Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.453.2022.1.KF
Sprzedaż przez Pana w najbliższym czasie 2-3 miesięcy udziału w lokalu mieszkalnym ponownie nabytego w dniu 20 kwietnia 2022 r., stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zostanie dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Przychód ten, zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma Pan prawo pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, tj. o cenę ww. udziału w lokalu mieszkalnym, za którą nastąpiło rozwiązanie umowy sprzedaży (wierzytelność) w dniu 20 kwietnia 2022 r.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 26 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
W 2021 roku na podstawie aktów poświadczenia dziedziczenia sporządzonych w kancelarii (...) w (...) (Repertorium A nr (...)) przyjął Pan wraz z rodzeństwem w spadku mieszkanie po zmarłej babci i zmarłym ojcu w odpowiednich udziałach (numer Księgi Wieczystej (...)). W ciągu 6 miesięcy złożyliście Państwo w Urzędzie Skarbowym (...) stosowne formularze SD-Z2 zwalniające Państwa z podatku od spadków. Ustaliliście Państwo także kontaktując się telefonicznie z Krajową Informacją Skarbową, że w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat jesteście również zwolnieni z podatku dochodowego, gdyż spadkodawcy (babcia i ojciec) nabyli mieszkanie odpowiednio: w 2005 roku babcia i 2013 roku ojciec (po zmarłym dziadku Repertorium A (...)). A zatem między śmiercią obojga spadkodawców, a nabyciem przez nich mieszkania minęło więcej niż 5 lat. Mieszkanie jest położone w (...) na tzw. obszarze rewitalizacji. Dnia 1 marca 2022 roku podpisaliście Państwo w kancelarii notarialnej (...) w (...) warunkową umowę sprzedaży z Kupującym (Repertorium A nr (...)). Po upływie 30 dni w związku z brakiem decyzji (...) Miasta (...) odnośnie skorzystania z prawa pierwokupu nastąpiło kolejne notarialne spotkanie i przeniesienie praw własności na Kupującego. 12 kwietnia 2022 roku podpisano akt notarialny (Repertorium A nr (...)) przenosząc prawa własności do lokalu na Kupującego. Kupujący miał wyznaczony termin do 13 kwietnia na wykonanie przelewów, a Państwo jako Sprzedający mieliście do 13 kwietnia wydać mu klucze do lokalu po zaksięgowaniu środków na Państwa kontach. Niestety wpłata środków nie nastąpiła. Kupujący Państwa oszukał. Nie chciał zrobić przelewów na miejscu, ale też notariusz nie widział nic niepokojącego we wpisaniu terminu 1 dzień traktując, że to jest obecnie standardowa procedura. Kupujący podpisał akt notarialny, chociaż wiedział, że nie dysponuje środkami na koncie na zakup lokalu. Twierdził później, że rzekomo pożyczył komuś pieniądze, ten ktoś mu nie oddał itp. Chcąc uniknąć wielomiesięcznego albo i wieloletniego procesu sądowego i egzekucji komorniczej, po wielu debatach, nerwach i rozmowach nakłoniliście go Państwo do polubownego stawiennictwa u tegoż samego notariusza na rozwiązanie umowy notarialnej. 20 kwietnia 2022 roku nastąpiło zatem wtórne przeniesienie praw własności na Pana i rodzeństwo jako skutek rozwiązania umowy notarialnej. Dokładnie cytując podpisane zostało: „rozwiązanie umowy przeniesienia prawa własności lokalu w wykonaniu warunkowej umowy sprzedaży oraz umowa przeniesienia prawa własności lokalu”. W akcie (Repertorium A nr (...)) jest między innymi ustęp, w którym Pan i rodzeństwo oraz Kupujący oświadczacie, że „zgodnie rozwiązujemy umowę przeniesienia prawa własności lokalu w wykonaniu warunkowej umowy sprzedaży w związku z niewykonaniem tej umowy tj. niewykonaniem zobowiązania Kupującego do zapłaty łącznej ceny w kwocie 194 000 złotych”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right