Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.143.2018.10.KP
Amortyzacja podatkowa zabudowanej nieruchomości gruntowej wniesionej w formie wkładu do spółki cywilnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
1)ponownie rozpatruję sprawę Państwa wniosku wspólnego z 27 marca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej – uwzględniam przy tym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 stycznia 2022 r. sygn. akt II FSK 924/19,
2)stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych we wniosku stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 3 kwietnia 2018 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 27 marca 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 16 maja 2018 r. (wpływ 23 maja 2018 r.) oraz z 4 czerwca 2018 r. (wpływ 5 czerwca 2018 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem:
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: A
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania: B
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy są wspólnikami spółki cywilnej. Przedmiotem wkładu do spółki cywilnej były udziały w nieruchomości (gruntowej, zabudowanej). A. wniósł 65/140 udziału, natomiast B. wniosła 54/140 udziału. A. część udziału w nieruchomości odziedziczył, część udziału nabył, a część dostał w darowiźnie. B. nabyła w 2009 r. części udziałów w nieruchomości od 4 z pozostałych współwłaścicieli. Nieruchomość została wybudowana w 1905 r. Wnioskodawcy planowali nieruchomość używać na cele osobiste i cele rodziny. Wnioskodawcy z majątków prywatnych ponieśli duże wydatki na remont i modernizację nieruchomości, które znacznie podniosły standard nieruchomości. Wydatki te były ponoszone na przestrzeni lat 2007-2017 (z majątków odrębnych małżonków, jak również z majątku wspólnego). W związku z tym, że nieruchomość miała być używana na cele prywatne, Wnioskodawcy nie zbierali dokumentów dokumentujących poniesione wydatki. Jednakże, w związku ze zmianą założeń, Wnioskodawcy postanowili posiadane udziały w nieruchomości wnieść do założonej spółki cywilnej i rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości. Wartość wkładów do spółki cywilnej określona została w wartości rynkowej. Nieruchomość ma być wynajmowana przez okres dłuższy niż rok czasu. Wnioskodawcy są małżonkami, pomiędzy którymi istnieje rozdzielność majątkowa, a posiadane udziały w nieruchomości, przed wniesieniem ich do spółki cywilnej wchodziły do majątków odrębnych małżonków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right