Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 maja 2022 r., sygn. I NSNc 431/21

Brak przedstawienia przez powoda dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty miałby znaczenie, ale w przypadku wydawania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Zgodnie bowiem z art. 485 § 3 k.p.c. stosowanym na zasadzie analogii wobec wyciągu z ksiąg bankowych, nakaz zapłaty mógłby zostać wydany na podstawie jednoczesnego przedłożenia przez powoda wyciągu z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Tomasz Demendecki (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Mirosław Sadowski

‎Mariusz Grzegorz Wilczyński (ławnik Sądu Najwyższego)

w sprawie z powództwa […] Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Niestandaryzowanego Funduszu Sekurytyzacyjnego w W. przeciwko K. B. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 11 maja 2022 r., skargi nadzwyczajnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego w Białymstoku z 27 października 2012 r., sygn. I Nc 7448/12:

1. oddala skargę nadzwyczajną;

2. znosi wzajemnie między stronami koszty postępowania wywołane wniesieniem skargi nadzwyczajnej.

Uzasadnienie

K. B. zawarł w dniu 14 marca 2011 r. z P. sp. z o.o. (dalej także: P.) umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych w zakresie korzystania z aparatu komórkowego, poprzedzoną podpisaniem przez pozwanego w dniu 7 marca 2011 r. dokumentu ofertowego.

Na skutek umowy cesji z 22 listopada 2011 r., wierzytelność od P. nabył powód Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Niestandaryzowany Fundusz Sekurytyzacyjny w W. (dalej także: […] lub Fundusz).

Pozwem z dnia 27 września 2012 r., wniesionym w postępowaniu upominawczym […] wystąpił przeciwko K. B. o zapłatę kwoty 3137,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz zasądzenie kosztów procesu według norm przepisanych.

W uzasadnieniu pozwu wskazano, że dochodzoną wierzytelność […] nabył od P. na podstawie umowy przelewu wierzytelności z dnia 22 listopada 2011 r. Wierzytelność wynikała z tytułu łączącej cedenta z pozwanym umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Wnosząc o wydanie nakazu w postępowaniu upominawczym powód wskazywał przede wszystkim na dowód z dokumentu w postaci wyciągu z ksiąg rachunkowych Funduszu. Do pozwu dołączono dowody w postaci wyciągu z ksiąg rachunkowych Funduszu, wezwanie przedprocesowe, umowę ramową przelewu wierzytelności i wyciąg z załącznika nr 1 do umowy sprzedaży wierzytelności. Powód podkreślił, że wezwał pozwanego do dobrowolnej zapłaty spornej kwoty jednocześnie wskazując, iż w przypadku jej niezapłacenia sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00