Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.765.2022.1.KKA
Skutki podatkowe otrzymania spłaty w związku z rozwiązaniem spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z rozwiązaniem spółki jawnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni jest rezydentem polskim. 1 maja 1997 r. Wnioskodawczyni zawarła wraz ze wspólnikiem umowę Spółki cywilnej. Następnie, na mocy art. 26 § 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: „KSH”) Spółka cywilna została przekształcona w Spółkę jawną. Data rejestracji Spółki jawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym, to 7 kwietnia 2006 r.
Głównym przedmiotem działalności Spółki jawnej jest obecnie wynajem powierzchni magazynowych. Dochody uzyskiwane z tytułu udziału w Spółce opodatkowane są w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.). Wnioskodawczyni posiada 50% udziału w zysku Spółki jawnej oraz uczestniczy w stratach w tym samym stosunku.
Wnioskodawczyni wraz ze swoim wspólnikiem planują zakończyć działalność Spółki jawnej. Wspólnicy zgodnie planują zakończenie działalności Spółki jawnej bez przeprowadzenia procesu likwidacji, tj. na mocy art. 67 § 1 KSH.
Obecnie w majątku Spółki jawnej znajdują się budynki magazynowe, plac, wiata blaszana, wózek widłowy oraz 5 samochodów. W związku z planowanym zakończeniem działalności wspólnicy planują, że cały majątek Spółki (z wyjątkiem jednego samochodu) zostanie przejęty przez wspólnika. Wnioskodawczyni przejmie jeden samochód, natomiast w pozostałym zakresie w ramach spłaty otrzyma od wspólnika zapłatę stanowiącą równowartość przypadającego Jej udziału w majątku Spółki jawnej. Powodem takiego podziału jest chęć dalszego prowadzenia działalności przez wspólnika w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right