Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.687.2021.1.KS
skutki podatkowe likwidacji spółki jawnej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lipca 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 26 lipca 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej „Spółka”). Drugim i jedynym wspólnikiem Wnioskodawcy w tej Spółce jest inna osoba fizyczna (zwana dalej „Wspólnikiem”), niepowiązana ze Wspólnikiem więzami małżeństwa, pokrewieństwa ani powinowactwa, a także niepozostająca ze Wspólnikiem we wspólnym pożyciu i nieprowadząca ze Wspólnikiem wspólnego gospodarstwa domowego.
Zgodnie z Umową Spółki, przedmiotem wkładu do Spółki przez Wnioskodawcę oraz Wspólnika był wyłącznie wkład pieniężny w jednakowej wysokości. Wspólnicy w Umowie Spółki ustalili, że uczestniczą w zyskach i stratach Spółki w takiej samej proporcji, tj. po 50%.
W trakcie swojej działalności Spółka nabyła do swojego majątku trzy nieruchomości.
Aktualnie Wnioskodawca oraz Wspólnik planują zakończyć działalność Spółki i w ramach podziału majątku likwidowanej Spółki planują podjąć uchwałę, zawierającą ustalenie, że Wnioskodawca otrzyma dwie nieruchomości (zwane „Nieruchomością nr 1 i nr 2”), natomiast Wspólnik otrzyma jedną nieruchomość (zwaną „Nieruchomością nr 3”). Jednocześnie, na dzień zakończenia działalności Spółka nie będzie posiadać innego majątku, który mógłby podlegać podziałowi. Wartość księgowa, jak również wartość rynkowa (ustalona na podstawie operatów szacunkowych) dwóch nieruchomości, które miałby otrzymać Wnioskodawca (tj. Nieruchomości nr 1 i nr 2) przewyższać będzie wartość księgową i wartość rynkową jednej nieruchomości (tj. Nieruchomości nr 3), którą miałby otrzymać Wspólnik.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right