Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.284.2022.3.PS
Sprzedaż prawa użytkowania wieczystego działki nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji analiza zastosowania zwolnienia do dostawy prawa użytkowania wieczystego działki na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 jest bezzasadna.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania dostawy prawa wieczystego użytkowania nieruchomości..
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 lipca 2022 r. (wpływ 25 lipca 2022 r.) oraz pismem z 21 lipca 2022 r. (wpływ 23 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 18 października 2021 r. sprzedała Pani prawo wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej stanowiącą działkę nr (…) o powierzchni 0,2185 ha, położoną (…), jednostce ewidencyjnej (…) - obszar wiejski, województwo (...), wpisaną do Księgi wieczystej (...).
W akcie notarialnym sprzedaży prawa wieczystego użytkowania działki (…) umieszczono zapis, że w ramach ceny sprzedaży przenosi się również na nabywcę wszelkie roszczenia wobec jakichkolwiek gestorów mediów w zakresie wszelkich urządzeń przesyłowych znajdujących się na nieruchomości, w tym w szczególności lecz nie wyłącznie wobec spółki (…) Spółka Akcyjna dotyczące urządzeń przesyłowych składających się na linię elektroenergetyczną 110 kV relacji A - B, B - C, C- D i A - D, znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości, w tym o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Powyższe użytkowanie wieczyste nabyła Pani do majątku prywatnego w dniu 18 grudnia 2009 r. na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr (...) od Zakładów (…) SA w likwidacji. Prawo wieczystego użytkowania zostało nabyte wraz ze służebnościami gruntowymi polegające na prawie przechodu i przejazdu całą długością i szerokością działki. W akcie notarialnym nabycia prawa wieczystego użytkowania z 2009 r. nie było wzmianki na temat urządzeń przesyłowych, pomimo że już znajdowały się na tym terenie. Przedmiotowa nieruchomość nie była zabudowana, w ewidencji gruntów oznaczona była w całości jako użytki rolne - łąki trwałe, tym samym w momencie nabycia nie była opodatkowana podatkiem VAT. Zapłaciła Pani 2% podatku PCC od nabycia powyższego prawa wieczystego użytkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right