Praca zdalna i badanie trzeźwości pracowników – nowelizacja Kodeksu pracy
Sejm uchwalił 1 grudnia 2022 r. ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona do Kodeksu pracy przepisy dopuszczające pracę zdalną oraz badanie trzeźwości pracowników przez pracodawców.
Omawiana nowelizacja przewiduje uregulowanie w Kodeksie pracy pracy zdalnej. Nowe przepisy określają, że praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Zakres stosowania pracy zdalnej będzie szerszy niż obowiązującej dotychczas telepracy. Brak jest bowiem wymogu konieczności przekazywania pracodawcy wyników pracy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Pracę zdalną można będzie wykonywać z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, np. telefon, komunikatory internetowe itp.
Ponadto miejsce wykonywania pracy zdalnej zawsze będzie przedmiotem wzajemnego ustalenia między pracodawcą i pracownikiem. Możliwe też będzie wykonywanie pracy w różnych miejscach, o których pracownik będzie informował pracodawcę.
Wykonywanie pracy zdalnej na podstawie uzgodnienia i polecenia
Co do zasady wykonywanie pracy zdalnej będzie możliwe po uzgodnieniu tego przez strony umowy o pracę. Takie uzgodnienie będzie mogło nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia. Uzgodnienie pracy zdalnej w czasie trwania stosunku pracy będzie możliwe z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika.