Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.747.2022.3.MGR
Skutki podatkowe sprzedaży samochodu poleasingowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży samochodu poleasingowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 września 2022 r. (wpływ 14 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W styczniu 2018 r. podpisał Pan umowę leasingową na samochód osobowy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie będąc podatnikiem VAT. Z powodu pandemii … 2020 r. zawiesił Pan działalność, a w następstwie … 2021 r. zlikwidował Pan firmę. Od tego czasu raty kredytu, jak i wykup, który nastąpił 20 grudnia 2021 r. (data potwierdzenia daty przelewu wartości końcowej) dokonywał Pan jako osoba fizyczna nieposiadająca żadnej innej firmy. Niestety bank z powodu okresu przedświątecznego wystawił fakturę dopiero w pierwszy dzień roboczy po nowym roku, tj. 3 stycznia 2022 r.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma Pan sprecyzowanej daty sprzedaży samochodu. Umowa leasingu w momencie jej zawarcia spełniała wszystkie warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem wniosku jest samochód osobowy, zgodnie z art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samochód nie był składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Wyjaśnił Pan, że przez okres trwania umowy leasingu samochód wykorzystywany był w prowadzonej działalności gospodarczej w sposób mieszany. Zaliczał Pan raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów. Oprócz faktury z banku posiada Pan jedynie potwierdzenie zlecenia płatniczego (tytułem: „...”).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right