Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.462.2022.2.LS
W związku z tym, że wskazana we wniosku produkcja miodu prowadzona jest w pasiece powyżej 80 rodzin, to działalność wykonywana przez Wnioskodawcę nie mieści się w powołanej powyżej definicji działalności rolniczej. Działalność, którą prowadzi Wnioskodawca, jest zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ jej rozmiar przekracza wielkości określone w załączniku nr 2 „Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego”. To oznacza, że sprzedaż miodu i pyłku kwiatowego, o których mowa w tym wniosku, także podlega opodatkowaniu w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z produkcji i sprzedaży miodu i pyłku kwiatowego.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 czerwca 2022 r. (data wpływu 17 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, prowadzi działy specjalne produkcji rolnej, polegające na produkcji i sprzedaży miodu. Działalność prowadzona jest od 2 lutego 2022 roku. W dniu 8 lutego 2022 r. Wnioskodawca złożył wniosek PIT-6 do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu na rok 2022. Naczelnik Urzędu Skarbowego w (…) w dniu 10 lutego 2022 r. wydał decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie wymiaru zaliczek, w uzasadnieniu decyzji Naczelnik podał ustalony dochód do opodatkowania po zaokrągleniu w wysokości 405 zł, w związku z czym zaliczki do zapłaty w trakcie roku nie wystąpiły. Prowadzenie pasieki zgłoszone jest w Związku Pszczelarskim i sanepidzie. Źródłem przychodu Wnioskodawcy jest sprzedaż konfekcjonowanego (zapakowanego w słoiki) miodu odbiorcom końcowym. Działalność ta zarejestrowana jest u Powiatowego Lekarza Weterynarii, jako działalność polegająca na sprzedaży bezpośredniej, nieprzetworzonego miodu pszczelego pochodzącego z własnej pasieki. Uzyskane, nieprzetworzone produkty pszczele sprzedawane są w ramach sprzedaży bezpośredniej na zasadzie obowiązujących przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 września 2015 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right