Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.293.2022.2.JSU
Uznanie, że darowizny każdej z opisanych części gospodarstwa rolnego na rzecz synów stanowią transakcje zbycia zorganizowanych części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a tym samym darowizny te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Pana wniosek z 9 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług darowizny części gospodarstwa rolnego na rzecz synów - wpłynął 9 czerwca 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) i (…) małżonkowie (…) są współwłaścicielami na prawach wspólności ustawowej gospodarstwa rolnego z siedzibą w (…), w gminie (…), łącznego obszaru (…) ha. Trzy z działek o łącznym obszarze (…) ha stanowią majątek osobisty (…), gdyż zostały nabyte do jego majątku osobistego umową przekazania gospodarstwa rolnego w (…) r. W skład gospodarstwa rolnego wchodzą w szczególności nieruchomości rolne (grunty), budynki, budowle, maszyny, urządzenia rolnicze, nawozy, środki ochrony roślin i zapasy, umożliwiające prowadzenie działalności rolniczej, prawa i zobowiązania, w szczególności wynikające z zawartych umów z kontrahentami. Od (…) r. (…) z tytułu prowadzenia działalności rolniczej na powyższym gospodarstwie rolnym jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, NIP (…). Dokonywał odliczenia podatku naliczonego w szczególności w związku z budową niektórych budynków w gospodarstwie i zakupem maszyn i urządzeń rolniczych. (…) nigdy nie była i nie jest podatnikiem VAT.
Powyższe gospodarstwo rolne składa się z dwóch niezależnych, wydzielonych części - pierwsza zajmująca się produkcją (…) i druga zajmująca się produkcją (…). Na każdą z tych części składa się wyodrębniony w istniejącym gospodarstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania (w szczególności wynikające z zawartych umów), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Obie części gospodarstwa prowadzone są na wyodrębnionych nieruchomościach (działkach rolnych, budynkach, budowlach).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right