Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2022-09-07
Data publikacji: 2022-09-07

Zakład budżetowy nie działa w celu osiągniecia zysku, więc nie płaci podatku od nieruchomości od posiadanych budowli

Zakład budżetowy zarządzający budowlami służącymi do zbiorowego dostarczania wody i odprowadzania ścieków nie płaci podatku od nieruchomości, bo budowle te nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - orzekł WSA w Gdańsku w wyroku z 23 sierpnia 2022 r. (sygn. akt I SA/Gd 399/22).

O wyroku napisał Dziennik Gazeta Prawna. Sprawa dotyczyła gminnego zakładu gospodarki komunalnej, który wystąpił do wójta o interpretację indywidualną. Zakład wyjaśnił, że wykonuje zadania gminy w zakresie zaspokajania zapotrzebowania mieszkańców na wodę i odbiór ścieków. Jest też administratorem należącej do gminy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym urządzeń i sieci zaopatrzenia w wodę, urządzeń kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków i hydroforni (budowle).

Zakład dodał, że nie może osiągać zysku, bo stosuje taryfę opłat ustaloną decyzją dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pytanie dotyczyło tego, czy budowle wchodzące w skład infrastruktury, którą zakład administruje, są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i czy tym samym są one opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

W odpowiedzi wójt stwierdził, że wszystkie budynki i budowle znajdujące się w posiadaniu zakładu są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i są opodatkowane podatkiem od nieruchomości. To, że taryfa opłat nie zakłada żadnych zysków, nie wyklucza potencjalnej możliwości osiągnięcia zysku przez zakład - stwierdził wójt. To właśnie - w jego przekonaniu - oznacza, że prowadzona przez zakład działalność ma charakter zarobkowy.

Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Wskazał, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowane są tylko budowle lub ich części, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1 pkt 3). Chodzi więc o zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły - stwierdził WSA, nawiązując do art. 3 ustawy - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.).

Sąd wyjaśnił, że o zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia (cel). Działalność podjętą w celu osiągnięcia zysków można określić jako działalność w celu zarobkowym nawet wówczas, gdy ten cel nie zostanie osiągnięty (wystąpi strata) - podkreślił WSA.

Uznał, że działalność zakładu budżetowego nie ma charakteru zarobkowego, bo przychody pokrywają jedynie koszty związane z działalnością zakładu, a przewidywana oraz zakładana marża jest na poziomie zerowym. Wprawdzie działalność ta, obiektywnie patrząc, może przynosić dochód, ale zakład przyjął takie założenia co do sposobu jej prowadzenia, które powodują, że nie może ona faktycznie przynosić dochodu. W związku z tym nie jest ona działalnością gospodarczą - tłumaczył WSA.

Podkreślił, że samo posiadanie budowli przez przedsiębiorcę nie powoduje, iż są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i powinny być opodatkowane według stawki właściwej dla tej działalności. Tak też orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 12 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 13/15).

Wyroki: TK oraz WSA wraz z uzasadnieniami są dostępne w zakładce Dowiedz się więcej.

Więcej na ten temat przeczytasz w DGP w wydaniu z 6 września 2022 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00