Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.662.2022.2.MN
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia zespołu składników majątku
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia zespołu składników majątku. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 grudnia 2022 r. (wpływ 2 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Wnioskodawca jest jedną z szeregu spółek, które należą do grupy spółek X tworzonej zarówno przez spółki prawa polskiego, jak też przez spółki prawa niemieckiego.
Sam Wnioskodawca jest spółką komandytową, w której komandytariuszem jest niemiecka spółka X, zaś komplementariuszem jest polska spółka W. sp. z o.o. Obok niej na terytorium Polski działa również spółka o nazwie B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, w której komandytariuszem jest również niemiecka spółka X, zaś komplementariuszem jest polska spółka W.sp. z o.o.
Zarówno Wnioskodawca, jak też spółka B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa prowadzą działalność produkcyjną w częściowo pokrywających się obszarach. Tego rodzaju sytuacja jest nieracjonalna zarówno ekonomicznie, jak też z punktu widzenia zasad zarządzania.
Wobec powyższego rozważane jest dokonanie stosownych zmian, które doprowadza do powstania bardziej racjonalnej struktury. Zmiany te miałyby doprowadzić do tego, że spółka B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa prowadziłaby całą działalność produkcyjną, którą prowadzą obecnie obie spółki, oraz działalność handlową polegającą na sprzedaży towarów dla spółek grupy X, zaś Wnioskodawca prowadziłaby jedynie działalność handlową polegająca na sprzedaż towarów na terytorium Polski. W celu doprowadzenia do takiego stanu rozważa się przeniesienie przez Wnioskodawcę całego majątku związanego z działalnością produkcyjną oraz działalnością handlową polegającą na sprzedaży towarów dla spółek grupy X. W konsekwencji u Wnioskodawcy pozostałby jedynie majątek związany ze sprzedażą towarów na terytorium kraju. Owo przeniesienie majątku odbędzie się albo poprzez sprzedaż przez Wnioskodawcę posiadanego majątku, albo też poprzez wniesienie go do spółki B. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa i wskutek tego objęcie udziału w tej ostatniej spółce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right