Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1116.2021.2.DJ
Zbycie nieruchomości – możliwość skorzystania ze zwolnienia przychodu ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do zadanych pytań nr 1-3 jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 8 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lutego 2022 r. (wpływ 25 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym jednoosobową, pozarolniczą działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej od dnia (…) 2018 r. W dniu (…) stycznia 2021 r. działalność Wnioskodawcy została wznowiona. Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy zgodnie z CEiDG jest działalność związana z nabywaniem i sprzedażą nieruchomości na własny rachunek sklasyfikowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności pod kodem (…). Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług a jego działalność w całości korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm. - dalej jako u.p.t.u.) i tym samym jego obrót nie przekracza limitu zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 u.p.t.u. Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10. Wnioskodawca prowadzi ewidencję księgową w formie Książki Przychodów i Rozchodów a wybraną formą opodatkowania jest podatek liniowy.
W ramach wznowionej działalności Wnioskodawca od stycznia 2021 r. rozważa prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie tzw. house-flippingu, czyli nabywa nieruchomości w celu ich dalszej odsprzedaży po dokonaniu w lokalu remontu, modernizacji, adaptacji bądź zmiany wyposażenia. Nieruchomości, które są przedmiotem obrotu przez Wnioskodawcę to lokale lub domy mieszkalne. Nakłady poniesione na remont nie przekraczają nigdy 30% wartości mieszkania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right