Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.306.2017.9.AS
trwała zabudowa - stawka podatku
Interpretacja indywidualna po wyroku sądu – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie:
1)ponownie rozpatruję sprawę Pana wniosku z 30 czerwca 2017 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 28 września 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 3542/17 i Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 maja 2022 r. sygn. akt I FSK 382/19; i
2)stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lipca 2017 r. wpłynął Pana wniosek z 30 czerwca 2017 r., który dotyczy opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów i usług świadczenia polegającego na wykonaniu trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowana, wykonania i montażu mebli pod zabudowę, w szczególności szaf wnękowych oraz mebli kuchennych i łazienkowych.
Zabudowa meblowa (szafy, zabudowa kuchenna i łazienkowa) wykonywana jest na indywidualne zamówienie klienta w związku z czym uwzględnia indywidualne cechy pomieszczenia, w którym ma być zamontowana oraz ma charakter trwały, gdyż jest trwale związana z budynkiem i jego elementami konstrukcyjnymi poprzez mocowanie do ścian, podłóg i sufitów.
Usługa kompleksowa wykonywana przez Pana polega na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz trwałym zainstalowaniu zabudowy w obiektach budowlanych lub ich częściach (w lokalach) objętych społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, ze zm.).
Zabudowa jest wykonywana przy użyciu uprzednio nabytych komponentów takich jak: płyty meblowe, blaty, lustra, szyby, elementy metalowe tzw. okucia, prowadnice oraz elementów elektrycznych - elementów oświetlenia (listwy LED, halogeny itp.). Wnioskodawca we własnym zakresie przygotowuje poszczególne elementy do indywidualnego zamówienia (np. docina), a następnie dokonuje montażu w lokalu klienta. Montaż zabudowy meblowej jest wykonywany z wykorzystaniem w sposób istotny elementów konstrukcyjnych budynku (lokalu), w wyniku czego powstaje trwała, choć możliwa do zdemontowania, zabudowa meblowa, która dopiero wówczas zyskuje pełną funkcjonalność i spełnia określoną funkcję użytkową.