Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2022-10-25

Zapobieganie zagrożeniom psychospołecznym w pracy biurowej

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Realizacja tego obowiązku jest procesem ciągłym i wymaga podejmowania wielu działań, m.in. zidentyfikowania zagrożeń, ich likwidacji u źródeł, wprowadzania rozwiązań technologicznych, urządzeń oraz narzędzi pracy bezpiecznych dla pracowników, dostosowania warunków i procesów pracy do możliwości pracownika, zmniejszania uciążliwości pracy oraz ograniczenia jej negatywnego wpływu na zdrowie pracownika. Podstawowym narzędziem do identyfikacji zagrożeń jest ocena ryzyka zawodowego występującego na każdym stanowisku pracy.

Ocena ryzyka zawodowego polega na przyjrzeniu się wykonywanej pracy oraz miejscu pracy w celu ustalenia, jakie czynniki mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie pracownika. W konsekwencji można ustalić, czy zastosowane środki są wystarczające do ochrony pracownika przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników, a także czy konieczne jest podjęcie dalszych działań mających na celu zwiększenie ochrony.

Czym są zagrożenia

Przeprowadzając ocenę ryzyka zawodowego, pracodawca powinien uwzględnić wszystkie czynniki środowiskowe, na które narażony jest pracownik. Zgodnie z wytycznymi normy PN-N-18002:2000 czynnikami tymi są czynniki chemiczne, fizyczne, psychiczne i biologiczne, zagrożenia wypadkami przy pracy, możliwość zachorowania na choroby zawodowe. Pracodawcy zazwyczaj nie mają większych problemów z określeniem standardowych zagrożeń występujących na stanowiskach pracy. Zidentyfikowanie nierównych lub śliskich powierzchni, ruchomych części urządzeń, ostrych krawędzi wyposażenia, gorących lub zimnych części sprzętów, żrących substancji chemicznych i biologicznych, nadmiernego hałasu i drgań, promieniowania elektromagnetycznego i prądu elektrycznego oraz nieprawidłowego oświetlenia jest nie tylko intuicyjne, ale często wspomagane przez producentów maszyn i substancji, podpowiadających potencjalnie występujące zagrożenia przy korzystaniu z ich urządzeń oraz materiałów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00