Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.76.2022.2.MB
Podstawa opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia podstawy opodatkowania w związku z aportem Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 31 marca 2022 r. (wpływ 31 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
X Sp. z o.o.
2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
Y
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca wraz z Zainteresowanym rozważają zbycie na rzecz spółki z o.o. (dalej: „Spółka”) nieruchomości (dalej: „Nieruchomość”). Zbycie zostałoby dokonane poprzez wniesienie Nieruchomości w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za wydanie na rzecz Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego przez Spółkę udziałów o określonej wartości nominalnej.
W praktyce może wystąpić sytuacja, w której wartość nominalna udziałów wydanych przez Spółkę na rzecz Wnioskodawcy oraz Zainteresowanego będzie niższa od wartości rynkowej Nieruchomości. W takiej sytuacji nadwyżka (agio) zostanie ujęta pod pozycją kapitału zapasowego w bilansie Spółki.
Z uwagi na fakt, iż Nieruchomość wnoszona do Spółki nie będzie spełniała definicji przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części (dalej: „P/ ZCP”), transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego może podlegać opodatkowaniu VAT.
Nabywana Nieruchomość będzie służyć wykonywaniu przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT.
Uwzględniając powyższe, transakcja wniesienia Nieruchomości do Spółki zostałaby skonstruowana pod kątem prawnym w ten sposób, iż w zamian za wniesioną aportem Nieruchomość o ustalonej wartości brutto, Wnioskodawca oraz Zainteresowany otrzymałby udziały Spółki, których wartość odpowiadać będzie wartości brutto wniesionych udziałów w Nieruchomości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right