Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024 info
Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024 info
Data publikacji: 2022-08-22

Kradzież towaru przez pracowników - konsekwencje dla rozliczeń VAT

Podatnik prowadzący firmę może na swojej drodze spotkać nieuczciwych kontrahentów, pracowników czy osoby niezwiązane z firmą, ale których działania mogą mieć wpływ na rozliczenie VAT. Mimo że często podatnik nie ma świadomości nieuczciwych działań tych osób, ponosi ich konsekwencje, szczególnie gdy dopuścili się tego jego pracownicy. W publikacji omawiamy konsekwencje takich działań oraz pokazujemy przypadki, gdy możemy się uwolnić od odpowiedzialności.

Podatników często dotykają nieuczciwe działania związane zarówno z kradzieżą towarów, jak i z fałszowaniem dokumentacji spółki. Każde z nich ma inne konsekwencje.

 

1. Kradzież towaru

Kradzież towaru w firmie może odbywać się na różnym etapie. Nie zawsze w ten proceder są zaangażowane osoby nieznane. Uczestniczą w nim często pracownicy.

1.1. Kradzież towaru a odliczenie VAT

Gdy kradzież towaru następuje po odliczeniu VAT, podatnik nie musi dokonywać korekty. Ustawa o VAT przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego. Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania przez niego sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy. Fakt późniejszego wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest kradzież, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tego towaru.

Należy zaznaczyć, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia kradzieży powinien być przez podatnika należycie udokumentowany, np. zgłoszeniem na policję. Podkreślają to również organy podatkowe.

Ważne

Dla celów dowodowych fakt wystąpienia kradzieży powinien być przez podatnika należycie udokumentowany.

Dlatego jeśli w momencie nabycia towaru podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (towar został nabyty z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych) - prawo to nie ulega zmianie na skutek kradzieży towaru.

Potwierdził to TSUE w sprawie C-37/95 pomiędzy Państwem Belgijskim a Ghent Coal Terminal NV, odwołując się do zasady neutralności VAT. Uznał, że w sytuacji gdy nabycie towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności opodatkowanej, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika nie wykorzystał on ich w prowadzeniu tej działalności, prawo podatnika do odliczenia VAT zostaje zachowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00