wskazać należy, że na podstawie dotychczasowej regulacji ustawy CIT taka spółka traktowana była jako podmiot podatkowo transparentny, to jest podmiot, którego uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty jego wspólników.

Zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy nowelizującej:

podatnicy będący wspólnikami spółki komandytowej lub spółki jawnej, którzy przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, dokonywali na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 2 odliczeń od podstawy opodatkowania, zachowują prawo do tych odliczeń na zasadach przewidzianych w tych przepisach, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zatem, z powyższego wynika, że podatnik tego podatku zachowuje prawo do odliczeń na zasadach przewidzianych w ustawach PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.

Wskazać należy, że stosownie do wydanej 28 czerwca 2021 r. przez Ministra Finansów interpelacji nr 24423 w sprawie możliwości rozliczenia ulgi B+R przez wspólników spółek komandytowych: „Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT) podatnik tego podatku zachowuje prawo do odliczeń na zasadach przewidzianych w ustawach PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem CIT. W takim przypadku, gdy wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, które korzystają z prawa do ulgi (np. ulgi B+R) nabytej w okresie, gdy spółka nie była podatnikiem CIT, podatnik PIT, który przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT korzystał z odliczeń, zachowuje prawo do pomniejszania podstawy opodatkowania na zasadach przewidzianych w tych przepisach.

Treść powyższego przepisu adresowana jest zatem do tych wspólników spółki jawnej lub komandytowej, którzy „dokonywali na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczeń od swojej podstawy opodatkowania, w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce, dających prawo do dokonywania takich odliczeń.” Przepis ten nie obejmuje tych przypadków, w których – w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce komandytowej - odliczenia takie przez wspólników nie były dokonywane. W takim przypadku, ewentualne odliczenia od podstawy opodatkowania będą mogły być dokonywane już przez Spółkę, a nie przez jej wspólników, gdyż zastosowanie znajdować może treść art. 12 ust. 6 ustawy nowelizującej.

Zgodnie z tym przepisem:

spółka, o której mowa w ust. 1, kontynuuje dokonaną przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wycenę wartości podatkowej składników majątkowych, w szczególności w zakresie dotyczącym wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji, stawek oraz okresu amortyzacji, a także wysokości odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonanych od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz, stosując przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, uwzględnia, z zastrzeżeniem ust. 5, zdarzenia zaistniałe przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mające wpływ na wysokość jej zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Wspólnicy spółki komandytowej zachowują zatem prawo do dokonywania odliczeń na zasadach przewidzianych w odpowiednich przepisach ustawy PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zaznaczyć jednak należy, że jeżeli prawo do ulgi nabyte z tytułu udziału w spółce komandytowej dotyczy odliczeń od dochodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (np. ulga z art. 26e updof – ulga B+R), a podatnik nie uzyska w późniejszym okresie przychodów z tego źródła – nie będzie miał faktycznej możliwości skorzystania z tego prawa. Taka sama zasada dotyczy wspólników będących osobami prawnymi.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że Spółka nie będzie miała prawa do odliczenia kosztów kwalifikowanych, które powstały przed dniem, w którym Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i w latach poprzednich, które to koszty zostały odliczone tylko w części ze względu na zbyt niski dochód osiągnięty przez wspólników Spółki.

Natomiast, Spółka ma/będzie miała prawo do odliczenia kosztów kwalifikowanych, które powstały przed dniem, w którym Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych i w latach poprzednich i nie zostały w ogóle odliczone przez wspólników ze względu na ich zbyt niski dochód.

Ad. 2 - 3

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2.nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

W myśl art. 18d ust. 3 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.):

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 15 ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art 16a–16m, przy czym w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być w roku podatkowym wyższe niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki.

Zgodnie z art. 18d ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.) kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Z art. 18d ust. 7 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.) wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

4.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

5.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

6.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Jednocześnie zgodnie z art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r.):

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Według brzmienia art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db pomniejszenie przez podatnika kwoty zaliczek na podatek dochodowy ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

4.ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

5.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

6.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

7.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

8.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

9.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przedmiotem Państwa wątpliwości objętych zakresem pytania nr 2 i 3 jest m.in. kwestia uznania kosztów osobowych wskazanych w opisie niniejszego wniosku, oraz kosztów materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów za koszty kwalifikowane na potrzeby skorzystania z ulgi B+R.

