Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.1083.2021.2.KO

w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji sprzedaży do szpitali produktów leczniczych objętych Programem.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 grudnia 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania w sytuacji sprzedaży do szpitali produktów leczniczych objętych Programem.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest spółką z grupy X (dalej: Grupa) zajmującej się dystrybucją hurtową produktów leczniczych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka pełni rolę dystrybutora produktów leczniczych Grupy na terytorium Polski. Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej. W portfolio produktów Spółki znajdują się produkty lecznicze podlegające refundacji w Polsce na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (dalej: Ustawa o refundacji, Dz.U. z 2021, poz. 523, t.j. z dnia 23 marca 2021 r.).

Spółka jest przedstawicielem podmiotu odpowiedzialnego w Polsce oraz Wnioskodawcą w postępowaniach refundacyjnych i podmiotem decyzji refundacyjnych wydanych na podstawie składanych przez nią wniosków o refundację. Obecnie Spółka planuje uruchomienie w Polsce programu wczesnego dostępu do nowo zarejestrowanego produktu leczniczego (dalej: Program). Wprowadzenie Programu wynika z faktu, że pomiędzy momentem zarejestrowania produktu leczniczego, a uzyskaniem refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: NFZ), czas oczekiwania może być długi - w związku z tym, Spółka postanowiła umożliwić pacjentom szybszy dostęp do terapii. Program będzie miał na celu umożliwienie pacjentom dostępu do produktu leczniczego po jego dopuszczeniu do obrotu a przed objęciem go refundacją NFZ na podstawie decyzji refundacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00