Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.664.2022.1.JG
Wypłata udziału występującemu ze spółki jawnej wspólnikowi w formie przekazania własności nieruchomości a skutki dla pozostającego w spółce wspólnika.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych dla pozostającego w spółce wspólnika w związku z wypłatą udziału kapitałowego w formie przeniesienia własności nieruchomości na występującego ze spółki wspólnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2003 r. w drodze przekształcenia spółki cywilnej powstało Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne „X.” Spółka Jawna (…) (dalej: „Spółka”). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotem działalności gospodarczej spółki są roboty (…).
Na dzień wnoszenia niniejszego wniosku wspólnikami Spółki są: Pan K. P. i Pan S. P. Każdy ze wspólników posiada 50% udziałów w Spółce.
W skład majątku Spółki wchodzą m.in. nieruchomości (budynki, budowle, grunty niezabudowane) (dalej jako „Nieruchomości”). Nieruchomości zostały nabyte przez Spółkę w 2003 i 2005 roku. Nieruchomości zostały wprowadzone do Spółki i znajdują się w ewidencji środków trwałych.
Planowane jest dokonanie zmian osobowych w składzie Spółki, tj. do Spółki przystąpi Pan M. P., a następnie ze Spółki wystąpi Pan S. P. W związku z powyższym, wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę, zgodnie z którą w zamian za wystąpienie ze Spółki, Pan S. P. otrzyma niektóre Nieruchomości należące do Spółki.
Pytanie
Czy wypłata udziału kapitałowego poprzez przeniesienie na występującego wspólnika Spółki własności Nieruchomości - będzie skutkować powstaniem przychodu dla wspólnika pozostającego w Spółce proporcjonalnie do wysokości jego udziału w zysku spółki (tj. dla Pana M. P.)?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right