Z opisu sprawy wynika, że ponoszą Państwo wydatki związane z opracowaniem, projektowaniem, tworzeniem nowych, istotnie zmienionych, ulepszonych, zmienionych produktów, do których należą wynagrodzenia Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT oraz koszty nabycia materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Zatrudniają Państwo pracowników na podstawie umowy o pracę. Szczegółowo wyodrębniają Państwo koszty poszczególnego zlecenia w tym koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych oraz koszty materiałów zużytych w trakcie tworzenia produktu. Ewidencja kosztów dla danego zlecenia prowadzona jest w formie excel. Ewidencjonują Państwo czas pracy danego pracownika w realizacji danego zlecenia opracowania, projektowania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektu badawczo-rozwojowego pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. W taki sposób prowadzona ewidencja zawiera informacje o zaangażowaniu czasowym poszczególnych Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych w pracy nad określonymi, poszczególnymi zleceniami realizowanymi w danym okresie. Ewidencja jest prowadzona w odniesieniu do każdego projektu w miesięcznych okresach rozliczeniowych, a zaangażowanie czasowe pracowników realizujących zlecenie w danym miesiącu wyrażone jest w wartościach procentowych. Koszt wynagrodzeń Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych obejmuje następujące składniki: wynagrodzenie zasadnicze, premie, dodatek za godziny nadliczbowe, dodatek za godziny nocne, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie chorobowe. Spółka ponosi również składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez płatnika składek, do których należy: składka wypadkowa, rentowa, emerytalna. Wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę oraz jego części składowe, o których mowa w we wniosku, stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Dodatkowo Spółka ponosi koszty diet, delegacji oraz wydatków ponoszonych podczas podróży służbowych m.in. koszty hoteli, które związane są z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu. Koszty te stanowią po stronie pracowników należności w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Państwa Pracownicy nie realizowali / nie realizują / nie będą realizować wyłącznie prac B+R. Koszty kwalifikowane Spółka zamierza odliczać jedynie w części, w jakiej pracownicy realizowali zadania w ramach B+R. Ponadto do kosztów kwalifikowanych nie zamierzają Państwo zaliczyć wynagrodzenia pracowników za czas nieobecności w pracy (urlop, czas choroby) ani Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto w przypadku wystąpienia premii i innych dodatków, składniki wynagrodzenia pracownika, stanowiły/stanowią/będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R Spółki i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli okresu kiedy faktycznie nie realizowali oni prac B+R.

Ponadto w odniesieniu do zużytych materiałów bezpośrednio związanych z realizacją nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu nabywają Państwo materiały (powyższe zostało przyjęte za Wnioskodawcą jako element stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego)zakupione takie jak: Stal nierdzewną w gatunku (…) oraz (…), Argon techniczny, urządzenia kontrolno-pomiarowe zainstalowane na tych maszynach i urządzeniach (aparatura pomiarowa, czujniki, przetworniki, mierniki, wskaźniki, rejestratory), urządzenia wykonawcze: zawory, silniki, napędy, pompy dozujące i procesowe, urządzenia sterujące: sterowniki (…), komputery przemysłowe, panele operatorskie, oprogramowanie do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych i przemysłowych, wyposażenie elektryczne: kable, złączki, gniazda, przekaźniki, dławice, styczniki itp. Kupują Państwo poszczególne materiały na podstawie faktury VAT pod konkretne indywidualne zamówienie klienta w celu wytworzenia maszyn oraz całych linii technologicznych. Nabywają Państwo materiały, które składają się na realizację całego cyklu operacyjnego w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, tj. na potrzeby wytwarzania produktów na rzecz klientów. Jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku wszystkie nabywane przez Państwa materiały są/będą bezpośrednio wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa działalności, którą uważają Państwo za badawczo-rozwojową. Ponoszone przez Państwa wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów danego roku. Wydatki ponoszone w związku z realizacją działalności, która w ocenie Wnioskodawcy jest badawczo-rozwojowa nie zostały / nie zostaną zwrócone w jakiejkolwiek formie i nie zostały / nie zostaną odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Odnosząc się do powyższego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r., poz. 1128, ze zm., dalej: „updof”):

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić wydatki poniesione na koszty osobowe wskazane w opisie niniejszego wniosku, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przechodząc z kolei do wydatków na nabycie materiałów niezbędnych do realizacji działalności badawczo-rozwojowej, to jak już wyżej wskazano, zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 2 updop:

za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji przedmiotowego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi posłużyć należy się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Z kolei w zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r., poz. 217 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że surowcami i materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W ocenie tut. Organu, możecie Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wydatki na materiały.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

czynności podejmowane przez Państwa opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym stanowiły/stanowią/będą stanowić działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT również w przypadku, gdy nowe rozwiązania, istotnie zmienione rozwiązania, nowa koncepcja nie wynikają z technologii lecz z konstrukcji opracowywania, tworzenia nowego, istotnie zmienionego, ulepszonego, zmienionego produktu i w związku z tym przysługuje Państwu prawo do skorzystania z dodatkowego odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

koszty osobowe Pracowników umysłowych oraz Pracowników fizycznych realizujących działalność badawczo-rozwojową opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, których czas pracy na poszczególne czynności badawczo-rozwojowe był/jest/i będzie ewidencjonowany stanowią koszty kwalifikowane o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT – jest prawidłowe,

koszty materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji nowych produktów, istotnie zmienionych produktów, zmienionych, ulepszonych produktów mogą zostać uznane za koszty kwalifikowane prac badawczo-rozwojowych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, jeżeli produkty te zostają następnie sprzedane – jest prawidłowe.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytań). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;70

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00