Wyrok SN z dnia 24 maja 2022 r., sygn. III USKP 133/21
Prace w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych (art. 3 ust. 1-3) odnoszą się rodzajowo do określonej kategorii prac i nie akcentuje się długotrwałego wykonywania tej konkretnej pracy, ponieważ ustawodawca wskazuje wyraźnie, że prace te mają być wykonywane w pełnym wymiarze (art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o emeryturach pomostowych). Ustawodawca nie odnosi się w jakim przedziale czasowym narażenie na występowanie określonych czynników ryzyka, może doprowadzić do skutku w postaci trwałego uszkodzenia zdrowia.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z odwołania S. D. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w W. o emeryturę pomostową, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 24 maja 2022 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w […] z dnia 5 listopada 2019 r., sygn. akt III AUa […],
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w […] do ponownego rozpoznania oraz rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w J. wyrokiem z 21 września 2018 r., VII U (…), oddalił odwołanie wnioskodawcy od decyzji z 13 grudnia 2017 r. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w W. (organ rentowy), odmawiającej S. D. (wnioskodawca) prawa do emerytury pomostowej z powodu nierozwiązania stosunku pracy, nieuzyskania wieku emerytalnego 60 lat, nieudokumentowania pracy w szczególnych warunkach przypadających po 31 grudnia 2008 r. oraz niewykazania co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.
Sąd Okręgowy ustalił, że S. D. urodzony 15 stycznia 1958 r., udokumentował łącznie 40 lat i 2 miesiące okresów składkowych i nieskładkowych. Ostatni okres ubezpieczenia społecznego ustał w wyniku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika w dniu 31 grudnia 2017 r.