Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.868.2022.2.ACZ

Skutki podatkowe planowanego zbycia lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w drodze umowy dożywocia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 października 2022 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych planowanego zbycia lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości w drodze umowy dożywocia. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 12 grudnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca, polski rezydent podatkowy, będąc właścicielem nieruchomości (stanowiących Jego majątek prywatny), zamierza zawrzeć z osobami trzecimi umowę dożywocia, w ramach której dokona przeniesienia na te osoby prawo własności nieruchomości, w zamian za zobowiązanie każdego nabywcy nieruchomości do dożywotniego utrzymania Wnioskodawcy, zgodnie z regulacjami art. 908 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360; dalej: „KC”).

Nieruchomości, które mają być przedmiotem umowy o dożywocie, będą stanowiły własność Wnioskodawcy przez okres krótszy niż 5 lat, licząc od momentu nabycia, do momentu zawarcia umowy o dożywocie (przenoszącej własność nieruchomości).

Wnioskodawca zamierza ustalić w umowie o dożywocie z każdym nabywcą nieruchomości, że ww. obowiązki będą spełnione poprzez cykliczną (np. miesięczną) zapłatę na rachunek bankowy Wnioskodawcy kwot niezbędnych do zaspokojenia Jego bieżących potrzeb życiowych.

Wysokość ww. kwot świadczenia dożywocia wypłacanego Wnioskodawcy będzie określona w umowie o dożywocie, przy czym wartość ta będzie podlegała zmianie na przestrzeni lat tak, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00