Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.475.2022.2.IG
Dotyczy zwolnienia od podatku usługi EExE.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku usługi EExE.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. S A. (dalej „A”) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. A zamierza świadczyć usługi dostępu do usługi Euro Express Elixir (dalej również „EExE lub Euro ExE”). Realizacja usług EExE będzie angażowała dostawcę usług płatniczych (dalej również „B” lub „Uczestnik”), A, operatora TIPS (C), D.
1. Informacje ogólne dot. TIPS.
TIPS jest systemem prowadzonym przez C. TIPS oferuje ostateczny i nieodwołalny rozrachunek płatności natychmiastowych w Euro (zgodnych ze schematem SEPA Instant Credit Transfer), o dowolnej porze dnia i każdego dnia w roku. Uczestnicy TIPS - tj. B - mogą przekazać środki na rachunek DCA prowadzony w TIPS na poczet rozrachunku nadawanych komunikatów SCT Inst. Rachunek taki prowadzony jest w TIPS, zaś formularze rejestracyjne składane są w odpowiednim danemu uczestnikowi banku centralnym (w przypadku B z siedzibą w Polsce - jest to D).
Środki zgromadzone na rachunku w TIPS pozwalają B rozliczać płatności natychmiastowe. Zasilenie rachunków TIPS jest możliwe tylko w godzinach otwarcia TARGET2. Ponieważ rozrachunek w TIPS odbywa się w pieniądzu banku centralnego, udział w TIPS zależy od posiadania uprawnień do dostępu do pieniądza banku centralnego. Z tego powodu, aby otworzyć rachunek w TIPS w Euro, instytucja płatnicza musi (B) spełnić te same kryteria kwalifikujące, co w przypadku uczestnictwa w systemie TARGET2. TIPS dopuszcza dwa modele uczestnictwa dostawców usług płatniczych: w roli Participant (posiadającego rachunek DCA) i Reachable Party (wykorzystującej rachunek DCA innego uczestnika TIPS). Zatem Dostawca Usług Płatniczych w roli Reachable Party może uczestniczyć w TIPS, a nie posiadać uprawnień do dostępu do pieniądza banku centralnego (korzystając z takich uprawnień innego podmiotu).