Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2022-12-15
Data publikacji: 2022-12-15

Zmiany 2023. Zalety wspólnego rozliczania podatku w ramach grup VAT

Grupy VAT to nowa instytucja wprowadzona w ramach tzw. Polskiego Ładu. Oferuje uproszczenie rozliczeń wewnątrz grup podatników i możliwość występowania jako jeden podatnik VAT. Czynności dokonywanych między podatnikami tworzącymi grupę VAT nie trzeba będzie dokumentować fakturami ani wykazywać w plikach JPK_V7. Grupa VAT to przede wszystkim wymierne korzyści finansowe, zwłaszcza dla podmiotów niemających prawa do odliczenia podatku naliczonego lub wykonujących to prawo w ograniczonym zakresie. Fundamentalny charakter dla funkcjonowania grup VAT ma regulacja przewidująca, że dostawy towarów i świadczenie usług przez podmioty należące do takiej grupy nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to neutralność podatkową wewnątrz grupy VAT.

Największą zaletą tworzenia grup VAT będzie ograniczenie obowiązków księgowych dotyczących czynności dokonywanych między podatnikami tworzącymi grupę VAT. Czynności tych nie będzie bowiem trzeba dokumentować fakturami ani wykazywać w plikach JPK_V7 (obowiązku takiego nie będą mieli ani sprzedawcy, ani nabywcy).

WAŻNE!

Czynności dokonywanych między podatnikami tworzącymi grupę VAT nie trzeba będzie dokumentować fakturami ani wykazywać w plikach JPK_V7.

Czynności tych nie trzeba będzie również wykazywać w "zwykłej" ewidencji VAT. Jednak członkowie grupy VAT będą obowiązani prowadzić, w postaci elektronicznej, ewidencję czynności, o których mowa w art. 8c ust. 1 ustawy o VAT, tj. dostaw towarów i świadczenia usług dokonywanych na rzecz innych członków tej grupy VAT (zob. pkt 11. Ewidencja prowadzona przez członków grup VAT).

Dodatkowa korzyść pojawiać się będzie w przypadkach, gdy jeden podatnik lub więcej podatników tworzących grupę VAT nie jest uprawnionych do odliczania całości lub części VAT od dokonywanych zakupów. Wówczas uczestnictwo w grupie VAT pozwala wyłączyć negatywne tego konsekwencje.

Czytaj więcej w artykule: "Grupy VAT od 1 stycznia 2023 r. - nowe uproszczenia w rozliczaniu VAT" >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00