Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.167.2022.1.MGO
Dotacja na zadanie usuwania i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dotacji pozyskanej przez Gminę na pokrycie części kosztów usunięcia z nieruchomości mieszkańców wyrobów zawierających azbest oraz prawa do odliczenia VAT od dokonywanych zakupów związanych z usuwaniem i unieszkodliwianiem azbestu. Treść wniosku jest następująca:
Gmina wykonuje zadania, dla których została powołana, na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Gmina wykonuje zadania własne (określone w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym) samodzielnie lub poprzez powołane jednostki organizacyjne. W szczególności, do ww. zadań należą sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej (art. 7 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym). Gmina jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Sprzedaż Gminy nie jest zwolniona z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Gmina będzie realizować zadanie polegające na demontażu, zbieraniu, transporcie i unieszkodliwianiu odpadów zawierających azbest z posesji na terenie Gminy w latach 2022-2023.
W tym celu Gmina ogłosiła nabór wniosków na lata 2022-2023 na dofinansowanie zadań związanych z usuwaniem i unieszkodliwianiem azbestu przy dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) i środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pośrednictwem WFOŚIGW. Termin składania wniosków określono do 31 marca 2022 r. i obejmuje okres dwuletni, tzn. że wniosek na usuwanie azbestu mieszkaniec może złożyć do 31 marca 2022 r. na prace zaplanowane w 2022 r. ale również na 2023 (jeśli ktoś planuje usuwanie azbestu w roku 2023).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right