Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1160.2021.2.JM

skutków podatkowych sprzedaży samochodu osobowego.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 13 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży samochodu osobowego.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 lutego 2022 r. (data wpływu 9 lutego 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawnych od 2015 roku. Jest Pan czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Płaci Pan podatek liniowy w wysokości 19%, prowadzi księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W 2017 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego na okres 5 lat. Przedmiotem leasingu jest samochód osobowy przeznaczony na cele działalności gospodarczej. Przez okres trwania umowy pojazd był wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej, przy czym odliczał Pan 50% kwoty podatku VAT od czynszów leasingowych i innych wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu. W grudniu 2021 r. dokona Pan przedterminowego rozwiązania umowy leasingu. W związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu, umowa ta zostanie zakończona na koniec listopada 2021 r. Faktura dokumentująca wykup zostanie wystawiona na prowadzoną przez Pana działalność gospodarczą. Po wykupie z leasingu samochód zostanie przeznaczony na Pana cele prywatne, dlatego też faktura dokumentująca wykup nie zostanie ujęta w kosztach podatkowych, ani w ewidencji środków trwałych a podatek naliczony wynikający z tej faktury nie zostanie wykazany w deklaracji VAT-7 do pomniejszenia podatku należnego. Samochód nie zostanie zaliczony do składników majątku tej działalności, wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie dokona Pan także odliczenia podatku dochodowego. Po upływie 6 miesięcy od momentu wykupu samochodu z leasingu zamierza Pan go sprzedać, co nastąpi najwcześniej w lipcu 2022 roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00